Jakie tabletki na wypadanie włosów – witaminy, leki

Najważniejsze informacje

  • Podstawą w leczeniu farmakologicznym łysienia są leki w formie tabletek zawierające substancje, które wpływają na cykl życia włosa, hamują miniaturyzację mieszków włosowych i stymulują odrastanie włosów.
  • W leczeniu nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn stosuje się m.in. tabletki z finasterydem i dutasterydem lub spironolaktonem. Ten ostatni lek może być wykorzystywany również w terapii łysienia androgenowego u kobiet.
  • W mniej zaawansowanych przypadkach łysienia wsparcie dla farmakoterapii stanowią zioła i witaminy wpływające korzystnie na kondycję włosów oraz stymulujące ich wzrost. 
Jakie tabletki na wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Jakie tabletki na nadmierne wypadanie włosów są stosowane u kobiet i mężczyzn? Jak wspierają leczenie łysienia?

Wypadanie włosów – kiedy udać się do trychologa lub dermatologa? 

Wypadanie włosów jest naturalnym etapem cyklu ich wzrostu, jednak kiedy staje się nadmierne lub trwa przez dłuższy czas, może świadczyć o zaburzeniach zdrowotnych lub niewłaściwej pielęgnacji. Za normę uznaje się utratę od 50 do 100 włosów dziennie.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na pogorszenie kondycji włosów, a tym samym prowadzić do ich nadmiernego wypadania, należy tu wymienić m.in.: niezbilansowaną dietę (bogatą w przetworzoną żywność, tłuszcze trans i cukry), stres, niedobory witamin i minerałów, a także niektóre choroby (m.in. tarczycy) oraz zaburzenia hormonalne.

W przypadku znacznego wypadania włosów (tj. ponad normę) warto skonsultować się z trychologiem lub dermatologiem. Specjalista, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, pomoże zidentyfikować przyczynę problemu, wykluczając jednocześnie ewentualne choroby. Na podstawie diagnozy zaproponuje także odpowiednie preparaty farmakologiczne dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Leczenie farmakologiczne może być wspierane optymalną dietą na włosy (bogatą w białko, żelazo, cynk, biotynę, witaminy A, C, D, E i kwasy tłuszczowe omega-3) i/lub suplementacją. W zapobieganiu łysieniu ważne jest również dbanie o odpowiednią pielęgnację wrażliwej skóry głowy

Tabletki na wypadanie włosów – jakie leki mogą pomóc?

Leki na łysienie stanowią istotny element terapii, która ma zapobiegać utracie włosów i stymulować ich wzrost. W zależności od przyczyn wypadania lekarz może zarekomendować konkretne leki o ustalonym mechanizmie działania. 

Tabletki na wypadanie włosów u mężczyzn

  • Finasterydlek w formie tabletek dostępny na receptę. Blokuje enzym 5-alfa-reduktazę odpowiedzialny za przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron (DHT). Zmniejszenie poziomu tego hormonu hamuje miniaturyzację mieszków włosowych i pomaga zatrzymać wypadanie włosów, zwłaszcza u mężczyzn z łysieniem androgenowym. Finasteryd może powodować jednak skutki uboczne, takie jak: obniżenie libido, problemy z erekcją czy zmniejszenie objętości nasienia. 
  • Dutasterydlek w formie kapsułek dostępny na receptę. Działa podobnie do finasterydu, ale blokuje zarówno typ I, jak i typ II 5-alfa-reduktazy, dzięki czemu wykazuje silniejsze działanie. Dutasteryd skuteczniej redukuje poziom DHT, co może prowadzić do poprawy kondycji włosów. Jest stosowany głównie w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn. Tak jak finasteryd może wywoływać skutki uboczne, w tym problemy seksualne (m.in. zaburzenia erekcji, obniżone libido).

Tabletki na wypadanie włosów u kobiet

Spironolakton to lek antyandrogenny w formie tabletek dostępny na receptę. Stosuje się go zwłaszcza w przypadku wypadania włosów spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi, np. w zespole policystycznych jajników (PCOS). Spironolakton blokuje działanie androgenów, które mogą prowadzić do wypadania włosów. U kobiet przyjmujących opisywany lek mogą wystąpić skutki uboczne – nieregularne miesiączki, a także zmiany w ciśnieniu krwi czy stężeniu elektrolitów.

Tabletki przeciwgrzybicze na wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być wynikiem infekcji grzybiczych (grzybica owłosionej skóry głowy, tinea capitis). Leczenie polega tu m.in. na przyjmowaniu leków doustnych, które eliminują przyczynę infekcji. 

  • Terbinafina – skutecznie zwalcza dermatofity, które często powodują grzybicę skóry głowy.
  • Itrakonazol – wykazuje szerokie spektrum działania, również na drożdżaki. Często stosowany w przypadkach opornych.
  • Flukonazol – skuteczny w leczeniu infekcji drożdżakowych.

Tabletki przeciwgrzybicze zawierające wymienione substancje czynne są dostępne na receptę – ich stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem, który dobierze odpowiedni preparat oraz dawkę. Aby zapobiec nawrotom infekcji i wspomóc regenerację włosów, należy przestrzegać zaleceń terapeutycznych.

