Jak zatrzymać chorobę zwyrodnieniową stawów? Sprawdź profilaktykę

Otyłość, starszy wiek, ciężka praca fizyczna i wyczynowe uprawianie sportu mogą prowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Artroza, której objawami są dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości ze strony stawu kolanowego, biodrowego lub stawów rąk, poza leczeniem farmakologicznym i zabiegowym, wymaga też podjęcia działań profilaktycznych. Dzięki nim możemy zapobiec chorobie lub opóźnić jej postępowanie.

Profilaktyka Zwyrodnienia Stawow
Profilaktyka zwyrodnienia stawów

Leczenie choroby zwyrodnieniowej – ważna profilaktyka!

Zwyrodnienie stawów, choć utożsamiane ze starszym wiekiem, coraz częściej dotyka osób w okolicach 40. roku życia. Schorzenie to zaliczane jest do grupy chorób ciężkich, które w zaawansowanej stadium rozwoju znacząco upośledzają funkcjonowanie człowieka i obniżają jakość jego życia. Bardzo ważną rolę w chorobie stawów odgrywa profilaktyka. 

Chorzy na artrozę, aby zminimalizować objawy ze strony stawów, powinni wdrożyć działania będące uzupełnieniem leczenia farmakologicznego i zabiegowego. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienie choroby zwyrodnieniowej? Jak zapobiec jej dalszemu rozwojowi? Podpowiadamy!

Po pierwsze – regularna aktywność

Sport to zdrowie – nie od dziś wiadomo, że aktywność ruchowa jest niezbędna do zachowania sprawności. Siedzący tryb życia może przyczyniać się do zwyrodnienia stawów, któremu towarzyszą dokuczliwe bóle i ograniczenie sprawności. By się przed tym uchronić, należy pamiętać o regularnym ruchu, który może też zmniejszyć postępy już zdiagnozowanego zwyrodnienia stawów. Jakie ćwiczenia warto wykonywać? Zalecane są przede wszystkim szybkie marsze, pływanie i joga, w trakcie których w stawach wydziela się płyn zapobiegający tarciu chrząstek. Należy przy tym uważać na przeciążenie organizmu, które może prowadzić do groźnych kontuzji.

Po drugie – zbilansowana dieta

W chorobie zwyrodnieniowej stawów olbrzymie znaczenie ma również zbilansowana dieta. Posiłki chorego powinny być bogate w kwasy omega-3, białko oraz antyoksydanty. Znaleźć je można przede wszystkim w warzywach i owocach, rybach morskich, nabiale, strączkach oraz przyprawach – kurkumie i bazylii, które wykazują dodatkowo działanie przeciwzapalne. Z diety warto natomiast wykreślić cukry oraz tłuszcze nasycone. Do rozwoju zwyrodnienia stawów przyczynia się również otyłość, której unikniemy dzięki ograniczeniu ilości spożywanych kalorii. Pomocna może okazać się konsultacja z dietetykiem, który stworzy jadłospis dopasowany do potrzeb chorego.

Po trzecie – rehabilitacja

Chorym na artrozę zaleca się również rozpoczęcie rehabilitacji, która przynosi ulgę w bólu, a przy okazji pomaga redukować zanik mięśni, odżywia tkanki i poprawia ich ukrwienie. Rehabilitacja stanowi też odpowiedź na pytanie, jak zatrzymać zwyrodnienie stawów. Jakie zabiegi są stosowane przy chorobie zwyrodnieniowej? Skuteczne są przede wszystkim naświetlania specjalistycznymi lampami, które wspomagają poprawę elastyczności mięśni przy jednoczesnym zmniejszeniu ich sztywności. Rehabilitacja ma szczególne znaczenie dla osób po przebytych urazach, które zaniedbane, prędzej lub później mogą rozwinąć się w artrozę.

Czy całkowite wyleczenie choroby zwyrodnieniowej jest możliwe?

Niestety, zwyrodnienie stawów to choroba, której nie da się w zupełności wyleczyć. Przy chronicznym zapaleniu stawów można natomiast zmniejszać dolegliwości bólowe i utrzymywać sprawność, co pozwala chorym cieszyć się jak najdłużej dobrą formą. Warto też aktywnie zapobiegać postępowaniu choroby. 

W tym celu należy zdiagnozować chorobę u specjalisty, pod okiem którego rozpoczniemy leczenie farmakologiczne, a dodatkowo wdrożyć zalecenia niefarmakologiczne. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie zabiegu artroskopii, polegającego na mechanicznym oczyszczeniu stawu.

e-Konsultacja z Receptą Online Choroba zwyrodnieniowa stawów

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.