Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Ginoring

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Ginoring

Najważniejsze informacje:

 • Ginoring to krążek umieszczany w pochwie, który należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Produkt uwalnia stopniowo małe dawki hormonów i skutecznie zapobiega zajściu w ciążęMimo małej ilości hormonów system dopochwowy wykazuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Dużą zaletą jest wygoda stosowania.
 • Krażek dopochwowy zawiera dwie substancje czynne - etonogestrel i etynyloestradiol. Hamują one uwalnianie komórek jajowych z jajników, a w efekcie zapobiegają zajściu w ciążę.
 • Dopochwowy system antykoncepcyjny Ginoring dostępny jest wyłącznie na receptę.

Ginoring to wygodna i skuteczna forma zapobiegania ciąży – nie musisz pamiętać o codziennym zażywaniu tabletek. Dowiedz się więcej o krążkach dopochwowych Ginoring z opisu i ulotki poniżej. Umów się na e-wizytę i zamów e-receptę na Receptomat.pl. 

postać / dawka
system terapeutyczny dopochwowy, (0,120 mg + 0,015 mg) / 24 h
substancja czynna
etonogestrel (etonogestrelum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
antykoncepcja hormonalna
podmiot odpowiedzialny
Exeltis Poland Sp. z o.o. ul. Szamocka 8 01-748 Warszawa

Informacje o leku - do pobrania:

 • Ginoring - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Ginoring - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Ginoring? Cena, refundacja

Produkt nie podlega refundacji. Występuje pod postacią systemu terapeutycznego dopochwowego, w dawce 0,12 mg + 0,015 mg/24 h, w opakowaniach po 1 i 3 sztukach.

 • Ginoring - cena za 1 krążek waha się od ok. 42 - 50 zł, a za 3 sztuki krążków należy zapłacić ok. 119 - 125 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Ginoring - jak działa, na co i dla kogo

Ginoring należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. To system terapeutyczny dopochwowy - jeden z najbardziej niezawodnych i odwracalnych metod antykoncepcji (jeśli stosowany jest prawidłowo).Krążek Ginoring zakłada się raz podczas jednego cyklu, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Eliminuje to też ryzyko pominięcia tabletki.

Sprawdź opinie pacjentek o Ginoring.

Ginoring – działanie

Krążki dopochwowe zawierają niewielkie ilości dwóch żeńskich hormonów płciowych. Są skonstruowane w taki sposób, by stopniowo uwalniać odpowiednie ich dawki do krwioobiegu. Ten system terapeutyczny jest zaliczany do złożonych środków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów. Ginoring uwalnia dwa różne hormony, które wpływają na funkcjonowanie układu hormonalnego kobiety. Wskutek ich działania zahamowane jest m.in. uwalnianie komórek jajowych z jajników, co uniemożliwia ich zapłodnienie i zajście w ciążę.

Ginoring – skuteczność

To środek antykoncepcji hormonalnej zawierający dwie substancje czynne, które są stopniowo uwalniane przez 3 tygodnie. Jeśli system stosowany jest poprawnie i w odpowiednich odstępach czasowych, wówczas kobieta chroniona jest przez zajściem w ciążę w czasie całego 28-dniowego cyklu.

Preparaty tego typu mają zazwyczaj wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Tak jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, na jego prawidłowe działanie i skuteczność może wpływać wiele czynników, m.in. stosowane leki.

Warto pamiętać, aby regularnie sprawdzać, czy system jest obecny w pochwie. Stosunek seksualny i inne czynniki mogą powodować wysunięcie się krążka z pochwy, co znacznie wpływa na jego skuteczność antykoncepcyjną.

Co ważne, podczas obecności Ginoring w pochwie nie należy stosować niektórych metod antykoncepcji mechanicznej, takich jak: kapturek naszyjkowy, prezerwatywa dla kobiet czy diafragma. To ważne, ponieważ krążek znajdujący się w pochwie może utrudniać prawidłowe założenie kapturka lub prezerwatywy dla kobiet. Jego obecność nie jest jednak przeciwwskazaniem do stosowania prezerwatyw dla mężczyzn jako dodatkowej formy zabezpieczenia przed ciążą.

Ginoring - zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Adaring, Mirgi, NuvaRing, PolaRing, Circlet.

Ginoring – skład leku

Lek zawiera złożoną substancję czynną - etonogestrel i etynyloestradiol. System terapeutyczny dopochwowy uwalnia etonogestrel i etynyloestradiol w średniej ilości odpowiednio 0,120 mg i 0,015 mg w ciągu 24 godzin, przez okres 3 tygodni.

Pozostałe składniki leku to: etylenu i octanu winylu kopolimer, 28% octanu winylu, poliuretan.

Ginoring – dawkowanie. Krążki dopochwowe Ginoring – jak stosować?

System terapeutyczny należy założyć pierwszego dnia cyklu lub dokładnie po 28 dniach od założenia poprzedniego krążka. Powinien pozostać w pochwie przez 3 tygodnie z rzędu, licząc od dnia założenia. Nie należy go wyjmować w tym czasie.

Po stosowaniu dotychczasowego środka antykoncepcyjnego (zawierający tylko progestagen lub system terapeutyczny domaciczny uwalniający progestagen) stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego Ginoring można rozpocząć w dowolnym dniu cyklu.

Po upływie trzech tygodni (tego samego dnia tygodnia, najlepiej o tej samej porze) należy go wyjąć i zrobić tygodniową przerwę od jego stosowania. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie z odstawienia – zazwyczaj zaczyna się ono po 2-3 dniach od wyjęcia krążka.

Po 7 dniach przerwy należy założyć nowy system. Trzeba to zrobić niezależnie od faktu, czy krwawienie zakończyło się czy jeszcze trwa. Należy pilnować, by za każdym razem zakładać i usuwać krążki o tej samej porze. Zmiana o 2-3 godziny może mieć wpływ na skuteczność antykoncepcyjną tego środka.

Krążki dopochwowe Ginoring - jak założyć?

Wiele kobiet, które zaczynają stosować krążki dopochwowe Ginoring, zastanawia się, jak je założyć i usunąć. Można to zrobić samodzielnie w warunkach domowych, nie wymaga to wizyty u specjalisty. Należy wybrać odpowiedni dzień cyklu według instrukcji lekarza lub załączonej ulotki Ginoring, a po założeniu pozostawić go w pochwie na 3 tygodnie z rzędu. W tym czasie warto co pewien czas regularnie sprawdzać, czy system pozostaje na miejscu.

Aby założyć Ginoring należy położyć się, usiąść w kucki lub stanąć z jedną uniesioną i podpartą nogą. Po wyjęciu z opakowania krążek należy ścisnąć kciukiem i palcem wskazującym i włożyć głęboko do pochwy. System powinien dopasować się do ciała i nie powinien być wyczuwalny. Gdy jego ułożenie „przeszkadza”, wówczas można je poprawić, by czuć się komfortowo.

Dokładna instrukcja wraz z ilustracjami znajduje się w ulotce Ginoring.

Co zrobić, kiedy przypadkowo dojdzie do usunięcia krążka Ginoring?

System terapeutyczny może przypadkowo wypaść w pochwy, np. gdy został nieprawidłowo założony, podczas stosunku, przy usuwaniu tamponu lub przy ciężkim zaparciu. Dlatego należy regularnie sprawdzać, czy krążek znajduje się w pochwie.

Jeśli dojdzie do wypadnięcia systemu, wówczas należy go umyć zimną lub ciepłą (nie gorącą) wodą i niezwłocznie założyć z powrotem. Gdy krążek był poza pochwą przez okres krótszy niż 3 godziny, wówczas kobieta jest dalej zabezpieczona przed zajściem w ciążę i nie musi stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Jeśli ten czas był dłuższy niż 3 godziny, wówczas skuteczność Ginoring może być zmniejszona i należy stosować dodatkowe metody chroniące przed zajściem w ciążę.

Krążek Ginoring – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku, jeśli:

 • pacjentka ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
 • u pacjentki występuje lub występował zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg (w momencie tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych),
 • pacjentka ma niedobór białka C, białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
 • pacjentka będzie poddawana operacji, po której będzie unieruchomiona,
 • u pacjentki wystąpił zawał serca lub udar mózgu,
 • pacjentka chorowała na dławicę piersiową,
 • pacjentka ma ciężką cukrzycę z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
 • pacjentka ma nadciśnienie tętnicze,
 • pacjentka cierpi na wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
 • pacjentka ma chorobę nazywaną hiperhomocysteinemią,
 • u pacjentki występuje migrena z aurą,
 • pacjentka cierpi na zapalenie trzustki,
 • u pacjentki jest ciężka choroba wątroby,
 • u pacjentki występuje bądź występował w przeszłości nowotwór wątroby,
 • u pacjentki występuje lub występował rak piersi lub narządów płciowych,
 • u pacjentki występują krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:

 • w najbliższej rodzinie występował rak piersi lub narządów płciowych,
 • pacjentka cierpi na padaczkę,
 • u pacjentki zaobserwowano chorobę wątroby,
 • pacjentka ma chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • pacjentka ma zespół hemolityczno-mocznicowy,
 • pacjentka ma dziedziczną chorobę czerwonych krwinek,
 • u pacjentki stwierdzono podwyższone stężenie tłuszczów we krwi,
 • pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego,
 • pacjentka jest bezpośrednio po porodzie,
 • pacjentka ma zapalenie żył pod skórą (w momencie żylnej choroby zakrzepowo -zatorowej lub kiedy występuje ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej),
 • pacjentka ma żylaki,
 • u pacjentki wystąpiły choroby po raz pierwszy w ciąży (np. porfiria, utrata słuchu),
 • u pacjentki pojawiła się ostuda,
 • u pacjentki zaobserwowano nagłą potrzebę oddawania moczu,
 • u pacjentki występują częste zaparcia, wypadanie szyjki macicy,
 • zaobserwowano objawy obrzęku naczynioruchowego.

