e-Konsultacja po Receptę Online

Mirena

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Mirena to wkładka domaciczna, stosowana w ramach hormonalnej antykoncepcji i jako metoda leczenia nadmiernych krwawień menstruacyjnych o niewiadomym pochodzeniu. Uwalnia substancję czynną hamującą owulację – lewonorgestrel. Wkładkę powinien założyć lekarz mający doświadczenie w prowadzeniu tego typu terapii. Podczas konsultacji na Receptomat.pl możesz uzyskać e-receptę na Mirenę.

Mirena – co to za lek?

Wkładka hormonalna Mirena to metoda antykoncepcji hormonalnej, oparta na działaniu lewonorgestrelu uwalnianego stopniowo w jamie macicy w ilości 20 mikrogramów na dobę. Lek jest stosowany głównie przez kobiety, które chcą zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę, ale może być zalecony także pacjentkom z problemem nadmiernych krwawień miesiączkowych. System Mirena ma kształt litery T, co pozwala na dopasowanie do kształtu jamy macicy. W jego pionowej części znajduje się pojemnik z lekiem, natomiast w pętli w dolnej części są umieszczone nitki służące do usuwania systemu. Według deklaracji producenta, Mirena zapobiega ciąży przez 8 lat po założeniu i ma taką samą skuteczność jak najbardziej skuteczna wkładka domaciczna z miedzią. Pacjentka powinna pozostawać pod regularną kontrolą lekarza i reagować na wszelkie niepokojące objawy opisane w ulotce. 

Na co stosuje się Mirenę?

Lek Mirena jest stosowany w celu zapobiegania ciąży oraz w terapii nadmiernych krwawień miesiączkowych niewiadomego pochodzenia.

Jak działa Mirena?

Wkładka domaciczna Mirena zawiera substancję czynną lewonorgestrel. Jest to syntetyczny progestagen, który hamuje owulację, utrudnia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej i zagęszcza śluz szyjkowy, tym samym zapobiegając ciąży. System domaciczny uwalnia substancję czynną w stałej dawce dobowej, co zapewnia ciągłość działania preparatu.

Dla kogo jest przeznaczony lek Mirena?

Lek Mirena jest przeznaczony dla kobiet, które rozpoczęły miesiączkowanie. Nie jest wskazany do stosowania przed pierwszą menstruacją.

Co wchodzi w skład leku Mirena?

System domaciczny Mirena zawiera substancję czynną lewonorgestrel w ilości 52 miligramów.

Pozostałe substancje pomocnicze to: polidimetylosiloksan elastomer, bezwodna krzemionka koloidalna, polietylen, siarczan baru, tlenek żelaza.

Mirena – zamienniki

W przypadku leku Mirena zamiennik to m.in. Levosert, Levosert Easy.

Mirena – dawkowanie

Wkładka antykoncepcyjna Mirena może być założona wyłącznie przez lekarza lub inny fachowy personel posiadający odpowiednie doświadczenie. Podczas wizyty pacjentka przechodzi badanie ginekologiczne, a następnie system jest aplikowany do jamy macicy z zachowaniem zasad antyseptyki. Jeśli jest to konieczne, lekarz może wykonać miejscowe znieczulenie szyjki macicy. U niektórych pacjentek po założeniu wkładki występuje ból i zawroty głowy. Objawy powinny ustąpić w ciągu pół godziny przebywania w pozycji leżącej. Jeśli się tak nie stanie, może to oznaczać, że system został nieprawidłowo założony i należy przeprowadzić badanie oraz go usunąć. 

Optymalnie system Mirena powinno się założyć w ciągu 7 dni od rozpoczęcia krwawienia miesiączkowego, ponieważ wtedy działa od razu. Jeśli nie jest to możliwe, wkładkę można założyć w dowolnym dniu, jednak nie wolno odbywać stosunków płciowych bez antykoncepcji od ostatniego krwawienia miesiączkowego i należy mieć negatywny wynik testu ciążowego przed założeniem systemu. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji lek może nie działać od razu, dlatego powinno się stosować barierową antykoncepcję lub powstrzymać się od współżycia przez 7 dni. Wkładka Mirena nie jest metodą antykoncepcji awaryjnej (po stosunku). 

Lekarz powinien skontrolować obecność wkładki w ciągu 4-12 tygodni od założenia, a następnie przynajmniej raz w roku. Ponadto, należy zgłosić się do lekarza w następujących sytuacjach:

  • niewyczuwanie nitek w pochwie,
  • wyczuwanie dolnej części systemu,
  • podejrzenie ciąży,
  • uporczywy ból brzucha, gorączka lub nietypowa wydzielina z pochwy,
  • ból lub dyskomfort podczas stosunku u kobiety lub jej partnera,
  • nagłe zmiany w cyklu miesiączkowym (np. skąpe miesiączki, brak miesiączek, a następnie uporczywe krwawienie lub ból, intensywne krwawienie),
  • inne problemy ze zdrowiem (tj. migrenowe bóle głowy, silne nawracające bóle głowy, nagłe problemy z widzeniem, żółtaczka, wzrost ciśnienia tętniczego),
  • zaistnienie któregokolwiek ze stanów opisanych w części 2 ulotki.

Pacjentka, u której założono wkładkę Mirena, otrzyma od lekarza kartę przypominającą, którą powinna zabierać ze sobą na każdą zaplanowaną wizytę. 

Działanie antykoncepcyjne wkładki Mirena utrzymuje się przez 8 lat, a skuteczność w leczeniu nadmiernych krwawień przez 5 lat. Jeśli pacjentka chce zajść w ciążę, lekarz może w łatwy sposób usunąć system w dowolnym czasie. Zazwyczaj jest to bezbolesne, a zajście w ciążę jest możliwe podczas pierwszego cyklu. Wkładkę można wymienić na nową w dowolnym dniu cyklu i będzie ona działać od razu.

Podczas stosowania leku Mirena pacjentka może zauważyć zmiany w cyklu miesiączkowym (np. plamienia, krótsze lub dłuższe cykle, skąpe krwawienie, intensywne krwawienia, brak krwawienia). U niektórych kobiet może dojść do całkowitego zatrzymania miesiączek. Jeśli krwawienie nie wystąpiło przez 6 miesięcy i wywołuje to niepokój pacjentki, może ona wykonać test ciążowy. W przypadku wyniku negatywnego nie ma potrzeby wykonywania innych badań, chyba że występują inne objawy ciąży. Po usunięciu wkładki miesiączki powracają do normalnego stanu.

Po założeniu wkładki Mirena należy powstrzymać się od stosunków płciowych przez około 24 godziny. Jeśli wkładkę założono w innej części cyklu niż podczas pierwszych 7 dni, należy zrezygnować ze współżycia na 7 dni lub stosować barierową antykoncepcję. Wkładka nie powinna być wyczuwalna podczas stosunku. Jeśli tak nie jest, należy unikać współżycia do czasu sprawdzenia przez lekarza położenia wkładki.

Kobietom z założonym systemem Mirena zaleca się stosowanie podpasek. Jeśli zdecydują się na używanie tamponów lub kubeczków menstruacyjnych, powinny robić to ostrożnie, aby nie pociągnąć za nitki systemu Mirena. 

Rzadko zdarza się, że bez wiedzy pacjentki dochodzi do całkowitego lub częściowego wydalenia systemu Mirena podczas miesiączki. W takiej sytuacji lek nie zapewnia ochrony antykoncepcyjnej.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku Mirena, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Mirena – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Mirena – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na lewonorgestrel lub inny składnik leku,
  • ciąża lub podejrzenie ciąży,
  • nowotwór zależny od progesteronu (np. rak piersi),
  • istniejące lub nawracające stany zapalne w miednicy mniejszej (zakażenia żeńskich narządów płciowych),
  • zapalenie szyjki macicy,
  • infekcje dolnego odcinka dróg rodnych,
  • poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy,
  • zakażenia macicy po poronieniu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
  • stany sprzyjające rozwojowi zakażenia,
  • nieprawidłowe komórki nabłonka szyjki macicy,
  • rak szyjki macicy lub trzonu macicy (lub jego podejrzenie),
  • niewyjaśnione nieprawidłowe krwawienia z macicy,
  • nieprawidłowości w jamie lub szyjce macicy (np. włókniakomięśniaki),
  • czynne choroby wątroby, nowotwór wątroby.

Środki ostrożności:

Przed rozpoczęciem stosowania systemu domacicznego Mirena należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz przeprowadzi badania, które mogą obejmować badanie wymazu z szyjki macicy, badania w kierunku zakażeń i chorób przenoszonych drogą płciową, a także test ciążowy. 

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów po raz pierwszy w trakcie stosowania leku Mirena, należy poinformować lekarza:

  • migrena, asymetryczne ubytki pola widzenia lub inne objawy mogące świadczyć o przemijającym niedokrwieniu mózgu,
  • wyjątkowo silny ból głowy,
  • żółtaczka,
  • duży wzrost ciśnienia krwi,
  • ciężka choroba tętnic (tj. udar mózgu, zawał serca),
  • ostra żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

Lekarz zdecyduje, czy konieczne jest usunięcie wkładki Mirena.

U kobiet z wrodzonymi wadami serca lub wadami zastawek zwiększającymi ryzyko zapalenia mięśnia sercowego należy zachować ostrożność podczas stosowania wkładki Mirena. W przypadku cukrzycy konieczne jest kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. 

Nieregularne krwawienia mogą maskować niektóre objawy polipów lub raka, dlatego należy rozważyć badania diagnostyczne.

Tuż po założeniu oraz przez pierwszy miesiąc od założenia wkładki Mirena istnieje zwiększone ryzyko zakażenia w obrębie miednicy mniejszej. Tego typu zakażenia często mają związek z chorobami przenoszonymi drogą płciową, a ich ryzyko wzrasta w przypadku kontaktów płciowych z wieloma partnerami. Niezbędne jest właściwe leczenie ze względu na wpływ na płodność i ryzyko rozwoju ciąży pozamacicznej w przyszłości. Lekarz może zdecydować o usunięciu systemu w przypadku nawracających stanów zapalnych błony śluzowej macicy lub narządów miednicy mniejszej, ostrych i ciężkich stanów zapalnych lub stanów zapalnych nieustępujących po kilku dniach leczenia. Należy pilnie skontaktować się z lekarzem w przypadku bólu w dolnej części brzucha, podwyższonej temperatury ciała, bólu podczas stosunku płciowego lub nietypowych krwawień z dróg rodnych.

O wypadnięciu wkładki Mirena mogą świadczyć krwawienie z dróg rodnych lub ból w podbrzuszu. Mogą nie wystąpić także żadne objawy. Ponieważ wypadnięcie systemu oznacza utratę ochrony przed zajściem w ciążę, zaleca się sprawdzanie palcami, czy nitki systemu znajdują się we właściwym miejscu. Jeśli pacjentka nie może wyczuć nitek w okolicy ujścia szyjki macicy, powinna zastosować inne metody antykoncepcji (prezerwatywy) i skontaktować się z lekarzem.

Należy zgłosić się do lekarza w przypadku podejrzenia, że podczas zakładania systemu doszło do przebicia ściany macicy. Mogą o tym świadczyć:

  • silny ból,
  • ciężkie krwawienie po założeniu,
  • ból lub krwawienie trwające dłużej niż kilka tygodni,
  • nagła zmiana menstruacji,
  • ból podczas współżycia,
  • niemożność wyczucia nitek systemu.

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby kobieta z założoną wkładką Mirena zaszła w ciążę. Jeśli jednak tak się stanie, występuje zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej, która jest stanem ciężkim wymagającym niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Ciąża pozamaciczna może objawiać się zatrzymaniem krwawień menstruacyjnych, a następnie uporczywymi krwawieniami lub bólem, tępymi lub bardzo silnymi bólami w podbrzuszu oraz typowymi objawami ciąży z jednoczesnym krwawieniem i zawrotami głowy.

