Co zrobić, gdy zapalenie pęcherza moczowego powraca? Co sprzyja nawrotom?

Kolejny raz w roku cierpisz z powodu zakażenia dróg moczowych? Sprawdź, co sprzyja nawrotom zapalenia i jak przebiega diagnostyka choroby. Dlaczego nawracającego zapalenia pęcherza nie powinno się bagatelizować?

Silne Zapalenie Pecherza
Silne zapalenie pęcherza

Czym jest nawracające zapalenia pęcherza moczowego? 

O nawracającym zapaleniu pęcherza moczowego mówimy w przypadku wystąpienia przynajmniej dwóch epizodów chorobowych w okresie 12 miesięcy. Nawrót dotyczy tylko kobiet. 

Dlaczego zapalenie powraca?

Nawrót zakażenia dróg moczowych jest związany z obecnością czynników sprzyjających ponownej kolonizacji bakterii.

Czynniki sprzyjające nawrotom infekcji pęcherza:

  • ciąża, 
  • niektóre choroby autoimmunologiczne (np. cukrzyca), 
  • choroby nerek, 
  • niepełne opróżnianie pęcherza, 
  • kamica nerkowa, 
  • zabieg cewnikowania, 
  • nieprawidłowości anatomiczne, 
  • długotrwałe przyjmowanie leków osłabiających odporność, 
  • aktywność seksualna bez zabezpieczenia, 
  • nadmierne stosowanie środków plemnikobójczych.

Diagnostyka nawracającego zapalenia pęcherza moczowego

W przypadku nawracającego zapalenia pęcherza niezbędne jest wykonanie badania moczu wraz z posiewem w celu oznaczenia bakterii powodującej zakażenie. Otrzymane wyniki są podstawą do wykonania testów wrażliwości na antybiotyki. Badanie to pozwala ocenić skuteczność działania substancji aktywnej zawartej w leku na dany szczep bakterii. Niezbędne jest również wykonanie badania krwi z oznaczeniem glukozy, kreatyniny i mocznika. Uzupełnieniem diagnostyki jest USG nerek i pęcherza moczowego, aby ustalić budowę narządów

W przypadku podejrzenia patologii w odpływie moczu z cewki, specjalista zleca wykonanie cystoskopii. Badanie polega na wprowadzeniu do cewki moczowej i pęcherza cienkiej rurki z kamerą. Cystoskopia pozwala nie tylko na ocenę obrazową narządu, ale też pobranie próbki tkanek lub moczu z wnętrza pęcherza. 

Leczenie nawracającego zapalenia pęcherza moczowego

Leczenie niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego polega na długoterminowej farmakoterapii. Ostateczny czas jej trwania zależy od wyników badań pacjenta. Najczęściej terapia trwa od 6 do 12 miesięcy. Pacjentowi podawane są małe dawki leków bakteriobójczych i przeciwgrzybiczych np. nitrofurantoina. Leczenie nie daje jednak gwarancji braku nawrotu choroby. Szacuje się, że objawy zapalenia pęcherza moczowego ponownie pojawiają się aż u 60% kobiet1. Przez cały okres leczenia, pacjent powinien wypijać dużą ilość płynów (najlepiej wody), która zapewni prawidłowy przepływ moczu i wspomoże mechaniczne wypłukiwanie chorobotwórczych bakterii.

Powikłania zapalenia pęcherza moczowego

powikłaniu zapalenia pęcherza moczowego mówimy, gdy dochodzi do zaburzeń pracy całego układu moczowego wraz z wystąpieniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek. Na uszkodzenie organu szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju posocznicy moczowej, czyli urosepsy (pojawienia się bakterii we krwi), co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. U kobiet ciężarnych nawracające zakażenia pęcherza lub ich powikłania, mogą prowadzić do przedwczesnego porodu

Żadna postać infekcji pęcherza moczowego nie powinna być bagatelizowana. Nawracające zapalenie pęcherza poważnie zagraża nerkom, prowadząc do ich uszkodzenia lub niewydolności. 

Co zrobić w przypadku nawrotu zapalenia pęcherza? Natychmiast skontaktować się z lekarzem.

źródło:
1. A.Kupilas, Zakażenie układu moczowego, w: Przegląd Urologiczny 2006/4 (38), Katedra i Klinika Urologii w Zabrzu. 

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie pęcherza moczowego

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.