Receptomat | e-Recepta w 5 min

Jak uregulować cykl w przypadku zaburzeń miesiączkowania? Podpowiadamy

Wiele kobiet zmaga się z zaburzeniami miesiączkowania. Objawy z tym związane mogą być łagodzone i kontrolowane dzięki zastosowaniu leków hormonalnych dostępnych na receptę. Wspomagająco na brak okresu można stosować również preparaty roślinne, ale także zmienić nawyki żywieniowe i przyjmować witaminy, które mają korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną.Jak uregulować cykl w przypadku zaburzeń miesiączkowania?

Spis treści

Czym jest cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny (cykl miesiączkowy) to regulowane hormonami zmiany zachodzące w organizmie kobiety w wieku rozrodczym. Cykl ten składa się z 4 faz: menstruacji, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. Jego długość liczy się od pierwszego dnia krwawienia (miesiączki, potocznie zwanej też okresem) do ostatniego dnia przed następną miesiączką. Z zaburzeniami miesiączkowania mamy do czynienia, kiedy cykl trwa krócej niż 21 dni lub dłużej niż 35 dni.

Masz problem z nieregularnymi cyklami? Umów szybko i wygodnie e-wizytę u lekarza przez serwis Receptomat.pl, w trakcie której możesz uzyskać e-receptę na leki stosowane na brak okresu, np. Provera.

Terapia hormonalna - uregulowanie cyklu pod okiem lekarza

Utrzymujące się zaburzenia miesiączkowania wymagają konsultacji z lekarzem. Zaburzenia cyklu mogą być oznaką takich chorób, jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy nadczynność i niedoczynność tarczycy.

W celu uregulowania okresu, lekarz może przepisać pacjentce hormonalne środki antykoncepcyjne: przyjmowane doustnie tabletki, które imitują naturalny cykl miesiączkowy. Okres regulować można również za pomocą luteiny, stanowiącej syntetyczny odpowiednik progesteronu. Stosuje się ją w leczeniu zaburzeń miesiączkowania związanych z niedoborem progesteronu, który prowadzi do opóźnienia okresu.

Pacjentkom cierpiącym na opóźnienie miesiączki przepisuje się również leki z grupy agonistów dopaminy, które to hamują wydzielanie prolaktyny poprzez oddziaływanie na receptory dopaminy w organizmie. Ich przyjmowanie jest wskazane w leczeniu hiperprolaktynemii, objawiającej się brakiem miesiączki lub nieregularnym cyklem.

Jak uregulować cykl poza wizytą u lekarza?

1. Ziołowe preparaty

Ziołowe preparaty, dostępne w aptece bez recepty, są w pełni bezpieczne dla zdrowia kobiety i nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych. Polecane są w szczególności środki zawierające wyciąg z pieprzu azjatyckiego (nazywanego niepokalankiem mnisim), który reguluje przebieg cyklu menstruacyjnego. Jego działanie polega obniżeniu poziomu prolaktyny i wyrównaniu zbyt niskiego poziomu luteiny. Również ziele krwawnika pospolitego jest tradycyjnie stosowane w przypadku zatrzymania miesiączkowania spowodowanego na przykład stresem.

2. Odpowiednia dieta

Pomocna w uregulowaniu miesiączki będzie też zmiana diety. Zarówno niedojadanie, jak i przejadanie się mają negatywny wpływ na układ hormonalny. Gwałtowne chudnięcie i tycie skutecznie rozregulowują menstruację, prowadząc niekiedy do całkowitego braku okresu. Aby go przywrócić i ustabilizować, warto wprowadzić do swojej diety posiłki bogate w białko, tłuszcze i węglowodany - oczywiście w odpowiednich proporcjach. Podstawą zdrowej diety dla kobiet powinny być świeże owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste i tłuste ryby. Warto natomiast unikać przetworzonych dań, fast-foodów, słodyczy i przekąsek, a także nadmiernego spożywania alkoholu.

3. Niezbędne witaminy

Aby uregulować okres warto również zadbać o przyjmowanie niezbędnych witamin. W zapobieganiu opóźnieniom miesiączki ważną rolę odgrywa zwłaszcza witamina C, która chroni komórki przed uszkodzeniami przez wolne rodniki. Ich nadmiar prowadzi do tzw. stresu oksydacyjnego, który może skutkować nieregularnymi cyklami. Zalecane jest również suplementowanie witaminy B6, która uczestniczy w powstawaniu progesteronu, a oprócz tego pomaga regulować sen, apetyt i samopoczucie. Suplementacja kwasu foliowego zwiększa liczbę cykli owulacyjnych, co może wspomóc leczenie zaburzeń miesiączkowania związanych z rzadkimi owulacjami w chorobach tarczycy lub PCOS.

e-Konsultacja z Receptą Online

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o opóźnieniu miesiączki: