Atywia Daily
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- To złożone tabletki antykoncepcyjne, zawierające w składzie dwie substancje czynne.
- Działają one wielokierunkowo na organizm kobiety, jednocześnie zapobiegając zapłodnieniu i rozwojowi ciąży.
- Atywia Daily to doustny środek antykoncepcyjny dostępny na receptę.
Atywia Daily to złożony lek hormonalny stosowany doustnie. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i ulotki producenta. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | antykoncepcja hormonalna |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 0,03 mg + 2 mg |
substancja czynna | Etynyloestradiol (Ethinylestradiolum) + Dienogest (Dienogestrum) |
podmiot odpowiedzialny | Exeltis Poland Sp. z o.o., ul. Szamocka 8, 01-748 Warszawa |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Atywia Daily? Cena, refundacja
Lek Atywia Daily nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 0,03 mg + 2 mg i w opakowaniach po 28 i 84 sztuk.
- Atywia Daily – cena za 28 tabletek waha się od ok. 33,20 – 37,79 zł, a za 84 tabletek należy zapłacić ok. 66,90 – 92 zł.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe Atywia Daily – jak działają, na co i dla kogo
Ten doustny lek będący metodą antykoncepcji hormonalnej zawiera dwie substancje będące syntetycznymi pochodnymi hormonów płciowych.
Atywia Daily – działanie
Substancje czynne dostępne w leku działają na układ hormonalny, czynność jajników oraz macicy. Substancje te hamują jajeczkowanie (owulację), ponadto powodują zmianę funkcjonowania błony śluzowej macicy (endometrium). Skutkuje to utrudnionym transportem plemników w drogach rodnych i uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy.
Atywia Daily – efekty. Skuteczność leku
Doustne środki antykoncepcyjne o złożonym składzie mają wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży, statystycznie około 98-99%. Skuteczność antykoncepcyjną określa wskaźnik Pearla. Prawidłowe przyjmowanie tabletek zgodnie z kolejnością na opakowaniu chroni kobietę przed zajściem w ciążę.
Na skuteczność działania doustnych tabletek antykoncepcyjnych mogą wpływać różne czynniki. Może być ona zmniejszona jeśli kobieta pominęła jedną lub więcej tabletek, gdy wystąpiły wymioty lub ciężka biegunka lub gdy jednocześnie kobieta stosuje leki wymienione w ulotce Atywia Daily (patrz: „Lek Atywia Daily a inne leki”). Wówczas należy porozmawiać ze swoim lekarzem o skutecznym zabezpieczeniu się przed ciążą i/lub stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (np. prezerwatywy).
Warto także pamiętać, że stosowanie produktów ziołowych zawierających ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) może osłabiać antykoncepcyjne działanie leku. Wówczas także należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatyw.
Atywia Daily – zamienniki
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Aidee, Bonadea, Dorin, Jeanine.
Atywia Daily – skład leku
Atywia Daily zawiera substancję czynną złożoną – etynylestradiol i dienogest.
Każda tabletka powlekana zawiera: etynyloestradiol0,03 mg i dienogest – 2 mg. Siedem zielonych tabletek powlekanych (placebo) nie zawierają substancji czynnych.
Pozostałe składniki leku to:
Białe tabletki powlekane zawierające substancje czynne:
- Rdzeń tabletki – laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K-30, magnezu stearynian.
- Otoczka – hypromeloza 2910, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171).
Zielone tabletki powlekane, nie zawierające substancji czynnej (placebo):
- Rdzeń tabletki – laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K-30, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
- Otoczka – hypromeloza 2910, triacetyna, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E171), indygotyna lak (E132), żelaza tlenek żółty (E172).
Opakowanie Atywia Daily 21+7 – co zawiera?
Atywia Daily dwuskładnikowa – to złożony środek antykoncepcji hormonalnej, który stosuje się doustnie codziennie przez cały cykl miesiączkowy trwający 28 dni. Jedno opakowanie zawierające 28 tabletek stosuje się przez jeden cykl, po jednej tabletce dziennie.
Opakowanie leku Atywia Daily 21+7 zawiera 21 białych tabletek, z których każda zawiera małą ilość dwóch różnych hormonów płciowych: dienogest będący pochodną progesteronu i etynyloestradiol będący pochodną estrogenu. Oprócz nich w opakowaniu znajduje się także 7 zielonych tabletek niezawierających substancji czynnych – to tzw. tabletki placebo. Tabletki ułożone są w określonej kolejności na blistrze i w taki sposób należy je przyjmować.
Tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Atywia Daily – jak stosować?
Opakowanie leku zawiera 28 tabletek – po jednej na każdy dzień cyklu. Przyjmowanie tabletek powinno odbywać się w takiej kolejności, w jakiej są umieszczone na blistrze. Za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień miesiączki (gdy wcześniej nie stosowano antykoncepcji hormonalnej) lub pierwszy dzień po zakończeniu stosowania poprzedniego blistra.
Przez pierwsze 21 dni cyklu należy stosować kolejno po 1 białej tabletce zawierającej substancje czynne. W kolejnych 7 dniach należy przyjmować kolejno 7 zielonych tabletek. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Kolejny blister (opakowanie) leku należy rozpocząć po zakończeniu poprzedniego, czyli dokładnie po 28 dniach od zażycia pierwszej tabletki z poprzedniego blistra (ten sam dzień tygodnia). Nowe opakowanie należy rozpocząć niezależnie od tego, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się.
Kobieta chroniona jest przed ciążą przez cały okres stosowania tabletek, także w czasie zażywania zielonych tabletek placebo.
Atywia Daily – pominięcie tabletki. Co zrobić?
W sytuacji, kiedy kobieta zapomniała o przyjęciu zielonej tabletki placebo, wówczas należy ją pominąć (wyrzucić), a kolejną przyjąć zgodnie ze schematem o stałej porze. Skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana, nie trzeba stosować dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Jeśli od czasu, kiedy powinna zostać zażyta biała tabletka Atywia Daily, minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejne stosować o zwykłej porze. Skuteczność leku jest zachowana.
Jeśli zaś od zwykłej pory zażycia białej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas skuteczność leku może być zmniejszona. W zależności od tego, w którym tygodniu cyklu pominięto tabletkę oraz ile ich zostało pominiętych, różny jest schemat postępowania. Został on dokładnie opisany w ulotce Atywia Daily.
Atywia Daily – kiedy wziąć pierwszą tabletkę?
W przypadku, gdy kobieta nie stosowała w ostatnim miesiącu antykoncepcji hormonalnej, wówczas pierwszą tabletkę z blistra należy przyjąć pierwszego dnia miesiączki, który jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu. Kolejno należy stosować po jednej tabletce doustnie, raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze, popijając niewielka ilością wody.
Gdy wcześniej stosowano inne metody hormonalnego zapobiegania ciąży, wówczas warto dokładnie zapoznać się z ulotką Atywia Daily, gdzie opisane są metody rozpoczęcia stosowania leku przy przejściu z innych leków lub metod antykoncepcyjnych.
Tabletki Atywia Daily – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy przyjmować leku, jeśli:
- pacjentka ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
- u pacjentki występuje zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg,
- pacjentka ma niedobór białka C, białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
- pacjentka jest przed zabiegiem chirurgicznym, po którym nie będzie mogła chodzić,
- pacjentka przeszła zawał mięśnia sercowego lub udar,
- pacjentka choruje na dusznicę bolesną,
- pacjentka choruje na cukrzycę,
- występuje wysokie ciśnienie krwi,
- występuje wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
- pacjentka ma chorobę nazywaną hiperhomocysteinemią,
- u pacjentki zaobserwowano migrenę z aurą,
- pacjentka ma stan zapalny trzustki,
- występuje ciężka choroba wątroby, zapalenie wątroby typu C lub nowotwory wątroby,
- stwierdzono nowotwór piersi lub nowotwór narządów płciowych,
- u pacjentki występuje krwawienie z dróg rodnych.
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:
- pacjentka ma chorobę Leśniowskiego-Crohna, przewlekłe zapalne choroby jelit lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- pacjentka ma zespół hemolityczno-mocznicowy,
- stwierdzono dziedziczną chorobę czerwonych krwinek,
- stwierdzono podwyższone stężenie tłuszczów we krwi,
- pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego i nie będzie chodziła przez dłuższy czas,
- pacjentka jest bezpośrednio po porodzie,
- występuje zapalenie żył (np. podczas choroby zakrzepowo-zatorowej),
- pacjentka ma żylaki,
- zaobserwowano obrzęk naczynioruchowy.
Stosowania Atywia Daily a krwawienia i plamienia
Podczas zażywania 7 zielonych tabletek placebo Atywia Daily powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj rozpoczyna się ono w drugim lub trzecim dniu po zakończeniu stosowania białych tabletek z substancjami czynnymi. Jest to naturalna reakcja organizmu i powinna pojawić się z różnym natężeniem w każdym cyklu.
Jeśli krwawienie z odstawienia nie pojawia się, wówczas należy upewnić się, że nie doszło do zapłodnienia i kobieta nie jest w ciąży. Dopiero po tym można rozpocząć zażywanie białych tabletek z kolejnego blistra.
Podczas pierwszych 6 miesięcy stosowania leku Atywia Daily mogą pojawić się krwawienia lub plamienia śródcykliczne, które mają miejsce podczas stosowania białych tabletek. Wynikają one z adaptacji organizmu do przyjmowanych substancji hormonalnych. Jeśli plamienia przedłużają się, powtarzają lub trwają dłużej, wówczas należy skonsultować się z lekarzem, który powinien zbadać ich przyczynę.
Interakcja z innymi lekami
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
- zwiększające perystaltykę jelit (np. metoklopramid),
- stosowane w leczeniu padaczki (np. fenytoina, barbiturany, prymidon, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat),
- stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych płuc (np. bosentan),
- stosowane w leczeniu gruźlicy (np. ryfampicyna),
- stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych (np. gryzeofulwina),
- stosowane w leczeniu zakażenia HIV i zapalenia wątroby typu C (np. rytonawir, newirapina, efawirenz),
- stosowane w leczeniu narkolepsji i zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (np. modafinil),
- dziurawiec zwyczajny.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią. Atywia Daily a ciąża
Lek stosowany jest w celu zapobiegania zajściu w ciążę, stosowany jest długoterminowo. Działanie substancji czynnych uniemożliwia zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Tabletki Atywia Daily nie są ani środkiem wczesnoporonnym ani lekiem antykoncepcji awaryjnej.
Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, wówczas nie powinna stosować tabletek Atywia Daily. Warto w takiej sytuacji skonsultować się ze swoim lekarzem i wykonać badania (lub test ciążowy). Przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek metody antykoncepcji hormonalnej kobieta powinna upewnić się, że nie jest w ciąży
Atywia Daily – skutki uboczne
Stosowanie leku Atywia Daily może powodować działania niepożądane.
Do częstych działań niepożądanych Atywia Daily (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 osób) zalicza się:
- ból piersi,
- ból głowy,
- tkliwość piersi.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób) to:
- zapalenie pochwy,
- zwiększenie apetytu,
- obniżenie nastroju,
- migrena,
- zawroty głowy,
- wysokie ciśnienie krwi,
- niskie ciśnienie krwi,
- ból brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- trądzik,
- łysienie,
- wysypka, świąd (alergiczne zapalenie skóry),
- krwawienia z pochwy,
- bolesne miesiączkowanie,
- powiększenie piersi,
- torbiele jajników,
- upławy z pochwy, zakażenia grzybicze,
- zmęczenie,
- zmiany masy ciała.
O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Przechowywanie leku
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Inne leki na antykoncepcję hormonalną:
Nie. To preparat antykoncepcji hormonalnej, wydawany jest wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Jednym ze skutków ubocznych leku jest zmiana masy ciała. Lek może powodować przyrost wagi. Trzeba jednak pamiętać, że skutki uboczne leku mogą pojawić się nie u każdej pacjentki. Działania niepożądane w postaci zwiększenia masy ciała występują rzadziej niż u 1 na 100 osób.
Tak. Do działań niepożądanych leku zalicza się obniżenie nastroju. Objaw ten występuje niezbyt często i może pojawić się rzadziej niż u 1 na 100 osób.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.