Dlaczego dochodzi do łysienia? Najczęstsze przyczyny

Łysienie, niezależnie od przyczyny, nastręcza wielu problemów. Włosy odpowiedzialne są za regulację temperatury, chronią skórę głowy przed urazami z zewnątrz, ale przede wszystkim stanowią bardzo ważny atrybut atrakcyjności.  Wydaje się, że to właśnie czynniki z tej ostatniej grupy determinują większość działań związanych z naszymi włosami. Wypadanie włosów jest powszechnie występującym zjawiskiem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku, a nierzadko też dzieci. Razem prześledźmy więc najczęściej występujące przyczyny łysienia.

Przyczyny Lysienia
Przyczyny łysienia

Cykl wzrostu włosa

Należy pamiętać, że cykl wzrostu włosa trwa nawet do 7 lat. Po tym czasie wypada w sposób naturalny, a na jego miejsce pojawia się nowy. O łysieniu mówimy, gdy proces ten zostaje zaburzony. Cykl życia włosa możemy podzielić na trzy fazy:

  • faza wzrostu – nazywana inaczej anagenem. Trwa średnio od 3 do 6 lat. W tej fazie znajduje się ok. 85% wszystkich włosów. Jest to aktywna faza wzrostu. W jej trakcie komórki w mieszku włosowym intensywnie się dzielą, aby wyprodukować nowy włos. 
  • faza przejściowa –  nazywana inaczej katagenem. To dalsza kontynuacja przebudowy, której efektem jest zahamowanie procesów rozrodczych włosa. Następuje zanik macierzy, a włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry. W tej fazie znajduje się jedynie 1% włosów, a sam proces trwa około dwóch tygodni. 
  • faza spoczynku – nazywana inaczej telogenem. Zrogowaciały włos powoli wysuwa się z mieszka i zostaje zastąpiony przez nowy włos w fazie anagenu. Etap ten trwa od 2 do 4 miesięcy i obejmuje ok. 15% włosów.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Każdy z nas doświadcza tego procesu w mniejszym lub większym stopniu w ciągu całego życia. Zawsze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Do nadmiernego wypadania włosów może przyczynić się wiele czynników:

Genetczne

Odziedziczyć możemy nadwrażliwość mieszków włosowych na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Jednak profesjonaliści odwołują się tu także do łysienia androgenowego, dotykającego w głównie mężczyzn. Nie należy go mylić z naturalnym procesem starzenia – problem dotyka bardzo młodych mężczyzn, często dwudziestoletnich.

Hormonalne 

Hormony mają znaczący wpływ na fazy cyklu włosa. Stąd też u kobiet ciężarnych, będących pod dużym wpływem estrogenu, włosy stają się gęste i mocniejsze. Po porodzie, w czasie karmienia, ale także po odstawieniu hormonalnej antykoncepcji lub w okresie menopauzy, poziom tego hormonu gwałtownie spada, a włosy ulegają przerzedzeniu. Na stan owłosienia mają również wpływ androgeny. Z jednej strony hamują wzrost włosów na głowie, z drugiej pobudzają go na innych częściach ciała np. plecach czy brzuchu. Dotyka to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Męski typ łysienia spowodowany może być także przez DHT, czyli produkt przemiany testosteronu.

Niewłaściwa pielęgnacja i stylizacja 

Warto zastanowić się nad używanymi kosmetykami do pielęgnacji. Zbyt mocne środki podrażniają skórę głowy, a stosowane w zbyt dużej ilości uniemożliwia prawidłowe jej oczyszczenie. Kobiety mogą też  tracić włosy wskutek uszkodzeń mechanicznych lub chemicznych, wywołanych częstymi zabiegami stylizacyjnymi, koloryzacją oraz trwałą ondulacją, które niszczą strukturę włosa.

Silny bądź przewlekły stres 

Traumatyczne przeżycia bardzo często objawiają się nadmiernym wypadaniem włosów. Podobne skutki daje długo utrzymujący się stres – włosy nie przechodzą zaplanowanej fazy wzrostu, tylko wcześnie przechodzą w fazę spoczynku. Wysoki poziom kortyzolu powoduje niedożywienie i niedotlenienie mieszków włosowych, a w efekcie osłabienie i wypadanie  włosów. Często samo nadmierne wypadanie włosów potęguje uczucie stresu, pogłębiając to zjawisko i  prowadząc do efektu błędnego koła.

Choroby i przyjmowane leki

Wszelkie choroby przebiegające z wysoką gorączką, niektóre choroby zakaźne, ale także choroby tarczycy i cukrzyca mają duży wpływ na kondycję włosa. Kolejna grupa to choroby związane bezpośrednio ze skórą głowy – łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy. Osobny wątek stanowi  wypadanie włosów po leczeniu onkologicznym.

Błędy dietetyczne

Mamy tu na myśli głównie niedobory żywieniowe wynikające ze źle zbilansowanej diety lub intensywnego odchudzania się, niedokrwistość z niedoboru żelaza, a także nabyte niedobory cynku lub niedożywienie.

e-Konsultacja z Receptą Online Łysienie

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.