Domowe sposoby na ból gardła

Najważniejsze informacje:

  • Naturalne metody leczenia bólu gardła od wieków służą jako wsparcie w walce z dolegliwościami.
  • Zioła, miód i płukanie roztworem soli to najbardziej znane domowe sposoby na ból gardła, które pomagają zredukować obrzęk, podrażnienie i dokuczliwe dolegliwości.
  • Domowe sposoby na ból gardła mogą stanowić wsparcie leczenia konwencjonalnego.
  • Jeśli pomimo stosowania domowych sposobów na ból gardła objawy nie ustępują lub dochodzi do ich nasilenia, należy skonsultować się z lekarzem.
Domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na walkę z bólem gardła, towarzyszącym różnorodnym infekcjom, opierają się na wykorzystaniu ogólnodostępnych składników, które mają właściwości lecznicze i kojące. Zioła, miód i sól kuchenna od wieków stanowią podstawę przeciwdziałania dolegliwościom. W zależności od przyczyny przypadłości, naturalne metody mogą samodzielnie zwalczać dokuczliwe objawy lub stanowić wsparcie dla leczenia konwencjonalnego. Poznaj skuteczne domowe sposoby na ból gardła.

Naturalne sposoby na ból gardła

Ból gardła to powszechna przypadłość, występująca u ludzi na całym świecie, niezależnie od płci i wieku. Infekcje wirusowe to najczęstsze przyczyny bólu gardła, dlatego dolegliwość nie wymaga zwykle specjalistycznego leczenia, a jedynie minimalizowania dokuczliwych objawów.

W wielu kulturach ludzie polegali na mądrości przodków, korzystając z dobroczynnych właściwości ziół. Domowe sposoby na ból gardła opierają się przede wszystkim na działaniu różnorodnych roślin, które zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, antybakteryjnym i łagodzącym ból gardła.

Współcześnie domowe sposoby na podrażnienie gardła nie są jedynie zwrotem w stronę tradycji, ale przede wszystkim świadomym wyborem łagodniejszych metod leczenia. Należy pamiętać, że naturalne metody sprawdzają się przede wszystkim w przypadku łagodnych infekcji wirusowych, ale zakażenia bakteryjne, takie jak np. paciorkowcowe zapalenie gardła, wymagają konwencjonalnego leczenia. Wówczas domowe sposoby na ból gardła mogą stanowić jedynie wsparcie dla terapii antybiotykowej.

Zapalenie gardła – domowe sposoby

Zapalenie gardła może być wynikiem obecności różnych patogenów, takich jak wirusy, bakterie czy grzyby. Przypadłość może mieć różny przebieg, ale do najważniejszych objawów zalicza się ból gardła (szczególnie przy przełykaniu), zaczerwienienie i obrzęk. Jeśli towarzyszy im wysoka gorączka należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na zakażenie bakteryjne i wiązać się z koniecznością przyjmowania antybiotyków (przede wszystkim beta-laktamowych, takich jak np. Amotaks, Duomox, Amoksiklav, Ospen, Duracef).

W przypadku infekcji wirusowej stosuje się leczenie objawowe lub domowe sposoby na ból gardła, takie jak:

  • płukanie gardła – może zmniejszyć obrzęk, stan zapalny i dolegliwości bólowe,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu – wspiera nawilżenie śluzówek i zmniejsza podrażnienia,
  • ograniczenie aktywności ruchowej i odpoczynek – przyspiesza regenerację organizmu,
  • spożywanie miodu – ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące,
  • picie naparów z ziół o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, nawilżającym i łagodzącym (np. rumianek, tymianek, nagietek).

Miód na podrażnione gardło

Miód, ze swoimi właściwościami antyseptycznymi, od wieków jest cennym środkiem w walce z różnorodnymi dolegliwościami. W przypadku dokuczliwego bólu gardła warto sięgnąć po łyżkę miodu, który nie tylko przynosi natychmiastową ulgę, ale również działa przeciwzapalnie i łagodząco, chroniąc wrażliwą błonę śluzową gardła. Miód w połączeniu z ciepłą wodą czy herbatą ziołową może stanowić doskonały napój, który łagodzi ból gardła.

