Najważniejsze informacje:
Poniższy opis pozwoli Ci zapoznać się z informacjami dotyczącymi stosowania systemu antykoncepcyjnego Adaring — ceny, zamienników i możliwych skutków ubocznych. Dodatkowo znajdziesz tu również inne, szczegółowe wiadomości na temat środka Adaring — ulotkę producenta. W razie dodatkowych pytań, możesz skorzystać z konsultacji ze specjalistą na stronie Receptomat.pl. Tam również, w razie potrzeby, uzyskasz e-receptę na Adaring.
postać / dawka | Adaring 0,12 mg + 0,015 mg / 24h (system terapeutyczny dopochwowy) |
substancja czynna | Etonogestrelum + Ethinylestradiolum / Etonogestrel + Etynyloestradiol |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja |
podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A., Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152 Czosnów |
Lek Adaring nie jest objęty refundacją.
Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.
W obiegu znajduje się również lek Adaring w opakowaniu zawierającym 6 systemów.
Adaring to dopochwowy krążek antykoncepcyjny zawierający niewielkie ilości dwóch kobiecych hormonów — etonogestrelu i etynyloestradiolu. Po uwolnieniu z systemu hormony przenikają do krwi i blokują uwalnianie komórek jajowych z jajników, uniemożliwiając w ten sposób zapłodnienie.
Adaring zawiera więcej niż jeden hormon, jednak ich stężenie jest stosunkowo niewielkie, dlatego preparat zalicza się do złożonych środków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów.
Mechanizm działania jest podobny, jak w przypadku doustnych złożonych środków antykoncepcyjnych. W odróżnieniu od tabletek, które należy przyjmować codziennie, Adaring umieszcza się w pochwie, gdzie system pozostaje przez 3 tygodnie, uwalniając dobowo 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu.
Adaring jest preparatem stosowanym wyłącznie u kobiet powyżej 18. roku życia.
Sprawdź opinie pacjentów o Adaring.
Substancjami czynnymi w systemie terapeutycznym dopochwowym są: etonogestrel i etynyloestradiol.
Pozostałe składniki: kopolimer etylenu i octanu winylu, poliuretan.
Lek Adaring należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Możliwe jest samodzielne zakładanie i usuwanie systemu. System należy umieścić w pochwie we właściwym dniu cyklu:
System przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych.
Nie należy stosować systemu terapeutycznego Adaring, jeśli pacjentka:
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu Adaring u pacjentek:
Przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego w przypadku wystąpienia objawów mogących świadczyć o zakrzepicy należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych prawdopodobnie zwiększa ryzyko występowania raka piersi, dlatego ważne jest regularne przeprowadzanie badań w tym kierunku.
Adaring jest przeznaczony dla kobiet powyżej 18. roku życia.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty.
Możliwe są interakcje pomiędzy krążkiem Adaring a innymi lekami, szczególnie stosowanymi w leczeniu:
Powyższe preparaty mogą powodować niespodziewane krwawienia lub zmniejszenie stężenia leku Adaring we krwi i obniżenie jego skuteczności antykoncepcyjnej.
Adaring może wpływać na działanie leków zawierających cyklosporynę lub leków przeciwpadaczkowych.
Nie należy stosować systemu Adaring razem z prezerwatywą dla kobiet, diafragmą lub kapturkiem naszyjkowym.
Nie należy stosować systemu terapeutycznego dopochwowego Adaring w ciąży. Jeśli pacjentka w trakcie stosowania tej metody antykoncepcji, zorientuje się, że jest w ciąży, należy jak najszybciej usunąć Adaring z pochwy i skontaktować się ze specjalistą.
Uważa się za bezpieczne dla dziecka stosowanie Adaring w okresie karmienia piersią. Badania nie wykazały problemów rozwojowych u dzieci karmionych mlekiem matek przyjmujących złożone środki antykoncepcyjne. Jednak ze względu na to, że mogą negatywnie wpływać na produkcję mleka, nie zaleca się stosowania takich preparatów w pierwszych dwóch (a najlepiej sześciu) tygodniach laktacji. Zalecana jest również regularna kontrola masy ciała niemowlęcia.
Jak każdy lek Adaring może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią.
Adaring — działania niepożądane występujące:
O innych działaniach niepożądanych występujących z mniejszą częstotliwością (rzadkie lub o nieznanej częstości) można dowiedzieć się z ulotki Adaring.
W przypadku pojawiania się objawów, takich jak: obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności z przełykaniem, oddychaniem lub objawów mogących wskazywać na występowanie zakrzepicy lub zatoru (patrz. ulotka „Jak rozpoznać wystąpienie zakrzepów krwi”) należy natychmiast udać się do lekarza lub na najbliższy SOR.
System terapeutyczny dopochwowy Adaring powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu chroniącym go przed światłem.
Najczęstsze pytania pacjentów przyjmujących lek Adaring.
Przed założeniem systemu należy dokładnie umyć ręce. Następnie znaleźć wygodną pozycję i wyciągnąć Adaring z saszetki. Po ściśnięciu systemu kciukiem i palcem wskazującym należy włożyć go do pochwy i wepchnąć lekko wgłąb. Ponieważ system terapeutyczny dopochwowy nie stanowi metody barierowej, na działanie antykoncepcyjne nie wpływa umiejscowienie przyrządu. System nie powinien powodować dyskomfortu, wtedy uznaje się, że jest prawidłowo założony.
Po 3 tygodniach należy go usunąć, zaczepiając palcem o brzeg systemu (lub chwytając palcem wskazującym i środkowymi) i wyciągając go na zewnątrz.
Nuvaring stanowi zamiennik preparatu Adaring, dlatego uznaje się, że przy prawidłowym użytkowaniu i stosowaniu zaleceń z ulotki producenta, oba krążki jednakowo chronią przed ciążą.