Receptomat | e-Recepta w 5 min

Choroba zwyrodnieniowa stawów - czym jest spowodowana? Pierwotne i wtórne zwyrodnienie stawów

Choroba zwyrodnieniowa jest powszechnym schorzeniem układu ruchu, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Ból stawów i trudności w poruszaniu się - główne objawy zwyrodnienia stawów, kojarzone są zwykle z osobami w wieku podeszłym. Tymczasem artrozę najczęściej diagnozuje się w przedziale od 40 do 60 roku życia. Jakie są przyczyny schorzenia? 

pierwotne i wtórne zwyrodnienia stawów

Spis treści

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS), nazywana inaczej artrozą, jest najczęstszym spośród schorzeń układu ruchu. Rozwija się na skutek spadku jakości i ilości chrząstki stawowej, mającej za zadanie amortyzować ruchy stawów i umożliwiać sprawne przesuwanie się powierzchni stawowych. Artroza postępuje, gdy organizm nie jest w stanie samoistnie naprawić powstałych uszkodzeń.

Choroba zwyrodnieniowa może zaatakować każdy staw naszego organizmu. Najczęściej jednak występujące są:

 • zwyrodnienie stawu kolanowego (gonartroza),

 • zwyrodnienie stawu biodrowego,

 • zwyrodnienie stawów rąk.

Pierwotne i wtórne zwyrodnienie stawów - najczęstsze przyczyny

Ze względu na etiologię możemy wyróżnić dwa rodzaje artrozy - pierwotną i wtórną. W przypadku pierwotnego zwyrodnienia stawów, przyczyna powstawania choroby nie jest znana. Sprzyjać jej mogą skłonności genetyczne. W artrozie wtórnej schorzenie rozwija się w wyniku określonego wrodzonego lub nabytego zaburzenia budowy lub funkcji elementów stawu.

Do zwyrodnienia stawów przyczyniają się przede wszystkim:

 • nadmierne obciążenie stawów wynikające z zawodowego uprawiania sportu lub określonych zawodów wymagających wykonywania powtarzalnych ruchów jednej części ciała,

 • urazy i mikrouszkodzenia stawów wywołujące procesy zapalne,

 • nadwaga lub otyłość prowadzące do nadmiernego obciążenia stawów,

 • reumatoidalne zapalenie stawów,

 • dna moczanowa,

 • bakteryjne lub wirusowe stany zapalne stawów,

 • niektóre choroby metaboliczne, w tym hemochromatoza,

 • starzenie się organizmu.

Jakie objawy daje choroba zwyrodnieniowa stawów?

Głównym objawem artrozy jest ból - początkowo występujący tylko podczas ruchów. W zaawansowanej chorobie pojawia się on również w spoczynku, wybudzając chorego ze snu. Zauważalne jest też znaczne ograniczenie ruchomości - dochodzi do zmniejszenia zakresu ruchów możliwych do wykonania. Wtórnie następuje zanik mięśni okolicy stawu. Rzadziej występującymi objawami zwyrodnienia stawów są wysięk, tkliwość przy dotyku i trzeszczenia w stawie.

Rozpoznanie i leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Lekarz rozpoznaje zwyrodnienie stawów na podstawie wywiadu, badania fizykalnego, zdjęć rentgenowskich, a niekiedy dodatkowo wyników badania płynu stawowego ze stawu zajętego chorobą.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, stawów biodrowych i stawów rąk polega na łagodzeniu objawów za pomocą środków farmakologicznych i niefarmakologicznych, utrzymywaniu ruchomości w stawach i spowalnianiu zmian degeneracyjnych. W artrozie stosuje się leki zawierające paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ulgę chorym przynoszą też preparaty w postaci żelu lub maści.

Serwis Receptomat.pl umożliwia szybką e-konsultację ze specjalistą i otrzymanie e-recepty na leki (np. na Chronada) przeciwko zwyrodnieniu stawów. Kontakt z lekarzem odbywa się w terminie dogodnym dla pacjenta borykającego się z artrozą.

Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów?

W chorobie zwyrodnieniowej leczenie ma również charakter profilaktyczny. Lekarz prowadzący może zalecić pacjentowi zrzucenie nadmiernych kilogramów, odciążenie chorego stawu lub podjęcie aktywności fizycznej. Przy artrozie olbrzymie znaczenie ma też zbilansowana dieta. W jadłospisie chorego powinny znaleźć się bogate w kwasy omega-3, białko oraz antyoksydanty: warzywa i owoce, ryby morskie, nabiał, strączki, kiełki oraz przyprawy o działaniu przeciwzapalnym, takie jak kurkuma i cynamon. Pomocne może okazać się również leczenie rehabilitacyjne, a w bardzo zaawansowanych przypadkach leczenie operacyjne.

e-Konsultacja z Receptą Online

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o chorobie zwyrodnieniowej stawów: