Jakimi metodami leczy się chorobę zwyrodnieniową stawów? Podpowiadamy

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłym schorzeniem, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Do jej rozwoju dochodzi w wyniku zaburzeń chrząstki stawowej, której zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawu i umożliwienie sprawnego przesuwania się powierzchni stawowych względem siebie. Na czym polega leczenie stawów objętych zwyrodnieniem? Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów? Odpowiedzi na te i inne pytania w artykule!

Metody Leczenia Zwyrodnienia Stawow
Metody leczenia zwyrodnienia stawów

Zwyrodnienie stawów – czym się objawia ta wymagająca leczenia choroba?

Zwyrodnienie stawów, znane też jako artroza, daje charakterystyczne objawy. Przede wszystkim powoduje dokuczliwy ból, początkowo występujący głównie podczas wykonywania ruchów. Z czasem chory zaczyna odczuwać dolegliwości również po dłuższym spoczynku. Typowym symptomem choroby zwyrodnieniowej stawów jest też znaczne ograniczenie ruchomości. Wtórnie dochodzi do zaniku mięśni w okolicach chorego stawu. Artrozie może towarzyszyć również tkliwość i trzeszczenie stawu.

Leczenie artrozy. Kto jest narażony na chorobę stawów?

Chorobie zwyrodnieniowej stawów sprzyjają następujące czynniki:

  • starszy wiek,
  • otyłość,
  • przeciążenia mechaniczne,
  • przebyte urazy,
  • uprawianie sportu wyczynowego,
  • wady wrodzone i rozwojowe układu kostno-stawowego,
  • zaburzenia endokrynologiczne – cukrzyca i niedoczynność tarczycy,
  • dna moczanowa,
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

Diagnoza artrozy. Jak przebiega rozpoznanie zwyrodnienia stawów?

Choroba zwyrodnieniowa może zaatakować każdy staw naszego organizmu. Zwykle jednak lekarze diagnozują zwyrodnienie stawu kolanowego (gonartroza), biodrowego lub stawów rąk.

Diagnozę choroby zwyrodnieniowej stawów stawia się w oparciu o charakterystyczne dla niej objawy kliniczne. W razie wątpliwości lub nietypowego przebiegu wykonuje się dodatkowo zdjęcie RTG zajętego stawu, które może pokazać zmiany wywołane zwyrodnieniem. W razie zaobserwowania objawów schorzenia, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie chorego stawu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – metody leczenia

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów polega na zwalczaniu dolegliwości bólowych i utrzymywaniu sprawności pacjenta. Działania te można podzielić na następujące kategorie: leczenie niefarmakologiczne, leczenie farmakologiczne i leczenie zabiegowe.

Leczenie niefarmakologiczne

Niefarmakologiczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów obejmuje szereg działań, mogących znacząco złagodzić dolegliwości bólowe. U pacjentów z artrozą zalecana jest przede wszystkim redukcja masy ciała, która pozwala na odciążenie chorych stawów. Przydatna jest również fizjoterapia, która służy utrzymaniu zakresu ruchów w stawie i zachowaniu siły mięśniowej. Chorzy mogą korzystać też z pomocy ortopedycznych, takich jak kule, laski, wkładki czy specjalne obuwie, które zmniejszają nadmierne obciążenie stawu i zatrzymują dalszy rozwój choroby.

Leczenie farmakologiczne

W artretyzmie zastosowanie znajdują przeciwbólowe leki na zwyrodnienie stawów, w tym paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne na receptę, zawierające najczęściej ketoprofen, diklofenak, deksketoprofen, meloksykam lub kwas acetylosalicylowy. Środki te mają postać tabletek lub proszków do sporządzenia roztworu doustnego.

Leczenie zabiegowe

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów wykorzystywane są też specjalistyczne zabiegi. Jeśli wymaga tego stan pacjenta, może on poddać się artroskopii, czyli mechanicznemu oczyszczaniu stawów lub płukaniu go solą fizjologiczną. W skrajnych przypadkach konieczna może być endoprotezoplastyka, czyli wymiana stawu kolanowego lub biodrowego na sztuczną protezę.

e-Konsultacja z Receptą Online Choroba zwyrodnieniowa stawów

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.