Jak wygląda leczenie zapalenia gardła? Ile trwa choroba?

Leczenie zapalenia gardła może przebiegać różnie w zależności od tego, czy stan zapalny jest pochodzenia wirusowego, czy bakteryjnego. Nie zawsze trzeba wdrażać antybiotykoterapię, czasem wystarczą domowe metody łagodzenia objawów i leki bez recepty. Jak leczyć wirusowe zapalenie gardła, a jak radzić sobie z infekcją wywołaną przez bakterie? Prezentujemy standardowe metody, które pozwalają zwalczyć stan zapalny.

Zapalenie gardła – wirusowe czy bakteryjne?

Leczenie najlepiej zacząć od wykrycia przyczyny zapalenia gardła. Stan zapalny zwykle ma pochodzenie wirusowe lub bakteryjne, rzadziej grzybicze. Wstępne rozpoznanie można ustalić na podstawie objawów. Jeśli bólowi gardła towarzyszą kaszel, katar i niska gorączka lub stan podgorączkowy, prawdopodobnie doszło do wirusowego zapalenia gardła. Jeżeli jednak, gorączka jest wysoka, a zamiast kaszlu i kataru pojawiają się nudności czy bóle brzucha, za zapalenie może odpowiadać bakteria. W przypadku podejrzenia bakteryjnego zapalenia gardła konieczne jest wykonanie testu na paciorkowca bądź posiewu z gardła.  Diagnostyka powinna zostać przeprowadzona przez lekarza.

Leczenie Zapalenia Gardla
Leczenie zapalenia gardła

Bakteryjne a wirusowe zapalenie gardła – ile trwa infekcja?

Istnieje kilka czynników decydujących o czasie trwania infekcji, zasadniczo jednak szybciej ustępuje choroba wywołana przez wirusa. Wirusowe zapalenie gardła daje objawy przez okres od 3–4 dni do tygodnia. Z zapaleniem bakteryjnym, zwłaszcza jeśli nie zostanie szybko wykryte, można zmagać się nawet przez 2 tygodnie. Zwalczanie bakterii trwa 8–10 dni. 

Wirusowe zapalenie gardła – jak długo się zaraża?

Zapalenie gardła jest chorobą zakaźną. Bakteryjne przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, wirusowe zaś – drogą kropelkową. Jeśli chodzi o drugi rodzaj zakażenia, objawy pojawiają się w ciągu 6 dni od kontaktu z wirusem. Osoba chora zaraża jeszcze zanim wystąpią u niej dolegliwości (na 1–2 dni przed), a przestaje zarażać 3–5 dni po uaktywnieniu się choroby. W przypadku bakteryjnego pochodzenia infekcji bezpieczny kontakt z chorym jest możliwy już 24 godz. po przyjęciu pierwszej dawki antybiotyku. Osoba chora, która nie jest leczona antybiotykiem, zakaża jeszcze 7 dni po ustąpieniu objawów.

Co na zapalenie gardła – jakie leki można stosować?

Wirusowe zapalenie gardła na ogół powinno się leczyć ogólnodostępnymi środkami bez recepty, takimi jak leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. z ibuprofenem (pod postacią tabletek, syropów, saszetek do rozpuszczania w wodzie czy pastylek do ssania) oraz płukanki i spraye odkażające do gardła. Do leków na wirusowe zapalenie gardła nie należą antybiotyki, choć mogą one zostać przepisane przez lekarza w sytuacji, gdy infekcja ma gwałtowny przebieg i istnieje duże ryzyko, że przekształci się w zakażenie bakteryjne

By wyeliminować bakterie, oprócz wymienionych leków stosuje się antybiotykoterapię na bazie penicyliny, cefadroksylu lub klindamycyny (tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, w zalecanej przez niego dawce!). Kluczowe znaczenie ma przyjęcie antybiotyku na zapalenie gardła do końca, nawet mimo poprawy stanu zdrowia, gdyż jest to niezbędne do całkowitego zneutralizowania bakterii. Przerwania leczenia zaordynowanego przez lekarza może doprowadzić do wytworzenia przez bakterie oporności na dany antybiotyk. 

Bakteryjne i wirusowe zapalenie gardła – leczenie domowe

Podczas leczenia stanu zapalnego – zarówno o pochodzeniu wirusowym, jak i bakteryjnym – wspomagająco warto stosować domowe sposoby na ból gardła. By szybciej pozbyć się dolegliwości, można:

  • płukać gardło słoną wodą (1 łyżeczka soli na 1 szklankę letniej wody) albo naparem z lukrecji – najlepiej 2 razy dziennie,
  • pić herbatę z miodem (dodanym po przestudzeniu napoju) lub herbatę rumiankową, która działa ściągająco i przeciwzapalnie,
  • zażywać domowy syrop z miodu, soku z cytryny i imbiru,
  • jeść dużo czosnku i produktów mlecznych, zwłaszcza fermentowanych,
  • inhalować się gorącą wodą z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, zwłaszcza z bergamotki, sosny, eukaliptusa, cyprysu czy gałki muszkatołowej.
e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie gardła

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.