Czy tabletki antykoncepcyjne działają od pierwszego dnia ich stosowania? Sprawdź!

Tabletki antykoncepcyjne mają za zadanie uchronić przed niechcianą ciążą. Przyjmowane zgodnie z obowiązującymi zasadami charakteryzują się wysoką skutecznością. Wiele kobiet, które rozpoczyna przygodę z tą metodą antykoncepcji zastanawia się, czy te preparaty działają już od pierwszego dnia ich stosowania. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dowiedz się, kiedy musisz zadbać o dodatkowe zabezpieczenie! 

Po Jakim Czasie Dzialaja Tabletki Antykoncepcyjne

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to duża grupa preparatów farmakologicznych, zawierająca w swoim składzie pochodne żeńskich hormonów płciowych. Najogólniej można je podzielić na preparaty dwuskładnikowe, które zawierają komponentę estrogenową oraz progesteronową, oraz tabletki jednoskładnikowe mające w swoim składzie jedynie progesteron. Poznanie mechanizmu działania tabletek antykoncepcyjnych jest niezbędne dla zrozumienia, dlaczego w niektórych przypadkach lekarz ginekolog zaleca dodatkowe zabezpieczenie przez kilka pierwszych dni ich stosowania. Wysoka skuteczność w zapobieganiu ciąży w przypadku tych preparatów wynika z ich zdolności do hamowania czynności hormonalnej jajników. Dlatego też tabletki antykoncepcyjne przeciwdziałają owulacji, zakłócają ruch perystaltyczny jajowodów oraz zagęszczają śluz szyjkowy. Jednak, żeby do tego doszło preparaty te potrzebują kilku dni regularnego stosowania, w zależności od dnia cyklu, w którym zaczęły być przyjmowane.

Kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne?

Wiele kobiet zastanawia się, w którym dniu cyklu można rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Zazwyczaj lekarz przepisujący te środki zaleca ich stosowanie od 1 dnia miesiączki, będącego również pierwszym dniem cyklu. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia ich przyjmowania w dowolnym dniu cyklu. Należy jednak pamiętać o tym, że preparaty te nie działają od razu, dlatego przyjęte w późniejszych dniach cyklu mogą nie zdążyć zahamować owulacji. Ich działanie może zostać dodatkowo osłabione przez nieprzestrzeganie stałej pory ich przyjmowania czy pominięcie dawki. Wymienione błędy są najczęściej popełniane na początku stosowania tych preparatów.

Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne?

Zarówno tabletki dwu-, jak i jednoskładnikowe przyjęte po raz pierwszy do 5 dnia cyklu miesiączkowego zdążą zahamować owulację. Jeśli rozpoczniesz terapię w tym okresie, jesteś w pełni chroniona i nie potrzebujesz żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Po upływie 5 dni pęcherzyk jajnikowy jest już na tyle rozwinięty, że przyjęte w tym okresie po raz pierwszy tabletki antykoncepcyjne mogą nie zahamować owulacji. Preparaty te potrzebują wówczas 7 dni codziennego przyjmowania o stałej porze dnia, żeby miały szansę zadziałać. Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie terapii antykoncepcyjnej po upływie pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego, przez 7 kolejnych dni musisz razem z partnerem używać dodatkowego zabezpieczenia np. prezerwatywy.

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Możesz rozpocząć ich przyjmowanie w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Jednak, jeśli zdecydujesz się na nie po upływie pierwszych 5 dni cyklu, musisz pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu przez 7 kolejnych dni.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.