Do jakiego lekarza udać się z problemem łysienia? Podpowiadamy

Wypadanie włosów to zupełnie naturalne zjawisko. Człowiek traci przeciętnie od 50 do 150 włosów dziennie. Gdy jednak zauważmy nadmierne wypadanie włosów, warto udać się na konsultację do specjalisty. Po szczegółowym wywiadzie, a także ewentualnej dalszej diagnostyce, lekarz będzie w stanie ustalić przyczynę łysienia. Do jakiego specjalisty się udać?

Jaki Lekarz Przy Wypadaniu Wlosow
Jaki lekarz przy wypadaniu włosów

Cykl rozwoju włosa i jego zaburzenie

Naturalne wypadanie włosów związane jest cyklem rozwoju włosa, na który składają się trzy fazy: wzrostu (anagen), zanikania (katagen) oraz wypadania (telogen). Jeżeli zachodzi on prawidłowo, w fazie wypadania znajduje się około 15% włosów. Po wypadnięciu włos powinien być zastąpiony nowym w fazie wzrostu. Gdy proces ten w jakikolwiek sposób zostaje zaburzony, pojawia się problem nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia. Aby ustalić konkretną przyczynę należy udać się do specjalisty.

Do kogo udać się z problemem łysienia?

Bardzo ważną kwestią jest, aby możliwie szybko skonsultować swoją przypadłość ze specjalistą. Pomoże to w ustaleniu konkretnej przyczyny oraz najlepszej terapii.

Do kogo warto się zgłosić z problemem nadmiernie wypadających włosów? Poniżej wymieniamy specjalistów: 

Trycholog

Na początku warto zaznaczyć, że rozróżniamy dwa typy specjalistów z tej dziedziny – lekarza trychologa oraz trychologa kosmetycznego, który nie ma przygotowania medycznego, ale jest odpowiednio przeszkolony do badania skóry głowy i stanu włosa. Lekarz ma w tej kwestii większe kompetencje i możliwości – chociażby przepisanie silniejszych leków na receptę. Trycholog to specjalista, który zajmuje się skórą głowy i włosami. Analizuje zarówno stan skóry na głowie, jak i cebulek włosowych. Pomaga ustalić przyczynę nadmiernej utraty włosów, a także innych schorzeń związanych ze skórą głowy.

Dermatolog

Dermatolog jest lekarzem zajmującym się funkcjonowaniem skóry i tego co ona wytwarza, a więc także włosów. Warto zgłosić się do dermatologa, który specjalizuje się w trychologii albo ściśle współpracuje z trychologiem. Jest on w stanie zdiagnozować wszelkie choroby skórne, które powodują nadmierne wypadanie włosów oraz zastosować profesjonalne leczenie farmakologiczne dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jednym z podstawowych preparatów stosowanych w tym przypadku jest ten zawierający minoksidil.

Endokrynolog

Bardzo częstą za utratę włosów odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne organizmu. Stan naszego układu hormonalnego jest ściśle powiązany z wyglądem skóry głowy i włosów, ponieważ reguluje czynności wszystkich komórek i tkanek organizmu. Podczas badania trychologicznego, pacjent często otrzymuje polecenie zrobienia wykazu hormonów. Na podstawie wyników specjalista może postawić pełną diagnozę, a następnie wdrożyć właściwe leczenie. Nawet niewielkie odchylenia od normy powinny zostać skonsultowane. Jedną z najczęstszych endokrynologicznych przyczyn wypadania włosów, oprócz niewyrównanych hormonów tarczycy, jest łysienie androgenowe. Podstawą leczenia jest wyrównanie niedobór hormonalnych i mikroelementów. 

Psycholog

Istnieje silny związek między stresem a wypadaniem włosów. Naukowcy jasno wskazują, że wskutek silnego lub długotrwałego stresu zaburzeniom podlega gospodarka hormonalna oraz funkcje układu odpornościowego – a to realnie wpływa na cykl wzrostu włosa. Innym typem łysienia psychogennego jest wyrywanie włosów. Jest to zaburzenie na tle nerwowym i skonsultowane powinno zostać z psychologiem i/lub psychiatrą. Do utraty włosów może także dochodzić w przebiegu poważnych chorób, takich jak nerwica lub depresja. W każdym z tych przypadków interwencja lekarska jest absolutną koniecznością. 

e-Konsultacja z Receptą Online Łysienie

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.