Najważniejsze informacje:
- Wcierki do włosów, dostępne w formie toniku, serum, ampułek lub olejku, to preparaty przeznaczone do aplikacji na skórę głowy.
- Składniki aktywne zawarte we wcierkach wspomagają leczenie łysienia, ponieważ hamują aktywność enzymów odpowiedzialnych za nadmierne wypadanie włosów.
- Lecznicze wcierki na porost włosów zawierają najczęściej minoksydyl, kofeinę i ekstrakty z pokrzywy lub rozmarynu.
- Regularne wykonywanie delikatnego masażu skóry głowy z wykorzystaniem jakościowej wcierki wzmocni strukturę włosów oraz zapobiegnie ich wypadaniu.
Wcierki to specjalistyczne preparaty stosowane w leczeniu łysienia. Są dostępne w różnych formach (tonik, serum, ampułki, olejek), a dzięki zawartym w nich składnikom aktywnym (ekstrakty roślinne, witaminy i minerały) mogą skutecznie poprawić kondycję skóry głowy i włosów. Na co zwrócić uwagę, wybierając lecznicze wcierki? W jaki sposób je stosować, aby uzyskać najlepsze rezultaty?
Co to jest wcierka do włosów i kiedy ją stosować?
W terapii łysienia – oprócz leków i zabiegów medycyny estetycznej – wykorzystywane są także wcierki bogate w składniki aktywne. Te płynne preparaty pomagają pobudzić porost włosów, pod warunkiem że są stosowane regularnie i zgodnie z zaleceniami.
Dzięki swoim właściwościom mogą być również stosowane profilaktycznie. Systematyczne aplikowanie wcierek na skórę głowy może poprawić kondycję włosów.
Przed zastosowaniem konkretnego preparatu wskazana jest konsultacja z dermatologiem lub trychologiem. Specjalista ustali przyczynę nadmiernego wypadania włosów i na tej podstawie zarekomenduje odpowiednią wcierkę, która będzie optymalnym wsparciem dla leczenia farmakologicznego.
Lecznicza wcierka – w formie toniku, serum, ampułki czy olejku?
Wcierki do włosów występują w różnych formach. Jakie są dostępne w aptekach i/ lub drogeriach?
- Tonik – lekki kosmetyk w płynnej formie, który szybko przenika w głąb skóry, wspierając mikrokrążenie i stymulując wzrost włosów. Tonik aplikuje się bezpośrednio na suchą lub wilgotną skórę głowy i delikatnie wmasowuje.
- Serum do włosów – skoncentrowany preparat bogaty w składniki odżywcze, które wspomagają regenerację i wzrost włosów. W zależności od zaleceń producenta serum nanosi się bezpośrednio na skórę głowy lub włosy, a następnie delikatnie wmasowuje aż do wchłonięcia.
- Ampułka – intensywnie pielęgnujący preparat zawierający skoncentrowane składniki aktywne. Jej zawartość aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy i dokładnie wmasowuje.
- Olejek – odżywia, regeneruje, nawilża, a także wzmacnia cebulki włosów. Najczęściej wmasowuje się go okrężnymi ruchami w skórę głowy (przed jej myciem) lub nakłada na końcówki włosów jako dodatkową ochronę i pielęgnację.
Wybór wcierki zależy od potrzeb skóry głowy oraz ustaleń ze specjalistą. Tonik oraz serum będą idealne do codziennego stosowania. Działanie ampułek sprawdzi się w przypadku intensywnego wypadania włosów. Właściwości olejków warto wykorzystywać z kolei do pielęgnacji i zabezpieczania końcówek, a także w ramach relaksującego masażu skóry głowy.
Jak wybrać najlepszą leczniczą wcierkę na porost włosów?
W poszukiwaniu skutecznych sposobów na zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, często decydują się na stosowanie specjalistycznych preparatów, takich jak wcierki trychologiczne. Wyróżnia się dwa główne rodzaje wspomnianych produktów, tj. wcierki hamujące nadmierne wypadanie włosów oraz wcierki pobudzające wzrost nowych włosów.
Co powinna zawierać dobra wcierka do włosów?
Lecznicze wcierki na porost włosów zalecane przez dermatologów zawierają szereg składników aktywnych, które hamują nadmierne wypadanie włosów i pobudzają wzrost nowych. Substancje nawilżające oraz odżywcze działają bezpośrednio na skórę głowy, dzięki czemu zapewniają jej odpowiednie nawodnienie i dostarczają niezbędnych składników odżywczych.
Co powinno znaleźć się w składzie leczniczych wcierek na porost włosów?
- Ziołowe wyciągi (rozmaryn, pokrzywa, kozieradka) – działają przeciwzapalnie, antybakteryjne, a także regulują wydzielanie sebum, co poprawia ogólną kondycję skóry głowy.
- Wyciągi z korzenia żeń-szenia, aloesu, skrzypu polnego – zapobiegają wypadaniu oraz łamaniu włosów, stymulują ich wzrost, działają nawilżająco i łagodząco.
- Olejek rycynowy – ceniony za swoje intensywne właściwości odżywcze i nawilżające. Zapobiega wypadaniu włosów oraz poprawia ich ogólną kondycję (stają się bardziej odporne na uszkodzenia).
- Olejek arganowy – nawilża i odżywia. Wzmacnia włosy, poprawia ich elastyczność, zapobiega rozdwajaniu końcówek.
- Kofeina – występuje często w składzie wcierek dobranych przez dermatologa. Poprawia mikrokrążenie skóry głowy. Stymuluje cebulki włosowe i przyspiesza wzrost nowych włosów.
- Minoksydyl – substancja o udowodnionym działaniu, skuteczna szczególnie w leczeniu łysienia androgenowego. Pomaga pobudzić mieszki włosowe do produkcji nowych włosów. Minoksydyl jest dostępny w aptece w formie roztworu lub pianki o różnym stężeniu.
- Biotyna – poprawia elastyczność włosów oraz przeciwdziała ich wypadaniu.
- Proteiny jedwabiu – wzmacniają włosy, nadając im gładkość i połysk.
Profesjonalne wcierki na porost włosów mogą zawierać również substancje poprawiające ukrwienie skóry głowy i wspomagające wzrost włosów, takie jak: imbir, kapsaicyna z papryczek chili, woda brzozowa czy ekstrakt z kory dębu.
Jeśli celem jest regeneracja skóry głowy, wzmocnienie struktury włosów i przyspieszenie ich wzrostu, można zastosować również preparaty wzbogacone o witaminę B₅, peptydy, enzymy oraz cynk.
Czego nie powinna zawierać naturalna wcierka?
Wybierając wcierkę na wypadanie włosów, należy zwrócić uwagę na jej skład. Preparat nie powinien zawierać SLS, SLES, parabenów czy sztucznych barwników. Wspomniane substancje wywołują niekiedy: podrażnienia wrażliwej skóry głowy, reakcje alergiczne, zaczerwienienie, pokrzywkę lub swędzenie. Ponadto mogą wpływać niekorzystnie na naturalną barierę ochronną skóry, co prowadzi do jej przesuszenia i nadmiernej utraty wilgoci. Niektóre silikony obciążają włosy, tworząc na nich powłokę, która utrudnia wchłanianie składników aktywnych. Zatykają również pory w skórze głowy, co może prowadzić do jej niedotlenienia.
Warto wybierać wcierki z dobrym składem, których formuła zawiera oleje roślinne i/lub ekstrakty ziołowe. Naturalne preparaty zadbają o zdrowie skóry głowy, co ma kluczowe znaczenie dla wzrostu oraz regeneracji włosów.
Jak działają skuteczne wcierki na porost włosów?
Zarówno wcierki na porost włosów (jak i te przeciwko ich wypadaniu) są stosowane w celu wzmocnienia cebulek włosowych. Warto jednak przyjrzeć się niewielkim różnicom w mechanizmach ich działania.
- Wcierki na porost włosów – ich głównym zadaniem jest poprawa gęstości włosów oraz stymulowanie wzrostu nowych. Zawierają substancje, które poprawiają ukrwienie skóry głowy (np. kofeina, ekstrakty z żeń-szenia), wspierają mikrokrążenie i dostarczają składników odżywczych mieszkom włosowym (witaminy, minerały czy proteiny). To z kolei sprzyja wzrostowi nowych włosów oraz poprawia ich jakość. Efektem stosowania takich preparatów jest wysyp tzw. baby hair, czyli drobnych, nowych włosków, widocznych w rejonach zakoli.
- Wcierki przeciw wypadaniu włosów – główne działanie tych preparatów koncentruje się na zapobieganiu wypadaniu włosów oraz wzmacnianiu tych osłabionych lub podatnych na wypadanie. Zawierają substancje, które wzmacniają cebulki włosowe, regulują produkcję sebum, działają przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Często są wzbogacone o biotynę oraz witaminy A, E, C, które chronią włosy przed uszkodzeniami i wspomagają ich odbudowę.
Czy lecznicze wcierki na wypadanie włosów i łysienie są skuteczne?
Skuteczność wcierek zależy od przyczyny łysienia – w przypadku schorzeń hormonalnych lub genetycznych mogą one wspierać terapię, ale nie zawsze są w stanie całkowicie zatrzymać proces utraty włosów.
Wpływ na efekty stosowania wcierek ma również: skład i stężenie substancji aktywnych w preparacie, czas i systematyczność stosowania, sposób aplikacji, stan skóry głowy, a także indywidualne reakcje organizmu.
Uzyskanie pożądanych efektów wymaga czasu i konsekwencji. Pierwsze rezultaty stosowania kosmetyków na wypadające włosy mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach. Trzeba pamiętać, że wcierka zadziała najlepiej, kiedy będzie stosowana regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta.
Stosowanie wcierki – w jaki sposób i jak często ją nakładać?
Wcierkę na porost włosów można nakładać za pomocą aplikatora. Co kilka centymetrów warto zrobić przedziałek i zaaplikować na niego preparat. Następnie należy wykonać delikatny masaż skóry głowy (opuszkami palców lub za pomocą specjalnych „grabek”). Taki sposób aplikacji wcierki poprawi ukrwienie skóry oraz umożliwi skuteczniejsze wnikanie składników odżywczych do mieszków włosowych. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie preparaty należy spłukiwać, niektóre z nich pozostawia się na skórze głowy – tu wcierki typu leave-in.
Wcierkę najlepiej nakładać po umyciu skóry głowy, co sprzyja lepszemu wnikaniu składników aktywnych. Preparat należy aplikować na suche lub lekko wilgotne włosy – zbyt mokre mogą rozcieńczyć produkt i obniżyć jego skuteczność. Nie zaleca się także nakładania wcierki tuż przed myciem włosów – może to prowadzić do wypłukania składników odżywczych.
Wcierki wzmacniające cebulki włosowe powinny być stosowane systematycznie, zgodnie z zaleceniami producenta (zazwyczaj codziennie lub co drugi dzień). Niektóre preparaty należy pozostawić na skórze głowy przez kilka godzin, a nawet przez całą noc.
FAQ
Najczęstsze pytania dotyczące leczniczych wcierek do włosów.
Czy wcierki na porost włosów są bezpieczne w pielęgnacji skóry głowy?
Większość wcierek na porost włosów, stosowana zgodnie z zaleceniami producenta, jest bezpieczna. Przed każdym użyciem należy jednak sprawdzić skład wcierki i upewnić się, że nie zawiera substancji, które mogą wywołać podrażnienia lub reakcje alergiczne.
Jak długo trzeba czekać na efekty stosowania leczniczych wcierek do włosów?
Pierwsze efekty mogą być widoczne po kilku tygodniach regularnego stosowania. Na oczekiwane rezultaty trzeba jednak poczekać co najmniej kilka miesięcy.
Czy można stosować wcierki razem z innymi produktami do pielęgnacji włosów?
Lecznicze wcierki na porost włosów mogą być stosowane równolegle z innymi produktami, takimi jak: szampony, odżywki czy maski. Ważne, aby produkty były dostosowane do potrzeb włosów i skóry głowy.
Czy wcierki na porost włosów mogą powodować podrażnienia skóry?
Niektóre wcierki mogą powodować podrażnienia lub reakcje alergiczne. W takim przypadku trzeba przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem.
Jaka wcierka na porost włosów jest najskuteczniejsza?
Wybór dobrej wcierki zależy m.in. od przyczyn nadmiernego wypadania włosów, dlatego zawsze warto skonsultować go ze specjalistą.
- Brzezińska-Wcisło L., Rakowska A., Rudnicka L., Bergler-Czop B., Czuwara J., Maj J., Olszewska M., Placek W., Reich A., Zegarska B., Androgenetic alopecia. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society, 2018.
- Domin A., Domin D., Alopecia areata – łysienie plackowate – problem terapeutyczny? Kliniczny Oddział Dziecięcy Szpitala Wojewódzkiego, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2009.
- Jakubiec M., Łysienie androgenowe typu męskiego – charakterystyka i przegląd terapii dostępnych w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2022.
- Siemiątkowska J.M., Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard 2015.
- Tyszkiewicz M. i in., Farmakoterapia łysienia androgenowego – przegląd literatury, Journal of Education, Health and Sport, 2022.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.