Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
NuvaRing

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

NuvaRing

Szukasz wygodnego i skutecznego środka antykoncepcyjnego? NuvaRing to system (krążek) dopochwowy, który uwalnia niewielką ilość hormonów przez 3 tygodnie z rzędu. Dowiedz się więcej o krążkach dopochwowych z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na e-konsultację ze specjalistą i zamów e-receptę na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku NuvaRing:

  • nazwa: NuvaRing
  • dawka: (0,120 mg + 0,015 mg)/ 24 h
  • postać: system terapeutyczny dopochwowy
  • substancja czynna: etonogestrel (etonogestrelum) + etynylestradiol (ethinylestradiolum)
  • dostępne wielkości opakowań: 1 system + aplikator, 3 systemy + aplikatory
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Leki antykoncepcyjne

NuvaRing – krążek antykoncepcyjny z niewielką ilością hormonów, komfort i wygoda

NuvaRing to system antykoncepcyjny w postaci krążka dopochwowego, który stale uwalnia odpowiednią ilość hormonalnych substancji czynnych, które działają na organizm kobiety zapobiegając zajściu w ciążę. NuvaRing to system dopochwowy, który działa jak tabletka zawierająca złożony środek antykoncepcyjny. System antykoncepcyjny NuvaRing wydawany jest na receptę.

NuvaRing – co to jest i jak działa?

NuvaRing zawiera dwie substancje czynne – dwa syntetyczne hormony płciowe (etonogestrel i etynylestradiol), które są powoli uwalniane do krwioobiegu i hamują dojrzewanie i uwalnianie komórek jajowych z jajników. Ponadto syntetyczne hormony działają na system hormonalny kobiety, co wywołuje zmiany w strukturze błony śluzowej macicy i uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka. Utrudniony jest także transport i poruszanie się plemników w drogach rodnych kobiety.

System jest skonstruowany w taki sposób, by niewielka ilość żeńskich hormonów była uwalniana stale z krążka i oddziaływała na organizm kobiety. Krążek aplikuje się raz podczas jednego cyklu i pozostawia w ciele na 3 tygodnie z rzędu. Według opinii użytkowniczek to wygodne rozwiązanie, bowiem eliminuje potrzebę codziennego zażywania tabletek antykoncepcyjnych i ogranicza ryzyko związane z pominięciem tabletki.

Krążki dopochwowe NuvaRing to niewielka ilość hormonów

Dawka uwalnianych dwóch substancji czynnych jest niewielka, dlatego NuvaRing jest zaliczany do środków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów. To nowoczesna forma ochrony antykoncepcyjnej, która zapewnia długoterminową, wygodną i skuteczną ochronę przed zajściem w ciążę.

Krążki dopochwowe NuvaRing – jak stosować?

System stosuje się stale, aplikując go do pochwy na 3 tygodnie z rzędu. Każde opakowanie zawiera sprężysty i przezroczysty krążek do samodzielnego założenia dopochwowo i aplikator ułatwiający jego założenie (nie we wszystkich krajach jest on dołączony do opakowania).

Krążek samodzielnie aplikuje się do pochwy w odpowiednim dniu cyklu, np. pierwszego dnia cyklu przy rozpoczęciu stosowania leku. Pozostaje on w ciele kobiety przez 3 tygodnie z rzędu (powinien pozostawać w kontakcie z błoną śluzową macicy), a następnie należy samodzielnie go wyjąć. Po tym należy zrobić tygodniową przerwę bez stosowania NuvaRing. W tym czasie, zazwyczaj po 2-3 dniach od usunięcia krążka, powinno pojawić się plamienie lub krwawienie z odstawienia.

NuvaRing – jak założyć, jak wyjąć?

Jest to środek antykoncepcyjny do samodzielnego zakładania i usuwania. Należy przygotować nowe opakowanie NuvaRing, umyć ręce oraz przyjąć wygodną pozycję (np. stojąc z uniesioną nogą, leżąc lub siedząc w kucki). Po wyjęciu krążka z opakowania należy ścisnąć go kciukiem i palcem wskazującym oraz umieścić głęboko w pochwie (gdy brakuje aplikatora w opakowaniu – nie we wszystkich krajach jest dołączany do leku).

Po włożeniu krążka do pochwy należy sprawdzić, czy jest ułożony w dobrej pozycji, czyli takiej, w której kobieta go nie czuje. Jeśli „uwiera” lub jest wyczuwalny podczas codziennych czynności (chodzenie, siadanie), można w każdej chwili zmienić je pozycję delikatnie go przesuwając. Dokładne umiejscowienie krążka nie ma wpływu na jego skuteczność antykoncepcyjną.

Po trzech tygodniach, mniej więcej o tej samej porze należy usunąć krążek z pochwy. Wystarczy go chwycić dwoma palcami lub zaczepić jednym palcem i wysunąć z pochwy. Nie należy wyrzucać zużytego systemu do toalety, a do odpadów zmieszanych.

NuvaRing – kiedy założyć kolejny krążek?

Gdy minie 7-dniowa przerwa po wyjęciu poprzedniego krążka, należy założyć nowy krążek, rozpoczynając tym samym kolejny 28-dniowy cykl. Ważne, aby nie przekraczać 7 dni przerwy, a krążek zakładać i zdejmować zawsze o tej samej porze. Kolejny system należy założyć dokładnie po 28 dniach od założenia poprzedniego, nawet jeśli krwawienie z odstawienia jeszcze nie ustało.

System dopochwowy NuvaRing – czy krążek może wypadać?

Prawidłowo założony krążek nie powinien wypadać. Należy jednak systematycznie sprawdzać, czy znajduje się on w pochwie, np. przed i po stosunku seksualnym. To ważne, aby mieć pewność o wysokiej skuteczności tego środka antykoncepcyjnego. Zdarzają się sytuacje, kiedy krążek może zmienić swoje położenie lub wypaść, np. podczas stosunku, w czasie wyjmowania tamponu lub przy uporczywych zaparciach. Co zrobić w sytuacji, kiedy kobieta zauważy, że krążek wypadł? Powinna go oczyścić i ponownie umieścić w prawidłowym położeniu w pochwie.

Czy podczas stosowania leku NuvaRing należy dodatkowo stosować inne metody antykoncepcji mechanicznej?

Nie, podczas stosowania systemu NuvaRing (w Polsce jest jeszcze dostępny Ginoring) nie należy stosować niektórych metod mechanicznego zapobiegania ciąży, takich jak: prezerwatywa dla kobiet, kapturek naszyjkowy czy diafragma. Obecność krążka w pochwie może utrudniać ich prawidłowe założenie, a więc wpływać na skuteczność.

Jeśli jednak zajdzie potrzeba zastosowania mechanicznej antykoncepcji dla mężczyzn (np. prezerwatyw), wówczas można je stosować jako dodatkową metodę zapobiegania ciąży.

W jakim wieku można stosować krążki dopochwowe NuvaRing?

To metoda antykoncepcji hormonalnej przeznaczona do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym. Skuteczność tego leku oraz bezpieczeństwo jego stosowania zostały zbadane i ocenione u kobiet stosujących antykoncepcję w wieku od 18 do 40 lat. O najlepszej metodzie antykoncepcji hormonalnej, która najlepiej sprawdzi w przypadku konkretnej kobiety, powinna ona zdecydować razem z lekarzem.

System NuvaRing a ciąża. Czy można stosować w okresie karmienia piersią?

Krążki jako metoda antykoncepcyjna nie mogą być stosowane ani w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią. Gdy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, także przed założeniem systemu powinna skonsultować się ze swoim lekarzem i wykluczyć ciążę. Jeśli kobieta chciałaby stosować NuvaRing jako antykoncepcję po porodzie, wówczas powinna najpierw porozmawiać o tym ze swoim lekarzem i wspólnie wybrać najlepszą możliwą metodę zapobiegania ciąży.

Czy środek antykoncepcyjny NuvaRing chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

System NuvaRing aplikowany dopochwowo i stale uwalniający substancje czynne do krwioobiegu kobiety ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę. Zawarte w nich hormony oddziałują na jajniki wstrzymując dojrzewanie i uwalnianie komórek jajowych, co uniemożliwia zapłodnienie. Zawarte w systemie NuvaRing hormony nie stanowią chemicznej (ani tym bardziej fizycznej) ochrony przed wnikającymi wirusami, bakteriami i grzybami. Lek ten, podobnie jak inne metody antykoncepcji hormonalnej, nie chroni ani przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) ani żadną inną chorobą przenoszoną drogą płciową. Takie zabezpieczenie mogą stanowić wyłącznie metody antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatywy).

Opis produktu – ulotka leku NuvaRing (0,120 mg + 0,015 mg)/ 24 h

Podobne leki: