Jak stosować tabletki antykoncepcyjne? Sprawdź co jest ważne

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Nic w tym dziwnego – są tanie i łatwe w użyciu. Dowiedz się, w jaki sposób stosować tabletki antykoncepcyjne tak, aby ich skuteczność była największa.

Jak Stosowac Antykoncepcje
Jak stosować antykoncepcję

Jak zacząć stosować tabletki antykoncepcyjne?

W sytuacji, kiedy wcześniej nie stosowałaś antykoncepcji lub miałaś dłuższą przerwę, jest zalecane, aby pierwszą pigułkę z opakowania przyjąć pierwszego dnia cyklu, czyli wraz z rozpoczęciem miesiączki. Wtedy antykoncepcja jest skuteczna od początku i nie musisz stosować dodatkowych metod zabezpieczenia. Dopuszczalne jest przyjęcie pierwszej tabletki między 2 a 5 dniem cyklu, jednak wtedy w następującym tygodniu ich skuteczność jest obniżona. W takim przypadku przez 7 kolejnych dni należy stosować dodatkowy sposób antykoncepcji – prezerwatywę.

Niezależnie od rodzaju tabletek stosuje się je raz dziennie o tej samej porze, na przykład rano albo wieczorem. Gwarantuje to odpowiednio wysokie i stałe stężenie hormonów, potrzebne do zahamowania owulacji. Tabletki przyjmujesz po kolei, zgodnie ze strzałkami na blistrze i trzymając się właściwych dni tygodnia. Może się to wydawać mało istotne, jednak w przypadku pominięcia tabletki jest bardzo pomocne w oszacowaniu, ile zostało ich pominiętych i jaki czas minął od wzięcia ostatniej pigułki.

Stosowanie tabletek dwuskładnikowych

Tabletki dwuskładnikowe dzielą się na jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe. Jednofazowe zawierają stałą ilość hormonów w tabletkach, natomiast w przypadku tabletek dwufazowych i trójfazowych zawartość hormonów zmienia się w zależności od dnia cyklu, w którym brana jest tabletka.

Tabletki jednofazowe

Wyróżniamy dwa schematy przyjmowania tych tabletek – 21+7 i 24+4. Dowiedz się, na czym polegają i czym się różnią.

Schemat 21+7

Najczęściej stosowany schemat przyjmowania tabletek jednofazowych to 21+7. Na czym on polega? W opakowaniu znajduje się 21 tabletek, wszystkie tego samego koloru – oznacza to, że zawierają jednakową ilość hormonów. Po wybraniu wszystkich tabletek należy zrobić 7 dni przerwy, licząc od dnia, w którym miałaś przyjąć kolejną pigułkę. W ciągu tych 7 dni powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, przypominające krwawienie miesiączkowe. Po wystąpieniu krwawienia nie rozpoczynaj kolejnego opakowania, tylko odczekaj pozostałe dni z 7-dniowej przerwy. Ósmego dnia trzeba rozpocząć kolejne opakowanie — może się zdarzyć tak, że krwawienie do tego momentu jeszcze nie ustąpi.

Schemat 24+4

Istnieją również tabletki dwuskładnikowe o schemacie 24+4. Jak je rozpoznać? W opakowaniu takich tabletek są 24 pigułki zawierające jednakową ilość hormonów, a ostatnie 4 to placebo bez hormonów. Tabletki placebo różnią się kolorem od tabletek aktywnych, więc zawsze wiesz, kiedy kończysz hormony, a zaczynasz tabletki nieaktywne. Dzięki obecności tabletek placebo, po zakończeniu jednego opakowania bez robienia przerwy rozpoczyna się kolejne.

Schemat 24+4 ma jedną główną przewagę nad tabletkami 21+7 – przyjmując je nie musisz pamiętać i obliczać, którego dnia masz wziąć pierwszą pigułkę następnego opakowania – robi to za ciebie producent.

Stosowanie tabletek dwu- i trójfazowych

Tabletki te zawierają różne stężenia hormonów w zależności od dnia cyklu, w którym dana tabletka jest brana. Tabletki dwufazowe zwykle są dwukolorowe – pierwszych 11 ma zwykle kolor różowy, a kolejnych 10 kolor biały. Trójfazowe mają trzy kolory i czasem dodatkowo tabletki placebo.

Tabletki dwufazowe i trójfazowe są obecnie rzadziej stosowane. W przypadku pominięcia tego typu tabletki dwuskładnikowej postępuj zgodnie z zaleceniami na ulotce. Jeżeli od przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 6 godzin, istnieje prawdopodobieństwo obniżenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletka antykoncepcyjna jednoskładnikowa — stosowanie

Są to tzw. minipigułki, zawierające tylko odpowiednik progesteronu. W jednym opakowaniu znajduje się 28 tabletek. Przyjmowanie tabletek jednoskładnikowych jest niezwykle proste — bierze się je ciągle, bez przerw. Po zakończeniu jednego opakowania od razu rozpoczynasz kolejne. Takim lekiem jest np. Slinda.

Opóźnienie krwawienia — jak to zrobić?

Często zdarza się tak, że krwawienie wypada akurat na czas długo wyczekiwanego urlopu czy ważnych uroczystości. Jak bezpiecznie przesunąć krwawienie, nie narażając przy tym skuteczności antykoncepcji?

Najpopularniejszą metodą jest pominięcie przerwy między opakowaniami i płynne przejście do następnego opakowania. Można również zrobić krótszą przerwę między jednym opakowaniem a drugim – wtedy okres przesunie się o tyle dni, o ile przerwa została skrócona. Podobnie jest w przypadku tabletek 24/4 – wystarczy, że pominiesz jedną, dwie lub trzy tabletki placebo i zaczniesz kolejny blister.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może się wydawać skomplikowane, jednak w rzeczywistości takie nie jest. Po kilku opakowaniach nabierzesz wprawy i prawidłowe ich przyjmowanie stanie się nawykiem.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.