e-Konsultacja z Receptą Online

Amoksiklav

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Amoksiklav? Cena, refundacja

Lek Amoksiklav objęty jest refundacją i występuje pod postacią tabletek powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

 • Amoksiklav tabletki 500 mg + 125 mg – cena za opakowanie 14 sztuk tabletek waha się od ok. 10, 24 – 17, 74 zł, a za 21 sztuk tabletek należy zapłacić ok. 28 – 30 zł.
 • Amoksiklav tabletki 875 mg + 125 mg – cena za opakowanie 14 sztuk tabletek wynosi ok. 16, 72 – 29, 85, a za 20 sztuk tabletek należy zapłacić ok. 22,33 – 41, 09 zł.
 • Amoksiklav proszek 400 mg + 57 mg/5 ml – cena za butelkę leku o pojemności 35 ml to koszt ok. 7,59 – 10, 83 zł, za lek o pojemności 70 ml należy zapłacić ok. 12, 95 zł – 19, 44 zł, a za 140 ml ok. 16, 42 – 29, 40 zł. 

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. 

Amoksiklav – jak działa, na co i dla kogo

Preparat jest oparty na dwóch substancjach czynnych. Amoksycylina jest antybiotykiem należących do grupy leków o charakterze penicylin.

Amoksiklav – działanie 

Amoksycylina to substancja, która ma za zadanie neutralizowanie bakterii wywołujących chorobę w organizmie pacjenta. W niektórych przypadkach amoksycylina może być unieczynniana przez różne czynniki, a to wpływa na jej skuteczność w zwalczaniu drobnoustrojów. 

Druga substancja czynna leku, czyli kwas klawulanowy, ma za zadanie podtrzymać aktywność amoksycyliny i zapobiegać jej unieczynnianiu. Współdziałanie tych dwóch związków pozwala utrzymać skuteczność przeciwdrobnoustrojową leku.

Amoksiklav – na co?

Amoksiklav jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Wskazania do stosowania leku obejmują:

 • infekcje bakteryjne ucha środkowego i zapalenie zatok przynosowych, objawiające się m.in. bólem ucha i zatokowym bólem głowy, zatkanymi zatokami, katarem i kaszlem
 • zakażenia dolnych dróg oddechowych,
 • zakażenia górnych dróg oddechowych, 
 • infekcje bakteryjne dróg moczowych,
 • zakażenia kości i stanów,
 • infekcje bakteryjne w obrębie skóry i tkanek miękkich, w tym zakażenia stomatologiczne.

Amoksiklav – dla kogo?

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg. 

Amoksiklav – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą: Auglavin, Auglavin PPH, Hiconcil Combi, Taromentin

Amoksiklav – skład leku

Substancją czynną leku jest amoksycylina i kwas klawulanowy. 

Jedna tabletka zawiera 500 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej oraz 125 mg kwasu klawulanowego w postaci klawulanianu potasu.

Każde 5 ml zawiesiny (1 miarka dozująca) zawiera 400 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej i 57 mg kwasu klawulanowego w postaci klawulanianu potasu. 

Pozostałe składniki leku to:

 • tabletki powlekane – krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian E572, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, etyloceluloza, alkohol cetylowy, sodu laurylosiarczan, cytrynian trietylu, talk, tytanu dwutlenek E171.
 • proszek do sporządzania zawiesiny doustnej – krzemionka koloidalna bezwodna, guma ksantanowa, aromat truskawkowy, krospowidon, aspartam E951, karmeloza sodowa, krzemu dwutlenek. 

Amoksiklav – dawkowanie

Amoksiklav – dawkowanie u osób dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg

Jeśli specjalista zaleci, aby pacjent stosował Amoksiklav w tabletkach, wówczas należy trzymać się dawkowania zaleconego przez lekarza. Zazwyczaj u dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg stosuje się 1 tabletkę dwa razy na dobę. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie większej dawki dobowej, czyli 3 tabletek.

Należy pamiętać, aby pomiędzy kolejnymi dawkami leku zachować przynajmniej 4-godzinne odstępy. Ważne, aby nie przyjmować 2 dawek w czasie 1 godziny.

Amoksiklav – dawkowanie u dzieci

U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg należy uzgodnić z lekarzem, jaka postać (tabletki czy zawiesina doustna) jest odpowiedni do umiejętności dziecka pod kątem zażywania leku. U dzieci do lat 6 rekomenduje się stosowanie zawiesiny, aby uniknąć ryzyka zachłyśnięcia się. Dawkowanie ustala się indywidualnie z lekarzem na podstawie m.in. stadium choroby i stanu pacjenta.

Amoksiklav – zawiesina

U dzieci do lat 6 rekomenduje się stosowanie zawiesiny, aby uniknąć ryzyka zachłyśnięcia się. Dawkowanie ustala się indywidualnie z lekarzem na podstawie m.in. stadium choroby i stanu pacjenta.

Jak długo należy stosować Amoksiklav?

To lekarz zaleci, jak długo należy stosować lek. Ważne, aby nawet w sytuacji poprawy stanu zdrowia i złagodzenia objawów choroby, pacjent nie przerywał leczenia. Może to doprowadzić do nawrotu choroby. Leku nie powinno się stosować dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeżeli po tym okresie chory nadal źle się czuje, a objawy nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem i wprowadzić modyfikacje w terapii.

Amoksiklav antybiotyk – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy przyjmować leku Amoksiklav jeśli:

 • przyjmujący lek ma uczulenie na amoksycylinę, kwas klawunalowy, penicylinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą, 
 • u pacjenta wystąpiły ciężkie reakcje skórne (wysypka skórna, obrzęk twarzy, szyi),
 • u pacjenta występowały zaburzenia czynności wątroby lub żółtaczka (zażółcenie skóry).

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku Amoksiklav należy zachować:

 • jeśli pacjent choruje na mononukleozę zakaźną,
 • z zaburzeniami czynności nerek (np. śródmiąższowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek)
 • cierpi na zapalenie wątroby,
 • jeśli pacjent ma zaburzenia z regularnym oddawaniem moczu,
 • jeśli pacjent ma mieć wykonane badanie krwi (badanie krwinek czerwonych, badania czynności wątroby, badania moczu) – lek może wpływać na wyniki badań. 

Czy podczas stosowania antybiotyku Amoksiklav można prowadzić samochód?

Preparat może u niektórych pacjentów wywoływać działania niepożądane, które mogą wpływać na zdolność koncentracji i szybkość reakcji. Dlatego osoba stosująca Amoksiklav, przed prowadzeniem pojazdu lub obsługą maszyn powinna sprawdzić, w jaki sposób lek wpływa na jej organizm.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków: 

 • leki ziołowe,
 • stosowane w leczeniu dny moczanowej (allopurynol, probenecyd),
 • leki zmniejszające krzepliwość krwi (warfaryna),
 • leki stosowane w leczeniu nowotworu lub chorób reumatycznych (metotreksat),
 • leki stosowane w celu zapobiegania odrzucenia przez organizm przeszczepionego narządu (mykofenolan mofetylu).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Ciąża jest wyjątkowym stanem, kiedy każda kobieta powinna bardzo zwracać uwagę na skład przyjmowanych preparatów i ich wpływ na bezpieczeństwo ciąży i rozwój płodu. Stosowanie jakichkolwiek leków powinno być konsultowane każdorazowo z lekarzem i wyłącznie po ocenie korzyści i niebezpieczeństwa dla kobiety i rozwijającego się dziecka.

Czy w ciąży lub podczas karmienia piersią można stosować Amoksiklav na zapalenie zatok?

Jeżeli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, to przed zastosowaniem tego antybiotyku w ciąży powinna skonsultować się ze specjalistą. Stosowanie leku w ciąży możliwe jest tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.

Podobnie w okresie karmienia piersią – przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Amoksiklav – skutki uboczne

Jak każdy lek, także ten preparat może wywołać pojawienie się działań niepożądanych. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Do bardzo częstych działań niepożądanych Amoksiklav (może pojawić się statystycznie częściej u 1 na 10 pacjentów) jest biegunka. Należy zgłosić to lekarzowi, a jednocześnie pić dużo płynów i uzupełniać elektrolity, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.

Do często występujących działań niepożądanych (rzadziej niż u 1 na 10 osób) należą:

 • nudności, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje duże dawki leku
 • kandydoza, czyli zakażenie drożdżakowe pochwy, fałdów skórnych lub jamy ustnej (np. w postaci pleśniawek)
 • wymioty.

O innych, rzadziej występujących skutkach ubocznych Amoksiklav, można dowiedzieć się szczegółowo z oryginalnej ulotki producenta.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na ból ucha:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Amoksiklav (6)

Zaleca się, aby lek zażywać tuż przed posiłkiem lub na początku jedzenia. Tabletkę należy połknąć w całości, nie rozgryzać, popijając wodą.

Nie zaleca się picia alkoholu podczas przyjmowania leku. Alkohol może negatywnie oddziaływać na lek.

Pierwsze efekty widoczne są po około 2-3 dniach od momentu rozpoczęcia leczenia preparatem.

Amoksiklav wydawany jest tylko i wyłącznie na receptę, dlatego można uznać, że należy do leków silnie działających na organizm.

Tak, lek wykazuje działanie przeciwbakteryjne i stosowany jest na ostre, bakteryjne zapalenie zatok.

Na rynku nie ma leku z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.

e-Konsultacja z Receptą Online
Amoksiklav

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.