Jak radzić sobie na co dzień z chorobą zwyrodnieniową stawów? 5 skutecznych sposobów na ból

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka coraz młodsze osoby, które zaczynają odczuwać ból stawów i ograniczenie ich ruchomości. Jakie leki na zwyrodnienie stawów przynoszą ulgę od dolegliwości? Czy istnieją inne sposoby na łagodzenie objawów artrozy? Podpowiadamy!

Sposoby Na Zwyrodnienie Stawow
Sposoby na zwyrodnienie stawów

Ból stawów – przyczyną choroba zwyrodnieniowa

Na bóle stawów cierpi ponad 2 miliony Polaków. Większość z nich choruje na zwyrodnienie stawów, znane też jako artroza, która jest wywoływana degradacją tkanki łącznej chrzęstnej. Otyłość, starszy wiek, ciężką praca fizyczna, wyczynowe uprawianie sportu, ale też choroby, takie jak dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów, mogą prowadzić do rozwoju zwyrodnienia stawów. Choroba utrudnia normalne funkcjonowanie i znacznie obniża jakość życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – jak uśmierzyć ból? 5 skutecznych sposobów

Artroza to choroba objawiająca się bólem i ograniczeniem ruchomości ze strony stawu kolanowego, biodrowego lub stawów rąk. Poza leczeniem farmakologicznym wymaga też podjęcia działań profilaktycznych, które stosowane razem z lekami mogą ograniczyć dolegliwości i zapobiec dalszemu postępowaniu schorzenia.

1. Leki na zwyrodnienie stawów

Z pomocą chorym na zwyrodnienie stawów przychodzą różnego rodzaju leki. Wśród nich znaleźć można dostępne bez recepty maści i żele, stosowane miejscowo na objęte artrozą stawy. W farmakoterapii wykorzystywane są również przeciwzapalne leki na receptę na chorobę zwyrodnieniową stawów. W ich składzie znajduje się zwykle ketoprofen, diklofenak, deksketoprofen, meloksykam lub kwas acetylosalicylowy. Zahamowanie zmian zwyrodnieniowych wspomaga również glukozamina.

2. Zabiegi fizjoterapeutyczne na artretyzm

Oprócz leków, ulgę od bólu stawów zajętych artretyzmem przynoszą też zabiegi fizjoterapeutyczne, które warto włączyć w leczenie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Doskonałe efekty dają zwłaszcza zabiegi z zakresu krioterapii i hydroterapii oraz naświetlania laserem i specjalnymi lampami.

3. Ziołowe kąpiele i okłady na bolące stawy

Zwyrodnienie stawów to choroba, w przypadku której dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą ziołowe utrzymanie właściwej wagi. Doskonałe efekty przynosi stosowanie zimnych lub gorących okładów na stawy zajęte zwyrodnieniem. Świetnie sprawdzają się też kompresy żelowe, które można chłodzić w lodówce bądź nagrzewać w gorącej wodzie. Zawarte w nich substancje aktywne dobrze radzą sobie z utrzymującym się bólem.

4. Zbilansowana dieta i suplementacja wzmacniająca stawy

Również odpowiednia dieta może przyczyniać się do zmniejszenia dolegliwości bólowych towarzyszących chorobie zwyrodnieniowej. Ograniczenie spożytych kalorii pozwala na utrzymanie właściwej wagi, która ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie stawów i tkanki chrzęstnej. Zalecane jest dostarczanie organizmowi składników budulcowych tej tkanki, również w postaci suplementów diety. Na wzmocnienie kości można też zażywać środki z witaminą D, która zapobiega degradacji chrząstki stawowej.

5. Regularna aktywność fizyczna na sprawne stawy

Codzienne funkcjonowanie z artretyzmem ułatwia też regularna, uzgodniona wcześniej z lekarzem aktywność fizyczna. Codzienna dawka ruchu zapewnia sprawność stawów i poprawia krążenie. Dzięki ruchowi stawy i mięśnie są dobrze dotlenione i odżywione, co sprzyja regeneracji ewentualnych uszkodzeń i zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu.

Bóle stawów? Umów wizytę u specjalisty i rozpocznij leczenie

Zwyrodnieniowa choroba stawów jest nieuleczalna. Można jedynie zmniejszać dolegliwości bólowe i utrzymywać sprawność, podejmując leczenie farmakologiczne i działania profilaktyczne. Przy wystąpieniu objawów artretyzmu, należy jak najszybciej skonsultować je z lekarzem, który przepisze odpowiednie środki przeciwbólowe oraz przedstawi dodatkowe zalecenia.

e-Konsultacja z Receptą Online Choroba zwyrodnieniowa stawów

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.