Inhalacje na przeziębienia. Czy warto je stosować u dzieci i dorosłych? Sprawdź!

Kiedy czujemy się osłabieni, sięgamy po specyfiki, które hamują rozwój bakterii i wirusów mogących przyczynić się do intensyfikacji choroby. Popularnymi w ostatnich czasach są inhalacje, które w szybki i skuteczny sposób radzą sobie z infekcjami.

Dla kogo przeznaczone są inhalacje?

Inhalacje to sposób na leczenie schorzeń dróg oddechowych, a więc astmy, alergii czy infekcji płuc a także na zapobieganie przeziębieniom o różnym podłożu. Do jej wykonania wystarczy specjalne urządzenie, które rozpyla wlany wcześniej preparat o właściwościach leczniczych.

Inhalacje zalecane są także osobom przebywający w zanieczyszczonych pomieszczeniach, palącym papierosy a także uprawiającym zawody zmuszające ich do częstego operowania głosem, tj. nauczycielom, wykładowcom czy lekarzom. Osobom tym zaleca się częste nawilżanie górnych dróg oddechowych przy zastosowaniu inhalatora.

Dodatkowo inhalacjom powinni poddawać się chorzy na astmę oskrzelową, przewlekłe nieżyty nosa, gardła, krtani, częste wyczerpanie głosowe, rozedmę. Z dobrodziejstw inhalacji nie powinni z kolei korzystać chorzy na gruźlicę płuc, osoby z przewlekłym ropnym zapaleniem zatok, ostrą postacią chorób górnych dróg oddechowych, w stanach gorączkowych i nowotworach.

Inhalacje Na Przeziebienia
Inhalacje na przeziębienia

Kiedy je wykonywać?

Inhalacji nie należy wykonywać tuż po posiłku oraz wówczas, gdy jesteśmy głodni. Opary preparatów mogą zintensyfikować błonę śluzową gardła i przyczynić się do wywołania wymiotów.

W przypadku palaczy inhalacja powinna być wykonana co najmniej po pół godziny od wypalenia papierosa a po jej wykonaniu z paleniem powinniśmy wstrzymać się co najmniej dwie godziny. Dym papierosowy może wejść w reakcję z lekiem przyczyniając się do pogorszenia zdrowia. Tuż po wykonaniu inhalacji nie jest wskazany także kontakt z zanieczyszczeniem i kurzem oraz chłodne powietrze. Inhalację należy wykonywać co najmniej na pół godziny przed zaśnięciem, choć przyjmując leki wykrztuśne zaleca się, by okres ten był znacznie dłuższy, co najmniej dwie godziny przed pójściem spać, by mieć szansę wykrztuszenia zalegającej wydzieliny.

Jaki preparat do inhalacji wybrać?

W inhalacji bardzo ważnym czynnikiem jest zastosowany preparat. Nie każdy bowiem jest odpowiedni do zwalczenia danego problemu.

Jednym z najbardziej popularnych objawów przeziębienia jest katar, który zwalczyć można przy zastosowaniu inhalacji ziołowych. Polecany jest olejek rumiankowy, eukaliptusowy, tymiankowy oraz sosnowy. Można także wykonać napar z ziół i tradycyjną parówkę z użyciem miski i ręcznika. Pamiętać należy, by powietrze wdychać nosem a wydychać ustami.

Zioła te wykazują właściwości wykrztuśne, odkażające oraz rozkurczające, wobec czego przynoszą widoczną ulgę. Inhalacja powinna trwać maksymalnie 15 minut.

Ulgę w katarze i kaszlu przynosi także zastosowanie naparu z sodą oczyszczoną. Wystarczy rozpuścić łyżkę stołową tego składnika w litrze wrzącej wody a następnie pochylić się nad miską, przykrywając głowę ręcznikiem. Wdech nosem, wydech ustami. Maksymalny czas inhalacji parowej to 10 minut.

W przypadku zapalenia zatok warto wykorzystać w inhalacji moc szałwii, która ułatwia oczyszczenie zatok z zalegającej wydzieliny a przy tym posiada właściwości odkażające.

Ciąża jest okresem, w którym system odpornościowy zostaje osłabiony, nietrudno wobec tego o złapanie przeziębienia. Jako że spora grupa kobiet, w trosce o dobro swojego dziecka, boi się sięgać po jakiekolwiek specyfiki, często rezygnuje z inhalacji. Zupełnie nieszkodliwa jest jednak inhalacja z wykorzystaniem wody i soli lub sody oczyszczonej. W przypadku uciążliwego kataru przyszłe mamy sięgnąć mogą po naturalne preparaty z solą fizjologiczną. Dla niemowląt z zatkanym noskiem skuteczny jest nebulizator, a więc inhalator, który zmienia płyn w mgiełkę. Najczęściej stosuje się tu sól fizjologiczną, choć lekarz przepisać może inny lek. Inhalację u małych dzieci wykonuje się w pozycji półleżącej.

W pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura powietrze jest bardzo suche. To przyczynia się do wysuszenia śluzówki nosa. Pomocnym urządzeniem w takiej sytuacji jest nawilżacz powietrza, który sprawia, że domowe powietrze jest świeższe i nie tak suche. W sezonie grzewczym na kaloryferach warto też powiesić pojemniki z wodą, nie zapominając o codziennej zmianie wody.

Wykonanie inhalacji to prosty, szybki i skuteczny sposób na poradzenie sobie z przeziębieniem. Sprawia, że stan naszego zdrowia, a przez to i samopoczucie, ulega poprawie. Warto dlatego korzystać z dobrodziejstw inhalacji.