Częste oddawanie moczu  — z czego wynika, jak leczyć?

Najważniejsze informacje:

 • Częste oddawanie moczu to ponadprzeciętna częstotliwość mikcji, wyraźnie odbiegająca od stanu fizjologicznego i często niezwiązana ze wzmożonym przyjmowaniem płynów. 
 • Za częste oddawanie moczu mogą odpowiadać czynniki fizyczne, np. schorzenia układu moczowego, oraz czynniki psychiczne, np. stres. Czynniki wpływające na częste oddawanie moczu mogą obejmować zaburzenia hormonalne, problemy z prostatą u mężczyzn lub nawet podłoże psychiczne. 
 • Przypadłość może mieć związek z poważnymi dolegliwościami, dlatego wymaga konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, m.in. badania moczu i USG układu moczowego.
 • Leczenie częstego oddawania moczu może obejmować farmakoterapię, modyfikację stylu życia oraz odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. 
Czeste Oddawanie Moczu
Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu, czyli nadmierna częstotliwości mikcji, może mieć związek z czynnikami fizycznymi oraz psychicznymi. Ponieważ dolegliwość może być bardzo dokuczliwa i męcząca, np. częste oddawanie moczu w nocy wpływa na efektywność snu, wymaga konsultacji z lekarzem i ustalenia przyczyny przypadłości. Jakie objawy towarzyszące częstemu oddawaniu moczu powinny być szczególnie niepokojące? Co może wpływać na występowanie przypadłości i czy jest lek na częste oddawanie moczu?

Co oznacza częste oddawanie moczu?

Przez „częste oddawanie moczu” rozumie się konieczność częstego korzystania z toalety lub uporczywego wrażenia parcia na pęcherz, określaną również „częstomoczem„. Objaw może być związany z różnymi stanami i chorobami, m.in. zakażeniem układu moczowego, cukrzycą, nadreaktywnością pęcherza lub problemami emocjonalnymi, np. nadmiernym stresem. 

Nadmierna częstotliwość mikcji, szczególnie o naglącym charakterze, może być bardzo problematyczną dolegliwością, która wpływa na codzienne funkcjonowanie i komfort psychiczny pacjenta. Niekiedy wiąże się nawet z ograniczeniem wyjść poza dom i kontaktów towarzyskich. 

U niektórych pacjentów przypadłość jest męcząca niemal wyłącznie w ciągu dnia, innym dokucza również w nocy. W przypadku częstego oddawania moczu w nocy może dochodzić do poważnych problemów ze snem, wpływających na przemęczenie i osłabienie organizmu. Nieuzasadnione częste oddawanie moczu wymaga konsultacji z lekarzem, który może pomóc pacjentowi zidentyfikować potencjalne przyczyny dolegliwości oraz zaproponować skuteczne metody przeciwdziałania.

O czym może świadczyć częste oddawanie moczu  — przyczyny dolegliwości

Częste oddawanie moczu zwykle jest objawem mogącym wskazywać na problemy ze zdrowiem. Zazwyczaj ma związek z dolegliwościami dotyczącymi różnych części układu moczowego  — przede wszystkim zakażenie dolnych dróg moczowych (pęcherza, cewki) oraz kamica nerkowa i przepuklina pęcherza moczowego. Do występowania dolegliwości mogą przyczyniać się również inne schorzenia, takie jak:

 • cukrzyca  — częste oddawanie moczu to jeden z pierwszych objawów,
 • nadreaktywność pęcherza  — występuje nagłe i częste parcie na pęcherz,
 • problemy neurologiczne  — uszkodzenie mózgu i/lub rdzenia kręgowego mogą wpływać na problemy z kontrolowaniem pęcherza i wiązać się z częstszym oddawaniem moczu,
 • rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn  — nacisk na pęcherz może powodować częste oddawanie moczu w małych ilościach,
 • pojawienie się zmian patologicznych w wewnętrznych narządach rozrodczych może powodować potrzebę częstego oddawania moczu przez kobietę (guzy, torbiele, mięśniaki),
 • nerwica lub nadmierny stres  — częste oddawanie moczu na tle nerwowym wynika z nadwrażliwości układu nerwowego na bodźce (wypełniający się pęcherz)

Częste oddawanie moczu może wiązać się również ze zmianą stylu życia, np. przyjmowaniem dużych ilości płynów, czy spożywania produktów o działaniu diuretycznym. Wówczas nie stanowi powodu do niepokoju i podobnie jak częste oddawanie moczu w ciąży, jest uznawane za zjawisko fizjologiczne.

