Inhalacje na kaszel suchy i mokry – z czego? Jak wykonać?

Najważniejsze informacje:

 • Inhalacja to metoda terapeutyczna polegająca na wdychaniu pary wodnej lub aerozolu. To dobry sposób na nawilżenie dróg oddechowych, bezpośrednie podanie leków lub innych substancji o działaniu terapeutycznym. 
 • Inhalacje na kaszel stosuje się zarówno jako alternatywę dla tabletek i syropów, jak i jako metodę wspomagającą ich działanie. 
 • Inhalacje na suchy kaszel pomagają złagodzić objawy zapalenia gardła i nawilżyć podrażnioną błonę śluzową, z kolei inhalacje na mokry kaszel rozrzedzają wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwiają jej usuwanie.
 • Inhalacje na kaszel z użyciem soli fizjologicznej, ziół czy olejków eterycznych powodują złagodzenie nieprzyjemnych objawów towarzyszących kaszlowi i skracają jego czas.
Inhalacje Na Kaszel Suchy I Mokry
Inhalacje na kaszel suchy i mokry

Inhalacja to technika terapeutyczna, która polega na wdychaniu pary wodnej lub aerozolu zawierającego leki bezpośrednio do dróg oddechowych. Stosowana jest w różnych dolegliwościach, zarówno jako sposób na miejscowe podanie leków, jak i wspomagająco równolegle z innymi preparatami. Inhalacje na kaszel to też dobry sposób na złagodzenie podrażnienia gardła i chrypki, np. przy nadmiernej eksploatacji głosu. Czy i jak inhalacje pomagają na kaszel suchy i mokry? Jak ją wykonać i co dają inhalacje z soli fizjologicznej? 

Co to jest inhalacja?

Inhalacja na kaszel polega na wdychaniu pary lub aerozolu, który zawiera środki lecznicze przeznaczone do łagodzenia objawów kaszlu. Do inhalacji można użyć różnych składników, takich jak sól fizjologiczna, olejki eteryczne, zioła lub specjalne leki przepisane przez lekarza. Inhalacje mogą być wykonywane za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak nebulizatory lub inhalatory, ale również przy użyciu domowych metod, na przykład poprzez wdychanie pary z gorącej wody (tzw. „parówki” nad miską z gorącą wodą).

Dlaczego warto stosować inhalacje na kaszel?

Inhalacje na kaszel, niezależnie od tego, czy jest on suchy czy mokry, mogą być alternatywą do syropów i tabletek stosowanych w leczeniu zapalenia gardła i chorób dróg oddechowych, ale może także wspomagać ich działanie. Ten rodzaj terapii jest skuteczny w łagodzeniu objawów zarówno przeziębienia, jak i przewlekłych schorzeń układu oddechowego.

 • Bezpośrednie dostarczanie leku. Inhalacja to metoda podawania leków bezpośrednio do dróg oddechowych, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze działanie w porównaniu do leków doustnych lub zastrzyków.
 • Łagodzenie objawów kaszlu. Inhalacje pomagają nawilżać i oczyścić drogi oddechowe, co może przynieść ulgę w suchym kaszlu. Mogą także pomóc rozrzedzić śluz w przypadku kaszlu produktywnego, co ułatwia odkrztuszanie.
 • Mniejsze ryzyko działań ubocznych. Ponieważ lek jest dostarczany bezpośrednio do dróg oddechowych, dawka potrzebna do osiągnięcia efektu terapeutycznego jest zazwyczaj mniejsza, co zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
 • Wszechstronność: Inhalacje mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Są też łatwe do wykonania w domu. Można je stosować zarówno na kaszel suchy, jak i na kaszel mokry.

Warto jednak pamiętać, że choć inhalacje mogą pomóc złagodzić objawy kaszlu, nie zawsze są one odpowiednim rozwiązaniem. Przyczyny kaszlu mogą być różne i zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu postawienia prawidłowej diagnozy i doboru odpowiedniego leczenia.

Czy inhalacja pomaga na kaszel?

Tak, inhalacja może być bardzo skuteczna w łagodzeniu objawów kaszlu. Inhalacje dostarczają leki lub naturalne substancje łagodzące bezpośrednio do dróg oddechowych, co pozwala na szybkie i skuteczne działanie. Przy suchym kaszlu, inhalacje pomagają nawilżać i łagodzić podrażnione gardło. W przypadku kaszlu mokrego z wydzieliną, inhalacje pomagają rozrzedzić śluz, co ułatwia jego odkrztuszanie.

