Kaszel suchy czy mokry – jak odróżnić?

Najważniejsze informacje:

 • Kaszel suchy i mokry różnią się. Podstawowa różnica jest związana z obecnością odkrztuszanej wydzieliny (kaszel mokry) lub jej braku (kaszel suchy).
 • Aby odróżnić kaszel suchy od mokrego, należy ocenić, czy występuje jako chropowaty, szorstki i męczący kaszel nieproduktywny, czy raczej da się słyszeć „gulgoczący” dźwięk sugerujący usuwanie wydzieliny (kaszel mokry).
 • Postępowanie terapeutyczne przy łagodzeniu kaszlu zależy od jego przyczynySuchy kaszel wywołany przez infekcje wirusowe (towarzyszące np. zapaleniu gardła) często nie wymaga specjalnego leczenia i ustępuje, gdy organizm pokona infekcję, a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów. Mokry kaszel spowodowany infekcją bakteryjną może wymagać antybiotyków, a w przypadku dużej ilości produkowanego śluzu stosuje się także leki mukolityczne.
Kaszel Suchy Czy Mokry
Kaszel suchy czy mokry

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu, który pomaga usunąć zanieczyszczenia, śluz, dym, kurz, alergeny i inne cząsteczki, które mogą podrażnić drogi oddechowe. Przy kaszlu mięśnie klatki piersiowej i brzucha kurczą się gwałtownie, co powoduje szybki przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co z kolei pomaga wypchnąć drażniące substancje. Proces ten pomaga ochronić płuca przed infekcjami i uszkodzeniami. Rodzaj kaszlu – suchy czy mokry – zależy od tego, czy podczas kaszlu odkrztuszana jest wydzielina.

Kaszel suchy a mokry – jak rozpoznać?

Oba rodzaje kaszlu znacząco różnią się między sobą. Rozpoznanie typu kaszlu ma kluczowy wpływ na dobór odpowiedniego leczenia. Oto niektóre cechy charakterystyczne dla każdego z rodzajów kaszlu:

Jak rozpoznać kaszel suchy?

 • „suchy”, czyli bez śluzu lub plwociny,
 • zwykle jest związany z uczuciem swędzenia lub drapania w gardle,
 • często jest wynikiem podrażnienia górnych dróg oddechowych, na przykład przez dym, kurz lub alergeny,
 • może wystąpić w wyniku infekcji wirusowej, takiej jak przeziębienie lub grypa,
 • jest częstym objawem chorób takich jak astma, alergie czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Czym charakteryzuje się kaszel mokry?

 • kaszel mokry określa się także jako „produktywny”, co oznacza, że towarzyszy mu odkrztuszanie śluzu lub plwociny,
 • wydzielina może mieć różny kolor: przezroczysty, biały, żółty, zielony, a nawet czasem różowy lub czerwony, jeśli zawiera krew,
 • jest typowym objawem infekcji dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc,
 • czasem może być również objawem przewlekłych chorób, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy mukowiscydoza.

Kaszel suchy czy mokry – jak odróżnić?

Jak odróżnić kaszel suchy i mokry? Suchy kaszel, nazywany także kaszlem nieproduktywnym, nie wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. Można go opisać jako chropowaty i szorstki, nie słychać przy nim dźwięku bulgoczącego („mokrego”). Często pojawia się podczas przeziębienia lub grypy, zwłaszcza na początku infekcji. Może on być również spowodowany przez alergie, gdy alergeny podrażniają gardło i górne drogi oddechowe. Suchy kaszel często jest intensywny (duszący, męczący kaszel) i może powodować uczucie swędzenia lub drapania w gardle.

Z kolei mokry kaszel (produktywny) jest związany z ewakuacją wydzieliny, co oznacza, że podczas kaszlu odkrztuszany jest śluz lub plwocina. Mokry kaszel ma zazwyczaj głębszy, „gulgoczący” dźwięk. Jest to efekt przemieszczania się plwociny lub śluzu w drogach oddechowych. Wydzielina może być przezroczysta, biała, żółta lub zielona, jest reakcją na infekcję i obecność drobnoustrojów w drogach oddechowych, często w przebiegu zapalenia oskrzeli lub płuc. Mokry kaszel pomaga usunąć śluz z dróg oddechowych, co pomaga je oczyścić i ułatwia oddychanie.

