Receptomat | e-Recepta w 5 min

Zapalenie pęcherza moczowego - co może je spowodować? Wyjaśniamy

Zapalenie pęcherza moczowego może rozwinąć się na skutek wielu czynników. Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego jest zakażenie bakteryjne. Jakie jeszcze wyróżnia się przyczyny zapalenia pęcherza moczowego? Dlaczego z infekcją dróg moczowych najczęściej borykają się kobiety?powody zapalenia pęcherza moczowego

Spis treści

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego jest stanem zapalnym powstałym na skutek aktywności chorobotwórczych bakterii, które różnymi drogami dostały się do cewki moczowej. Jak wskazują specjaliści, zakażenie układu moczowego jest najczęściej diagnozowanym schorzeniem nerek i dróg moczowych oraz najczęściej nawracającą infekcją o podłożu bakteryjnym. Za stan zapalny około 90% zakażeń pozaszpitalnych i około 50% zakażeń wewnątrzszpitalnych odpowiada pałeczka okrężnicy (bakteria E-coli). Przyczyną zakażenia może być również aktywność innych patogenów: Proteus, Providencia, Serratia, Enterobacter, Klebsiella, Acinetobacter, Pseudomonas. Szacuje się, że z zapaleniem pęcherza moczowego przynajmniej raz w życiu miało do czynienia około 30% kobiet i 12% mężczyzn

Przyczyny zapalenia pęcherza u kobiet

Zapalenie pęcherza moczowego jest schorzeniem, z którym najczęściej borykają się kobiety. Dlaczego? Wynika to z budowy anatomicznej, w której cewka moczowa znajduje się w pobliżu odbytu. W konsekwencji sprzyja to przedostawaniu się bakterii z mikroflory jelitowej do ujścia pęcherza. Sprawnie działający układ odpornościowy nie dopuszcza do kolonizacji drobnoustrojów. W przypadku osłabienia reakcji immunologicznej organizmu, dochodzi do rozwoju zakażenia bakteryjnego. 

Zapalenie pęcherza u kobiet może również powstać na skutek niewłaściwej higieny (przede wszystkim w okresie menstruacji). W grupie ryzyka rozwoju infekcji znajdują się także kobiety przechodzące menopauzę lub będące w ciąży. Wzmożona aktywność drobnoustrojów powstaje wówczas w wyniku zachodzących w narządach rodnych zmian fizjologicznych.

Przyczyny zapalenia pęcherza u starszych i chorych

Główną przyczyną zapalenia pęcherza u osób starszych lub pacjentów hospitalizowanych jest rozwój biofilmu. To skupisko chorobotwórczych patogenów, które mają zdolność kolonizacji i zajmowania zdrowych tkanek. Tworzące biofilm bakterie, przylegają do cewników urologicznych (szczególnie tych wykonanych z silikonu, polichlorku winylu, silikonowanego lateksu, polistyrenu). Do zakażenia dochodzi podczas cewnikowania. Przeniesione podczas zabiegu drobnoustroje zaczynają kolejno zajmować cewkę moczową, pęcherz, moczowody i nerki. W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko przedostania się patogenów do krwi. 

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn, jak również u kobiet, może rozwinąć się na skutek przypadkowych kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia prezerwatywą. Do zakażenia dochodzi przez przeniesienie bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej. Rozwojowi infekcji sprzyjają również powstałe podczas stosunku otarcia błony śluzowej cewki moczowej. Mikrouszkodzenia tkanki stają się doskonałym środowiskiem do rozwoju chorobotwórczych patogenów

O ile budowa anatomiczna mężczyzny nie sprzyja zakażeniom układu moczowego, tak infekcja może rozwinąć się na skutek przechłodzenia pęcherza lub nerek. Do zapalenia często dochodzi latem. Szczególnie niekorzystne dla układu moczowego jest spędzanie wielu godzin w mokrym kostiumie kąpielowym. Wilgoć w połączeniu z wysoką temperaturą sprzyja rozwojowi bakterii. 

Zapalenia pęcherza nie należy nigdy bagatelizować! Stan zapalny wymaga konsultacji lekarskiej i podania środków bakteriobójczych w celu zahamowania aktywności szkodliwych patogenów. Zdalny kontakt ze specjalistą i uzyskanie e-recepty (np. na Cipronex) umożliwia serwis Receptomat.pl. Platforma pozwala zarówno na przeprowadzenie wstępnej e-konsultacji, jak i analizę wyników badań. 

e-Konsultacja z Receptą Online

Zapalenie pęcherza moczowego

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Inne popularne wpisy o zapaleniu pęcherza moczowego: