5 sposobów na złagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń pracy układu pokarmowego. Szacuje się, że cierpi na niego od 10 nawet do 20% populacji. Leczenie przewlekłego schorzenia polega na łagodzeniu objawów. Jakie leki na zespół jelita drażliwego pomagają? Co jeść przy drażliwym jelicie? Jak stres wpływa na zespół jelita drażliwego? Tłumaczymy!

Sposoby Na Zlagodzenie Jelita Drazliwego
Sposoby na złagodzenie jelita drażliwego

Jak objawia się zespół jelita drażliwego?

Zespołowi jelita drażliwego (IBS, od Irritable Bowel Syndrome) towarzyszą utrzymujące się minimum trzy tygodnie dolegliwości związane z pracą jelit – biegunki, zaparcia lub jedne i drugie występujące naprzemiennie. Chorzy skarżą się na bóle brzucha zlokalizowane w lewym dole biodrowym i powodujące dyskomfort wzdęcia. Objawy choroby nasilają się po posiłku lub w stresującej sytuacji, natomiast nigdy nie występują w nocy. 

Zespół jelita drażliwego – rozpoznanie i leczenie

Przyczyna schorzenia nie jest do końca znana, co sprawia, że leczy się je różnymi metodami. W leczeniu zespołu jelita drażliwego stosuje się przede wszystkim środki farmakologiczne, które mają za zadanie łagodzić objawy choroby. U pacjentów, w przypadku których IBS ma podłoże psychiczne, zalecana jest psychoterapia.

Objawy jelita drażliwego – jak łagodzić dolegliwości?

1. Leki i zioła na zespół jelita drażliwego

W zależności od objawów choroby, lekarz zaleca leki rozkurczowe, łagodnie przeczyszczające lub zapierające. Skuteczne jest także włączenie do terapii probiotyków, które przywracają naturalną florę bakteryjną w układzie pokarmowym. Jednym z elementów naturalnego leczenia zespołu jelita drażliwego jest stosowanie ziół. Mięta łagodzi wzdęcia, a rumianek zapobiega skurczom jelit. Rozkurczająco działa też melisa, która dodatkowo uspokaja.

2. Dieta na biegunki i zaparcia

Kluczową rolę w walce z zespołem jelita drażliwego odgrywa odpowiednia dieta – inna w przypadku postaci biegunkowej, inna dla zaparciowej. Chorzy z IBS biegunkowym powinni odstawić produkty wzmagające perystaltykę jelit, a zwłaszcza bogate w błonnik warzywa – kapustę, brukselkę, buraki i fasolkę szparagową. Doskonale sprawdzą się produkty zbożowe, takie jak kasze pszenne, biały chleb pszenny, bułki i ryż. W postaci zaparciowej IBS błonnik jest natomiast wskazany, podobnie jak picie minimum 2 litry wody dziennie.

3. Zmiana nawyków żywieniowych

Chorzy na IBS, aby wspomóc leczenie zespołu jelita drażliwego i usprawnić pracę układu pokarmowego, powinni:

  • spożywać codziennie o stałych porach 4-5 lekkostrawnych posiłków o zbliżonej objętości i kaloryczności,
  • podczas posiłków skupić się na jedzeniu,
  • dokładnie przeżuwać każdy kęs jedzenia, aby wspomóc trawienie,
  • zamienić potrawy smażone na gotowane na parze, duszone lub pieczone,
  • ograniczyć spożywanie kawy, herbaty i alkoholu, które drażnią układ pokarmowy.

4. Ćwiczenia relaksacyjne

Zespół jelita drażliwego ma podłoże emocjonalne. Dlatego też na wyraźne złagodzenie objawów pozwalają ćwiczenia relaksacyjne i medytacja. Pomagają one usunąć nagromadzone w organizmie napięcia, które nasilają objawy IBS. Wyciszenie umysłu i zrelaksowanie ciała, a także unikanie stresowych sytuacji, przynosi ulgę od bólu.

5. Regularna aktywność fizyczna

Poprawę u chorych daje również aktywność fizyczna, która nie tylko redukuje stres i poprawia samopoczucie, ale też korzystnie wpływa na pracę jelit. Ruch w IBS powinien być umiarkowany – zbyt intensywne treningi mogą obciążać drażliwe jelito. Odpowiednie formy ćwiczeń to spacery, nordic walking, pływanie, joga i pilates.

Niestety, zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą. Jednak przyjmując odpowiednie leki, zmieniając dietę, wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe, ograniczając stres i regularnie ćwicząc, możemy w znaczny sposób poprawić komfort życia.

e-Konsultacja z Receptą Online Zespół jelita drażliwego

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.