e-Konsultacja z Receptą Online

Pulmicort

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Pulmicort? Cena, refundacja

 • Pulmicort – zawiesina do nebulizacji 0,125 mg/ml 20 pojemników 2 ml – 64,80 zł (3,31 zł z refundacją),
 • Pulmicort – zawiesina do nebulizacji 0,250 mg/ml 20 pojemników 2 ml 56,76 zł (3,20 zł z refundacją),
 • Pulmicort – zawiesina do nebulizacji 0,250 mg/ml 5 pojemników 2 ml – 14,86 zł,
 • Pulmicort – zawiesina do nebulizacji 0,500 mg/ml 20 pojemników 2 ml – 80,03 zł (24,01 zł, 3,20 zł z refundacją),
 • Pulmicort – zawiesina do nebulizacji 0,500 mg/ml 5 pojemników 2 ml – 21,87 zł.

Lek wydawany jest bezpłatnie kobietom w ciąży i osobom, które ukończyły 75. rok życia.

Pulmicort – jak działa, na co i dla kogo

Pulmicort jest to lek w postaci wziewnej, mający działanie przeciwzapalne. Substancją czynną leku Pulmicort do inhalacji jest budezonid, który należy do grupy leków nazywanych glikokortykosteroidami. Znajduje on powszechne zastosowanie w systematycznym i długofalowym leczeniu astmy oskrzelowej. W przebiegu tej choroby minimalizuje obrzęk oraz podrażnienie górnych dróg oddechowych. Pulmicort zmniejsza również nasilenie i częstotliwość występowania objawów astmy oskrzelowej i jej zaostrzeń. 

Lek Pulmicort do nebulizacji znajduje zastosowanie u pacjentów:

 • z astmą oskrzelową (wywołaną stanem zapalnym układu oddechowego), u których konieczne jest długotrwałe podawanie glikokortykosteroidów w celu kontroli procesu zapalnego toczącego się w układzie oddechowym. 
 • z zespołem krupu – ostrym zapaleniem krtani, tchawicy i oskrzeli, któremu towarzyszą: zwężenie górnych dróg oddechowych, duszności lub„szczekający” kaszle, prowadzące do zaburzeń oddychania.

Pulmicort – zamienniki

Do zamienników leku Pulmicort do inhalacji, czyli środków z tą samą substancją czynną, w tej samej postaci i dostępnych na receptę, należą m.in.: NebbudBenodil, BDS N, Budixon Neb i Budesonide Teva. 

Pulmicort – skład leku

Substancją czynną leku wziewnego Pulmicort jest budezonid, syntetyczny kortykosteroid o bardzo silnym miejscowym działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym.

1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera: 0,125 mg, 0,250 mg lub 0,500 mg budezonidu zmikronizowanego.

1 pojemnik plastikowy zawiera: 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg budezonidu w 2 ml zawiesiny do nebulizacji.

Pozostałymi składnikami leku są: disodu edetynian, sodu chlorek, polisorbat 80, kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, woda oczyszczona.

Pulmicort – jak stosować do inhalacji? Dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Dawkowanie leku Pulmicort w postaci zawiesiny do nebulizacji jest ustalane indywidualnie.

Sposób podania 

Lek na astmę Pulmicort w postaci zawiesiny do nebulizacji może być stosowany tylko z użyciem nebulizatora (aparatu do inhalacji – za wyjątkiem nebulizatorów ultradźwiękowych), wyposażonego w ustnik lub maskę twarzową.

Lek jest wprowadzany do płuc w trakcie oddychania (spokojne, równomierne wdechy) przez ustnik lub maskę twarzową. Po inhalacji należy wypłukać usta wodą.

Astma oskrzelowa – dawkowanie

Dawka początkowa

Zalecana dawka początkowa dla dzieci od 6. miesiąca życia: całkowita dawka dobowa wynosi od 0,25 mg do 0,5 mg. W przypadku, gdy dziecko przyjmuje doustnie inny glikokortykosteroid, lekarz może w razie konieczności zwiększyć dawkę dobową do 1 mg.

Zalecana dawka początkowa dla dorosłych i osób w podeszłym wieku: od 1 mg do 2 mg na dobę.

Dawka podtrzymująca

Zalecane jest stosowanie najmniejszej skutecznej dawki podtrzymującej.

Dzieci od 6. miesiąca życia: całkowita dawka dobowa podtrzymująca wynosi od 0,25 mg do 2 mg.

Dorośli i osoby w wieku podeszłym: całkowita dawka dobowa wynosi od 0,5 mg do 4 mg.

Jeżeli dawka dobowa wynosi do 1 mg, to lek może być podawany raz na dobę rano lub wieczorem.

Zespół krupu – dawkowanie

Dawka leku zwykle zalecana u niemowląt i dzieci z zespołem krupu wynosi 2 mg budezonidu (w całości lub podzielone na dwie dawki podane w odstępie 30 minut). Sposób dawkowania może być powtarzany co 12 godzin, maksymalnie do 36 godzin lub do uzyskania poprawy stanu pacjenta.

Pulmicort zawiesina do nebulizacji – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku Pulmicort do nebulizacji nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje uczulenie (nadwrażliwość) na budezonid lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek wziewny Pulmicort jest przeznaczony do długotrwałego leczenia, nie zapewnia z kolei szybkiego łagodzenia objawów ostrych napadów astmy oskrzelowej. W ich przypadku wskazane jest podanie krótko działających leków rozszerzających oskrzela.

Podczas terapii wziewnymi glikokortykosteroidami może wystąpić zakażenie grzybicze jamy ustnej, wymagające odpowiedniego leczenia, a w niektórych przypadkach odstawienia leku wziewnego. 

Należy zachować szczególną ostrożność podczas zmiany leczenia z doustnych glikokortykosteroidów na leczenie produktami wziewnymi. Istnieje ryzyko wystąpienia przemijającej niewydolności kory nadnerczy.

Stosowanie leku wymaga szczególnej ostrożności u pacjentów z czynną lub nieaktywną gruźlicą płuc oraz z grzybiczymi lub wirusowymi zakażeniami dróg oddechowych.

Interakcja z innymi lekami

Pulmicort może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach przeciwgrzybiczych (np. ketokonazol lub itrakonazol – silne inhibitory izoenzymu CYP 3A4) i inhibitorach proteazy HIV (np. rytonawir i atazanawir), które mogą powodować zwiększenie stężenia budezonidu w osoczu. 

Kiedy konieczne jest stosowanie tych leków z lekiem Pulmicort do inhalacji, przerwa między stosowaniem dawek poszczególnych leków powinna być możliwie jak najdłuższa. Lekarz może zadecydować również o zmniejszeniu dawki budezonidu.

Nie stwierdzono oddziaływania budezonidu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu astmyoskrzelowej.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią dawkowanie leku Pulmicort powinny skonsultować z lekarzem. Dozwolone jest stosowanie preparatu na astmę w tych grupach pacjentów – nie stwierdzono ryzyko dla płodu lub dziecka karmionego przez matkę przyjmującą lek. 

Pulmicort – skutki uboczne

Pulmicort może powodować działania niepożądane. Nie wystąpią one u każdego, jednak mogą wymagać przerwania stosowania leku. 

Skutkami ubocznymi wymagającymi konsultacji lekarskiej są:

 • obrzęk twarzy, zwłaszcza wokół ust, języka, oczu i uszu, wysypka, swędzenie, kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka i skurcz oskrzeli (skurcz mięśni w obrębie dróg oddechowych, który powoduje świszczący oddech) – objawy reakcji alergicznej. 

Inne możliwe działania niepożądane Pulmicort

Często (występujące u mniej niż 1 na 10 osób):

 • pleśniawki (zakażenia grzybicze) w jamie ustnej – aby zmniejszyć możliwość ich wystąpienia, po zastosowaniu leku Pulmicort zaleca się wypłukać jamę ustną wodą,
 • ból gardła, kaszel i chrypka, bezgłos.

Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1 000 osób):

 • wysypka na twarzy po użyciu maski twarzowej. Można temu zapobiec, przemywając twarz
 • wodą po użyciu maski twarzowej,
 • depresja, niepokój, nerwowość, zmiany zachowania (głównie u dzieci).
 • łatwe powstawanie siniaków,
 • chrypka i bezgłos (u dzieci).

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, zamknięty, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. W celu ochrony przed światłem pojemniki jednostkowe powinny być przechowywane w torebkach z folii aluminiowej. Po otwarciu zawartość pojemników należy zużyć w czasie do 12 godzin.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Pulmicort (6)

Nie zaleca się picia alkoholu podczas przyjmowania produktu leczniczego. Alkohol może negatywnie wpływać na działanie preparatu.

Nie. Lek występuje tylko na receptę, z przepisu lekarza. Nie istnieje zamiennik leku Pulmicort bez recepty.

Zalecaną dawkę należy rozcieńczyć 0,9% roztworem soli fizjologicznej w ilości 2 ml lub 5 ml. Leku nie wolno rozcieńczać wodą z kranu.

Pacjent może zaobserwować poprawę już po kilku godzinach od zastosowania leku na astmę Pulmicort może nastąpić po kilku godzinach od rozpoczęcia leczenia. Pełne działanie lecznicze uzyskuje się po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii.

Pulmicort i Nebbud są swoimi odpowiednikami i mogą być stosowane zamiennie – pod warunkiem przyjmowania tych samych dawek. O zamiennym zastosowaniu leków na astmę decyduje lekarz.

Lek znajduje zastosowanie w przypadku tzw. kaszlu szczekającego (krtaniowego). Jest to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani.

e-Konsultacja z Receptą Online
Pulmicort

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.