Czynniki wpływające na częste oddawanie moczu

Jest wiele czynników wpływających na częste oddawanie moczu. Można je podzielić na fizjologiczne i patologiczne.

Za fizjologiczne uznaje się:

 • przyjmowanie większej ilości płynów — podaż płynów ma bezpośredni wpływ na ilość oddawanego moczu, zazwyczaj występuje częste oddawanie moczu w dużych ilościach,
 • diuretyki — używanie leków moczopędnych i produktów spożywczych o takim działaniu może wpływać na częste oddawanie moczu,
 • zmiany hormonalne — niektóre kobiety mogą zauważać częste oddawanie moczu przed okresem, w czasie ciąży i menopauzy,
 • procesy starzeniowe — z wiekiem mięśnie pęcherza moczowego mogą się osłabiać, co prowadzi do częstszego oddawania moczu.

Czynniki patologiczne wpływające na częste oddawanie moczu:

 • choroby układu moczowego — zakażenie układu moczowego, kamica nerkowa, nowotwór lub przepuklina pęcherza moczowego, 
 • choroby przewlekłe, np. cukrzyca, niedoczynność przysadki mózgowej,
 • zaburzenia neurologiczne, np. uszkodzenie mózgu/rdzenia kręgowego,
 • stres  — może wywoływać nadreaktywność pęcherza moczowego.

Częste oddawanie moczu przez kobietę

Częste oddawanie moczu u kobiet może być spowodowane przez wiele czynników i stanowić oznakę różnych stanów zdrowotnych. Przede wszystkim istotne jest rozpoznanie, czy częstotliwość mikcji jest rzeczywiście niepokojąca. 

W ciągu dnia częstsze oddawanie moczu ma zwykle związek ze spożywaniem zwiększone ilości płynów lub produktów o działaniu moczopędnym. Natomiast częste oddawanie moczu w nocy przez kobietę może być niepokojącym sygnałem, świadczącym o problemach zdrowotnych, ale może również wynikać z fizjologicznych zmian hormonalnych lub ciąży. Częste oddawanie moczu w pierwszych dniach ciąży (również w nocy) jest często pierwszym symptomem zmian zachodzących w organizmie. 

Pacjentki wykluczające możliwość ciąży, które doświadczają częstego oddawania moczu, powinny skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania wykluczające poważne przyczyny dolegliwości.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn

Częste oddawanie moczu u mężczyzny może wynikać z przyczyn niezależnych od płci, może mieć również z nią ścisły związek. Występowanie dolegliwości u mężczyzn często wiąże się z przerostem lub zapaleniem gruczołu krokowego. Powiększona prostata to przede wszystkim problem występujący u starszych mężczyzn. Gruczoł powoduje ucisk na pęcherz i wywołuje częste oddawanie moczu w małych ilościach.

Jeżeli mężczyzna, szczególnie po 50. roku życia, czuje potrzebę częstego oddawania moczu, powinien skonsultować się z urologiem.

Częste oddawanie moczu u dziecka

Częste oddawanie moczu u dzieci może mieć wiele przyczyn i nie zawsze jest powodem do obaw. Należy zwracać uwagę na dodatkowe objawy mogące towarzyszyć dolegliwości.

U dzieci często oddawanie moczu zazwyczaj ma związek z zakażeniem układu moczowego. Wówczas występują często inne symptomy, takie jak ból i pieczenie w czasie oddawania moczu. U dzieci dolegliwość może również mieć podłoże psychiczne (szczególnie częste oddawanie moczu w nocy, powodujące zazwyczaj nocne moczenie). 

Nigdy nie należy bagatelizować częstomoczu u dzieci, ponieważ może świadczyć o poważnych chorobach (np. cukrzyca) lub wadach anatomicznych (wykrywane zazwyczaj na wczesnym etapie życia dziecka). W przypadku występowania częstego oddawania moczu u dzieci należy skonsultować się z pediatrą i przeprowadzić szczegółowe badania. W pierwszej kolejności wyklucza się (lub potwierdza) zakażenie układu moczowego, a w następnym etapie inne, poważniejsze schorzenia.

Częste oddawanie moczu a stres

Stres jest zjawiskiem, które może wpływać na różne aspekty naszego życia, w tym również na funkcjonowanie układu moczowego. Nadreaktywność pęcherza, objawiająca się częstym oddawaniem moczu, zazwyczaj jest mocno związana ze stanem emocjonalnym pacjenta.

