Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Nebbud

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Nebbud to lek na astmę zaliczany do glikokortykosteroidów, które zmniejszają obrzęk dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Dowiedz się więcej o tym leku do nebulizacji z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Nebbud.

Podstawowe informacje o leku Nebbud:

 • nazwa: Nebbud

 • dawka: 0,25 mg/ ml, 0,5 mg/ ml, 0,25 mg/ 2 ml

 • postać: zawiesina do nebulizacji

 • substancja czynna: budezonid (budesonidum)

 • dostępne wielkości opakowań: 10, 20, 30, 40, 60 ampułek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Astma, Leki przeciwastmatyczne

Nebbud – glikokortykosteroid na obrzęk dróg oddechowych stosowany w astmie, dla dzieci i dorosłych

Lek przeciwastmatyczny Nebbud występuje w postaci zawiesiny do nebulizacji o różnych dawkach. Zawiera substancję czynną budezonid, który należy do grupy leków określanych jako glikokortykosteroidy. Są one stosowane w celu zmniejszenia obrzęku dróg oddechowych u pacjentów chorych na astmę. Lek może być stosowany u dzieci i dorosłych. Jest dostępny jest wyłącznie na receptę.

Jak działa budezonid w zawiesinie Nebbud?

Substancją czynną leku jest budezonid, który zaliczany jest do glikokortykosteroidów. Jest to lek o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwalergicznych, działający miejscowo. To syntetyczny kortykosteroid, który hamuje objawy stanu zapalnego w drogach oddechowych, takie jak: nadmierne przekrwienie błon śluzowych, świąd, podrażnienie, obrzęki, nadmierne wydzielanie śluzu i nacieki komórek zapalnych.

Kiedy i na co stosuje się Nebbud? Wskazania

Lek Nebbud stosuje się wziewnie w postaci zawiesiny do inhalacji w przypadku:

 • leczenia astmy oskrzelowej u pacjentów, u których nieskuteczne lub niewskazane jest stosowanie inhalatorów proszkowych lub inhalatorów ciśnieniowych z dozownikiem

 • leczenia u dzieci i niemowląt ostrego zapalenia krtani, czyli tzw. pseudokrupu

 • łagodzenia zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (tzw. POChP) – w sytuacji, kiedy stosowanie budezonidu w postaci zawiesiny jest zasadne.

Czy zawiesinę do nebulizacji Nebbud można stosować w ostrych napadach astmy?

Ważne, aby przed zastosowaniem leku w przypadku trudności w oddychaniu skonsultować się z lekarzem. Nebbud w postaci wziewnej nie jest właściwym lekiem do stosowania w przypadku ostrych napadów astmy, objawiających się właśnie trudnościami w oddychaniu. W takich wypadkach wskazane jest podanie preparatu, który szybko jest w stanie rozszerzyć oskrzela i ułatwić oddychanie.

Czy można stosować Nebbud u dzieci i młodzieży? Od jakiego wieku?

Według informacji z oryginalnej ulotki Nebbud, lek można stosować u dzieci w wieku już od 6 miesięcy. Lekarz dobiera indywidualnie dawki, częstość nebulizacji i długość leczenia. U małych dzieci, które nie mają umiejętności wdychania leku przez ustnik, lek do nebulizacji należy podawać z użyciem maski twarzowej, zawsze pod nadzorem dorosłej osoby.

Jak stosować Nebbud? Dawkowanie

W zależności od wskazania, różny jest model leczenia i prowadzenia terapii z wykorzystaniem nebulizacji lekiem Nebbud. Preparat podaje się wziewnie za pomocą inhalatora do nebulizacji przez ustnik lub wykorzystując maskę na twarz.

W przypadku leczenia astmy u dorosłych, osób w podeszłym wieku oraz dzieci i młodzieży w wieku powyżej 12 lat zazwyczaj stosuje się dawkę początkową od 1 mg do 2 mg na dobę. Dawkę dobiera lekarz na podstawie nasilenia astmy u pacjenta. Po ustabilizowaniu się choroby, specjalista może zmniejszyć dawkę do najmniejszej możliwej, która pozwala na kontrolę choroby. Wówczas całkowita dawka dobowa waha się w wartościach od 0,5 mg do 4 mg.

Podobny schemat postępowania zakłada się w przypadku leczenia astmy u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat, przy czym dawka początkowa najczęściej wynosi od 0,25 mg do 0,5 mg na dobę. W wyjątkowych sytuacjach (np. gdy dziecko zażywa doustnie glikokortykosteroidy), lekarz może zalecić dawkę dobową równą 1 mg. Następnie zmniejsza się dawkę po ustabilizowaniu choroby do poziomu dawki dobowej równej 0,25 mg do 2 mg.

Jak zrobić nebulizację z lekiem Nebbud?

 • Zgodnie z zaleceniami producenta należy przygotować nebulizator do pracy.

 • Oddzielić jedną ampułkę leku z foliowego opakowania i delikatnie nią wstrząsnąć.

 • Trzymać ampułkę pionowo z zamknięciem do góry i następnie je odkręcić.

 • Dodać odpowiednią ilość leku do pojemnika (komory) do nebulizacji (linia na ampułce wskazuje 1 ml opróżnionego płynu).

 • Przeprowadzić nebulizację aż do wyczerpania całego płynu.

 • Po zakończeniu inhalacji należy przepłukać wodą jamę ustną lub – w przypadku użycia maski twarzowej – umyć twarz.

 • Dokładnie umyć nebulizator i upewnić się, że nie pozostały na nim żadne pozostałości leku.

Otwartą ampułkę należy umieścić w bezpiecznym miejscu, jej zawartość można zużyć w ciągu 12 godzin.

Inhalacja Nebbud – kiedy są widoczne efekty leczenia?

Po zastosowaniu leku poprawa stanu pacjenta może być widoczna już po kilku godzinach od rozpoczęcia leczenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tylko długotrwałe i regularne stosowanie leku pozwala uzyskać pełen efekt leczniczy. Zazwyczaj dzieje się to po kilku tygodniach terapii.

Nebbud do inhalacji – bez recepty czy na receptę?

Lek należy do kategorii powszechnie określanej jako „sterydy wziewne”, który ma za zadanie zmniejszenie obrzęku dróg oddechowych u pacjentów z astmą. Tego rodzaju preparaty wydaje się wyłącznie na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego, przeprowadzonych badań diagnostycznych i zapoznania się z historią choroby pacjenta. Lek Nebbud do nebulizacji wydawany jest wyłącznie na receptę i powinien być stosowany pod nadzorem lekarza.

Jak długo można przechowywać otwartą ampułkę leku Nebbud?

Po otwarciu ampułki powinna ona być zużyta w ciągu 12 godzin. Nie należy używać jej po tym czasie, ponieważ lek może zmienić swoje właściwości.

Jak długo po otwarciu folii laminowanej można stosować lek Nebbud?

Ampułki leku są pakowane zbiorczo w folię laminowaną. Po otwarciu opakowania foliowego lek może być stosowany przez 3 miesiące.

Nebbud – jak długo stosować?

Ważne, aby zastosować całą terapię zaleconą przez lekarza. Jest to ważne pod kątem skuteczności leczenia oraz potencjalnych nawrotów choroby. Lek należy stosować codziennie, nie przerywać samodzielnie terapii, a nebulizacje robić tak długo, aż lekarz nie zaleci ich przerwanie. W innym przypadku może dojść do nasilenia się objawów.

Opis produktu – ulotka leku Nebbud