Leki na zapalenie pęcherza
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Zapalenie pęcherza moczowego jest infekcją wywołaną przez drobnoustroje. Ponieważ wywołuje dokuczliwe dolegliwości i wiąże się z ryzykiem powikłań, konieczne jest zastosowanie leków przyczyniających się do poprawy stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta.
- Odpowiednio dobrane leki na zapalenie pęcherza umożliwiają eliminację bezpośrednich przyczyn dolegliwości – patogenów. W niektórych przypadkach konieczne jest również zastosowanie leczenia objawowego.
- Wśród leków na zapalenie pęcherza moczowego dostępne są preparaty na receptę i bez recepty oraz zioła i suplementy diety wspierające funkcjonowanie układu moczowego.
- Wszystkie leki na zapalenie pęcherza moczowego powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
Zapalenie pęcherza moczowego to choroba wywołana obecnością drobnoustrojów w układzie moczowym. Dolegliwość wywołuje dokuczliwe objawy, a nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków, które przyczyniają się do zwalczania przyczyn i dyskomfortu pacjenta. Czy leki bez recepty mogą przynieść ulgę? Jak działają preparaty ziołowe i jaki antybiotyk na zapalenie pęcherza jest najskuteczniejszy? Wyjaśniamy!
Leki na zapalenie pęcherza moczowego:
- Vesicare 10 mg
- DaFurag
- Nitroxolin forte
- Uro-Vaxom
- Furaginum Teva
- Trimesan
- Amoksiklav Quicktab 1000 mg
- Doxycyclinum Polfarmex
- Nolicin
- Symural
Co na zapalenie pęcherza moczowego?
Zapalenie pęcherza jest infekcją związaną z obecnością patogenów w układzie moczowym. Dolegliwość może powodować ból i znaczny dyskomfort w obrębie pęcherza i cewki moczowej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich leków możliwe jest zwalczenie infekcji i dokuczliwych objawów choroby.
Wśród najczęściej stosowanych leków na zapalenie pęcherza można wyróżnić:
- leki przeciwbakteryjne (antybiotyki) – za 90% zachorowań odpowiada bakteria E.coli, dlatego w większości przypadków zapalenia pęcherza moczowego leki pierwszego wyboru to preparaty bakteriostatyczne lub bakteriobójcze,
- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne — niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą pomóc w zmniejszeniu bólu, obrzęku, stanu zapalnego i ewentualnej gorączki,
- leki rozkurczowe – leki rozkurczające mięśnie gładkie mogą być pomocne np. przy bolesnym parciu na pęcherz,
- preparaty ziołowe i suplementy diety – mogą stanowić uzupełnienie konwencjonalnej terapii leczniczej.
W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na zapalenie pęcherza lub dyskomfortu w obrębie cewki moczowej, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Właściwie postawiona diagnoza, ustalenie przyczyny infekcji i odpowiednio dobrane leki na zapalenie pęcherza umożliwiają wyleczenie dolegliwości oraz ograniczają ryzyko wystąpienia powikłań.
Tabletki na zapalenie pęcherza moczowego u dorosłych
Zakażenie dróg moczowych u osób dorosłych zwykle można leczyć w warunkach ambulatoryjnych. Leczenia szpitalnego wymagają pacjenci, u których nie występuje poprawa, lub dochodzi do nasilenia objawów pomimo stosowania różnorodnego leczenia ambulatoryjnego, u których występują wymioty uniemożliwiające przyjmowanie tabletek na zapalenie pęcherza oraz często kobiety w ciąży.
Najczęściej w leczeniu ambulatoryjnym lekiem pierwszego wyboru są tabletki o działaniu przeciwbakteryjnym, które zwalczają przyczynę infekcji i wpływają na poprawę samopoczucia pacjenta.
W przypadku dokuczliwych dolegliwości doraźnie stosuje się również leczenie objawowe, np. tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciwzapalne i rozkurczowe oraz preparaty ziołowe lub suplementy diety przyczyniające się do poprawy funkcjonowania układu moczowego.
Wszystkie tabletki na zapalenie pęcherza powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Odpowiednie dawkowanie, częstotliwość przyjmowania leków i czas trwania terapii farmakologicznej mają istotny wpływ na jej skuteczność. Przedwczesne zakończenie leczenia, szczególnie w przypadku przyjmowania antybiotyków, może prowadzić do wytworzenia lekooporności patogenów, nawrotu dolegliwości i wiąże się ze znacznym ryzykiem powikłań, takich jak np. odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Zapalenie pęcherza moczowego — leki na receptę. Skuteczne metody zwalczania infekcji dróg moczowych
Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego jest infekcja bakteryjna, dlatego dolegliwość wymaga zastosowania leków przeciwbakteryjnych. W niektórych przypadkach zastosowanie terapii antybiotykami może nie przynieść poprawy, co może wskazywać na niewłaściwy dobór substancji leczniczej. Czasami ma to związek z brakiem wrażliwości konkretnej bakterii i wymaga zastosowania innego leku przeciwbakteryjnego, a niekiedy wskazuje na inne podłoże infekcji i wymaga zastosowania leków działających na określone patogeny. Wyeliminowanie drobnoustrojów zmniejsza ryzyko ich rozprzestrzenienia się w układzie moczowym i wystąpienia poważnych powikłań.
Bakteryjne zapalenie pęcherza — leki zalecane przez specjalistów
Leki z antybiotykiem są podstawowym sposobem leczenia infekcji w obrębie układu moczowego. Wybór konkretnej substancji zależy od rodzaju bakterii wywołującej infekcję oraz jej wrażliwości na leki.
Leki pierwszego wyboru stosowane zwykle w leczeniu zapalenia pęcherza zawierają nitrofurantoinę, furazydynę (Furaginum Adamed, Furaginum Teva) , kotrimoksazol (Bactrim, Biseptol), trimetoprim (Trimesan, Urotrim), fosfomycynę (Afastural, Monural, Symural) lub fluorochinolony (Cipronex, Cipropol, Proxacin) .
W leczeniu alternatywnym (drugiego wyboru) stosuje się amoksycylinę z kwasem klawulanowym oraz cefaklor.
Przy antybiotykoterapii niezwykle istotne znaczenie ma przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza i zakończenie pełnego cyklu leczenia, nawet jeśli objawy ustąpią znacznie wcześniej.
Zazwyczaj przyjmuje się leki doustne, ale w niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie dożylne w warunkach szpitalnych.
Jakie leki na zapalenie pęcherza o podłożu grzybiczym?
Zdarza się, że zapalenie pęcherza nie ma związku z obecnością bakterii, ale innych drobnoustrojów, m.in. grzybów.
Zapalenie pęcherza moczowego o podłożu grzybiczym spowodowane jest najczęściej przez infekcję Candida albicans i zwykle dotyczy pacjentów zacewnikowanych, chorych na cukrzycę lub leczonych immunosupresyjnie.
W leczeniu tej formy zapalenia pęcherza moczowego konieczne jest zastosowanie leków przeciwgrzybiczych. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim preparaty zawierające flukonazol (Fluconazole Polfarmex, Flucorta) oraz amfoterycynę B.
Podobnie, jak w przypadku antybiotyków, istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i czasu trwania leczenia.
Jak wyleczyć zapalenie pęcherza moczowego bez antybiotyku — skuteczność leków przeciwzapalnych
Przy zapaleniu pęcherza leki przeciwzapalne mogą być pomocne do łagodzenia objawów dolegliwości, takich jak ból, dyskomfort, stan zapalny i podwyższona temperatura ciała. Dlatego ich wykorzystanie może być rozważane, jako uzupełnienie specjalistycznej terapii farmakologicznej.
Skuteczność niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu, czy diklofenaku) w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego bez antybiotyku jest ograniczona. Leki przeciwzapalne mogą złagodzić i maskować objawy, ale nie zwalczają bezpośrednich przyczyn stanu zapalnego, co wiąże się ze wzrostem ryzyka niekontrolowanego namnażania się patogenów, przeniesienia infekcji na górne odcinki układu moczowego oraz wystąpienia powikłań.
Przyjmowanie leków przeciwzapalnych na infekcje dolnych dróg moczowych nie powinno opóźniać konsultacji z lekarzem, ani stanowić terapii zastępczej.
Preparaty moczopędne i rozkurczowe — inne leki na zapalenie pęcherza.
W zapaleniu pęcherza zwykle wystarcza zastosowanie leków zwalczających przyczynę choroby oraz, w przypadku bardzo dokuczliwych dolegliwości, leczenie objawowe – przede wszystkim przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Czasami zalecane są również leki moczopędne i/lub rozkurczowe.
Preparaty moczopędne pomagają zwiększyć ilość oddawanego moczu, co może przyczynić się do oczyszczenia dróg moczowych z patogenów, szczególnie istotną rolę odgrywają w przypadku zalegania moczu w pęcherzu. W przypadku zapalenia pęcherza rzadko stosuje się silne diuretyki syntetyczne (pętlowe, czy tiazydy), częściej zalecane są naturalne preparaty moczopędne.
Przy silnych bólach i napięciu przy zapaleniu pęcherza pacjentom zaleca się czasami leki rozkurczowe, np. zawierające drotawerynę. Substancja działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, co wpływa na zmniejszenie napięcia i bólu i poprawia komfort pacjenta.
Leki moczopędne i rozkurczowe, podobnie jak preparaty przeciwbólowe, mogą stanowić jedynie terapię uzupełniającą, mającą na celu złagodzenie dokuczliwych objawów. Nie przeciwdziałają rozwojowi infekcji i nie zmniejszają ryzyka powikłań. Takie działanie mają wyłącznie leki na zapalenie pęcherza, które zwalczają bezpośrednią przyczynę zakażenia układu moczowego.
Leki na zapalenia pęcherza bez recepty
Niektóre dolegliwości układu moczowego można leczyć za pomocą preparatów dostępnych bez recepty. Za stosunkowo silny lek na zapalenie pęcherza moczowego bez recepty uznaje się preparaty zawierające furazydynę. Furazydyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, dlatego może łagodzić objawy dolegliwości oraz przeciwdziałać niekontrolowanemu namnażaniu się drobnoustrojów. Zawartość substancji w lekach bez recepty często nie jest wystarczająco wysoka, żeby zwalczyć rozwinięte zakażenie układu moczowego. Dlatego zaleca się, aby leki na zapalenie pęcherza dostępne bez recepty, w których składzie jest furazydyna, stanowiły jedynie terapię zastępczą w czasie oczekiwania na wizytę u lekarza.
Oprócz leków o działaniu przeciwbakteryjnym, pacjenci mogą krótkotrwale stosować preparaty:
- przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe, np. zawierające paracetamol,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. zawierające ibuprofen lub diklofenak,
- leki rozkurczowe, np. zawierające drotawerynę.
Nie zaleca się stosowania wszystkich leków jednocześnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa stosowania różnych leków na zapalenie pęcherza bez recepty zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Suplementy na zapalenie pęcherza moczowego
W leczeniu zapalenia pęcherza moczowego pacjenci często sięgają również po suplementy diety wpływające na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, pH moczu oraz przeciwdziałające infekcjom. Przy dolegliwościach związanych z cewką lub pęcherzem wyróżnia się przede wszystkim:
- suplementy z żurawiną – owoce rośliny zawierają substancje, które hamują przyleganie bakterii do ścianek pęcherza moczowego,
- suplementy z d-mannozą — naturalnym cukrem, który ma zdolność przeciwdziałania przylegania bakterii do błony śluzowej pęcherza.
Przed zastosowaniem suplementów na zakażenie układu moczowego zaleca się konsultację z lekarzem, który będzie w stanie ocenić indywidualne potrzeby pacjenta, uwzględnić możliwe interakcje z innymi lekami oraz dać pacjentowi odpowiednie wskazówki dotyczące dawkowania i czasu przyjmowania preparatów.
Suplementy diety mogą przynieść niewielką ulgę przy zakażeniach układu moczowego i nie powinny stanowić terapii zastępczej dla leczenia przeciwbakteryjnego.
Leki ziołowe na zapalenie pęcherza moczowego
Ziołowe leki na zapalenie pęcherza mogą być stosowane w celu łagodzenia objawów dolegliwości i wspomagania konwencjonalnej terapii farmakologicznej (jeśli nie istnieją przeciwwskazania), ale nie powinny być traktowane, jako jedyny sposób zwalczania infekcji.
Zioła na zapalenie pęcherza dostępne są w formie suszu służącego do przygotowywania naparów oraz gotowych tabletek lub kapsułek.
Ważne jest, aby wybierać produkty od renomowanych producentów, które są starannie przetworzone i zawierają odpowiednie składniki aktywne. Czytanie etykiet i przestrzeganie zaleceń producenta jest istotne dla bezpiecznego stosowania ziołowych preparatów.
Należy również pamiętać, że niektóre zioła mogą powodować interakcje z określonymi lekami, dlatego ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych preparatach leczniczych.
Naturalny lek na zapalenie pęcherza. Rośliny na infekcje dróg moczowych
Tabletki ziołowe na zapalenie pęcherza to preparaty roślinne wykazujące przede wszystkim działanie moczopędne i przeciwdziałające przyleganiu bakterii do ścian pęcherza. Zazwyczaj zawierają duże ilości witaminy C i przyczyniają się do zakwaszenia moczu.
Wśród roślin wykazujących pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych wyróżnia się:
- borówkę brusznicę,
- skrzyp polny,
- jałowiec pospolity,
- nawłoć pospolitą,
- mącznicę lekarską,
- brzozę brodawkowatą,
- pokrzywę zwyczajną,
- pietruszkę (szczególnie natka),
- żurawinę wielkoowocową,
- czarną porzeczkę.
Oprócz tabletek ziołowych na zapalenie pęcherza oraz naparów ziołowych można również spożywać dobrej jakości soki z żurawiny, czarnej porzeczki, czy pokrzywy.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.