Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Augmentin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Augmentin to antybiotyk zawierający dwie różne substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, działający na różne zakażenia. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. Umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, zamówisz też tam e-receptę na Augmentin.

Podstawowe informacje o leku Augmentin:

 • nazwa: Augmentin

 • dawka: 250 mg + 125 mg, 500 mg + 125 mg, 875 mg + 125 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: amoksycylina (amoxycillinum) + kwas klawulanowy (acidum clavulanicum)

 • dostępne wielkości opakowań: 14 tabletek, 21 tabletek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Ból ucha, Leki przeciwbakteryjne, Antybiotyki

Augmentin – antybiotyk o szerokim spektrum działania, zawierający dwie substancje czynne

Augmentin w postaci tabletek o różnym dawkowaniu jest antybiotykiem, który działa bakteriobójczo na drobnoustroje powodujące różnego rodzaju zakażenia w ludzkim organizmie. Ma szerokie spektrum działania na bakterie, wywołujące różnego rodzaju zakażenia u dzieci i dorosłych. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Jak działa Augmentin z amoksycyliną?

Preparat zawiera dwie substancje czynne: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Pierwsza z nich, amoksycylina, to substancja należąca do grupy penicylin, oddziałująca na bakterie, której działanie może być zahamowane (unieczynniane, co zmniejsza skuteczność leczenia). Druga substancja zawarta w leku, czyli kwas klawulanowy, ma za zadanie przeciwdziałać temu hamowaniu działania amoksycyliny.

Na co stosuje się antybiotyk Augmentin? Wskazania

Lek przeciwbakteryjny jest stosowany u dzieci i dorosłych w leczeniu następujących infekcji:

 • zakażenia ucha środkowego i zatok przynosowych (m.in. na ból ucha)

 • infekcje dróg oddechowych

 • infekcje dróg moczowych

 • zakażenia tkanek miękkich i skóry, w tym też zakażenia stomatologiczne

 • infekcje bakteryjne kości i stawów.

Od jakiego wieku można stosować tabletki Augmentin?

U dzieci o masie ciała poniżej 25 kg zaleca się raczej stosowanie leku w postaci zawiesiny doustnej ze względu na ryzyko zachłyśnięcia się tabletką. Dawkowanie i schemat leczenia ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.

Jak stosować antybiotyk Augmentin? Dawkowanie

Dawkowanie leku oparte jest na masie ciała pacjenta, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Zalecana dawka u dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg lub większej to 1 tabletka dwa razy na dobę. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie wyższej dawki w postaci 1 tabletki trzy razy na dobę.

U dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg należy dobrać postać leku do umiejętności dziecka. Zazwyczaj zaleca się, aby u dzieci poniżej 6. roku życia stosować zawiesinę doustną zamiast tabletek, aby uniknąć ryzyka zachłyśnięcia się. U dzieci o masie ciała mniejszej niż 25 kg nie zaleca się podawania tabletek Augmentin, a wyłącznie zawiesinę doustną.

Jak i kiedy przyjmować lek Augmentin?

 • Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Mając trudność z połykaniem, można tabletkę przełamać na pół i obie części tabletki przyjąć w tym samym czasie, jedną za drugą.

 • Ważne, aby zachować równe odstępy pomiędzy dawkami leku w ciągu doby, które powinny trwać przynajmniej 4 godziny. Należy pilnować, aby nie przyjmować dwóch dawek leku w ciągu jednej godziny, szczególnie w przypadku pominięcia jednej z dawek.

 • Lek powinien być przyjmowany podczas posiłku.

Augmentin – jak długo trwa leczenie?

Dla każdego pacjenta lekarz indywidualnie ustali dawkowanie i długość terapii. To ważne, aby trzymać się wytycznych specjalisty i nie przerywać leczenia nawet jeśli objawy ustępują i stan pacjenta się polepszył. Przejście całego cyklu leczenia pozwala na skuteczne wyleczenie i zapobiegnie nawrotom choroby.

Ważne, aby leku Augmentin nie przyjmować dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują i pacjent nadal źle się czuje, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy można stosować Augmentin na ból ucha?

Tak, jednym ze wskazań do stosowania tego leku są stany zapalne objawiające się bólem ucha i gardła. Należy się jedynie upewnić, że dolegliwości są spowodowane przez zakażenie bakteryjne, aby leczenie tabletkami Augmentin było skuteczne.

Przy leczeniu zapalenia ucha u dzieci należy dobrać odpowiednią postać leku. Dla dzieci o masie ciała poniżej 25 kg zaleca się podawanie preparatu w formie zawiesiny doustnej.

Jak przechowywać lek Augmentin w tabletkach?

Lek nie wymaga przechowywania w lodówce. Ważne, aby trzymać go w oryginalnym opakowaniu, z dala od wilgoci, w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla małych dzieci.

Jak długo po otwarciu należy zażyć lek Augmentin?

Tabletki umieszczone są w blistrach zapakowanych w saszetki. Od momentu otwarcia saszetki należy zużyć zawarte w niej tabletki w ciągu 30 dni. W przypadku, gdy pozostaną niewykorzystane, należy zutylizować je w sposób właściwy dla leków, czyli np. zanieść do apteki i wyrzucić do specjalnego pojemnika. Nie wolno wyrzucać ich do kosza ani do kanalizacji.

Czy po stosowaniu tabletek Augmentin należy stosować leki osłonowe?

Jaki probiotyk stosować razem z terapią lekiem Augmentin? Antybiotyki przyjmowane doustnie wymagają zażywania także leków osłonowych, które pomogą odbudować florę bakteryjną jelit po zakończeniu leczenia. Najlepiej stosować probiotyki zawierające wiele szczepów bakterii o odpowiedniej zawartości drobnoustrojów w jednej tabletce. Lekarz, razem z zaleceniami dotyczącymi stosowania leku Augmentin, wskaże także schemat przyjmowania probiotyku w czasie leczenia oraz po jego zakończeniu.

Opis produktu – ulotka leku Augmentin