Mirgi
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Mirgi – środek antykoncepcyjny dopochwowy
- Mirgi jest stosowany jako środek antykoncepcyjny do zapobiegania ciąży. Zawiera on małą dawkę hormonów.
- Substancjami czynnymi leku Mirgi jest etonogestrel i etynyloestradiol, które są żeńskimi hormonami płciowymi. Hormony te uwalniane są stopniowo do krwioobiegu hamując uwalnianie komórek jajowych z jajników.
- Lek Mirgi jest dostępny wyłącznie na receptę, po konsultacji lekarskiej.
dostępność | na receptę |
przypadłość | antykoncepcja hormonalna |
postać | system terapeutyczny dopochwowy |
dawka | 0,12 mg + 0,015 mg/24 h |
substancja czynna | Etonogestrel (Etonogestrelum) + Etynyloestradiol (ethinylestradiol) |
Informacje o leku - do pobrania:
Mirgi to lek przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym. Lek ten zaliczany jest do środków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów. Istotne jest, aby założyć system dopochwowy Mirgi w odpowiednim dniu cyklu menstruacyjnego (najlepiej 1. dnia cyklu). Należy go pozostawić w pochwie na 3 tygodnie.
Mirgi – co to za lek?
Mirgi to złożony lek stosowany jako środek antykoncepcyjny dla kobiet. Skuteczna antykoncepcja chroni przed nieplanowaną ciążą. Mirgi, łącząc w sobie dwa żeńskie hormony płciowe, zapobiega uwalnianiu komórki jajowej z jajnika, dzięki czemu nie ma możliwości zapłodnienia jej przez plemniki.
Na co stosuje się Mirgi?
Mirgi to hormonalny środek antykoncepcyjny, który stosuje się w celu zapobiegania ciąży u kobiet.
Jak działa Mirgi?
Substancjami czynnymi leku są etonogestrel i etynyloestradiol, które są żeńskimi hormonami płciowymi. Ich mechanizm działania polega na blokowaniu uwalniania komórki jajowej z jajników. Mirgi zapobiega w ten sposób nieplanowanej ciąży, gdyż plemniki uwalniane podczas stosunku płciowego nie są w stanie zapłodnić komórki jajowej.
Dla kogo jest przeznaczony lek Mirgi?
Lek znajduje zastosowanie u kobiet, które potrzebują ochrony antykoncepcyjnej.
Mirgi nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, gdyż brak jest badań z użyciem tego środka w tej grupie wiekowej.
Co wchodzi w skład leku Mirgi?
Preparat zawiera jako substancję czynną etonogestrel w ilości 11,7 mg i etynyloestradiol w ilości 2,7 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: kopolimer etylenu i octanu winylu (octan winylu 28%), kopolimer etylenu i octanu winylu (octan winylu 9%) (rodzaj tworzywa sztucznego, które nie rozpuszcza się w organizmie) i stearynian magnezu.
Mirgi – zamienniki
Zamiennikami leku Mirgi są Adaring, Ginoring, NuvaRing i PolaRing.
Mirgi – dawkowanie
Mirgi można zakładać i usuwać samodzielnie, zgodnie z instrukcjami lekarza, który określi, kiedy rozpocząć stosowanie. System terapeutyczny dopochwowy należy założyć w odpowiednim dniu cyklu i pozostawić na 3 tygodnie. Należy regularnie sprawdzać jego obecność w pochwie, szczególnie przed i po stosunku, aby zapewnić skuteczną ochronę antykoncepcyjną. Po 3 tygodniach należy usunąć Mirgi i zrobić tygodniową przerwę, podczas której zwykle pojawia się krwawienie.
Nie należy stosować niektórych metod antykoncepcji mechanicznej, jak diafragma, kapturek naszyjkowy czy prezerwatywa dla kobiet, ponieważ mogą one utrudniać prawidłowe założenie urządzeń. Dozwolone jest jednak stosowanie prezerwatywy dla mężczyzn jako dodatkowej metody.
Instrukcja zakładania i usuwania, a także informacje odnośnie tego kiedy należy założyć pierwszy system terapeutyczny dopochwowy Mirgi znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku.
System terapeutyczny dopochwowy Mirgi należy pozostawić w pochwie przez trzy tygodnie bez przerwy, licząc od dnia założenia. Po upływie tego czasu należy usunąć go w tym samym dniu tygodnia i o zbliżonej godzinie, w jakiej został założony (np. jeśli założono go w środę o 22:00, powinien zostać usunięty w środę 3 tygodnie później o tej samej godzinie). Po usunięciu systemu należy zrobić tygodniową przerwę, w trakcie której może wystąpić krwawienie, zwykle pojawiające się 2-3 dni po usunięciu.
Nowy system należy założyć dokładnie po tygodniu przerwy, w tym samym dniu tygodnia i o podobnej godzinie, nawet jeśli krwawienie nadal trwa. Opóźnienie w założeniu nowego systemu o więcej niż 3 godziny może zmniejszyć jego skuteczność antykoncepcyjną, w takim przypadku należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi postępowania po zapomnieniu o założeniu systemu. Przy regularnym stosowaniu Mirgi krwawienia będą występować w podobnych dniach tygodnia każdego miesiąca.
Informacje o tym co robić w przypadku braku krwawienia, nieoczekiwanego krwawienia, zmiany dnia wystąpienia krwawienia, a także chęci opóźnienia wystąpienia krwawienia znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania leku Mirgi.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Mirgi należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Mirgi
Postępowanie w razie przypadkowego wypadnięcia Mirgi z pochwy, znajdowania się Mirgi jakiś czas poza pochwą, uszkodzenia systemu terapeutycznego dopochwowego, zapomnienia o założeniu nowego systemu terapeutycznego dopochwowego, zapomnienia o usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego na czas znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku Mirgi.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Mirgi, przedawkowanie
Dotychczas nie odnotowano poważnych skutków ubocznych związanych z przedawkowaniem hormonów zawartych w leku Mirgi. W przypadku przypadkowego włożenia więcej niż jednego systemu terapeutycznego dopochwowego mogą wystąpić nudności, wymioty lub krwawienie z dróg rodnych. Należy usunąć dodatkowy system i skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustąpią.
Przerwanie stosowania leku Mirgi
Stosowanie leku Mirgi można przerwać w dowolnym momencie. Jeśli pacjentka nie planuje ciąży, powinna skonsultować się z lekarzem w celu wyboru innej metody antykoncepcji. W przypadku rezygnacji z Mirgi w celu zajścia w ciążę, zaleca się poczekać do pierwszej miesiączki po zakończeniu stosowania leku, aby ustalić datę porodu i rozpocząć starania o ciążę.
Mirgi – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku Mirgi w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z poniższych stanów. Pacjentka powinna poinformować lekarza, który dobierze odpowiednią alternatywną metodę antykoncepcji.
Przeciwwskazania do stosowania leku Mirgi – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- występowanie obecnie lub w przeszłości zakrzepu krwi w naczyniach żylnych nóg (zakrzepica żył głębokich), w płucach (zatorowość płucna) lub w innych organach,
- zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi – na przykład niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
- konieczność zabiegu chirurgicznego lub brak możliwości chodzenia przez długi czas,
- zawał serca lub udar,
- dławica piersiowa obecnie lub w przeszłości (choroba, która powoduje silny ból w klatce piersiowej, który może być pierwszym objawem zawału serca) lub przemijający napad niedokrwienny (przemijające objawy udaru),
- chorowanie na jakąkolwiek z poniższych chorób, które mogą podwyższać ryzyko powstania zakrzepu w tętnicy:
- ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
- bardzo wysokie ciśnienie krwi,
- bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi (cholesterolu lub trójglicerydów),
- hiperhomocysteinemia,
- występowanie aktualnie lub w przeszłości migreny nazywanej „migreną z aurą”,
- zapalenie trzustki związane z dużym stężeniem tłuszczów we krwi obecnie lub w przeszłości,
- ciężka choroba wątroby obecnie lub w przeszłości, a czynność wątroby nie powróciła do wartości prawidłowych,
- łagodny lub złośliwy nowotwór wątroby obecnie lub w przeszłości,
- rak piersi lub narządów płciowych obecnie lub w przeszłości albo istnieje podejrzenie tych nowotworów,
- występowanie krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie,
- uczulenie na etynyloestradiol lub etonogestrel lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów podczas stosowania leku Mirgi, należy niezwłocznie usunąć system i skonsultować się z lekarzem, stosując w międzyczasie niehormonalną metodę antykoncepcji.
