Choroba zwyrodnieniowa stawów – problem, który dotyczy tylko starszych osób? Kto jest narażony?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych form artretyzmu, czyli zapalenia stawów. Schorzenie zwykle atakuje kolana (gonartroza), biodra raz palce rąk, dając charakterystyczne objawy – ból, sztywność i ograniczenie ruchomości stawów. Wbrew pozorom, zwyrodnienie stawów nie jest domeną wyłącznie osób w starszym wieku. Kto jest narażony na zachorowanie? Jakie są objawy schorzenia? Jak zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia stawów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule!

Kto Cierpi Na Zwyrodnienie Stawow
Osoby starsze chore na zwyrodnienie stawów

Zwyrodnienie stawów – w jakim wieku występuje?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest wynikiem zaburzenia równowagi między degradacją a tworzeniem się nowej chrząstki stawowej. Ból stawów, trudności w poruszaniu się i deformacje okolic stawów to dolegliwości utożsamiane powszechnie z osobami w podeszłym wieku. Tymczasem powodująca je choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako artroza, może ujawniać się już u 40-latków. Jak wynika z badań, schorzeniem objęta jest blisko połowa osób w tym wieku.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – kto znajduje się w grupie ryzyka?

Ryzyko zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów wzrasta wraz z wiekiem. Do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów mogą przyczyniać się również:

  • otyłość – stawy osób z nadwagą są znacznie obciążone, co może prowadzić do szybszego zużycia tkanki chrzęstnej,
  • wykonywana praca lub aktywność sportowa – choroba zwyrodnieniowa stawów często dotyka osoby wykonujące określony rodzaj pracy lub trenujące wyczynowo sport, polegające na regularnym powtarzaniu czynności z wykorzystaniem danego stawu, co prowadzi do jego nadmiernego obciążenia,
  • urazy stawów – przebyte w przeszłości uszkodzenia stawów znacznie zwiększają możliwość wystąpienia w nim choroby,
  • geny – niektóre osoby dziedziczą skłonność do powstawania choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • płeć – na rozwój artrozy bardziej od mężczyzn narażone są kobiety, zwłaszcza po okresie menopauzy.

Zwyrodnienie stawów – objawy choroby

Do charakterystycznych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów należy ból, który występuje na początku ruchu stawu. Towarzyszy mu też sztywność – często jest to tzw. sztywność poranna, która ustępuje po kilkunastu minutach i może powtarzać się w ciągu dnia przy bezruchu. Typowym symptomem zwyrodnienia stawów jest również ograniczenie ruchomości stawu – chory ma problem z jego wyprostowaniem lub zgięciem. Niekiedy pojawia się też tkliwość palpacyjna, odczuwalne trzeszczenie i zniekształcenie obrysów kostnych stawu.

Diagnostyka i leczenie stawów objętych artrozą

Diagnostyka choroby zwyrodnieniowej obejmuje wywiad z pacjentem oraz badania obrazowe – RTG, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Osobom, u których zdiagnozowano zwyrodnienie stawów leki przepisuje lekarz. Najczęściej należą do nich paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne podawane doustnie. Leczenie farmakologiczne obejmuje również działające rozgrzewająco żele lub maści do stosowania zewnętrznego. W zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej, która w znacznym stopniu ogranicza aktywność życiową chorego, stosuje się leczenie chirurgiczne.

Profilaktyka w artrozie. Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów?

Pamiętajmy, że w przypadku wczesnego wykrycia zmian zwyrodnieniowych można zahamować lub opóźnić postęp choroby.

W profilaktyce chorób zwyrodnieniowych najważniejsze są przede wszystkim:

  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • stosowanie zbilansowanej diety,
  • suplementacja wspomagająca stawy,
  • ograniczenie obciążania stawów,
  • ćwiczenia fizyczne wdrażane po konsultacji z rehabilitantem.
e-Konsultacja z Receptą Online Choroba zwyrodnieniowa stawów

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.