Duszący i męczący kaszel w nocy – co go wywołuje i jak go leczyć?

Duszący i męczący kaszel w nocy

Duszący i męczący kaszel w nocy – co go wywołuje i jak go leczyć?

Najważniejsze informacje:

  • Suchy kaszel w nocy może mieć wiele przyczyn, a jedną z najczęstszych jest infekcja dróg oddechowych.
  • Ze względu na porę pojawianie się dolegliwości jest wyjątkowo dokuczliwe i zazwyczaj wywołuje uczucie zmęczenia i osłabienia w ciągu dnia.
  • Diagnostyka męczącego kaszlu w nocy opiera się na szczegółowym wywiadzie lekarskim i badaniu klinicznym, a w niektórych przypadkach wymaga bardziej szczegółowych badań.
  • Leczenie nocnego kaszlu zależy od rozpoznania, ale zazwyczaj zaleca się leki łagodzące uciążliwe objawy oraz domowe sposoby, które również mogą przynieść ulgę.

Suchy kaszel w nocy u dziecka i dorosłego bywa bardzo dokuczliwą dolegliwością spowodowaną najczęściej przez infekcję wirusową. Uciążliwe objawy męczą i utrudniają zasypianie, co wpływa na pogorszenie samopoczucia w ciągu dnia. Zazwyczaj leczenie polega na łagodzeniu objawów przy pomocy leków dostępnych bez recepty lub domowych sposobów, ale w przypadku braku poprawy należy skonsultować się z lekarzem. Dowiedz się, dlaczego kaszel przychodzi w nocy i jak poradzić sobie z duszącym kaszlem podczas leżenia.

Czym jest suchy kaszel w nocy?

Suchy kaszel w nocy to objaw, który może być dość kłopotliwy i niepokojący, zwłaszcza gdy jest intensywny i utrudnia sen. Określenie „suchy” odnosi się do kaszlu, który nie jest związany z produkcją śluzu i odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Inaczej określany jest również nieproduktywnym i niezależnie od pory zawsze jest męczącym kaszlem.

Zazwyczaj ma charakter napadowy, co oznacza, że występują nagłe ataki ostrego kaszlu w nocy, które potrafią wybudzić ze snu, a później utrudniać zasypianie. Zdarza się, że taki kaszel staje się mocny i uporczywy, powoduje ból w klatce piersiowej, dyskomfort i niepokój, a ze względu na zakłócanie snu, jego następstwem jest poczucie silnego zmęczenia w ciągu dnia.

Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki

Suchy męczący kaszel w nocy u dorosłych

Suchy męczący kaszel w nocy u dorosłych jest powszechnym objawem pojawiającym się przy infekcjach wirusowych lub astmie. Dlatego, jeśli jest uporczywy i nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem i ustalić dokładną przyczynę dolegliwości, a w razie potrzeby rozpocząć odpowiednie leczenie. Ponieważ występowanie kaszlu w nocy może wpływać na osłabienie w ciągu dnia, należy również zadbać o odpoczynek, który ma wpływ na regenerację organizmu.

Duszący kaszel u dziecka w nocy

Suchy, męczący kaszel u dziecka w nocy zazwyczaj budzi duży niepokój rodziców.  Metody działania należy dostosować do wieku dziecka i objawów towarzyszących. W przypadku duszącego kaszlu przebiegającego z zasinieniem twarzy i/lub kończyn oraz trudności z oddychaniem, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie.

Ataki kaszlu w nocy u dziecka zazwyczaj związane są z infekcjami, uczuleniem lub astmą, a w niektórych przypadkach również refluksem żołądkowo-przełykowym. Dlatego długotrwałe występowanie kaszlu jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem i dokładnego rozpoznania problemu.

Duszący kaszel w nocy – co go wywołuje?

Suchy, męczący kaszel w nocy może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną dolegliwości są infekcje dróg oddechowych, takie jak przeziębienie, zapalenie oskrzeli, nagłośniowe zapalenie krtani czy zapalenie gardła, które wywołują podrażnienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych.  Wśród innych przyczyn kaszlu w nocy wyróżnia się:

  • astmę,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • alergię,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP),
  • zanieczyszczenie powietrza (np. narażenie na dym tytoniowy w domu),bardzo suche powietrze w pomieszczeniu.

Należy pamiętać, że duszący kaszel w nocy może być również objawem poważniejszych stanów, takich jak niewydolność serca, obrzęk lub zapalenie płuc. Dlatego każdy przypadek przewlekłego duszącego kaszlu, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy, powinien być skonsultowany z lekarzem.

Rozpoznanie męczącego kaszlu w nocy

Bez względu na wiek pacjenta rozpoznanie męczącego kaszlu w nocy wymaga szczegółowego wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego i w niektórych przypadkach dodatkowych badań diagnostycznych. Zwykle lekarz zadaje pytania dotyczące charakteru kaszlu (suchy, mokry, duszący), czasu występowania (czy nasila się w nocy), jak długo trwa oraz czy towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, utrata masy ciała, duszność czy ból w klatce piersiowej.

Na podstawie wywiadu lekarz może zdecydować o konieczności wykonania dodatkowych badań, takich jak badania krwi, rentgen klatki piersiowej, spirometria (badanie funkcji płuc) czy testy alergiczne. W niektórych przypadkach może być również konieczne skierowanie do specjalisty, takiego jak pulmonolog, alergolog czy gastroenterolog.

Suchy kaszel w nocy – leczenie

Leczenie suchego kaszlu w nocy zależy w dużej mierze od ustalonej przyczyny. Jeżeli kaszel jest wynikiem infekcji dróg oddechowych (zazwyczaj o podłożu wirusowy) zwykle stosuje się leczenie objawowe. W przypadku kaszlu wywołanego przez choroby przewlekłe lub alergię stosuje się specjalistyczne preparaty lecznicze oraz postępuje zgodnie z zaleceniami lekarza, np. konieczna może być zmiana diety (refluks) lub pościeli (alergia).

Ważnym elementem przeciwdziałania kaszlowi w nocy jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w sypialni.

Pobierz aplikację
Pobierz aplikację

Receptomat w telefonie!

Leki na suchy kaszel u dorosłych

Wiele leków na suchy kaszel u dorosłych dostępnych jest bez recepty. Należy pamiętać, że w przypadku długotrwałych objawów lub duszącego kaszlu w nocy należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne zastosowanie silniejszych środków.

Wśród preparatów wykazujących dużą skuteczność w leczeniu suchego kaszlu w nocy są tzw. leki przeciwkaszlowe zawierające substancje wpływające na odruch kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym, np. kodeina czy dekstrometorfan. Wśród innych składników leków przeciwdziałających dolegliwości znajdują się ekstrakty roślinne o działaniu łagodzącym podrażnienia błon śluzowych górnych dróg oddechowych (tymianek, prawoślaz, porost islandzki) oraz np. miód i propolis.

Leki na kaszel suchy dostępne są w postaci syropów lub tabletek.

Leki na duszący kaszel w nocy u dziecka

Leczenie duszącego kaszlu u dziecka wymaga zastosowania preparatów przeznaczonych dla określonej grupy wiekowej, dlatego przed podaniem dziecku leków zaleca się konsultację z pediatrą.

W przeciwdziałaniu suchemu nocnemu kaszlowi u dzieci, podobnie jak u dorosłych pacjentów, często zaleca się środki zawierające dekstrometorfan (np. Acodin 150 Junior), działający na ośrodek kaszlu w mózgu, lub preparaty ziołowe o działaniu łagodzącym podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych.

W przypadku mokrego kaszlu u dziecka w nocy nie należy podawać leków zmniejszających odruch kaszlowy, ponieważ mogą spowodować zaleganie wydzieliny. Nie należy również podawać na noc leków wykrztuśnych i mukolitycznych, ponieważ nasilają dokuczliwe objawy. Najlepiej, by ostatnią dawkę preparatu na kaszel mokry dziecko przyjęło do godziny 16-17. Wcześniejsze odkrztuszenie rozrzedzonej wydzieliny złagodzi kaszel i ułatwi zasypianie.

Większość leków na kaszel przeznaczonych dla dzieci ma postać syropów.

W niektórych przypadkach, kiedy suchy kaszel u dziecka w nocy ma charakter przewlekły (np. astma), wykorzystuje się preparaty do nebulizacji rozszerzające oskrzela (np. Berodual) lub zmniejszające obrzęki dróg oddechowych (np. Nebbud, Budixon Neb).

Duszący kaszel u dziecka w nocy – jak pomóc domowymi sposobami

Nocny kaszel może być bardzo uciążliwy dla małego pacjenta i jego opiekunów, dlatego oprócz preparatów farmakologicznych warto zastosować również domowe sposoby łagodzące dokuczliwe objawy. Wśród metod wspomagających leczenie nocnego kaszlu u dziecka, warto wyróżnić:

  • nawilżanie powietrza w sypialni dziecka – suche powietrze nasila objawy,
  • aromaterapia przy wykorzystaniu olejków działających na odporność i drogi oddechowe (np. eukaliptus, drzewo herbaciane, sosna),
  • uniesienie wyżej głowy dziecka – starszemu dziecku można dać dodatkową poduszkę, w przypadku niemowląt zalecane jest uniesienie materaca lub jednej strony łóżeczka,
  • odpowiednia podaż płynów – namawianie dziecka, żeby piło dużo w ciągu dnia (sok malinowy, lipa) i podawanie mu płynów po atakach kaszlu w nocy,

Należy pamiętać, że w przypadku bardzo męczącego kaszlu w nocy, długotrwałych objawów lub małych dzieci, zalecana jest konsultacja z lekarzem.