Jakie suplementy diety i witaminy można stosować na wypadające włosy?

Wybrane suplementy diety na włosy dostępne bez recepty zawierają starannie dobrane składniki odżywcze, które pomogą je wzmocnić i zapobiegną ich nadmiernej utracie. Jakie witaminy i pierwiastki powinny znaleźć się w składzie takiego preparatu? 

  • Witamina A – pomaga w produkcji sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych. Jej niedobór może prowadzić do suchości i wypadania włosów.
  • Witaminy z grupy B – szczególnie biotyna (witamina B₇ lub, inaczej, witamina H) jest znana z pozytywnego wpływu na włosy, jej niedobór może prowadzić do ich nadmiernego wypadania. Inne witaminy ważne w tym kontekście to: witamina B₅ (kwas pantotenowy), B₁₂ (kobalamina) oraz B₉ (kwas foliowy).
  • Witamina C – antyoksydant, który pomaga chronić komórki włosów przed uszkodzeniami; składnik istotny dla produkcji kolagenu, który wzmacnia włosy.
  • Witamina Dwspiera tworzenie nowych mieszków włosowych, a jej niedobór jest powiązany z łysieniem. 
  • Witamina E – wpływa na poprawę krążenia krwi, co może stymulować wzrost włosów.
  • Żelazo – ułatwia proces dostarczania tlenu do komórek, w tym do komórek włosów. Niedobór żelaza to jedna z głównych przyczyn wypadania włosów, szczególnie u kobiet
  • Cynk – istotny dla zdrowia mieszków włosowych, wspomaga także regenerację tkanek. Niedobór cynku może prowadzić do wypadania włosów.
  • Krzem – pomaga wzmocnić włosy, co czyni je mniej podatnymi na łamanie i wypadanie. Wspiera również syntezę kolagenu, który jest kluczowy dla zdrowej skóry głowy. 
  • Selen – działa jak antyoksydant, chroniąc komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Pomaga też w regeneracji mieszków włosowych i stymuluje wzrost nowych włosów
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 – wspierają zdrowie skóry głowy i włosów. Są zawarte w rybach, siemieniu lnianym i orzechach włoskich.

Kosmetyki i zioła na wypadanie włosów wspierające leczenie łysienia

Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów zależy m.in. od przyczyn ich wypadania, dlatego w tej kwestii warto opierać się na wiedzy specjalisty – dermatologa lub trychologa.

Jakie produkty mamy do wyboru? 

  • Szampony z biotyną, kofeiną, niacynamidem, olejem z kiełków pszenicy lub ketokonazolem – stymulują porost włosów i zapobiegają ich wypadaniu.
  • Odżywki wzmacniające z keratyną, ekstraktem ze skrzypu polnego, białkami jedwabiu, kolagenem i aminokwasami – przyspieszają wzrost włosów.
  • Maski z olejem rycynowym, olejem arganowym, masłem shea i witaminami (np. witaminą E) – nawilżają oraz odżywiają włosy, wspomagając ich wzrost.
  • Serum lub lecznicze wcierki na porost włosów – np. produkty z minoksydylem, które są klinicznie sprawdzone i zatwierdzone przez FDA do leczenia łysienia androgenowego. Niektóre sera mogą zawierać również peptydy miedziowe wspierające zdrowy wzrost włosów.
  • Toniki do skóry głowy – z naturalnymi ekstraktami ziołowymi z pokrzywy, skrzypu polnego czy rozmarynu – stymulują krążenie krwi w skórze głowy i sprawiają, że włosy stają się mocniejsze.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące witamin i leków na wypadanie włosów.

Jaka jest najlepsza witamina na wypadanie włosów?

Aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów, dietę warto wzbogacić o witaminy A i E oraz te z grupy B.

Jakie tabletki na wypadanie włosów warto stosować?

Wsparciem w leczeniu wypadania włosów mogą być suplementy diety w tabletkach zawierające witaminy (A, B₇, C, D, E), minerały (żelazo, cynk, krzem, selen) oraz kolagen.

Co kupić w aptece na wypadanie włosów?

W aptece otrzymamy m.in. suplementy diety na włosy oraz leki bez recepty dostępne w formie tabletek, płynów lub pianki.

Bibliografia
  1. Badzian A., Wypadanie włosów, budowa włosa. Jakie są przyczyny i sposoby, jakie choroby powodują wypadanie włosów? [w:] Medycyna Praktyczna.
  2. Błecha K., Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety [w:] Borgis – Postępy Fitoterapii 1/2021.
  3. Maciejewska J., Łysienie plackowate [w:] Medycyna Praktyczna.
  4. Olszewska M., Rudnicka L., Rakowska A., Kurzej M., Postępy w diagnostyce łysienia [w:] Przegląd Dermatologiczny 4/2019.
  5. Szlązak P., opracowanie: Dudzik I., Łysienie plackowate i łysienie całkowite – skuteczność terapii [w:] Medical Tribune 03/2015.
e-Konsultacja po Receptę Online Łysienie

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.