Najważniejsze informacje:
Szukasz wygodnego i skutecznego środka antykoncepcyjnego? NuvaRing to system (krążek) dopochwowy, który uwalnia niewielką ilość hormonów przez 3 tygodnie z rzędu. Dowiedz się więcej o krążkach dopochwowych z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na e-konsultację ze specjalistą i zamów e-receptę na Receptomat.pl.
postać / dawka | system terapeutyczny dopochwowy, 0,120 mg + 0,015 mg/24h |
substancja czynna | etonogestrel (etonogestrelum) + etynylestradiol (ethinylestradiolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Organon Polska Sp. z o.o. ul. Marszałkowska 126/134 00-008 Warszawa |
NuvaRing nie podlega refundacji. Lek występuje w postaci systemu terapeutycznego dopochwowego, w dawce 0,120 mg + 0,015 mg/24h 1 lub 3 sztuk, z aplikatorem lub bez.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
NuvaRing należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zawiera dwie substancje czynne – dwa syntetyczne hormony płciowe (etonogestrel i etynylestradiol), które są powoli uwalniane do krwioobiegu i hamują dojrzewanie i uwalnianie komórek jajowych z jajników.
Sprawdź opinie pacjentów o NuvaRing.
Syntetyczne hormony działają na system hormonalny kobiety, co wywołuje zmiany w strukturze błony śluzowej macicy i uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka. Utrudniony jest także transport i poruszanie się plemników w drogach rodnych kobiety.
System jest skonstruowany w taki sposób, by niewielka ilość żeńskich hormonów była uwalniana stale z krążka i oddziaływała na organizm kobiety. Krążek aplikuje się raz podczas jednego cyklu i pozostawia w ciele na 3 tygodnie z rzędu. Według opinii użytkowniczek to wygodne rozwiązanie, bowiem eliminuje potrzebę codziennego zażywania tabletek antykoncepcyjnych i ogranicza ryzyko związane z pominięciem tabletki.
Dawka uwalnianych dwóch substancji czynnych jest niewielka, dlatego NuvaRing jest zaliczany do środków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów. To nowoczesna forma ochrony antykoncepcyjnej, która zapewnia długoterminową, wygodną i skuteczną ochronę przed zajściem w ciążę.
To metoda antykoncepcji hormonalnej przeznaczona do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym. Skuteczność tego leku oraz bezpieczeństwo jego stosowania zostały zbadane i ocenione u kobiet stosujących antykoncepcję w wieku od 18 do 40 lat. O najlepszej metodzie antykoncepcji hormonalnej, która najlepiej sprawdzi w przypadku konkretnej kobiety, powinna ona zdecydować razem z lekarzem.
NuvaRing zawiera złożoną substancję czynną - etonogestrel i etynylestradiol. NuvaRing zawiera 11,7 mg etonogestrelu i 2,7 mg etynyloestradiolu.
Pozostałe składniki leku to: etylenu i octanu winylu kopolimer, 28% octanu winylu, etylenu i octanu winylu kopolimer, 9% octanu winylu, magnezu stearynian.
System stosuje się stale, aplikując go do pochwy na 3 tygodnie z rzędu.
Każde opakowanie zawiera sprężysty i przezroczysty krążek do samodzielnego założenia dopochwowo i aplikator ułatwiający jego założenie (nie we wszystkich krajach jest on dołączony do opakowania).
Krążek samodzielnie aplikuje się do pochwy w odpowiednim dniu cyklu, np. pierwszego dnia cyklu przy rozpoczęciu stosowania leku. Pozostaje on w ciele kobiety przez 3 tygodnie z rzędu (powinien pozostawać w kontakcie z błoną śluzową macicy), a następnie należy samodzielnie go wyjąć. Po tym należy zrobić tygodniową przerwę bez stosowania NuvaRing. W tym czasie, zazwyczaj po 2-3 dniach od usunięcia krążka, powinno pojawić się plamienie lub krwawienie z odstawienia.
Jest to środek antykoncepcyjny do samodzielnego zakładania i usuwania. Należy przygotować nowe opakowanie NuvaRing, umyć ręce oraz przyjąć wygodną pozycję (np. stojąc z uniesioną nogą, leżąc lub siedząc w kucki). Po wyjęciu krążka z opakowania należy ścisnąć go kciukiem i palcem wskazującym oraz umieścić głęboko w pochwie (gdy brakuje aplikatora w opakowaniu – nie we wszystkich krajach jest dołączany do leku).
Po włożeniu krążka do pochwy należy sprawdzić, czy jest ułożony w dobrej pozycji, czyli takiej, w której kobieta go nie czuje. Jeśli „uwiera” lub jest wyczuwalny podczas codziennych czynności (chodzenie, siadanie), można w każdej chwili zmienić je pozycję delikatnie go przesuwając. Dokładne umiejscowienie krążka nie ma wpływu na jego skuteczność antykoncepcyjną.
Po trzech tygodniach, mniej więcej o tej samej porze należy usunąć krążek z pochwy. Wystarczy go chwycić dwoma palcami lub zaczepić jednym palcem i wysunąć z pochwy. Nie należy wyrzucać zużytego systemu do toalety, a do odpadów zmieszanych.
Gdy minie 7-dniowa przerwa po wyjęciu poprzedniego krążka, należy założyć nowy krążek, rozpoczynając tym samym kolejny 28-dniowy cykl. Ważne, aby nie przekraczać 7 dni przerwy, a krążek zakładać i zdejmować zawsze o tej samej porze. Kolejny system należy założyć dokładnie po 28 dniach od założenia poprzedniego, nawet jeśli krwawienie z odstawienia jeszcze nie ustało.
Jeśli krążek znajdował się poza pochwą dłużej niż 3 godziny należy go wyrzucić i zastosować nowy pierścień. Jeśli krócej niż 3 godziny - skuteczność antykoncepcyjna została zachowana.
Nie należy przyjmować krążka, jeśli:
Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli:
Prawidłowo założony krążek nie powinien wypadać. Należy jednak systematycznie sprawdzać, czy znajduje się on w pochwie, np. przed i po stosunku seksualnym. To ważne, aby mieć pewność o wysokiej skuteczności tego środka antykoncepcyjnego. Zdarzają się sytuacje, kiedy krążek może zmienić swoje położenie lub wypaść, np. podczas stosunku, w czasie wyjmowania tamponu lub przy uporczywych zaparciach. Co zrobić w sytuacji, kiedy kobieta zauważy, że krążek wypadł? Powinna go oczyścić i ponownie umieścić w prawidłowym położeniu w pochwie.
Nie, podczas stosowania systemu NuvaRing (w Polsce jest jeszcze dostępny Ginoring) nie należy stosować niektórych metod mechanicznego zapobiegania ciąży, takich jak: prezerwatywa dla kobiet, kapturek naszyjkowy czy diafragma. Obecność krążka w pochwie może utrudniać ich prawidłowe założenie, a więc wpływać na skuteczność.
Jeśli jednak zajdzie potrzeba zastosowania mechanicznej antykoncepcji dla mężczyzn (np. prezerwatyw), wówczas można je stosować jako dodatkową metodę zapobiegania ciąży.
System NuvaRing aplikowany dopochwowo i stale uwalniający substancje czynne do krwioobiegu kobiety ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę. Zawarte w nich hormony oddziałują na jajniki wstrzymując dojrzewanie i uwalnianie komórek jajowych, co uniemożliwia zapłodnienie. Zawarte w systemie NuvaRing hormony nie stanowią chemicznej (ani tym bardziej fizycznej) ochrony przed wnikającymi wirusami, bakteriami i grzybami. Lek ten, podobnie jak inne metody antykoncepcji hormonalnej, nie chroni ani przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) ani żadną inną chorobą przenoszoną drogą płciową. Takie zabezpieczenie mogą stanowić wyłącznie metody antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatywy).
W trakcie stosowania antykoncepcji NuvaRing od czasu do czasu może pojawić się krwawienie lub plamienie (do 3 miesięcy). Jeśli objawy będą utrzymywać się dłużej należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
rążki jako metoda antykoncepcyjna nie mogą być stosowane ani w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią. Gdy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, także przed założeniem systemu powinna skonsultować się ze swoim lekarzem i wykluczyć ciążę. Jeśli kobieta chciałaby stosować NuvaRing jako antykoncepcję po porodzie, wówczas powinna najpierw porozmawiać o tym ze swoim lekarzem i wspólnie wybrać najlepszą możliwą metodę zapobiegania ciąży.
NuvaRing, tak jak inne leki może powodować działania niepożądane.
Do częstych działań niepożądanych NuvaRing (mogą występować nie częściej niż u 1 kobiety na 10) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować nie częściej niż u 1 kobiety na 100) to:
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku NuvaRing.
NuvaRing wydawany jest tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Nie. Na rynku dostępne są dwie wersje opakowania systemu. Z aplikatorem wielokrotnego użytku lub bez.
Tak. Krążki są skuteczną metodą antykoncepcyjną. Należy jednak pamiętać, by krążek zakładać i zdejmować regularnie.
Zarówno Ginoring, jak i NuvaRing mają takie samo działanie. Wybór preparatu zależy od indywidualnych cech pacjentki.