Zioła na bolące gardło

Zioła, takie jak szałwia, prawoślaz, nagietek, tymianek czy rumianek, odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu bólu gardła. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, zmniejszające obrzęk. Płukanie gardła lub picie ziołowych naparów pomaga zniwelować podrażnienie i nieprzyjemne dolegliwości, przynosząc ulgę pacjentom.

Silne działanie przeciwbólowe mają również goździki, można dodać je do herbaty lub przygotować mocny napar do płukania gardła.

Czosnek na ból gardła

Czosnek, dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i działaniu przeciwwirusowym, jest jednym z bardziej popularnych domowych sposobów na infekcje, również chore gardło. Spożywanie surowego czosnku (np. na kanapce, w sałatce) pomaga zwalczać drobnoustroje, skracać czas infekcji, a tym samym dolegliwości bólowych. Z czosnku można przygotować syrop zalewając go miodem lub zasypując cukrem.

Imbir w walce z bólem gardła

Świeży korzeń imbiru ma silne właściwości antyseptyczne dlatego, podobnie jak czosnek, wspomaga leczenie infekcji. Ma silne działanie rozgrzewające, odświeżające i przeciwbólowe. Zmagając się z bólem gardła można zrobić napar z imbiru lub przygotować syrop. Wystarczy zalać rozdrobniony imbir miodem lub zasypać cukrem i odczekać kilka-, kilkanaście godzin. Otrzymany syrop należy trzymać w lodówce i spożywać w celu łagodzenia bólu gardła.

Domowe sposoby na mocny ból gardła – co przynosi szybką ulgę?

Kiedy ostry ból gardła jest bardzo dokuczliwy, a nie kwalifikuje się na leczenie przyczynowe (antybiotyki) warto sięgnąć po naturalne metody, które przynoszą natychmiastową ulgą. Lody na bolące gardło (lub ssanie kostek lodu) mogą szybko obniżyć temperaturę wewnątrz jamy ustnej, zmniejszając przekrwienie i obrzęk gardła, a tym samym chwilowo zmniejszyć uporczywe dolegliwości. Lody można traktować jako doraźną pomoc, ale należy pamiętać, że nie mają właściwości leczniczych.

Czym płukać bolące gardło – domowe sposoby

Pacjentom bez gorączki chcącym zastosować domowe sposoby na ból zaleca się przede wszystkim płukanie gardła. Wśród najpopularniejszych składników naturalnych płukanek wyróżnia się:

  • sól (pół łyżeczki soli kuchennej rozpuszczonej w szklance wody) – zmniejsza obrzęk i działa antyseptycznie,
  • sodę oczyszczoną (łyżeczka sody na 1/2 szklanki wody) – zmniejsza obrzęk i ból,
  • octem jabłkowym (łyżka octu na szklankę wody) – ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne,
  • naparami ziołowymi (z rumianku, nagietka, tymianku, szałwi (lub płukanie gardła) – różnorodne działanie, m.in. przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, łagodzące.

Domowe sposoby na bolące gardło – czego warto unikać

Pacjenci zmagający się z bólem gardła powinni pamiętać nie tylko o tym, co warto stosować na dokuczliwe dolegliwości, ale również o tym, żeby unikać czynników drażniących, które mogą zwiększać ich dyskomfort. W przypadku pacjentów palących papierosy zaleca się zaprzestanie stosowania tytoniu, przynajmniej na czas trwania choroby. Papierosy wpływają drażniąco na śluzówki i wpływają na wydłużenie czasu gojenia i regeneracji. Warto również unikać innych czynności, które mogą zwiększać dolegliwości bólowe, np.:

  • przebywania w zadymionych pomieszczeniach,
  • przesuszania śluzówek (suche powietrze, klimatyzacja),
  • picia alkoholu,
  • spożywania pikantnych potraw
  • picia alkoholu, jedzenia pikantnych potraw oraz przebywanie.

Jeśli pomimo stosowania domowych sposobów na ból gardła i unikania czynników drażniących dolegliwości nie zmniejszają się lub wręcz nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.  

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie gardła

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.