Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego? Kiedy udać się do lekarza?

Zapalenie pęcherza to dość często spotykana przypadłość. Z racji budowy anatomicznej na jej rozwój szczególnie narażone są kobiety. Sprawdź, jak zapobiegać zakażeniom dróg moczowych, a w przypadku pojawienia się objawów – kiedy udać się do lekarza.

Jak Zapobiegac Zapaleniu Pecherza Moczowego
Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego

Profilaktyka zdrowia dróg moczowych

  1. Nawadniaj się! Osoby zdrowe powinny dziennie wypijać minimum 2,5 litra wody. Natomiast pacjenci borykający się z nawracającą infekcją lub chorobami nerek, powinni przyjmować 3 litry wody dziennie. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu organów. W przypadku pęcherza i nerek ułatwia wypłukiwanie bakterii, zasiedlających cewkę moczową i uniemożliwia ich dalszą kolonizację. Zbyt małe przyjmowanie płynów objawia się ciemnym moczem o intensywnym zapachu, bólem głowy, zmęczeniem i brakiem energii. 
  2. Sięgaj po napary ziołowe o działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym i moczopędnym. Pomogą one wypłukać szkodliwe bakterie z organizmu i zapobiegną przyczepianiu się patogenów do błon śluzowych. 
  3. Nigdy nie wstrzymuj oddawania moczu i zawsze wypróżniaj cały pęcherz! Zalegający w pęcherzu mocz staje się pożywką dla rozmnażających się chorobotwórczych bakterii. 
  4. Zachowaj właściwą higienę miejsc intymnych. Podmywaj się minimum raz dziennie. Kobiety w trakcie okresu powinny pamiętać o regularnej wymianie podpasek lub tamponów i podmywaniu miejsc intymnych (szczególnie przy obfitej menstruacji).
  5. Po stosunku płciowym umyj okolice intymne, by usunąć zarazki, które mogły dostać się do cewki moczowej. Dodatkowo wskazane jest wypicie szklanki wody przed stosunkiem i oddanie moczu po współżyciu. 
  6. Wycierając miejsca intymne, wykonuj ruch w kierunku od przodu do tyłu. Zapobiegniesz w ten sposób przenoszeniu bakterii z odbytu do ujścia cewki moczowej. 
  7. Jeśli masz tendencję do nawrotów infekcji, miejsca intymne po umyciu osuszaj ręcznikiem papierowym.
  8. Codziennie zmieniaj bieliznę. Noś bieliznę bawełnianą lub wykonaną z materiałów naturalnych i przewiewnych. Zbyt ciasna, może sprzyjać ocieraniu śluzówek, które uszkodzone stają się idealną pożywką dla bakterii. 
  9. Częste kąpiele w wannie zamień na szybki prysznic.
  10. Pamiętaj o regularnych kontrolach u ginekologa. Nawroty zakażenia dróg moczowych mogą mieć związek z aktywnością seksualną. 

Infekcja dróg moczowych – kiedy do lekarza?

W przypadku wystąpienia objawów zapalenia pęcherza należy natychmiast przyjąć lek. W większości przypadków wystarczą środki ogólnodostępne w aptece. Niepowikłana infekcja pęcherza u osoby zdrowej najczęściej ustępuje samoistnie po 2 dniach. Jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią, a nawet ulegną nasileniu, niezbędny jest kontakt z lekarzem. Zapalenie pęcherza leczy się za pomocą antybiotyków. Terapia w przypadku niepowikłanej infekcji trwa od 3 do 10 dniPo zakończonej terapii wskazane jest wykonanie kontrolnego posiewu moczu

Zapobieganie zapaleniu pęcherza jest szczególnie ważne dla kobiet, a także pacjentów, którzy mają tendencję do nawracającej infekcji. Przestrzeganie zasad profilaktyki może skutecznie uchronić pacjenta przed rozwojem zapalenia, a tym bardziej zapobiec groźnym powikłaniom. 

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie pęcherza moczowego

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.