Problem z płodnością u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną – sprawdź dane liczbowe

Stworzenie tabletek antykoncepcyjnych to bez wątpienia jedno z największych osiągnięć medycyny. Jednak wokół tych preparatów krąży również wiele mitów. Jednym z nich jest negatywny wpływ tabletek antykoncepcyjnych na płodność w przyszłości. Dowiedź się, czy po ich odstawieniu możesz mieć problemy z zajściem w ciąże.

Tabletki Hormonalne
Tabletki hormonalne

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Zarówno tabletki jedno- jak i dwuskładnikowe chronią przed zajściem w ciążę poprzez zahamowanie czynności hormonalnej jajników. Dawki hormonów zawarte w tabletkach zastępują te produkowane przez jajniki. W efekcie czego nie dochodzi do owulacji – comiesięcznego uwalniania komórki jajowej przez dojrzały pęcherzyk jajnikowy. Ten proces jest niezbędny, aby mogło dojść do zapłodnienia – połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Poza tym tabletki antykoncepcyjne zagęszczają śluz szyjkowy oraz spowalniają ruchy perystaltyczne jajowodów, utrudniając jednocześnie plemnikom osiągnięcie zamierzonego celu. 

Tabletki antykoncepcyjne a problemy w zajściu w ciążę w przyszłości – czy jest się czego obawiać?

Tabletki antykoncepcyjne nie mają negatywnego wpływu na płodność po ich odstawieniu. To często powtarzany mit, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Tabletki antykoncepcyjne wywołują czasową niepłodność w okresie ich przyjmowania. Jest to efekt zamierzony, którego celem jest uniknięcie ciąży. Po odstawieniu tych preparatów jajniki na nowo podejmują swoją czynność hormonalną. Należy jednak pamiętać o tym, że hormonalne preparaty antykoncepcyjne, niezależnie od tego czy są to tabletki, plastry czy też wkładki wewnątrzmaciczne, w czasie ich przyjmowania maskują obecność nieprawidłowej czynności hormonalnej jajników. Dlatego, jeśli przed zdecydowaniem się na ich przyjmowanie miałaś nieregularne miesiączki, ten sam problem może powrócić po ich odstawieniu. Oczywiście nie musi tak być, cykl menstruacyjny może również się unormować.

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą mieć pozytywny wpływ na płodność w przyszłości?

Wiesz już, że tabletki antykoncepcyjne (np. Atywia Daily) nie mają negatywnego wpływu na płodność po ich odstawieniu. Co ciekawe, mogą wręcz działać pozytywnie. Poza ochroną przed zajściem w ciąże wskazaniem do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest wiele chorób ginekologicznych. Jedną z nich jest endometrioza – schorzenie, w którym endometrium (błona śluzowa macicy) lokalizuje się w różnych miejscach poza jamą macicy. Z biegiem czasu stan zapalny powstający wokół ognisk endometriozy powoduje powstanie zrostów. Te zlokalizowane w miednicy mniejszej mogą wraz z postępem choroby doprowadzić do niepłodności. Czasowe zahamowanie aktywności hormonalnej jajników dzięki tabletkom antykoncepcyjnym sprawia, że nowe ogniska endometriozy nie powstają. Tym samym kobiety cierpiące na endometriozę zyskują więcej czasu na podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa.

Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych powraca miesiączka?

Czas odzyskania zdolność do zajścia w ciąże po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest zależny od powrotu prawidłowej czynności hormonalnej jajników. Sygnałem tego jest unormowanie się cyklu miesiączkowego. Większość kobiet odzyskuje prawidłową miesiączkę już w pierwszym miesiącu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Jednak nie jest to regułą. Warto dać sobie 3 do 4 miesięcy czas na wyregulowanie się czynności hormonalnej jajników. 

Niemal połowa kobiet zachodzi w ciąże w przeciągu pierwszych 3 miesięcy od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, a ponad 80% jeszcze przed upływem roku. Jeśli nie udał Ci się osiągnąć tego celu po upływie 12 miesięcy, udaj się do lekarza ginekologa. Dzięki przeprowadzonym badaniom będzie mógł on wykryć przyczynę niepowodzeń.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.