Najważniejsze informacje:
Ginoring to wygodna i skuteczna forma zapobiegania ciąży – nie musisz pamiętać o codziennym zażywaniu tabletek. Dowiedz się więcej o krążkach dopochwowych Ginoring z opisu i ulotki poniżej. Umów się na e-wizytę i zamów e-receptę na Receptomat.pl.
postać / dawka | system terapeutyczny dopochwowy, (0,120 mg + 0,015 mg) / 24 h |
substancja czynna | etonogestrel (etonogestrelum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Exeltis Poland Sp. z o.o. ul. Szamocka 8 01-748 Warszawa |
Produkt nie podlega refundacji. Występuje pod postacią systemu terapeutycznego dopochwowego, w dawce 0,12 mg + 0,015 mg/24 h, w opakowaniach po 1 i 3 sztukach.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Ginoring należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. To system terapeutyczny dopochwowy - jeden z najbardziej niezawodnych i odwracalnych metod antykoncepcji (jeśli stosowany jest prawidłowo).Krążek Ginoring zakłada się raz podczas jednego cyklu, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Eliminuje to też ryzyko pominięcia tabletki.
Sprawdź opinie pacjentek o Ginoring.
Krążki dopochwowe zawierają niewielkie ilości dwóch żeńskich hormonów płciowych. Są skonstruowane w taki sposób, by stopniowo uwalniać odpowiednie ich dawki do krwioobiegu. Ten system terapeutyczny jest zaliczany do złożonych środków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów. Ginoring uwalnia dwa różne hormony, które wpływają na funkcjonowanie układu hormonalnego kobiety. Wskutek ich działania zahamowane jest m.in. uwalnianie komórek jajowych z jajników, co uniemożliwia ich zapłodnienie i zajście w ciążę.
To środek antykoncepcji hormonalnej zawierający dwie substancje czynne, które są stopniowo uwalniane przez 3 tygodnie. Jeśli system stosowany jest poprawnie i w odpowiednich odstępach czasowych, wówczas kobieta chroniona jest przez zajściem w ciążę w czasie całego 28-dniowego cyklu.
Preparaty tego typu mają zazwyczaj wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Tak jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, na jego prawidłowe działanie i skuteczność może wpływać wiele czynników, m.in. stosowane leki.
Warto pamiętać, aby regularnie sprawdzać, czy system jest obecny w pochwie. Stosunek seksualny i inne czynniki mogą powodować wysunięcie się krążka z pochwy, co znacznie wpływa na jego skuteczność antykoncepcyjną.
Co ważne, podczas obecności Ginoring w pochwie nie należy stosować niektórych metod antykoncepcji mechanicznej, takich jak: kapturek naszyjkowy, prezerwatywa dla kobiet czy diafragma. To ważne, ponieważ krążek znajdujący się w pochwie może utrudniać prawidłowe założenie kapturka lub prezerwatywy dla kobiet. Jego obecność nie jest jednak przeciwwskazaniem do stosowania prezerwatyw dla mężczyzn jako dodatkowej formy zabezpieczenia przed ciążą.
Lek zawiera złożoną substancję czynną - etonogestrel i etynyloestradiol. System terapeutyczny dopochwowy uwalnia etonogestrel i etynyloestradiol w średniej ilości odpowiednio 0,120 mg i 0,015 mg w ciągu 24 godzin, przez okres 3 tygodni.
Pozostałe składniki leku to: etylenu i octanu winylu kopolimer, 28% octanu winylu, poliuretan.
System terapeutyczny należy założyć pierwszego dnia cyklu lub dokładnie po 28 dniach od założenia poprzedniego krążka. Powinien pozostać w pochwie przez 3 tygodnie z rzędu, licząc od dnia założenia. Nie należy go wyjmować w tym czasie.
Po stosowaniu dotychczasowego środka antykoncepcyjnego (zawierający tylko progestagen lub system terapeutyczny domaciczny uwalniający progestagen) stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego Ginoring można rozpocząć w dowolnym dniu cyklu.
Po upływie trzech tygodni (tego samego dnia tygodnia, najlepiej o tej samej porze) należy go wyjąć i zrobić tygodniową przerwę od jego stosowania. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie z odstawienia – zazwyczaj zaczyna się ono po 2-3 dniach od wyjęcia krążka.
Po 7 dniach przerwy należy założyć nowy system. Trzeba to zrobić niezależnie od faktu, czy krwawienie zakończyło się czy jeszcze trwa. Należy pilnować, by za każdym razem zakładać i usuwać krążki o tej samej porze. Zmiana o 2-3 godziny może mieć wpływ na skuteczność antykoncepcyjną tego środka.
Wiele kobiet, które zaczynają stosować krążki dopochwowe Ginoring, zastanawia się, jak je założyć i usunąć. Można to zrobić samodzielnie w warunkach domowych, nie wymaga to wizyty u specjalisty. Należy wybrać odpowiedni dzień cyklu według instrukcji lekarza lub załączonej ulotki Ginoring, a po założeniu pozostawić go w pochwie na 3 tygodnie z rzędu. W tym czasie warto co pewien czas regularnie sprawdzać, czy system pozostaje na miejscu.
Aby założyć Ginoring należy położyć się, usiąść w kucki lub stanąć z jedną uniesioną i podpartą nogą. Po wyjęciu z opakowania krążek należy ścisnąć kciukiem i palcem wskazującym i włożyć głęboko do pochwy. System powinien dopasować się do ciała i nie powinien być wyczuwalny. Gdy jego ułożenie „przeszkadza”, wówczas można je poprawić, by czuć się komfortowo.
Dokładna instrukcja wraz z ilustracjami znajduje się w ulotce Ginoring.
System terapeutyczny może przypadkowo wypaść w pochwy, np. gdy został nieprawidłowo założony, podczas stosunku, przy usuwaniu tamponu lub przy ciężkim zaparciu. Dlatego należy regularnie sprawdzać, czy krążek znajduje się w pochwie.
Jeśli dojdzie do wypadnięcia systemu, wówczas należy go umyć zimną lub ciepłą (nie gorącą) wodą i niezwłocznie założyć z powrotem. Gdy krążek był poza pochwą przez okres krótszy niż 3 godziny, wówczas kobieta jest dalej zabezpieczona przed zajściem w ciążę i nie musi stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Jeśli ten czas był dłuższy niż 3 godziny, wówczas skuteczność Ginoring może być zmniejszona i należy stosować dodatkowe metody chroniące przed zajściem w ciążę.
Nie należy stosować leku, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:
W badaniach nie stwierdzono zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci kobiet, które decydowały się na stosowanie złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego.
W razie wykonywania bada diagnostycznych należy poinformować osoby wykonujące badania o przyjmowaniu leku Ginoring, gdyż może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.
Podczas 7-dniowej przerwy w stosowaniu Ginoring powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj rozpoczyna się 2-3 dni po usunięciu krążka. Kolejny krążek należy założyć po 7 dniach niezależnie od faktu, czy krwawienie trwa nadal.
W czasie pierwszych miesięcy stosowania krążka dopochwowego Ginoring mogą pojawić się plamienia lub krwawienia śródcykliczne. Mogą mieć różną intensywność i pojawić się w różnych momentach cyklu. Jeśli po kilku miesiącach nie ustąpią lub nasilają się, warto skonsultować ten fakt z lekarzem i poznać ich przyczynę.
Jeśli podczas 7-dniowej przerwy nie występuje krwawienie z odstawienia, wówczas przed założeniem kolejnego krążka należy upewnić się, czy kobieta nie jest w ciąży, np. wykonując test ciążowy.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Jeśli kobieta szuka skutecznej i bezpiecznej metody antykoncepcji po porodzie i w okresie karmienia, powinna w tym celu skonsultować się ze swoim lekarzem.
W ulotce producent nie zaleca stosowania leku Ginoring w okresie karmienia piersią. W tym czasie kobieta powinna z dużą ostrożnością podchodzić do stosowania jakichkolwiek preparatów, bowiem substancje w nich zawarte mają wpływ na funkcjonowanie organizmu, ponadto mogą przechodzić do mleka.
Ginoring, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Nie u każdego jednak występują.
Do częstych działań niepożądanych Ginoring (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 kobiet) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować nie częściej niż u 1 na 100 kobiet) to:
O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Nie ma żadnych specjalnych wymagań co do temperatury przechowywania systemów Ginoring. Lek nie wymaga trzymania w warunkach chłodniczych. Należy go przechowywać w oryginalnym i zamkniętym opakowaniu w celu ochrony przed dostępem światła. Preparat powinien znajdować się w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ginoring.
Nie. Lek należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych i występuje tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Zarówno Ginoring, jak i NuvaRing mają takie same działanie. Jeden i drugi produkt zawiera tę samą substancję czynną (etonogestrel i etynyloestradiol). Wybór preparatu zależy od indywidualnych cech pacjentki.
Jednym ze skutków ubocznych leku, który może występować dosyć często, bo u 1 na 10 pacjentek jest zwiększenie masy ciała. Zatem lek może powodować tycie.