Jakie leki stosuje się w leczeniu zespołu jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłym, trwającym przez co najmniej 3 miesiące, zaburzeniem czynnościowym jelit. Szacuje się, że na drażliwe jelito może cierpieć od 10 do nawet 20% populacji. Ważną rolę w łagodzeniu dolegliwości bólowych, hamowaniu biegunek lub zaparć i zwalczaniu wzdęć pełni farmakoterapia. Jakie leki na zespół jelita drażliwego lekarz może przepisać choremu?

Jakie Leki Przy Zespole Jelita Drazliwego
Jakie leki przy zespole jelita drażliwego

Farmakologiczne leczenie zespołu jelita drażliwego

U chorych pojawiają się charakterystyczne objawy zespołu jelita drażliwego, takie jak bóle brzucha w lewym dole biodrowym, zmiany rytmu, konsystencji i objętości wypróżnień oraz uciążliwe wzdęcia.

Choroba wywołuje objawy o zróżnicowanym nasileniu, które mogą występować w różnych kombinacjach. Możemy wyróżnić trzy główne formy IBS: biegunkową (IBS-D), zaparciową (IBS-C) i mieszaną (IBS-M), w której biegunki i zaparcia występują naprzemiennie. Sposób leczenia farmakologicznego zespołu jelita drażliwego lekarz dobiera w zależności od objawów występujących u chorego.

1. Leki na zespół jelita drażliwego – postać biegunkowa

Leczenie farmakologiczne postaci biegunkowej ZJD ma charakter objawowy – lekarz przepisuje choremu leki hamujące perystaltykę jelit, takie jak loperamid i difenoksylat z atropiną. Środki należy przyjmować ściśle według zaleceń specjalisty, ponieważ ich przedawkowanie może prowadzić do zaparć i nasilać bóle brzucha. 

2. Leki na zespół jelita drażliwego – postać zaparciowa

W leczeniu zaparć u chorych na ZJD zastosowanie znajdują leki przeczyszczające o działaniu osmotycznym, które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego – takie jak makrogole i laktuloza. Należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ tak jak w przypadku leków na biegunkową postać ZJD, mogą one wywoływać skutki uboczne, w tym biegunkę i odwodnienie.

3. Leki na zespół jelita drażliwego – postać mieszana

Nowej generacji leki na zespół jelita drażliwego, w tym trimebutyna, wyróżniają się wszechstronnym działaniem. Mogą być one stosowane zarówno w ZJD z towarzyszącymi mu biegunkami, jak i z zaparciami. Pomocne w leczeniu są również leki zawierające simeticonum i dimetykon, które zmniejszają wzdęcia.

Przeciwbólowe leki na zespół jelita drażliwego

W przypadku utrzymującego się bólu brzucha, chorzy na ZJD mogą przyjmować również dostępne bez recepty usprawniać pracę jelit i namnażać pożądane bakterie , zawierające hioscynę i drotawerynę.

Probiotyki łagodzące objawy drażliwego jelita

U osób cierpiących z powodu zespołu jelita drażliwego może dochodzić do bakteryjnego przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Wsparciem dla mikroflory organizmu chorych na ZJD jest przyjmowanie probiotyków. Leki bez recepty mają za zadanie usprawniać pracę jelit i namnażać pożądane bakterie.

Zioła i błonnik polecane wspomagająco w zespole jelita drażliwego

Na zespół jelita drażliwego warto stosować również naturalne środki ziołowe, które wspomagają pracę całego układu trawiennego. Wśród polecanych wyciągów roślinnych wymienić można korzeń lukrecji, kwiat rumianku, owoce ostropestu plamistego, a także liście melisy lekarskiej i mięty pieprzowej. Chorzy mogą sięgać też po preparaty z błonnikiem, które regulują rytm wypróżnień.

Leki przeciwdepresyjne stosowane w IBS

U części chorych dolegliwości ze strony układu pokarmowego są powiązane ze sferą psychiczną. W ich przypadku zaleca się przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym.

Jelito drażliwe – skuteczne leczenie pod okiem specjalisty

Leczenie farmakologiczne zespołu jelita drażliwego powinno odbywać się pod opieką specjalisty. Samodzielny wybór leków może być niebezpieczny dla organizmu chorego i pogorszyć jego stan zdrowotny.

e-Konsultacja z Receptą Online Zespół jelita drażliwego

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.