Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych form artretyzmu, czyli zapalenia stawów. Schorzenie zwykle atakuje kolana (gonartroza), biodra raz palce rąk, dając charakterystyczne objawy - ból, sztywność i ograniczenie ruchomości stawów. Wbrew pozorom, zwyrodnienie stawów nie jest domeną wyłącznie osób w starszym wieku. Kto jest narażony na zachorowanie? Jakie są objawy schorzenia? Jak zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia stawów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule!
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest wynikiem zaburzenia równowagi między degradacją a tworzeniem się nowej chrząstki stawowej. Ból stawów, trudności w poruszaniu się i deformacje okolic stawów to dolegliwości utożsamiane powszechnie z osobami w podeszłym wieku. Tymczasem powodująca je choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako artroza, może ujawniać się już u 40-latków. Jak wynika z badań, schorzeniem objęta jest blisko połowa osób w tym wieku.
Ryzyko zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów wzrasta wraz z wiekiem. Do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów mogą przyczyniać się również:
otyłość - stawy osób z nadwagą są znacznie obciążone, co może prowadzić do szybszego zużycia tkanki chrzęstnej,
wykonywana praca lub aktywność sportowa - choroba zwyrodnieniowa stawów często dotyka osoby wykonujące określony rodzaj pracy lub trenujące wyczynowo sport, polegające na regularnym powtarzaniu czynności z wykorzystaniem danego stawu, co prowadzi do jego nadmiernego obciążenia,
urazy stawów - przebyte w przeszłości uszkodzenia stawów znacznie zwiększają możliwość wystąpienia w nim choroby,
geny - niektóre osoby dziedziczą skłonność do powstawania choroby zwyrodnieniowej stawów,
płeć - na rozwój artrozy bardziej od mężczyzn narażone są kobiety, zwłaszcza po okresie menopauzy.
Do charakterystycznych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów należy ból, który występuje na początku ruchu stawu. Towarzyszy mu też sztywność - często jest to tzw. sztywność poranna, która ustępuje po kilkunastu minutach i może powtarzać się w ciągu dnia przy bezruchu. Typowym symptomem zwyrodnienia stawów jest również ograniczenie ruchomości stawu - chory ma problem z jego wyprostowaniem lub zgięciem. Niekiedy pojawia się też tkliwość palpacyjna, odczuwalne trzeszczenie i zniekształcenie obrysów kostnych stawu.
Obserwujesz u siebie objawy artrozy? Umów się na szybką e-konsultację ze specjalistą za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl i uzyskaj e-receptę na leki przynoszące ulgę od bólu stawów, np. Nimesil.
Diagnostyka choroby zwyrodnieniowej obejmuje wywiad z pacjentem oraz badania obrazowe - RTG, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Osobom, u których zdiagnozowano zwyrodnienie stawów leki przepisuje lekarz. Najczęściej należą do nich paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne podawane doustnie. Leczenie farmakologiczne obejmuje również działające rozgrzewająco żele lub maści do stosowania zewnętrznego. W zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej, która w znacznym stopniu ogranicza aktywność życiową chorego, stosuje się leczenie chirurgiczne.
Pamiętajmy, że w przypadku wczesnego wykrycia zmian zwyrodnieniowych można zahamować lub opóźnić postęp choroby.
W profilaktyce chorób zwyrodnieniowych najważniejsze są przede wszystkim:
utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
stosowanie zbilansowanej diety,
suplementacja wspomagająca stawy,
ograniczenie obciążania stawów,
ćwiczenia fizyczne wdrażane po konsultacji z rehabilitantem.
e-Konsultacja z Receptą Online