Wysoki poziom stresu może wpływać na występowanie nagłego parcia na pęcherz i wiązać się z koniecznością natychmiastowego skorzystania z toalety. Zazwyczaj pacjenci oddają wtedy mocz często, ale w małych ilościach. Niekiedy w sytuacjach stresowych może dochodzić również do problemów z utrzymaniem moczu. Zwłaszcza u dzieci objaw ten może być wskazówką dotyczącą stanu psychicznego. 

Nietrzymanie moczu u dzieci, które umiały już w pełni zapanować nad fizjologią (np. pojawienie się znowu nocnego moczenia) zwykle świadczy o jakiś silnych emocjach i poważnych przeżyciach i może być wskazaniem do konsultacji z psychologiem dziecięcym.

Częste oddawanie moczu w nocy

Częste oddawanie moczu w nocy, znane również jako nokturia, to stan, który wpływa na jakość snu i ogólny komfort życia. O nokturii mówi się wtedy, gdy pacjent korzysta z toalety przynajmniej dwa razy w ciągu jednej nocy.

Występowanie dolegliwości może mieć różnorodne podłoże. W wielu przypadkach wynika z naturalnego procesu starzenia. Z biegiem lat zdolność organizmu do retencji moczu w nocy może się zmniejszać. Do nokturii mogą prowadzić również dolegliwości typowe dla osób starszych, takie jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego, np. niewydolność krążenia. Pozycja leżąca sprawia, że płyny zalegające w kończynach dolnych wracają do ogólnego krążenia, co zwiększa ilość krwi przepływającej przez nerki i może prowadzić do zwiększonej produkcji moczu.

Częste oddawanie moczu w nocy może być również objawem pewnych schorzeń, np. cukrzycy, świadczyć o problemach z układem moczowym (np. zapalenie pęcherza moczowego czy kamica nerkowa), stresie (nadreaktywność pęcherza), wiązać się z bezdechem (wybudzony pacjent często zauważa potrzebę udania się do toalety), zmianami hormonalnymi lub nadmiernym spożyciem płynów przed snem.

Częste oddawanie moczu w nocy nie jest stanem fizjologicznym i, szczególnie jeśli jest nasilone i utrzymuje się przez dłuższy czas, powinno być wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Objawy towarzyszące częstemu oddawaniu moczu

Częste oddawanie moczu może występować z różnymi objawami towarzyszącymi, które zazwyczaj wiążą się z bezpośrednią przyczyną przypadłości. Obserwowanie tych symptomów może pomóc w identyfikacji potencjalnych problemów zdrowotnych, które wymagają uwagi i konsultacji z lekarzem. Można wśród nich wyróżnić:

 • ból i/lub pieczenie cewki moczowej w czasie oddawania moczu  — zwykle wiąże się z zakażeniem układu moczowego,
 • stan podgorączkowy, gorączka, osłabienie — może wskazywać na infekcje, ale również poważniejsze przyczyny, np. nowotwór pęcherza moczowego,
 • częste oddawanie moczu w małych ilościach — jest wiele możliwych przyczyn, m.in. infekcje, stres, powiększenie prostaty u mężczyzn,
 • częste oddawanie moczu w dużych ilościach — może wiązać się ze wzmożonym pragnieniem i być jednym z objawów cukrzycy,
 • częste oddawanie moczu w nocy — może wiązać się z przyjęciem dużej ilości płynów przed snem, ale również wynikać z cukrzycy, chorób nerek lub niewydolności krążenia,
 • ból podbrzusza i krzyża — częste oddawanie moczu przebiegające z dolegliwościami bólowymi dolnej części tułowia zwykle wiążą się z zakażeniem układu moczowego, ale mogą wskazywać również na patologiczne zmiany i procesy rozrostowe,
 • osłabienie kończyn dolnych — może świadczyć o problemach nefrologicznych, krążeniowych lub neurologicznych. W niektórych przypadkach osłabienie kończyn może być również oznaką zaburzeń elektrolitowych wynikających z częstego oddawania dużych ilości moczu,
 • bolesne parcie na pęcherz — może wskazywać na infekcje lub kamicę nerkową.

Zbyt częste oddawanie moczu  — diagnostyka

Zdiagnozowanie przyczyny zbyt częstego oddawania moczu zazwyczaj zaczyna się od ogólnego badania moczu. Jest to podstawowy test diagnostyczny, który pozwala lekarzowi ocenić różne składniki moczu, takie jak obecność białek, glukozy, krwinek i bakterii, sugerujące schorzenia układu moczowego lub pozwalające na wstępne rozpoznanie innych dolegliwości.

W diagnostyce problemów z układem moczowym kluczową rolę odgrywają również badania obrazowe, takie jak USG układu moczowego, prostaty u mężczyzn oraz narządów rozrodczych u kobiet

W przypadku mężczyzn przyczyną częstego oddawania moczu może być zapalenie prostaty lub łagodny przerost gruczołu krokowego. Dlatego zwykle wykonuje się również badanie palpacyjne gruczołu krokowego oraz badanie PSA.

Często szczegółowy wywiad lekarski może pozwolić na wstępną identyfikację potencjalnej przyczyny częstego oddawania moczu. W niektórych przypadkach problem może mieć podłoże psychiczne. Dlatego lekarz może skierować pacjenta na konsultacje z psychologiem lub psychiatrą.

Sposoby na częste oddawanie moczu  — leczenie

Leczenie częstego oddawania moczu zależy od przyczyny dolegliwości. Głównym celem terapii jest usunięcie podstawowego problemu, prowadzącego do nadmiernej diurezy.

Jeśli przyczyną jest zakażenie układu moczowego, leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków lub (w przypadku grzybiczego zapalenia dróg moczowych) leków przeciwgrzybiczych.

Jeśli przyczyną częstego oddawania moczu jest nadreaktywność pęcherza moczowego, lekarz może zalecić leki antycholinergiczne, które pomagają zrelaksować mięśnie pęcherza, co pozwala zmniejszyć częstotliwość mikcji. Z kolei w przypadku problemów z prostatą, takich jak łagodny przerost gruczołu krokowego, zwykle zalecane są inhibitory 5-alfa-reduktazy

Jeśli za częstym oddawaniem moczu stoi czynnik psychiczny, taki jak stres czy lęk, mogą być pomocne leki uspokajające, techniki relaksacyjne oraz terapia behawioralna.

W niektórych przypadkach skuteczna jest również fizjoterapia, szczególnie terapia i ćwiczenia ukierunkowane na wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Ważne jest, aby leczenie było dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza.

Lek na częste oddawanie moczu

Zastosowanie konkretnej terapii farmakologicznej zależy od przyczyny częstego oddawania moczu. Istnieje wiele opcji, mogących pomóc w redukcji częstotliwości oddawania moczu.

W przypadku zakażenia układu moczowego, leczenie farmakologiczne zazwyczaj obejmuje antybiotyki. Właściwy antybiotyk zostanie dobrany przez lekarza na podstawie wyników posiewu moczu lub antybiogramu.

Jeśli przyczyną częstego oddawania moczu jest nadreaktywność pęcherza moczowego, lekarz może zalecić leki antycholinergiczne. Przykładem takiego leku może być oksybutynina (np. Ditropan, Uralex), solifenacyna (np. Zevesin, Silamil) lub tolterodyna (np. Defur, Urimper). Preparaty pomagają zrelaksować mięśnie pęcherza i zmniejszyć jego nadreaktywność.

W niektórych przypadkach, gdy problem tkwi w łagodnym przeroście gruczołu krokowego u mężczyzn, stosuje się inhibitory 5-alfa-reduktazy (np. Adadut, Adaster), które pomagają w łagodzeniu objawów związanych z prostatą, w tym również częstym oddawaniem moczu.

Jeśli częste oddawanie moczu wynika z neuropatii cukrzycowej lub innych zaburzeń neurologicznych, leczenie musi obejmować zarówno leki na kontrolę podstawowej choroby, jak i wyciszenie objawów.

W niektórych przypadkach stosowana jest również terapia hormonalna, np. u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Estrogeny mogą pomóc w poprawie funkcji pęcherza moczowego i zmniejszeniu częstotliwości oddawania moczu.

Należy pamiętać, że każdy lek na częste oddawanie moczu powinien być przepisany przez lekarza i dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu

Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu mogą być pomocne w łagodzeniu problemu, ale nie powinny opóźniać konsultacji z lekarzem. 

Przede wszystkim istotna jest zmiana pewnych nawyków, m.in. ograniczenie spożywania napojów przed snem i unikanie ziół o działaniu diuretycznym (chyba, że istnieją wskazania do stosowania diuretyków). Pomocne mogą być również ćwiczenia mięśni dna miednicy. Jeśli istnieją podejrzenia, że częste oddawanie moczu ma związek ze stresem, należy zadbać o relaksację i redukcję napięcia (medytacja, joga, aromaterapia).

W przypadku uporczywych i długotrwałych objawów i braku poprawy po zastosowaniu domowych sposobów, należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania diagnostyczne w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. 

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie pęcherza moczowego

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.