Dzięki swojemu nieinwazyjnemu charakterowi, inhalacje na kaszel są odpowiednie do stosowania u różnych grup pacjentów, w tym dzieci, kobiet ciężarnych i osób starszych.

Jakie i z czego inhalacje na suchy kaszel?

Inhalacje na suchy kaszel mogą być skutecznym sposobem na złagodzenie tej dokuczliwej dolegliwości, pomagając nawilżyć i ukoić podrażnione drogi oddechowe. Jako pierwsze kroki do zwalczenia kaszlu można wykonać inhalacje w warunkach domowych, w tym:

 • inhalacje z soli fizjologicznej – sól fizjologiczna pomaga nawilżać drogi oddechowe i łagodzi podrażnienie. Wystarczy dodać 2 łyżeczki soli do litra wrzątku, poczekać aż lekko ostygnie, a potem wdychać parę. Można także wykorzystać do tego inhalator lub nebulizator, który ułatwia podanie pary do dróg oddechowych,
 • inhalacje z olejków eterycznych – niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek eukaliptusowy, olejek miętowy czy lawendowy, mogą pomóc złagodzić suchy kaszel. Należy jednak pamiętać, aby dodać tylko kilka kropli do wrzącej wody, ponieważ olejki te mają silne działanie,
 • inhalacje z sody oczyszczonej – soda oczyszczona ma właściwości łagodzące i może pomóc w zmniejszeniu podrażnienia gardła. Można dodać łyżeczkę sody do litra wrzątku, poczekać aż ostygnie i wdychać parę,
 • inhalacje z ziół – odpowiednie zioła, takie jak tymianek czy rumianek, mogą pomóc w łagodzeniu suchego kaszlu. Można zrobić napar z dodatkiem ziół i użyć go do inhalacji w warunkach domowych.

Inhalacje na duszący kaszel pomagają nawilżyć drogi oddechowej i osłabić odruch kaszlowy. Przy suchym uporczywym kaszlu szczególnie polecane są inhalacje z dodatkiem kwasu hialuronowego, który ma właściwości nawilżające i łagodzące podrażnione gardło. 

Jakie leki do inhalacji na suchy kaszel?

Domowa inhalacja z wykorzystaniem soli fizjologicznej (chlorek sodu), ziół lub olejków eterycznych może pomóc złagodzić ból gardła i chrypkę. Jednak w wielu przypadkach inhalacje stanowią jedynie uzupełnienie podstawowej terapii z wykorzystaniem leków na kaszel zalecanych przez lekarza. 

Do inhalacji i nebulizacji na kaszel stosuje się leki bez recepty i na receptę, które zwalczają przyczynę zapalenia gardła, zatok lub dróg oddechowych. Preparaty te można stosować zarówno do inhalacji na kaszel dla dziecka, jak i dla osób dorosłych. 

Zalecenia do wziewnego podawania obejmują często leki na astmę i/lub preparaty przeciwzapalne lub rozszerzające oskrzela (np. Berodual, Berodual N), m.in. leki sterydowe (np. Nebbud, Benodil, Pulmicort).

Kiedy stosować i co dają inhalacje na kaszel mokry?

Czy inhalacje z soli fizjologicznej pomagają na kaszel mokry? Tak, inhalacje na mokry kaszel mogą być stosowane w celu ułatwienia odkrztuszania śluzu, który gromadzi się w drogach oddechowych. Rozproszona para wodna lub aerozol zawierający leki pomagają rozrzedzić gęsty śluz, co ułatwia jego usuwanie. Domową inhalację można stosować na pierwsze objawy zapalenia zatok lub przy chorobach dróg oddechowych przebiegających z zalegającą wydzieliną. 

Inhalacje na kaszel mokry należy stosować po konsultacji z lekarzem. W przypadku mokrego kaszlu ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia, takie jak infekcje bakteryjne. Inhalacje wykrztuśne nie powinny być też stosowane w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Stosowanie inhalacji może być sposobem na podanie leków wziewnych lub metodą, która wspomaga odkrztuszanie i działanie innych preparatów leczniczych.

Inhalacje są często stosowane do łagodzenia objawów przeziębienia lub grypy oraz przy przewlekłych chorobach dróg oddechowych, takich jak POChP lub astma. Chorzy mogą regularnie korzystać z inhalacji, aby złagodzić mokry kaszel i ograniczyć dokuczliwe objawy.

Jak wykonać inhalację na kaszel w domu?

Zastanawiając się, jak zrobić inhalacje na kaszel w domu (tzw. „parówkę”), w pierwszej kolejności trzeba znaleźć odpowiednie naczynie, które może pomieścić kilka litrów wody. Może to być garnek lub miska.

Do inhalacji na kaszel często używa się soli fizjologicznej, olejków eterycznych lub ziół. Warto pamiętać, że nie wszystkie olejki eteryczne są bezpieczne do inhalacji, ponadto inne składniki stosuje się na kaszel suchy, a inne na kaszel mokry (olejek eukaliptusowy, miętowy, olejek sosnowy). Na kaszel suchy zalecane jest stosowanie soli fizjologicznej, najlepiej z dodatkiem kwasu hialuronowego.

W kolejnym kroku należy zagotować wodę i ostudzić ją do temperatury, która jest bezpieczna, ale nadal na tyle gorąca, żeby wytworzyć parę. Woda powinna być gorąca, ale nie wrząca. Do wody należy dodać odpowiednie składniki i delikatnie zamieszać. Wykonując inhalację na kaszel z dodatkiem ziół można wcześniej przygotować napar. 

Teraz należy pochylić się nad parującą miską i nakryć głowę ręcznikiem, w taki sposób, aby szczelnie zakryć też całą miskę. Należy zamknąć oczy i nosem głęboko wdychać parę i wydychać przez usta. 

Inhalacja powinna trwać ok. 10-15 minut. W zależności od dolegliwości i zaleceń lekarza, zabieg można wykonywać 1-4 razy dziennie.

Inhalacje na kaszel z użyciem inhalatora lub nebulizatora

Coraz popularniejsze są domowe inhalacje na kaszel z wykorzystaniem specjalnych urządzeń: inhalatora lub nebulizatora. Pozwalają zarówno wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej, jak i dostarczać leki do dróg oddechowych. 

Każdy inhalator lub nebulizator ma swoją specyfikację, dlatego zawsze należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi przed użyciem. Urządzenia różnią się wieloma parametrami, warto sprawdzić, jak dokładnie z nich korzystać. Do inhalacji dla dzieci producenci dodają specjalne maski w rozmiarach dziecięcych, a nawet ustniki w kształcie smoczka dla niemowląt.

Za pomocą inhalatora można wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej lub leków (lub lekarstw rozpuszczonych w soli). Należy dodać lek do komory. Leki wziewne na inhalacje są zazwyczaj w postaci roztworu lub zawiesiny do nebulizacji. 

Po przygotowaniu roztworu należy umieścić maskę na twarzy (lub ustnik w ustach) i włączyć urządzenie. Następnie wdychać powstający aerozol spokojnie i głęboko, aby lek mógł dotrzeć do dróg oddechowych.

Inhalacje zazwyczaj trwają od 5 do 15 minut, w zależności od ilości leku i typu urządzenia. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty dotyczącymi długości i częstości inhalacji.

Po wyłączeniu urządzenia należy je dokładnie oczyścić, zgodnie z instrukcją producenta.

Inhalacje na kaszel – jak oddychać?

Podczas inhalacji na kaszel istotne jest, aby prawidłowo oddychać, aby lek lub substancja terapeutyczna mogły skutecznie dotrzeć do dróg oddechowych. Oto kilka wskazówek:

 • Przed rozpoczęciem inhalacji ważne jest, aby usiąść wygodnie i zrelaksować się. Inhalacje powinny być przeprowadzane w spokojnym, niezakłóconym środowisku.
 • Ważne są regularne, spokojne i głębokie wdechy przez nos, aby lek mógł dotrzeć jak najgłębiej do płuc.  
 • Po głębokim wdechu należy zatrzymać oddech na kilka sekund (najlepiej od 5 do 10 s), a następnie powoli wydychać przez usta. Pozwala to na maksymalne wchłonięcie leku przez błony śluzowe.
 • Należy powtarzać powyższy proces przez czas trwania inhalacji, który zwykle wynosi od 5 do 15 minut, w zależności od zaleceń lekarza.

Sposób oddychania podczas inhalacji może się różnić w zależności od rodzaju kaszlu. W przypadku kaszlu suchego zalecane jest głębokie, spokojne oddechy, aby nawilżać i łagodzić podrażnione drogi oddechowe. W przypadku mokrego kaszlu, mogą być konieczne krótsze, częstsze oddechy, aby pomóc w odkrztuszaniu śluzu.

Co daje inhalacja z soli fizjologicznej?

Inhalacja z solą fizjologiczną ma wiele korzyści, szczególnie w kontekście leczenia dolegliwości układu oddechowego:

 • Nawilżanie dróg oddechowych – para wodna powstająca podczas inhalacji nawilża błony śluzowe, co jest szczególnie pomocne w przypadku suchego kaszlu.
 • Ułatwienie odkrztuszania – sól fizjologiczna pomaga rozrzedzić gęsty śluz, który może gromadzić się w drogach oddechowych podczas infekcji. To ułatwia odkrztuszanie, co jest szczególnie przydatne w przypadku mokrego kaszlu.
 • Łagodzenie podrażnień – sól fizjologiczna ma właściwości łagodzące, które zmniejszają podrażnienia i stany zapalne dróg oddechowych.
 • Bezpieczeństwo – nebulizacje z solą fizjologiczną są zazwyczaj bezpieczne dla osób w każdym wieku, w tym dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Nie powodują skutków ubocznych związanych z niektórymi lekami.
 • Wsparcie dla leczenia farmakologicznego – w niektórych przypadkach, inhalacje wykorzystujące sól fizjologiczną mogą stanowić uzupełnienie dla tradycyjnej terapii farmakologicznej, zwiększając skuteczność leków przepisywanych na kaszel lub na problemy z drogami oddechowymi.

Ile soli fizjologicznej do inhalacji? 

Ilość soli fizjologicznej używanej do inhalacji zależy od rodzaju urządzenia i zaleceń lekarza. Zazwyczaj do jednej sesji inhalacji używa się 3 do 5 ml roztworu soli fizjologicznej. Jedna ampułka soli ma zwykle pojemność 5 ml, co wystarczy na jeden zabieg.

Ile razy można robić inhalacje z soli fizjologicznej?

Jak często można wykonywać inhalacje z solą fizjologiczną? Ilość zabiegów, jaką można wykonywać na dobę, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia i rodzaj dolegliwości.

Dla dorosłych osób zazwyczaj zaleca się wykonanie od 2 do 4 inhalacji dziennie. Dzieci i osoby starsze mogą potrzebować mniejszej liczby zabiegów.

Pomimo tego, że inhalacje z solą fizjologiczną są ogólnie bezpieczne, nadmierne stosowanie może prowadzić do wysuszenia błon śluzowych nosa i gardła. Dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby uzyskać indywidualne zalecenia.

Czy inhalacje mogą zaszkodzić?

Czy i jakie mogą być skutki uboczne inhalacji soli fizjologicznej? Inhalacje są zazwyczaj bezpiecznym sposobem leczenia dolegliwości układu oddechowego, ale jak każda procedura terapeutyczna, mogą wiązać się z pewnymi działaniami niepożądanymi.

 • Podrażnienie dróg oddechowych – niektóre osoby mogą odczuwać podrażnienie lub suchość w nosie, gardle lub płucach po inhalacji, zwłaszcza przy częstym stosowaniu.
 • Alergie – inhalacje z ziół lub olejków eterycznych mogą wiązać się z ryzykiem reakcji alergicznej. Jeśli po inhalacji wystąpią jakiekolwiek objawy alergii, takie jak swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk lub trudności w oddychaniu, należy natychmiast przerwać zabieg i skontaktować się z lekarzem.
 • Infekcje – inhalatory i nebulizatory muszą być regularnie i dokładnie czyszczone, ponieważ mogą stać się miejscem rozwoju bakterii lub grzybów, które mogą prowadzić do infekcji dróg oddechowych.
 • Niewłaściwe stosowanie – używanie zbyt dużych dawek leków, niewłaściwe oddychanie podczas inhalacji lub nieprzestrzeganie zaleceń lekarza może prowadzić do problemów zdrowotnych.
e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie gardła

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.