Jeśli pacjentka ma zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C i przyjmuje leki zawierające ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dazabuwir, glekaprewir z pibrentaswirem, lub sofosbuwir z welpataswirem i woksylaprewirem, nie powinna stosować systemu Mirgi
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjentka zauważy objawy sugerujące obecność zakrzepów krwi, które mogą wskazywać na zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną, zawał serca lub udar.
Pacjentka powinna poinformować lekarza o występowaniu któregokolwiek z poniższych stanów:
- rak piersi obecnie lub u członków najbliższej rodziny w przeszłości,
- padaczka,
- choroba wątroby (np. żółtaczka) lub choroba pęcherzyka żółciowego (np. kamica żółciowa),
- choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego (przewlekłe zapalne choroby jelit),
- toczeń rumieniowaty układowy (choroba wpływająca na naturalny system obronny),
- zespół hemolityczno-mocznicowy (zaburzenie krzepnięcia krwi powodujące niewydolność nerek),
- niedokrwistość sierpowatokrwinkowa (dziedziczna choroba czerwonych krwinek),
- podwyższony poziom tłuszczów we krwi (hipertriglicerydemia) lub dodatni wywiad rodzinny dla tej choroby. Hipertriglicerydemia jest powiązana z podwyższonym ryzykiem pojawienia się zapalenia trzustki,
- konieczność zabiegu chirurgicznego lub brak możliwości chodzenia przez długi czas,
- stan bezpośrednio po porodzie – podwyższone ryzyko powstania zakrzepów krwi. Należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania informacji, kiedy można rozpocząć przyjmowanie leku Mirgi po porodzie,
- zapalenie żył pod skórą (zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych),
- żylaki,
- choroby, które wystąpiły po raz pierwszy lub nasiliły się w okresie ciąży lub poprzedniego stosowania hormonów płciowych (np. utrata słuchu, porfiria [choroba krwi], opryszczka ciężarnych [pęcherzykowa wysypka skórna w czasie ciąży], pląsawica Sydenhama [choroba układu nerwowego, w której występują mimowolne, gwałtowne ruchy ciała],
- objawy obrzęku naczynioruchowego takie jak obrzęk twarzy języka i (lub) gardła i (lub) trudności w połykaniu lub pokrzywka, mogące powodować trudności w oddychaniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Środki zawierające estrogeny mogą spowodować lub zaostrzyć objawy dziedzicznego lub nabytego obrzęku naczynioruchowego,
- ostuda obecnie lub w przeszłości (plamy barwnikowe barwy żółtawobrązowej, tak zwane „plamy ciążowe”, zwłaszcza na twarzy). W przypadku ich występowania należy unikać zbyt mocnego nasłonecznienia i promieniowania UV,
- zaburzenia, które utrudniają stosowanie leku Mirgi – np. częste zaparcia, wypadanie szyjki macicy lub ból w czasie stosunku,
- nagła, częsta potrzeba oddawania moczu z uczuciem pieczenia i (lub) bólu oraz w przypadku gdy pacjentka nie może znaleźć systemu terapeutycznego dopochwowego wewnątrz pochwy. Wymienione objawy mogą wskazywać na przypadkowe umieszczenie systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi w pęcherzu moczowym.
Jeśli powyższe objawy pojawią się lub nasilą podczas stosowania leku Mirgi, również należy zgłosić to lekarzowi.
ZAKRZEPY KRWI
Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak system terapeutyczny dopochwowy Mirgi, nieznacznie zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi w porównaniu do braku takiej terapii. Zakrzepy mogą występować w żyłach („zakrzepica żylna” lub „żylna choroba zakrzepowo-zatorowa”) lub tętnicach („zakrzepica tętnicza” lub „tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe”) i w rzadkich przypadkach blokować naczynia krwionośne, prowadząc do poważnych komplikacji. Powrót do zdrowia nie zawsze jest pełny, a skutki zakrzepów mogą być trwałe lub, bardzo rzadko, śmiertelne. Należy jednak pamiętać, że całkowite ryzyko szkodliwych zakrzepów krwi związanych ze stosowaniem leku Mirgi jest niewielkie.
Szczegółowe informacje na temat zakrzepów, możliwych chorób nowotworowych i psychicznych znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania leku Mirgi.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Mirgi z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Mirgi w ciąży i w okresie karmienia piersią
Leku Mirgi nie należy stosować w ciąży ani w przypadku podejrzenia ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania, powinna usunąć system terapeutyczny dopochwowy i skonsultować się z lekarzem. W przypadku decyzji o przerwaniu stosowania leku w celu zajścia w ciążę, należy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Stosowanie leku Mirgi w okresie karmienia piersią nie jest zalecane. Jeśli pacjentka planuje stosować Mirgi podczas karmienia, powinna wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Mirgi a prowadzenie pojazdów
Lek Mirgi nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługę maszyn.
Mirgi – skutki uboczne
Stosując Mirgi, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Mirgi może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.
Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania zakrzepów krwi w żyłach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub tętnicach (tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe). Szczegółowe informacje o czynnikach ryzyka można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania leku.
W przypadku wystąpienia objawów obrzęku naczynioruchowego, takich jak obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w przełykaniu, pokrzywka lub problemy z oddychaniem, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Możliwe częste działania niepożądane Mirgi (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- bóle brzucha,
- mdłości (nudności),
- zakażenia pochwy przez drożdżaki (takie jak „pleśniawka”),
- dyskomfort spowodowany obecnością systemu w pochwie,
- świąd narządów płciowych,
- upławy,
- bóle głowy lub migrenowe bóle głowy,
- nastrój depresyjny,
- zmniejszenie popędu płciowego,
- ból piersi,
- ból miednicy,
- bolesne miesiączki,
- trądzik,
- zwiększenie masy ciała.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Mirgi?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Mirgi? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Mirgi znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Mirgi nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Mirgi to lek stosowany u kobiet jako środek antykoncepcyjny. Jego działanie polega na uwalnianiu do krwioobiegu hormonów, które zapobiegają uwalnianiu komórek jajowych z jajników. Lek Mirgi dostępny jest wyłącznie na receptę. W związku z dużą ilością możliwych przeciwwskazań i działań niepożądanych, lek powinien być stosowany zawsze po dokładnym wywiadzie i badaniu ginekologicznym.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na antykoncepcję hormonalną:
Nie, Mirgi jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Poprawnie stosowany system dopochwowy Mirgi jest skuteczny, jednak należy pamiętać, że żaden środek antykoncepcyjny nie daje 100% ochrony przed nieplanowaną ciążą.
Producent nie podaje w ulotce możliwych interakcji leku z alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek leków może wpływać na ich wchłanianie i skuteczność terapeutyczną.
Aby założyć krążek Mirgi należy umyć ręce, ścisnąć krążek, aby utworzyć owal, i delikatnie włożyć go do pochwy, przesuwając w górę i do tyłu, aż znajdzie się w wygodnej pozycji. Można to zrobić w pozycji stojącej z uniesioną nogą, siedząc lub kucając.
Mirgi działa poprzez uwalniane do krwioobiegu hormony, które zapobiegają uwalnianiu komórki jajowej z jajników. Dzięki temu plemniki nie mogą jej zapłodnić.
Krążek Mirgi należy założyć w pierwszym dniu cyklu, czyli w pierwszym dniu miesiączki. Jeśli zostanie założony między 2. a 5. dniem cyklu, przez pierwsze 7 dni stosowania należy używać dodatkowej metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.
Skuteczność Mirgi zależy od wielu czynników. Nie jest jednak uznawany za najskuteczniejszą metodę antykoncepcyjną, gdyż istnieje ryzyko jego przypadkowego usunięcia np. podczas stosunku płciowego.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.