Czy mokry kaszel może przejść w suchy?

Tak, mokry kaszel może przejść w suchy. Jest to proces często obserwowany w przebiegu infekcji dróg oddechowych.

Na początku infekcji, takiej jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, mokry kaszel pomaga usunąć śluz i bakterie z dróg oddechowych. Zazwyczaj po kilku dniach efektywnego leczenia, kiedy infekcja, objawiająca się między innymi mokrym kaszlem, zaczyna ustępować, może dojść do zmiany charakteru kaszlu – z mokrego na suchy. Ten rodzaj kaszlu, nazywany kaszlem poinfekcyjnym, zazwyczaj nie stanowi już zagrożenia dla pacjenta. Może utrzymywać się przez kilka kolejnych tygodni, ale zwykle ustępuje samoczynnie.

W przypadku niektórych chorób, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub astma, kaszel może zmieniać się pomiędzy mokrym i suchym, w zależności od stanu pacjenta i stopnia kontroli nad chorobą.

Czy kaszel suchy przechodzi w mokry?

Suchy kaszel jest często związany z podrażnieniem górnych dróg oddechowych, jak na przykład w przypadku infekcji wirusowych (takich jak przeziębienie czy grypa), alergii, czy ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza. W takich sytuacjach kaszel zwykle pozostaje suchy i nie przechodzi w mokry.

Z drugiej strony, mokry kaszel, który jest związany z produkcją śluzu lub plwociny, jest typowy dla infekcji dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc.

Przejście kaszlu z suchego na mokry może zdarzyć się, gdy stan zapalny lub infekcja rozprzestrzenia się z górnych na dolne drogi oddechowe, ale nie jest to regułą.

Kaszel suchy czy mokry – jak dobrać leczenie?

Leczenie kaszlu, zarówno suchego jak i mokrego, zależy przede wszystkim od jego przyczyny. Podstawowym krokiem jest diagnoza, która pomoże określić, co powoduje kaszel. Dlatego jeżeli kaszel jest intensywny, utrzymuje się dłużej niż kilka dni, lub towarzyszą mu inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem.

Kiedy stosuje się leki na suchy kaszel?

Jeśli kaszel suchy jest spowodowany infekcją wirusową, zwykle nie jest konieczne specjalne leczenie, ponieważ kaszel powinien ustąpić, gdy organizm pokona infekcję. Można stosować domowe metody, takie jak nawilżanie gardła, zioła lub inhalacje.

Jeżeli suchy kaszel jest bardzo uporczywy, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwkaszlowych, które hamują odruch kaszlowy, m.in. z kodeiną (np. Ultracod, Efferalgan Codeine), z dekstrometorfanem, z oksykodonen,z pentoksyweryną, z butamiratem. Leki na receptę na kaszel powinny być jednak stosowane pod nadzorem lekarza. Bez recepty można stosować syropy łagodzące i nawilżające podrażnione gardło, np. syrop islandzki na kaszel suchy.

Jeżeli kaszel jest spowodowany przez alergie, leczenie polega na unikaniu alergenu i stosowaniu leków przeciwhistaminowych.

Jak i kiedy leczyć kaszel mokry?

Jeśli mokry jest spowodowany infekcją bakteryjną, taką jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc, lekarz może przepisać antybiotyki (np. AugmentinDuomox).

W przypadku kaszlu związanego z produkcją dużych ilości śluzu, mogą być stosowane leki mukolityczne – wykrztuśne (np. Erdomed na kaszel mokry), które pomagają upłynniać wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. Inhalacje mogą również pomóc w upłynnieniu śluzu i ułatwieniu jego odkrztuszania. 

Kaszel mokry czy suchy – czy istnieją leki na oba rodzaje kaszlu?

Istnieje także grupa preparatów, które mogą być stosowane w obu typach kaszlu. Często pojawia się pytanie, czy syrop z sosny stosować na kaszel suchy czy mokry. Okazuje się, że syrop sosnowy znajduje zastosowanie o obu przypadkach. Z jednej strony wykazuje działanie wykrztuśne, czym charakteryzują się syropy na mokry kaszel. Ale ma też właściwości hamujące odruch kaszlu, co jest pomocne przy łagodzeniu męczącego i uporczywego suchego kaszlu. Podobne zastosowanie ma syrop z mniszka lekarskiego.

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie gardła

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.