Receptomat | e-Recepta w 5 min

e-Recepta Online
Amotaks

Wypełnij prosty Formularz,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Amotaks  

Amotaks to antybiotyk z grupy penicylin o szerokim spektrum działania bakteriobójczego. Dowiedz się na co stosuje się lek z opisu poniżej i z oryginalnej ulotki producenta. W razie wątpliwości umów się na receptomat.pl na telekonsultację ze specjalistą, tam też zamówisz e-receptę na Amotaks.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Amotaks:

 • nazwa: Amotaks
 • dawka: 1 g, 500 mg, 500 mg/5 ml

 • postać: tabletki 1 g, kapsułki twarde 500 mg, granulat do sporządzenia zawiesiny 500 mg/5 ml

 • substancja czynna: amoksycylina (amoxicillinum)

 • dostępne wielkości opakowań: tabletki (16 tabl, 20 tabl.), kapsułki twarde (16 kaps., 20 kaps.), granulat do sporządzenia zawiesiny (60 ml, 100 ml)

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Ból ucha, Antybiotyki, Leki przeciwbakteryjne

Amotaks – antybiotyk dla dzieci i dorosłych o szerokim spektrum działania na bakterie

Lek należy do grupy antybiotyków z grupy penicylin, stosuje się go ogólnie przy zakażeniach bakteryjnych, w tym m.in. przy infekcjach dróg oddechowych, na ból ucha i gardła, przy zapaleniu zatok i w wielu innych dolegliwościach. Preparat działa ogólnoustrojowo, powinien być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem, na podstawie objawów, historii choroby i po badaniu pacjenta. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę, w różnych dawkach, postaciach i wielkościach opakowań.

Antybiotyk Amotaks – jak działa?

Amotaks to preparat należący do grupy antybiotyków beta-laktamowych, który zawiera półsyntetyczną penicylinę. To związek o szerokim spektrum działania, stosowany ogólnoustrojowo przy różnych zakażeniach bakteryjnych. Antybiotyki beta-laktamowe działają bakteriobójczo poprzez hamowanie powstawania ściany komórkowej drobnoustrojów. W wyniku działania amoksycyliny ściana staje się coraz słabsza aż wreszcie rozpada się, co prowadzi do śmierci komórki.

Wyjątkiem są bakterie oporne, które zawierają enzymy rozkładające substancję czynną leku. W takich przypadkach nie zaleca się stosowania leku, będzie on nieskuteczny.

Amotaks - na co się stosuje?

Jakie są wskazania do stosowania leku? Amotaks to antybiotyk o szerokim spektrum działania na bakterie. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych wywołanym przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę, lekarz przepisuje lek na:

 • ostre zapalenie ucha środkowego (w tym m.in. na ból ucha)

 • ostre zapalenie zatok

 • zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli

 • pozaszpitalne zapalenie płuc

 • ostre zapalenie migdałków i zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce

na problemy z układem moczowym:

inne dolegliwości:

 • borelioza

 • dur brzuszny i dur rzekomy

 • zakażenia związane z protezami zębów

 • usunięcie bakterii Helicobacter pylori

 • ropnie okołozębowe z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej

 • zapobiegawczo – aby nie dopuścić do rozwoju zapalenia wsierdzia.

Dawkowanie Amotaks u dzieci i dorosłych – jak stosować?

Lekarz rozpisuje schemat leczenia dla każdego pacjenta. Uwzględnia indywidualną sytuację, objawy, choroby towarzyszące i przyczynę podawania leku. Tak jak w przypadku wszystkich innych antybiotyków, należy pamiętać, aby samodzielnie nie decydować o odstawieniu leku, nawet jeśli objawy choroby ustąpią. Zażycie wszystkich przepisanych dawek jest ważne dla pełnego wyleczenia.

Lek stosuje się doustnie, tabletki i kapsułki należy popić wodą. Wgłębienie na tabletkach pozwala podzielić ją na 2 równe dawki, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku zawiesiny należy odmierzyć odpowiednią objętość leku i popić wodą.

Leczenie Amotaks (np. bólu ucha) u dzieci o masie ciała poniżej 40 mg jest ustalane indywidualnie na podstawie aktualnej masy ciała. Lekarz zazwyczaj zaleca dawki od 40 mg do 90 mg na kilogram masy ciała na dobę, podawane w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Maksymalnie lekarz może zalecić 100 mg / kg masy ciała / dobę.

U dzieci o masie ciała powyżej 40 kg, dorosłych i osób w podeszłym wieku dawka ustalana jest indywidualnie.

Od jakiego wieku Amotaks można stosować?

Nie ma podanej granicy wieku, od jakiego Amotaks u dzieci można stosować. Kluczowa jest masa ciała dziecka. U małych pacjentów o masie ciała poniżej 40 kg dawki i schemat ustalane są na podstawie aktualnej masy ciała. Dawka zazwyczaj waha się w przedziale od 40 mg do 90 mg na kilogram masy ciała na dobę, podawane w dwóch lub trzech podzielonych dawkach.

Jak przygotować zawiesinę Amotaks?

Na butelce narysowana jest kreska. Do jej poziomu należy napełnić butelkę przegotowaną i ostudzoną wodą. Następnie wstrząsnąć kilkukrotnie zawiesiną, aby ją wymieszać. Do pojemności butelki Amotaks 60 ml dodaje się 34 ml, a do butelki 100 ml dodaje się 57 ml wody. Po pierwszym wymieszaniu poziom mieszaniny może nieco opaść poniżej namalowanej kreski. Wówczas należy uzupełnić go wodą.

Ważne, aby stosując zawiesinę Amotaks, każdorazowo przed zażyciem leku wstrząsnąć butelką i dokładnie wymieszać jej zawartość.

Czy Amotaks zażywać z jedzeniem?

Nie ma znaczenia, czy lek zażywany jest przed, po, czy w trakcie posiłku. Składniki pokarmów nie mają wpływu na wchłanianie i działanie leku.

O czym pamiętać przed zastosowaniem leku Amotaks?

Dla każdego pacjenta indywidualnie lekarz dobierze dawkowanie, postać leku i schemat leczenia. Należy trzymać się zaleceń specjalisty.

Stosując lek należy zachować równe odstępy czasowe pomiędzy zażyciem kolejnych dawek w ciągu doby. Ważne jednak, aby te odstępy były równie lub dłuższe niż 4 godziny.

Stosując zawiesinę, należy przed każdym zażyciem leku energicznie wstrząsnąć butelką aby dokładnie wymieszać zawartość butelki.

Amotaks – bez recepty czy na receptę?

Niektóre choroby, stan i dolegliwości pacjenta mogą być przeciwwskazaniem do zastosowania leku Amotaks (np. choroby nerek). W czasie wywiadu, na podstawie badań i historii choroby lekarz sprawdzi, czy pacjent może przyjmować amoksycylinę bez ryzyka rozwoju powikłań. Antybiotyki powinny być stosowane zawsze na wyraźne zalecenie lekarza i w schemacie przez nieco wskazanym. Amotaks jest lekiem występującym wyłącznie na receptę.

Czy można stosować Amotaks w ciąży?

Stosowanie jakichkolwiek preparatów w ciąży może odbywać się wyłącznie po konsultacji z lekarzem i na jego wyraźne zalecenie. Ciąża to szczególny czas, wiele substancji zawartych w lekach może mieć wpływ nie tylko na bezpieczeństwo ciąży i zdrowie przyszłej mamy, ale też na rozwój płodu. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku.

Jeśli kobieta wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, powinna o tym poinformować lekarza przez zażyciem leku. Podobnie w sytuacji, kiedy w najbliższym czasie planuje zajść w ciążę. Składniki leków mogą mieć powiem wpływ na możliwość poczęcia dziecka i rozwój ciąży.

Czy można prowadzić samochód podczas zażywania Amotaksu?

Stosowanie tabletek, kapsułek lub zawiesiny leku może wywoływać działania niepożądane w postaci zawrotów głowy, drgawek lub reakcji alergicznych. Te objawy mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta pojawią się skutki uboczne. Po pierwszych dawkach należy obserwować organizm i sprawdzić, jak pacjent reaguje na lek. Jeśli nie pojawiają się żadne objawy działań niepożądanych, wówczas z pewną dozą ostrożności, ale można prowadzić samochód.

Zawiesina Amotaks – czy przechowywać w lodówce?

Tak, granulat po wymieszaniu z wodą powinien być przechowywany w temperaturze pomiędzy 2 a 8°C. Zawiesinę można wykorzystać w czasie nie dłuższym niż 14 dni od przygotowania.

Opis produktu – ulotka leku Amotaks

Podobne leki: