e-Konsultacja z Receptą Online

Amotaks

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Amotaks? Cena, refundacja

Lek Amotaks objęty jest refundacją i występuje pod postacią tabletek powlekanych, kapsułek twardych i granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej, w dawkach 1 g i 500 mg.

 • Amotaks tabletki – cena za opakowanie 16 sztuk tabletek waha się od ok. 5,52 – 17,04 zł, a za opakowanie 20 sztuk trzeba zapłacić ok. 3,63 – 18,83 zł.
 • Amotaks kapsułki – cena za opakowanie 16 sztuk kapsułek waha się od ok. 6,05 – 10,21 zł, a za opakowanie 20 sztuk należy zapłacić ok. 5,60 – 11,60 zł.
 • Amotaks proszek – cena za buteleczkę leku o pojemności 60 ml waha się od ok. 6,54 – 18,64 zł, a za lek o pojemności 100 ml należy zapłacić ok. 5,65 – 27, 95 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Antybiotyk Amotaks – jak działa, na co i dla kogo

Amotaks – jak działa?

Amotaks to preparat należący do grupy antybiotyków beta-laktamowych, który zawiera półsyntetyczną penicylinę. To związek o szerokim spektrum działania, stosowany ogólnoustrojowo przy różnych zakażeniach bakteryjnych. Antybiotyki beta-laktamowe działają bakteriobójczo poprzez hamowanie powstawania ściany komórkowej drobnoustrojów. W wyniku działania amoksycyliny ściana staje się coraz słabsza aż wreszcie rozpada się, co prowadzi do śmierci komórki.

Wyjątkiem są bakterie oporne, które zawierają enzymy rozkładające substancję czynną leku. W takich przypadkach nie zaleca się stosowania leku, będzie on nieskuteczny.

Amotaks – na co się stosuje? Wskazania

Jakie są wskazania do stosowania leku? Amotaks to antybiotyk o szerokim spektrum działania na bakterie.

Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych wywołanym przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę, lekarz przepisuje lek na:

 • ostre zapalenie ucha środkowego (w tym m.in. na ból ucha)
 • ostre bakteryjne zapalenie zatok
 • zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
 • pozaszpitalne zapalenie płuc
 • ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce

na problemy z układem moczowym:

 • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
 • ostre zapalenie pęcherza moczowego
 • bezobjawowy bakteriomocz podczas ciąży

inne dolegliwości:

 • borelioza
 • dur brzuszny i dur rzekomy
 • zakażenia związane z protezami zębów
 • usunięcie bakterii Helicobacter pylori
 • ropień okołozębowy z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej
 • zapobieganie zapaleniu wsierdzia.

Amotaks – dla kogo?

Antybiotyk Amotaks przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci. Dawka leku u dzieci uzależniona jest od masy ciała dziecka.

Amotaks – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Amotaks Dis, Duomox, Hiconcil, Ospamox.

Amotaks – skład leku

Amotaks zawiera substancję czynnę – amoksycylinę.

Po rekonstrukcji, każde 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 500 mg amoksycyliny (Amoxicillinum) (100 mg w 1 ml) w postaci amoksycyliny trójwodnej.

Amotaks – dawkowanie

Dawkowanie leku Amotaks dla każdego pacjenta lekarz dobierze indywidualnie, tj. postać leku i schemat leczenia. Należy trzymać się zaleceń specjalisty.

Stosując lek należy zachować równe odstępy czasowe pomiędzy zażyciem kolejnych dawek w ciągu doby. Ważne jednak, aby te odstępy były równie lub dłuższe niż 4 godziny.

Stosując zawiesinę, należy przed każdym zażyciem leku energicznie wstrząsnąć butelką aby dokładnie wymieszać zawartość butelki.

Dawkowanie Amotaks u dzieci i dorosłych – jak stosować?

Lekarz rozpisuje schemat leczenia dla każdego pacjenta. Uwzględnia indywidualną sytuację, objawy, choroby towarzyszące i przyczynę podawania leku. Tak jak w przypadku wszystkich innych antybiotyków, należy pamiętać, aby samodzielnie nie decydować o odstawieniu leku, nawet jeśli objawy choroby ustąpią. Zażycie wszystkich przepisanych dawek jest ważne dla pełnego wyleczenia.

Lek stosuje się doustnie, tabletki i kapsułki należy popić wodą. Wgłębienie na tabletkach pozwala podzielić ją na 2 równe dawki, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku zawiesiny doustnej należy odmierzyć odpowiednią objętość leku i popić wodą.

Amotaks – antybiotyk dla dzieci

Leczenie Amotaks (np. bólu ucha) u dzieci o masie ciała poniżej 40 mg jest ustalane indywidualnie na podstawie aktualnej masy ciała. Lekarz zazwyczaj zaleca dawki od 40 mg do 90 mg na kilogram masy ciała na dobę, podawane w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Maksymalnie lekarz może zalecić 100 mg / kg masy ciała / dwa lub trzy razy na dobę.

U dzieci o masie ciała powyżej 40 kg, dorosłych i osób w podeszłym wieku dawka ustalana jest indywidualnie.

Od jakiego wieku Amotaks można stosować?

Nie ma podanej granicy wieku, od jakiego Amotaks u dzieci można stosować. Kluczowa jest masa ciała dziecka. U małych pacjentów o masie ciała poniżej 40 kg dawki i schemat ustalane są na podstawie aktualnej masy ciała. Dawka zazwyczaj waha się w przedziale od 40 mg do 90 mg na kilogram masy ciała na dobę, podawane w dwóch lub trzech podzielonych dawkach.

Amotaks zawiesina – jak przygotować?

Na butelce narysowana jest kreska. Do jej poziomu należy napełnić butelkę przegotowaną i ostudzoną wodą. Następnie wstrząsnąć kilkukrotnie zawiesiną, aby ją wymieszać. Do pojemności butelki Amotaks 60 ml dodaje się 34 ml, a do butelki 100 ml dodaje się 57 ml wody. Po pierwszym wymieszaniu poziom mieszaniny może nieco opaść poniżej namalowanej kreski. Wówczas należy uzupełnić go wodą.

Ważne, aby stosując zawiesinę Amotaks, każdorazowo przed zażyciem leku wstrząsnąć butelką i dokładnie wymieszać jej zawartość.

Czy Amotaks zażywać z jedzeniem?

Nie ma znaczenia, czy lek zażywany jest przed, po, czy w trakcie posiłku. Składniki pokarmów nie mają wpływu na wchłanianie i działanie leku.

Amotaks – przeciwwskazania, środki ostrożności

Stosowanie amoksycyliny powinno odbywać się pod okiem lekarza.

Nie należy przyjmować leku, jeśli:

 • pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą,
 • u pacjenta kiedykolwiek stwierdzono uczulenie na antybiotyk, ciężkie natychmiastowe reakcje nadwrażliwości (może obejmować wysypkę skórną, obrzęk naczynioruchowy).

Należy zachować ostrożność, jeśli:

 • pacjent choruje na mononukleozę zakaźną (gorączka, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, skrajne zmęczenie),
 • pacjenci z zaburzeniami czynności nerek (np. śródmiąższowe zapalenie nerek),
 • pacjent nieregularnie oddaje mocz,
 • pacjent planuje wykonać badania krwi i moczu w celu zbadania czynności wątroby lub badanie stężenia estriolu wykonywane w czasie ciąży, w celu sprawdzenia czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Czy można prowadzić samochód podczas zażywania Amotaksu?

Stosowanie tabletek, kapsułek lub zawiesiny leku może wywoływać działania niepożądane w postaci zawrotów głowy, drgawek lub reakcji alergicznych. Te objawy mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta pojawią się skutki uboczne. Po pierwszych dawkach należy obserwować organizm i sprawdzić, jak pacjent reaguje na lek. Jeśli nie pojawiają się żadne objawy działań niepożądanych, wówczas z pewną dozą ostrożności, ale można prowadzić samochód.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • probenecyd (może powodować zwiększone i długo utrzymujące się stężenie amoksycyliny we krwi),
 • allopurynol (może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia skórnych reakcji alergicznych),
 • tetracykliny i inne leki bakteriostatyczne (mogą wpływać na bakteriobójcze działanie amoksycyliny),
 • doustne leki przeciwzakrzepowe (należy śledzić parametry krzepnięcia, gdyż opisywano wydłużenie czasu protrombinowego, wówczas konieczne może być dostosowanie dawki leku przeciwzakrzepowego),
 • metotreksat (amoksycylina zmniejsza wydalanie metotreksatu).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Amotaks w ciąży

Stosowanie jakichkolwiek preparatów w ciąży może odbywać się wyłącznie po konsultacji z lekarzem i na jego wyraźne zalecenie. Ciąża to szczególny czas, wiele substancji zawartych w lekach może mieć wpływ nie tylko na bezpieczeństwo ciąży i zdrowie przyszłej mamy, ale też na rozwój płodu. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku.

Jeśli kobieta wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, powinna o tym poinformować lekarza przez zażyciem leku. Podobnie w sytuacji, kiedy w najbliższym czasie planuje zajść w ciążę. Składniki leków mogą mieć powiem wpływ na możliwość poczęcia dziecka i rozwój ciąży.

Amotaks – karmienie piersią

Amoksycylina przenika do mleka kobiecego, co może prowadzić do pojawienia się uczulenia u niemowlaka. W efekcie – może wystąpić biegunka i zakażenie grzybicze błoń śluzowych u dziecka karmionego piersią.

Amotaks – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, Amotaks może powodować działania niepożądane. Nie u każdego pacjenta jednak występują.

Do częstych działań niepożądanych Amotaks (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów) występują:

 • wysypka skórna,
 • nudności,
 • biegunka.

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów) to wymioty.

Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10000 pacjentów) to:

 • reakcje uczuleniowe i reakcje skórne,
 • objawy grypopodobne,
 • objawy zaburzeń dotyczących krwi (np. niedokrwistość hemolityczna),
 • zapalenie jelita grubego,
 • zapalenie wątroby,
 • zaburzenia czynności nerek.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25ºC.


Inne leki na ból ucha:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Amotaks (3)

Niektóre choroby, stan i dolegliwości pacjenta mogą być przeciwwskazaniem do zastosowania leku Amotaks (np. choroby nerek). W czasie wywiadu, na podstawie badań i historii choroby lekarz sprawdzi, czy pacjent może przyjmować amoksycylinę bez ryzyka rozwoju powikłań. Antybiotyki powinny być stosowane zawsze na wyraźne zalecenie lekarza i w schemacie przez nieco wskazanym. Amotaks jest lekiem występującym wyłącznie na receptę.

Nie zaleca się picia alkoholu w czasie przyjmowania leku Amotaks. Alkohol może negatywnie oddziaływać na działanie preparatu.

Amotaks jest antybiotykiem wykazującym silne działanie bakteriobójcze. Największe stężenie amoksycyliny zaobserwowano po ok. 2 godzinach od przyjęcia preparatu. Pierwsze efekty widoczne są po ok. 2-3 dniach od rozpoczęcia kuracji antybiotykiem.

e-Konsultacja z Receptą Online
Amotaks

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.