U niektórych kobiet stosujących lek Mirena wystąpiła depresja lub obniżenia nastroju. W razie takich objawów należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Wkładka wewnątrzmaciczna Mirena nie zapewnia ochrony przed zakażeniem wirusem HIV ani chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Mirena z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Mireny w ciąży i w okresie karmienia piersią

Wkładka domaciczna Mirena nie może być stosowana w ciąży ani w razie jej podejrzenia. Brak krwawienia miesiączkowego nie zawsze oznacza ciążę. Jeśli miesiączka zanikła i występują inne objawy ciąży przy spirali Mirena (tj. nudności, zmęczenie, tkliwość piersi), należy zgłosić się na badania do lekarza. W przypadku zajścia w ciążę przez kobietę z założoną wkładką, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu usunięcia wkładki. Usunięcie wkładki może prowadzić do poronienia. Z kolei pozostawienie wkładki zwiększa ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego. 

Mirena może być stosowana podczas karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie preferowane są niehormonalne metody antykoncepcji.

Mirena a prowadzenie pojazdów 

Mirena nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Mirena – skutki uboczne 

Stosując lek Mirena należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każda pacjentka ich doświadczy.

Do bardzo częstych działań niepożądanych wkładki Mirena (mogą występować częściej niż u 1 na 10 osób) zalicza się:

  • krwawienie maciczne lub pochwowe (tj. plamienia, rzadkie miesiączki, brak miesiączki),
  • łagodne torbiele jajnika.

Częste skutki uboczne wkładki Mirena (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:

  • nastrój depresyjny lub depresja,
  • nerwowość,
  • obniżony popęd płciowy,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • trądzik,
  • bóle pleców,
  • bóle w miednicy,
  • bolesna menstruacja,
  • upławy,
  • infekcja sromu lub pochwy,
  • tkliwość piersi,
  • bóle piersi,
  • wydalenie systemu domacicznego Mirena,
  • wzrost masy ciała.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych, jakie może powodować wkładka Mirena. Skutki uboczne zostały szczegółowo opisane w ulotce leku. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących działań niepożądanych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Mirena?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Mirena? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Mirena znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli w wykazie leków refundowanych nie znajduje się Mirena (wkładka), cena może różnić się w zależności od apteki.

Wkładka Mirena to domaciczny system terapeutyczny stosowany w celu zapobiegania ciąży i leczenia obfitych krwawień miesiączkowych. Substancją czynną leku jest lewonorgestrel, który uwalnia się stopniowo z wkładki założonej do jamy macicy. Wkładkę Mirena powinien założyć doświadczony lekarz, po uprzednim zbadaniu pacjentki. Duże znaczenie mają regularne wizyty kontrolne, które powinny odbywać się co najmniej raz w roku. W ulotce opisano szczegółowo zasady bezpiecznego stosowania wkładki i objawy wymagające pilnego kontaktu z lekarzem. E-receptę na lek Mirena można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na antykoncepcję hormonalną:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Mirena (8)

Wkładka hormonalna Mirena może powodować wzrost masy ciała. To działanie niepożądane zostało wymienione jako częste, co oznacza, że może wystąpić u mniej niż 1 na 10 kobiet. Każda pacjentka może reagować inaczej na hormonalne metody antykoncepcyjne. W przypadku obaw dotyczących tycia lub innych skutków ubocznych warto skonsultować się z lekarzem.

Wkładka Mirena może powodować różne skutki uboczne, przy czym najczęściej (u więcej niż 1 na 10 kobiet) obserwuje się krwawienia maciczne lub pochwowe (np. plamienia, rzadkie miesiączki, brak miesiączek) i łagodne torbiele jajnika. Częste skutki uboczne wkładki Mirena to m.in. nastrój depresyjny i depresja, obniżenie libido, bóle lub zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, bóle i tkliwość piersi, bolesne miesiączkowanie czy trądzik. Niektóre skutki uboczne wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Należą do nich m.in. zakażenia w obrębie miednicy mniejszej, które mogą objawiać się bólem w podbrzuszu, podwyższoną temperaturą ciała, bólem podczas stosunku płciowego i nietypowymi krwawieniami z dróg rodnych. Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w ulotce leku. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wkładka antykoncepcyjna Mirena jest dostępna wyłącznie na receptę. Jest to preparat, który może być stosowany wyłącznie pod kontrolą doświadczonego lekarza. Opieka nad pacjentką wymaga dokładnego badania przed założeniem wkładki, a także regularnych wizyt kontrolnych. Receptę na wkładkę Mirena można uzyskać podczas wizyty u lekarza (najczęściej ginekologa).

Działanie antykoncepcyjne wkładki Mirena utrzymuje się przez 8 lat od założenia. Najpóźniej po tym czasie system powinien być usunięty lub wymieniony. Jeśli chodzi o leczenie nadmiernych krwawień miesiączkowych, to lek zachowuje skuteczność przez 5 lat. Powinien być usunięty lub wymieniony w przypadku nawrotu nadmiernych krwawień miesiączkowych lub najpóźniej po 8 latach. Jeśli pacjentka będzie planowała zajście w ciążę, lekarz może w dowolnym momencie w łatwy sposób usunąć wkładkę.

Po założeniu wkładki Mirena zaleca się rezygnację ze współżycia na około 24 godziny. Ma to pozwolić organizmowi odpocząć. Po tym okresie, jeśli pacjentka nie doświadcza żadnych niepokojących objawów, może wznowić współżycie. Jeśli system Mirena został założony w ciągu pierwszych 7 dni cyklu, zapewnia ochronę przed zajściem w ciążę od razu. W przypadku założenia wkładki w innej części cyklu, przez pierwszych 7 dni należy stosować dodatkową barierową antykoncepcję (np. prezerwatywy) lub zrezygnować ze współżycia.

Wkładka domaciczna Mirena ma wpływ na cykl miesiączkowy. Przez pierwszych 3-6 miesięcy mogą występować częste plamienia lub niewielkie krwawienia poza miesiączką. Miesiączki mogą stać się nieregularne, krótsze lub dłuższe, a także mogą występować plamienia. U niektórych kobiet możliwe jest nawet zatrzymanie miesiączki.

Tak, pomimo stosowania wkładki Mirena, istnieje możliwość zajścia w ciążę, choć jest to mało prawdopodobne (w pierwszym roku stosowania wkładki ciążę stwierdzono u 2 na 1000 kobiet). Objawy ciąży przy wkładce Mirena mogą obejmować m.in. brak krwawienia miesiączkowego, nudności, zmęczenie i tkliwość piersi. Należy jednak pamiętać, że w czasie stosowania systemu Mirena u niektórych kobiet krwawienia miesiączkowe mogą po pewnym czasie zaniknąć, a brak krwawienia nie zawsze oznacza ciążę. Jeżeli krwawienie miesiączkowe nie wystąpiło przez sześć tygodni i budzi to niepokój, można wykonać test ciążowy. Jednocześnie jeśli kobieta stosująca system Mirena zajdzie w ciążę, wzrasta prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej. Jest to ciężki stan, który wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza. Objawy, które mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną, to zatrzymanie krwawień miesiączkowych, a następnie uporczywe krwawienia lub ból, tępe lub bardzo silne bóle w dolnej części jamy brzusznej oraz typowe objawy ciąży z równoczesnym krwawieniem i zawrotami głowy. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania systemu Mirena, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

U niektórych kobiet stosujących Mirenę mogą występować objawy takie jak tkliwość lub ból piersi. Te dolegliwości mogą być związane z hormonalnymi zmianami w organizmie, które wpływają na gruczoły piersiowe. Może dochodzić także do obrzmienia piersi, co jest wynikiem zatrzymywania wody w organizmie oraz wpływu hormonów na tkankę tłuszczową. Zgodnie z informacją zawartą w ChPL, u kobiet stosujących Mirenę opisywano przypadki raka piersi, jednak z nieznaną częstością.

e-Konsultacja po Receptę Online
Mirena

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem