Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego? Kiedy udać się do lekarza?

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego? Kiedy udać się do lekarza?
Zapalenie pęcherza to dość często spotykana przypadłość. Z racji budowy anatomicznej na jej rozwój szczególnie narażone są kobiety. Sprawdź, jak zapobiegać zakażeniom dróg moczowych, a w przypadku pojawienia się objawów – kiedy udać się do lekarza.
Profilaktyka zdrowia dróg moczowych
- Nawadniaj się! Osoby zdrowe powinny dziennie wypijać minimum 2,5 litra wody. Natomiast pacjenci borykający się z nawracającą infekcją lub chorobami nerek, powinni przyjmować 3 litry wody dziennie. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu organów. W przypadku pęcherza i nerek ułatwia wypłukiwanie bakterii, zasiedlających cewkę moczową i uniemożliwia ich dalszą kolonizację. Zbyt małe przyjmowanie płynów objawia się ciemnym moczem o intensywnym zapachu, bólem głowy, zmęczeniem i brakiem energii.
- Sięgaj po napary ziołowe o działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym i moczopędnym. Pomogą one wypłukać szkodliwe bakterie z organizmu i zapobiegną przyczepianiu się patogenów do błon śluzowych.
- Nigdy nie wstrzymuj oddawania moczu i zawsze wypróżniaj cały pęcherz! Zalegający w pęcherzu mocz staje się pożywką dla rozmnażających się chorobotwórczych bakterii.
- Zachowaj właściwą higienę miejsc intymnych. Podmywaj się minimum raz dziennie. Kobiety w trakcie okresu powinny pamiętać o regularnej wymianie podpasek lub tamponów i podmywaniu miejsc intymnych (szczególnie przy obfitej menstruacji).
- Po stosunku płciowym umyj okolice intymne, by usunąć zarazki, które mogły dostać się do cewki moczowej. Dodatkowo wskazane jest wypicie szklanki wody przed stosunkiem i oddanie moczu po współżyciu.
- Wycierając miejsca intymne, wykonuj ruch w kierunku od przodu do tyłu. Zapobiegniesz w ten sposób przenoszeniu bakterii z odbytu do ujścia cewki moczowej.
- Jeśli masz tendencję do nawrotów infekcji, miejsca intymne po umyciu osuszaj ręcznikiem papierowym.
- Codziennie zmieniaj bieliznę. Noś bieliznę bawełnianą lub wykonaną z materiałów naturalnych i przewiewnych. Zbyt ciasna, może sprzyjać ocieraniu śluzówek, które uszkodzone stają się idealną pożywką dla bakterii.
- Częste kąpiele w wannie zamień na szybki prysznic.
- Pamiętaj o regularnych kontrolach u ginekologa. Nawroty zakażenia dróg moczowych mogą mieć związek z aktywnością seksualną.
Infekcja dróg moczowych – kiedy do lekarza?
W przypadku wystąpienia objawów zapalenia pęcherza należy natychmiast przyjąć lek. W większości przypadków wystarczą środki ogólnodostępne w aptece. Niepowikłana infekcja pęcherza u osoby zdrowej najczęściej ustępuje samoistnie po 2 dniach. Jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią, a nawet ulegną nasileniu, niezbędny jest kontakt z lekarzem. Zapalenie pęcherza leczy się za pomocą antybiotyków. Terapia w przypadku niepowikłanej infekcji trwa od 3 do 10 dni. Po zakończonej terapii wskazane jest wykonanie kontrolnego posiewu moczu.
Zapobieganie zapaleniu pęcherza jest szczególnie ważne dla kobiet, a także pacjentów, którzy mają tendencję do nawracającej infekcji. Przestrzeganie zasad profilaktyki może skutecznie uchronić pacjenta przed rozwojem zapalenia, a tym bardziej zapobiec groźnym powikłaniom.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Podobne wpisy o zapaleniu pęcherza moczowego:
Warto wiedzieć
- Ból przy oddawaniu moczu — o czym może świadczyć?
- Zapalenie pęcherza w ciąży i podczas karmienia piersią – przyczyny, leczenie
- Zapalenie cewki moczowej a zapalenie pęcherza – jak odróżnić?
- Bakterie Escherichia coli w moczu – objawy, norma, wyniki badań
- Zapalenie pęcherza po stosunku — przyczyny, jak zapobiec
- Antybiotyk na zapalenie pęcherza – kiedy się stosuje?
- Zapalenie pęcherza u dziecka – objawy, leczenie, badania, domowe sposoby
- Zapalenie pęcherza – domowe sposoby. Jak sobie radzić?
- Pieczenie przy oddawaniu moczu – o czym może świadczyć, jak łagodzić, jak leczyć?
- Przeziębiony pęcherz – objawy, leczenie, przyczyny, domowe sposoby
- Krew w moczu (krwiomocz) – przyczyny, co oznacza
- Zapalenie pęcherza u mężczyzn – objawy, przyczyny, ile trwa, leczenie
- Częste oddawanie moczu — z czego wynika, jak leczyć?
- Zapalenie pęcherza moczowego – co może je spowodować? Wyjaśniamy
- Jak złagodzić objawy zapalenia pęcherza moczowego? Podpowiadamy
- Co zrobić, gdy zapalenie pęcherza moczowego powraca? Co sprzyja nawrotom?