Ciągła flegma w gardle i chrząkanie – przyczyny, sposoby leczenia

Najważniejsze informacje:

 • Ciągła flegma i chrząkanie to dolegliwości, które mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak alergia, infekcja czy problemy żołądkowe.
 • Flegma może gromadzić się w różnych częściach dróg oddechowych – od gardła aż po oskrzela.
 • Wybór odpowiedniej metody przeciwdziałania ciągłemu zaleganiu flegmy i chrząkaniu zależy od bezpośrednich przyczyn dolegliwości, dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
 • U najmłodszych częstą przyczyną chrząkania są emocje, ale jeśli towarzyszy mu zalegająca flegma w gardle należy skonsultować się z pediatrą w celu ustalenia przyczyn i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Ciągła flegma w gardle i chrząkanie

Ciągła flegma w gardle i chrząkanie to objawy, które nie świadczą zwykle o poważnych dolegliwościach, ale mogą być bardzo uciążliwe dla pacjentów. Jest kilka możliwych przyczyn przypadłości, wśród najpowszechniejszych wyróżnia się infekcje, alergie i problemy żołądkowe, a prawidłowe rozpoznanie wymaga konsultacji ze specjalistą. Tylko trafna diagnoza umożliwia podjęcie skutecznego leczenia. Dowiedz się, co może oznaczać ciągła flegma w gardle i chrząkanie oraz jak oczyścić drogi oddechowe z flegmy.

Ciągła chrypka i flegma w gardle

Ciągła chrypka i flegma w gardle to symptomy, które mogą niepokoić wielu pacjentów. Chrypka jest wynikiem podrażnienia strun głosowych, co wpływa na jakość i ton naszego głosu. Natomiast flegma to lepka substancja produkowana przez błony śluzowe w odpowiedzi na różne bodźce. Jej obecność może wywoływać chrząkanie lub odruch kaszlowy.

W warunkach fizjologicznych przezroczysty, płynny śluz produkowany jest przez błony śluzowe w celu nawilżenia dróg oddechowych i ochrony przed czynnikami drażniącymi, takimi jak dym, kurz czy patogeny. Jego nadmiar jest połykany i nie wywołuje żadnych dolegliwości. Natomiast pojawienie się stanów zapalnych wpływa na nadprodukcję, zmianę gęstości i zaleganie śluzu – flegmy – w drogach oddechowych. W zależności od ilości wydzieliny w gardle i wrażliwości konkretnego pacjenta, zalegająca flegma może powodować chrypę oraz potrzebę ciągłego odchrząkiwania lub kaszel.

Chrząkanie – przyczyny

Chrząkanie to nieartykułowany dźwięk pojawiający się w wyniku potrzeby usunięcia zalegającej flegmy lub innych ciał obcych z gardła. Jest to naturalny mechanizm obronny organizmu, ale jego przewlekły charakter może wskazywać na pewne problemy zdrowotne.

Nadmierne gromadzenie się flegmy może być spowodowane infekcjami, alergiami lub podrażnieniem. Próby usunięcia zalegającej wydzieliny objawiają się chrząkaniem lub kaszlem. Przewlekły charakter dolegliwości związany jest zwykle z obecnością flegmy w gardle (w wyniku infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych, np. zapalenia gardła, alergii, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych i ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła), przełyku (zwykle spowodowane przez refluks żołądkowo-przełykowy) oraz oskrzelach (za objawy odpowiada najczęściej przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, paleniu tytoniu).

Ciągłe chrząkanie – nerwica

Ciągłe chrząkanie może mieć nie tylko podłoże fizjologiczne, ale także psychiczne. Jednym z najczęstszych zaburzeń mogących wpływać na ciągłe chrząkanie u pacjentów jest nerwica. Wówczas dolegliwość ma charakter nawykowy i często pojawia się w określonych sytuacjach. Chrząkanie może być więc formą tiku nerwowego, czyli niekontrolowanego, powtarzalnego ruchu lub dźwięku, który staje się mechanizmem radzenia sobie z napięciem.

Kaszel i chrząkanie po jedzeniu

Kaszel i chrząkanie po jedzeniu to dość powszechny problem, który może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak:

 • refluks żołądkowo-przełykowy – zawartość żołądka cofa się do przełyku powodując podrażnienie krtani i chrząkanie,
 • aspiracja pokarmu – niewielkie cząstki jedzenia mogą dostawać się do dróg oddechowych podczas jedzenia, co wywołuje odruch kaszlowy,
 • alergie pokarmowe – niektóre osoby mogą być uczulone na określone składniki pokarmowe, które wywołują podrażnienie w obrębie gardła, chrząkanie i kaszel. Mogą również wpływać na nadmierną produkcję śluzu i zaleganie flegmy w gardle,
 • przewlekłe zapalenie zatok – chrząkanie lub kaszel związane ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła są stałym problemem w przebiegu dolegliwości, ale objawy mogą się nasilać po spożyciu pikantnych lub gorących potraw.

Diagnostyka ciągłej flegmy w gardle i chrząkania

Rozpoznanie przyczyny ciągłego zalegania flegmy w gardle i chrząkania jest kluczem do skutecznego leczenia. Dlatego w przypadku przewlekłego charakteru dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania lub wskaże właściwego specjalistę. Zwykle proces diagnostyczny opiera się na:

 • wywiadzie lekarskim – lekarz zwraca uwagę na okoliczności pojawienia się dolegliwości oraz objawy towarzyszące, takie jak ból gardła czy mokry kaszel,
 • badaniu gardła – umożliwiające ocenę tylnej ściany gardła, stwierdzenie zalegania flegmy czy innych zmian, takich jak np. powiększony migdałek,
 • badaniu laryngoskopowym – pozwalającym dokładnie ocenić stan gardła i strun głosowych,
 • testach alergologicznych – mogą być przeprowadzone w przypadku podejrzenia alergii,
 • gastroskopii – w przypadku podejrzenia, że przyczyną częstego chrząkania i obecności flegmy są schorzenia żołądka,
 • innych badaniach obrazowych – przede wszystkim usg. szyi, rtg. klatki piersiowej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Ciągła flegma w gardle i chrząkanie – leczenie dolegliwości

Ciągła flegma w gardle i chrząkanie to stosunkowo często występujące, ale uciążliwe przypadłości. Wybór skutecznej metody leczenia wymaga wizyty u lekarza, przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki i ustalenia przyczyn dolegliwości.

W czasie oczekiwania na wizytę pacjent może spróbować wprowadzić niewielkie zmiany, które mogą zmniejszyć nasilenie objawów. Przede wszystkim istotne jest właściwe nawodnienie organizmu, które wpływa na nawilżenie śluzówek i rozrzedzenie zalegającej flegmy. W niektórych przypadkach pomocne może być również unikanie nabiału, który może zwiększać produkcję śluzu.

Ze względu na to, że chrząkanie i ciągła obecność flegmy w gardle może mieć wiele przyczyn, przyjmowanie jakichkolwiek leków powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem.

Co brać na chrząkanie – leki

Leczenie farmakologiczne jest kluczowe w przeciwdziałaniu zaleganiu flegmy w gardle i chrzakaniu. W przypadku infekcyjnego podłoża dolegliwości, którym towarzyszy mokry kaszel, zwykle stosuje się leki mukolityczne i wykrztuśne zmniejszające lepkość śluzu i wpływające na jego upłynnienie i ułatwione odkrztuszanie (np. Tussicom, ACC, Erdomed, Baladex). Jeśli przyczyną chrząkania jest przewlekłe zapalenie zatok, przebiegające z nadkażeniem bakteryjnym, konieczne może być zastosowanie antybiotyku. Substancją pierwszego wyboru jest amoksycylina (np. Amoksiklav, Duomox, Amotaks).

Jeśli chrząkanie i flegma związane są z alergią (rzadko) pomocne może być zastosowanie leków przeciwhistaminowych. W przypadku problemów gastrologicznych wpływających na ciągłe chrząkanie, zwykle zaleca się leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Tabletki i syrop na flegmę bez recepty

Zalegająca w gardle flegma może stanowić bardzo dokuczliwą dolegliwość, dlatego pacjenci często sięgają po tabletki lub syropy wspomagające odkrztuszanie i łagodzące podrażnienia związane z ciągłym chrząkaniem i kaszlem. Na rynku jest wiele preparatów ziołowych wspomagających leczenie dokuczliwych dolegliwości. Wśród roślin wykazujących najkorzystniejsze działanie, powszechnie wykorzystywanych do produkcji syropów i tabletek wykrztuśnych, można wyróżnić: prawoślaz, lukrecję, tymianek, eukaliptus, imbir i dziewannę.

Domowe sposoby na chrząkanie – jak oczyścić drogi oddechowe z flegmy?

Wielu pacjentów zmagających się z flegmą w gardle i chrząkaniem może również skorzystać z domowych sposobów, które mogą łagodzić dolegliwości i wspomagać leczenie konwencjonalne. Pomocne mogą być przede wszystkim:

 • inhalacje z dodatkiem ziół (np. tymianku lub eukaliptusa), które działają wykrztuśnie i antyseptycznie,
 • miód z cytryną – wspomaga odkrztuszanie śluzu oraz łagodzi podrażnienia,
 • picie dużej ilości płynów – zwłaszcza ciepłych herbat ziołowych, które pomagają upłynniać i odkrztuszać śluz (lukrecja, tymianek, prawoślaz, szałwia).

Natrętne chrząkanie u dziecka

Dla wielu rodziców chrząkanie dziecka może być powodem do niepokoju. Przyczyny dolegliwości są podobne, jak u osób dorosłych, chociaż u dzieci i młodzieży częściej występuje chrząkanie na tle nerwowym. Utrzymywanie się dolegliwości wymaga konsultacji z pediatrą w celu ustalenia przyczyny i podjęcia decyzji dotyczących dalszego postępowania.