W badaniach nie stwierdzono zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci kobiet, które decydowały się na stosowanie złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego.

W razie wykonywania bada diagnostycznych należy poinformować osoby wykonujące badania o przyjmowaniu leku Ginoring, gdyż może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.

Krążki Ginoring – krwawienia i plamienia

Podczas 7-dniowej przerwy w stosowaniu Ginoring powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj rozpoczyna się 2-3 dni po usunięciu krążka. Kolejny krążek należy założyć po 7 dniach niezależnie od faktu, czy krwawienie trwa nadal.

W czasie pierwszych miesięcy stosowania krążka dopochwowego Ginoring mogą pojawić się plamienia lub krwawienia śródcykliczne. Mogą mieć różną intensywność i pojawić się w różnych momentach cyklu. Jeśli po kilku miesiącach nie ustąpią lub nasilają się, warto skonsultować ten fakt z lekarzem i poznać ich przyczynę.

Co zrobić, gdy nie wystąpi krwawienie z odstawienia po wyjęciu ringu Ginoring?

Jeśli podczas 7-dniowej przerwy nie występuje krwawienie z odstawienia, wówczas przed założeniem kolejnego krążka należy upewnić się, czy kobieta nie jest w ciąży, np. wykonując test ciążowy.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.

Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • stosowane w leczeniu padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat, felbamat
 • stosowane podczas gruźlicy (np. ryfampicyna),
 • stosowane podczas zakażenia wirusem HIV (np. rytonawir, nelfinawir, newirapina, efawirenz),
 • w leczeniu innych chorób zakaźnych (np. gryzeofulwina),
 • w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (np. bosentan),
 • w leczeniu nastrojów depresyjnych (np. ziele dziurawca zwyczajnego),
 • cyklosporyna,
 • przeciwdrgawkowe (np. lamotrygina).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią. Czy krążki Ginoring można stosować podczas karmienia piersią?

Jeśli kobieta szuka skutecznej i bezpiecznej metody antykoncepcji po porodzie i w okresie karmienia, powinna w tym celu skonsultować się ze swoim lekarzem.

W ulotce producent nie zaleca stosowania leku Ginoring w okresie karmienia piersią. W tym czasie kobieta powinna z dużą ostrożnością podchodzić do stosowania jakichkolwiek preparatów, bowiem substancje w nich zawarte mają wpływ na funkcjonowanie organizmu, ponadto mogą przechodzić do mleka.

System terapeutyczny dopochwowy Ginoring - skutki uboczne

Ginoring, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Nie u każdego jednak występują.

Do częstych działań niepożądanych Ginoring (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 kobiet) zalicza się:

 • bóle brzucha,
 • mdłości,
 • nudności,
 • zakażenia pochwy,
 • bóle głowy, migrenowe bóle głowy,
 • ból piersi,
 • bolesne miesiączkowanie,
 • trądzik,
 • zwiększenie masy ciała,
 • wypadnięcie systemu terapeutycznego dopochwowego lub uszkodzenie systemu terapeutycznego dopochwowego.

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować nie częściej niż u 1 na 100 kobiet) to:

 • zaburzenia widzenia,
 • zawroty głowy,
 • wzdęcia, wymioty, biegunka, zaparcia,
 • złe samopoczucie, uczucie zmęczenia,
 • gromadzenie płynu w organizmie,
 • zakażenie pęcherza moczowego lub dróg moczowych,
 • częste oddawanie moczu,
 • dyskomfort w czasie stosunku,
 • zwiększenie ciśnienia tętniczego,
 • zwiększenie apetytu,
 • bóle pleców,
 • zmniejszenie wrażliwości skóry,
 • powiększenie piersi, bolesność piersi,
 • zapalenie szyjki macicy,
 • nieregularne miesiączkowanie,
 • zakażenia pochwy,
 • wypadanie włosów,
 • świąd, wysypka,
 • pokrzywka.

O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.

Lek Ginoring - jak przechowywać?

Nie ma żadnych specjalnych wymagań co do temperatury przechowywania systemów Ginoring. Lek nie wymaga trzymania w warunkach chłodniczych. Należy go przechowywać w oryginalnym i zamkniętym opakowaniu w celu ochrony przed dostępem światła. Preparat powinien znajdować się w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ginoring.

Ginoring bez recepty. Czy lek można kupić bez recepty?

Nie. Lek należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych i występuje tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.

Ginoring a NuvaRing. Co wybrać?

Zarówno Ginoring, jak i NuvaRing mają takie same działanie. Jeden i drugi produkt zawiera tę samą substancję czynną (etonogestrel i etynyloestradiol). Wybór preparatu zależy od indywidualnych cech pacjentki.

Ginoring a tycie. Czy lek powoduje zwiększenie masy ciała?

Jednym ze skutków ubocznych leku, który może występować dosyć często, bo u 1 na 10 pacjentek jest zwiększenie masy ciała. Zatem lek może powodować tycie. 

Inne popularne leki antykoncepcyjne: