Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych – poznaj środki dwuskładnikowe i jednoskładnikowe 

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej stosowanych form antykoncepcji hormonalnej. Łatwo jest rozpocząć terapię, a w razie potrzeby równie prosto jest ją zakończyć. Wyróżniamy dwa główne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych – dwuskładnikowe i jednoskładnikowe. Dowiedz się, czym się one różnią, jaką cechują się skutecznością i w jaki sposób je stosować.

Rodzaje Tabletek Antykoncepcyjnych
Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Tabletka antykoncepcyjna dwuskładnikowa

Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna zawiera dwa syntetyczne odpowiedniki hormonów żeńskich – progestagen i estrogen. Dzielą się one dalej w zależności od zawartości hormonów w pojedynczej tabletce na tabletki jednofazowe i dwufazowe, a także ze względu na różnice w przyjmowaniu na tabletki o schemacie 21+7 lub 24+4.

Tabletka antykoncepcyjna jednofazowa i dwufazowa

Tabletki jednofazowe zawierają stałą ilość obydwu syntetycznych odpowiedników progesteronu i estrogenu. Dwufazowe tabletki antykoncepcyjne cechują się różną zawartością hormonów dla fazy przedowulacyjnej i w okresie po owulacji. 10 pierwszych pigułek przeznaczonych do stosowania w pierwszej połowie cyklu zawierają tylko estrogen. Kolejnych 11 tabletek składa się zarówno z estrogenu, jak i progesteronu.

Stosowanie tabletek dwuskładnikowych

W zależności od przepisanego preparatu możesz się spotkać z dwoma schematami przyjmowania antykoncepcji dwuskładnikowej. Najczęściej są one stosowane w schemacie 21+7, gdzie o stałej porze, raz dziennie przez 21 dni przyjmujesz jedną tabletkę, zaczynając w pierwszym dniu miesiączki. Po wybraniu opakowania zrób 7-dniową przerwę, aż do pierwszego dnia miesiączki.

W nowszych preparatach stosuje się schemat 24+4. Przez pierwsze 24 dni o stałej porze bierzesz tabletki zawierające hormony, a przez ostatnie 4 dni tabletki nieaktywne, placebo. Nawet jeśli miesiączka pojawi się przed zakończeniem tabletek placebo, wybierz opakowanie do końca i dopiero potem rozpocznij nowe.

Tabletka antykoncepcyjna dwuskładnikowa – skuteczność

Skuteczność antykoncepcji określa wskaźnik Pearla. Jest to liczba kobiet na 100, które przy stosowaniu danej metody antykoncepcji zaszły w ciążę. Zatem im niższa jego wartość, tym metoda jest bardziej skuteczna. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe mają od 0,2 do 1 w skali Pearla, dla porównania skuteczność prezerwatywy jest oceniania na 2-15 w skali Pearla.

Tabletka antykoncepcyjna jednoskładnikowa

Jest to tak zwana minipigułka, zawierająca tylko jeden hormon – syntetyczny odpowiednik progesteronu. Są stosowane głównie u kobiet, które mają zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów bądź też obecne są u nich inne czynniki, będące przeciwwskazaniem do terapii estrogenami. Taki lek to np. Slinda.

Jak działa tabletka jednoskładnikowa?

Minipigułka, ze względu na zawartość tylko gestagenu, wywołuje zahamowanie owulacji oraz zmiany w macicy – zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz zmiany w błonie śluzowej. Skuteczność minipigułki w skali Pearla to 0,5-1.

Minipigułka – jak brać?

Opakowanie tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych zawiera 28 tabletek. Stosuje się je codziennie o tej samej porze. Po wybraniu wszystkich tabletek z opakowania od razu, bez przerw między opakowaniami, rozpoczynasz kolejne. To bardzo wygodne, jednak wiąże się niekiedy z występowaniem nieregularnych krwawień lub zupełnym zanikiem miesiączki.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.