Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Atywia Daily

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Atywia Daily

Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które jednocześnie wspomogą walkę z trądzikiem? Atywia Daily to złożony lek hormonalny stosowany doustnie. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na telekonsultację ze specjalistą i zamów e-receptę na receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Atywia Daily:

  • nazwa: Atywia Daily
  • dawka: 0,03 mg + 2 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + dienogest (dienogestum)
  • dostępne wielkości opakowań: 28, 84, 168 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Atywia Daily – skutecznie zapobieganie ciąży i walka z trądzikiem

To złożone tabletki antykoncepcyjne, zawierające w składzie dwie substancje czynne. Działają one wielokierunkowo na organizm kobiety, jednocześnie zapobiegając zapłodnieniu i rozwojowi ciąży oraz obniżając poziomu testosteronu, co powoduje złagodzenie zmian trądzikowych wynikających z działania hormonów androgenowych. Atywia Daily to doustny środek antykoncepcyjny dostępny na receptę.

Opakowanie Atywia Daily 21+7 – co zawiera?

To złożony środek antykoncepcji hormonalnej, który stosuje się doustnie codziennie przez cały cykl miesiączkowy trwający 28 dni. Jedno opakowanie zawierające 28 tabletek stosuje się przez jeden cykl, po jednej tabletce dziennie.

Opakowanie leku Atywia Daily 21+7 zawiera 21 białych tabletek, z których każda zawiera małą ilość dwóch różnych hormonów płciowych: dienogest będący pochodną progesteronu i etynyloestradiol będący pochodną estrogenu. Oprócz nich w opakowaniu znajduje się także 7 zielonych tabletek niezawierających substancji czynnych – to tzw. tabletki placebo. Tabletki ułożone są w określonej kolejności na blistrze i w taki sposób należy je przyjmować.

Atywia Daily – jak działa?

Ten doustny lek będący metodą antykoncepcji hormonalnej zawiera dwie substancje będące syntetycznymi pochodnymi hormonów płciowych. Działają one na układ hormonalny, czynność jajników oraz macicy. Substancje te hamują jajeczkowanie (owulację), ponadto powodują zmianę funkcjonowania błony śluzowej macicy (endometrium). Skutkuje to utrudnionym transportem plemników w drogach rodnych i uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Lek ma również działanie antyandrogenne, co pomaga łagodzić zmiany trądzikowe. Preparat obniża poziom testosteronu w organizmie kobiety, co reguluje gospodarkę hormonalną.

Jak tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily pomagają w leczeniu trądziku?

Oprócz działania antykoncepcyjnego (zapobiegania ciąży) preparat Atywia Daily stosowany jest w leczeniu trądziku u kobiet. Zalecany jest do łagodzenia zmian skórnych o umiarkowanym nasileniu wynikających z działania hormonów androgenowych, przy których nieskuteczne okazało się leczenie miejscowe oraz nie powiodła się terapia antybiotykami doustnymi. Atywia Daily pozwala na połączenie antykoncepcji hormonalnej i leczenia trądziku w jednym leku.

Skuteczność Atywia Daily

Doustne środki antykoncepcyjne o złożonym składzie mają wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży, statystycznie około 98-99%. Skuteczność antykoncepcyjną określa wskaźnik Pearla. Prawidłowe przyjmowanie tabletek zgodnie z kolejnością na opakowaniu chroni kobietę przed zajściem w ciążę.

Na skuteczność działania doustnych tabletek antykoncepcyjnych mogą wpływać różne czynniki. Może być ona zmniejszona jeśli kobieta pominęła jedną lub więcej tabletek, gdy wystąpiły wymioty lub ciężka biegunka lub gdy jednocześnie kobieta stosuje leki wymienione w ulotce Atywia Daily (patrz: „Lek Atywia Daily a inne leki”). Wówczas należy porozmawiać ze swoim lekarzem o skutecznym zabezpieczeniu się przed ciążą i/lub stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (np. prezerwatywy).

Warto także pamiętać, że stosowanie produktów ziołowych zawierających ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) może osłabiać antykoncepcyjne działanie leku. Wówczas także należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatyw.

Atywia Daily a ciąża

Lek stosowany jest w celu zapobiegania zajściu w ciążę, stosowany jest długoterminowo. Działanie substancji czynnych uniemożliwia zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Tabletki Atywia Daily nie są ani środkiem wczesnoporonnym ani lekiem antykoncepcji awaryjnej.

Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, wówczas nie powinna stosować tabletek Atywia Daily. Warto w takiej sytuacji skonsultować się ze swoim lekarzem i wykonać badania (lub test ciążowy). Przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek metody antykoncepcji hormonalnej kobieta powinna upewnić się, że nie jest w ciąży.

Atywia Daily – jak stosować?

Opakowanie leku zawiera 28 tabletek – po jednej na każdy dzień cyklu. Należy przyjmować je w takiej kolejności, w jakiej są umieszczone na blistrze. Za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień miesiączki (gdy wcześniej nie stosowano antykoncepcji hormonalnej) lub pierwszy dzień po zakończeniu stosowania poprzedniego blistra.

Przez pierwsze 21 dni cyklu należy stosować kolejno po 1 białej tabletce zawierającej substancje czynne. W kolejnych 7 dniach należy przyjmować kolejno 7 zielonych tabletek. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Kolejny blister (opakowanie) leku należy rozpocząć po zakończeniu poprzedniego, czyli dokładnie po 28 dniach od zażycia pierwszej tabletki z poprzedniego blistra (ten sam dzień tygodnia). Nowe opakowanie należy rozpocząć niezależnie od tego, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się.

Kobieta chroniona jest przed ciążą przez cały okres stosowania tabletek, także w czasie zażywania zielonych tabletek placebo.

Atywia Daily – kiedy wziąć pierwszą tabletkę?

W przypadku, gdy kobieta nie stosowała w ostatnim miesiącu antykoncepcji hormonalnej, wówczas pierwszą tabletkę z blistra należy przyjąć pierwszego dnia miesiączki, który jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu. Kolejno należy stosować po jednej tabletce doustnie, raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze, popijając niewielka ilością wody.

Gdy wcześniej stosowano inne metody hormonalnego zapobiegania ciąży, wówczas warto dokładnie zapoznać się z ulotką Atywia Daily, gdzie opisane są metody rozpoczęcia stosowania leku przy przejściu z innych leków lub metod antykoncepcyjnych.

Stosowania Atywia Daily a krwawienia i plamienia

Podczas zażywania 7 zielonych tabletek placebo Atywia Daily powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj rozpoczyna się ono w drugim lub trzecim dniu po zakończeniu stosowania białych tabletek z substancjami czynnymi. Jest to naturalna reakcja organizmu i powinna pojawić się z różnym natężeniem w każdym cyklu.

Jeśli krwawienie z odstawienia nie pojawia się, wówczas należy upewnić się, że nie doszło do zapłodnienia i kobieta nie jest w ciąży. Dopiero po tym można rozpocząć zażywanie białych tabletek z kolejnego blistra.

Podczas pierwszych 6 miesięcy stosowania leku Atywia Daily mogą pojawić się krwawienia lub plamienia śródcykliczne, które mają miejsce podczas stosowania białych tabletek. Wynikają one z adaptacji organizmu do przyjmowanych substancji hormonalnych. Jeśli plamienia przedłużają się, powtarzają lub trwają dłużej, wówczas należy skonsultować się z lekarzem, który powinien zbadać ich przyczynę.

Atywia Daily - pominięcie tabletki. Co zrobić?

W sytuacji, kiedy kobieta zapomniała o przyjęciu zielonej tabletki placebo, wówczas należy ją pominąć (wyrzucić), a kolejną przyjąć zgodnie ze schematem o stałej porze. Skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana, nie trzeba stosować dodatkowych metod zapobiegania ciąży.

Jeśli od czasu, kiedy powinna zostać zażyta biała tabletka Atywia Daily, minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejne stosować o zwykłej porze. Skuteczność leku jest zachowana.

Jeśli zaś od zwykłej pory zażycia białej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas skuteczność leku może być zmniejszona. W zależności od tego, w którym tygodniu cyklu pominięto tabletkę oraz ile ich zostało pominiętych, różny jest schemat postępowania. Został on dokładnie opisany w ulotce Atywia Daily.

Opis produktu – ulotka leku Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg

Podobne leki: