Zespół jelita drażliwego – czym się objawia?

Zespół jelita drażliwego (z ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS) to przewlekła choroba przewodu pokarmowego, która polega na nawracających zaburzeniach pracy jelit i ich nadreaktywności. Jak objawia się zespół jelita drażliwego? Gdzie boli brzuch przy zespole jelita drażliwego? Jakie symptomy nie świadczą o IBS? Wyjaśniamy!

Objawy Zespolu Jelita Drazliwego
Objawy zespołu jelita drażliwego

Charakterystyka objawów zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego określany jest również mianem nerwicy żołądka, zespołu leniwego jelita lub jelitem spastycznym. To zespół przewlekłych, trwających przez co najmniej 3 miesiące, zaburzeń czynnościowych jelit

Choroba wywołuje objawy o zróżnicowanym nasileniu, które mogą występować w różnych kombinacjach. Z tego powodu bywają one trudne do rozpoznania i są często mylone z symptomami innych chorób jelit.

Typowe objawy zespołu jelita drażliwego

1. Ból brzucha

Powszechnie występującym objawem zespołu jelita drażliwego jest ból brzucha – stały lub nawracający, który lokalizuje się najczęściej w lewym dole biodrowym. Charakterystyczne dla IBS są bóle zróżnicowane pod względem intensywności. U części pacjentów dolegliwości powodują jedynie niewielki dyskomfort, u innych natomiast ból jest ostry i kurczowy. Co jednak ważne, nigdy nie nasila się on w nocy. Często ból występuje po posiłku – choremu ulgę przynosi wtedy wypróżnienie.

2. Biegunka lub zaparcia

Zaburzenia rytmu i konsystencji wypróżnień w przebiegu IBS obejmują biegunki, zaparcia lub naprzemienne występowanie jednych i drugich. W przebiegu choroby obserwuje się wodnisty lub półpłynny stolec, który pojawia się po zjedzonym posiłku lub w stresowej sytuacji. W stolcu może być widoczny śluz. U niektórych pacjentów mogą wystąpić zaparcia – w ich przypadku stolec jest twardy i bryłowaty, oddawany z bólem i wysiłkiem. Chory po wizycie w toalecie miewa uczucie niepełnego wypróżnienia. 

3. Wzdęcia

Kolejnym objawem zespołu jelita drażliwego są wzdęcia i wywołane nimi częstsze oddawanie gazów. Chorzy skarżą się na uczucie pełności w brzuchu, które powoduje dyskomfort noszenia ubrań. Dodatkowo pojawia się u nich burczenie w brzuchu. 

Objawy zespołu jelita drażliwego – zaburzenia wypróżniania

IBS to choroba o zróżnicowanym przebiegu. Z uwagi na rodzaj dominujących objawów, wyróżnia się cztery postacie zespołu jelita drażliwego:

  • zespół jelita drażliwego z dominującą biegunką, która występuje częściej niż 3 razy na dobę,
  • zespół jelita drażliwego z dominującym zaparciem, które pojawia się rzadziej niż 3 razy w tygodniu,
  • zespół jelita drażliwego ze zmiennym rytmem wypróżnień, który cechuje naprzemienne występowanie biegunek i zaparć,
  • postać nieklasyfikowana zespołu jelita drażliwego, której nie można zaliczyć do żadnego z powyższych trzech typów.

Pozostałe objawy zespołu jelita drażliwego

U chorych na IBS pojawiają się również inne objawy, które nie są związane z czynnością jelit. Należą do nich przede wszystkim: uczucie senności, bóle głowy i pleców, częstsze oddawanie moczu oraz nieprzyjemny smak w ustach. Symptomy ze strony przewodu pokarmowego powodują też dyskomfort psychiczny i obniżają samopoczucie u chorych. Zespołowi jelita drażliwego u kobiet mogą także towarzyszyć zaburzenia miesiączkowania oraz ból odczuwany w trakcie stosunku seksualnego.

Jakie symptomy nie świadczą o zespole jelita drażliwego?

Co ważne, w zespole jelita drażliwego nie diagnozuje się krwi w stolcu. U chorych nie obserwuje się też utraty wagi mimo przewlekłego stanu chorobowego. Chorobie nie towarzyszą również gorączka i dreszcze. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o innym, poważnym schorzeniu, na przykład raku złośliwym jelita. 

e-Konsultacja z Receptą Online Zespół jelita drażliwego

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.