Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Amoksiklav

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznego antybiotyku na zapalenie zatok, ból ucha, infekcje dróg oddechowych lub pęcherza? Dowiedz się więcej o leku Amoksiklav z opisu poniżej i ulotki producenta. Na teleporadę ze specjalistą umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Amoksiklav.

Podstawowe informacje o leku Amoksiklav:

 • nazwa: Amoksiklav

 • dawka: tabletki powlekane (250 mg + 125 mg, 500 mg + 125 mg, 875 mg + 125 mg), granulat do sporządzania zawiesiny doustnej (875 mg + 125 mg), proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg + 57 mg)/ 5 ml

 • postać: tabletki powlekane, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej, proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej

 • substancja czynna: amoksycylina (amoxycillinum) + kwas klawulanowy (acidum clavulanicum)

 • dostępne wielkości opakowań: tabletki powlekane (14, 21 tabletek), granulat do sporządzania zawiesiny doustnej (10, 12, 14, 20 saszetek), proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (8,75 g proszku / 35 ml zawiesiny; 17,5 g proszku / 70 ml zawiesiny; 35 g proszku / 140 ml zawiesiny)

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Antybiotyki, Leki przeciwbakteryjne

Amoksiklav – antybiotyk o szerokim spektrum działania, zawierający dwie substancje czynne

Lek Amoksiklav zawiera dwie substancje czynne. Amoksycylina należy do penicylin i działa poprzez zahamowanie rozwoju bakterii w organizmie. Jej działanie może być w niektórych przypadkach blokowane (unieczynniane), co zmniejsza skuteczność farmakologiczną leku. Druga substancja czynna, czyli kwas klawulanowy, zapobiega temu unieczynnieniu. Amoksiklav jest dostępny w kilku postaciach, m.in. jako tabletki powlekane, proszek lub granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Antybiotyk Amoksiklav – jak działa?

Preparat jest oparty na dwóch substancjach czynnych. Amoksycylina jest antybiotykiem należących do grupy leków o charakterze penicylin. To substancja, które ma za zadanie neutralizowanie bakterii wywołujących chorobę w organizmie pacjenta. W niektórych przypadkach amoksycylina może być unieczynniana przez różne czynniki, a to wpływa na jej skuteczność w zwalczaniu drobnoustrojów. Druga substancja czynna leku, czyli kwas klawulanowy, ma za zadanie podtrzymać aktywność amoksycyliny i zapobiegać jej unieczynnianiu. Współdziałanie tych dwóch związków pozwala utrzymać skuteczność przeciwdrobnoustrojową leku.

Amoksiklav – antybiotyk na co działa? Kiedy się stosuje?

Amoksiklav jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Wskazania do stosowania leku obejmują:

 • infekcje bakteryjne ucha środkowego i zapalenie zatok przynosowych, objawiające się m.in. bólem ucha i zatokowym bólem głowy, zatkanymi zatokami, katarem i kaszlem

 • zakażenia dróg oddechowych,

 • infekcje bakteryjne dróg moczowych,

 • zakażenia kości i stanów,

infekcje bakteryjne w obrębie skóry i tkanek miękkich, w tym zakażenia stomatologiczne.

Amoksiklav – dawkowanie, jak stosować?

Jeśli specjalista zaleci, aby pacjent stosował Amoksiklav w tabletkach, wówczas należy trzymać się dawkowania zaleconego przez lekarza. Zazwyczaj u dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg stosuje się 1 tabletkę dwa razy na dobę. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie większej dawki dobowej, czyli 3 tabletek.

Należy pamiętać, aby pomiędzy kolejnymi dawkami leku zachować przynajmniej 4-godzinne odstępy. Ważne, aby nie przyjmować 2 dawek w czasie 1 godziny.

Amoksiklav u dzieci – jak stosować?

U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg należy uzgodnić z lekarzem, jaka postać (tabletki czy zawiesina doustna) jest odpowiedni do umiejętności dziecka pod kątem zażywania leku. U dzieci do lat 6 rekomenduje się stosowanie zawiesiny, aby uniknąć ryzyka zachłyśnięcia się. Dawkowanie ustala się indywidualnie z lekarzem na podstawie m.in. stadium choroby i stanu pacjenta.

Jak długo należy stosować Amoksiklav?

To lekarz zaleci, jak długo należy stosować lek. Ważne, aby nawet w sytuacji poprawy stanu zdrowia i złagodzenia objawów choroby, pacjent nie przerywał leczenia. Może to doprowadzić do nawrotu choroby. Leku nie powinno się stosować dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeżeli po tym okresie chory nadal źle się czuje, a objawy nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem i wprowadzić modyfikacje w terapii.

Kiedy stosować Amoksiklav – z jedzeniem czy bez?

Zaleca się, aby lek zażywać tuż przed posiłkiem lub na początku jedzenia. Tabletkę należy połknąć w całości, nie rozgryzać, popijając wodą.

Czy w ciąży lub podczas karmienia piersią można stosować Amoksiklav na zapalenie zatok?

Ciąża jest wyjątkowym stanem, kiedy każda kobieta powinna bardzo zwracać uwagę na skład przyjmowanych preparatów i ich wpływ na bezpieczeństwo ciąży i rozwój płodu. Stosowanie jakichkolwiek leków powinno być konsultowane każdorazowo z lekarzem i wyłącznie po ocenie korzyści i niebezpieczeństwa dla kobiety i rozwijającego się dziecka.

Jeżeli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, to przed zastosowaniem tego antybiotyku w ciąży powinna skonsultować się ze specjalistą.

Czy podczas stosowania antybiotyku Amoksiklav można prowadzić samochód?

Preparat może u niektórych pacjentów wywoływać działania niepożądane, które mogą wpływać na zdolność koncentracji i szybkość reakcji. Dlatego osoba stosująca Amoksiklav, przed prowadzeniem pojazdu lub obsługą maszyn powinna sprawdzić, w jaki sposób lek wpływa na jej organizm.

Amoksiklav a działania niepożądane

Jak każdy lek, także ten preparat może wywołać pojawienie się działań niepożądanych. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Bardzo częstym objawem, który może pojawić się statystycznie częściej u 1 na 10 pacjentów, jest biegunka. Należy zgłosić to lekarzowi, a jednocześnie pić dużo płynów i uzupełniać elektrolity, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.

Do często występujących działań niepożądanych (rzadziej niż u 1 na 10 osób) należą:

 • nudności, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje duże dawki leku

 • kandydoza, czyli zakażenie drożdżakowe pochwy, fałdów skórnych lub jamy ustnej (np. w postaci pleśniawek)

 • wymioty.

O innych, rzadziej występujących skutkach ubocznych Amoksiklav, można dowiedzieć się szczegółowo z oryginalnej ulotki producenta.

Opis produktu – ulotka leku Amoksiklav 875 mg + 125 mg