Ból przy oddawaniu moczu — o czym może świadczyć?

Najważniejsze informacje:

  • Ból przy oddawaniu moczu jest dokuczliwym objawem, który może dotyczyć wyłącznie cewki lub obejmować również część jamy brzusznej
  • Dolegliwość może wynikać z infekcji, ale u kobiet często wiąże się również z okresem ciąży lub połogu, a u mężczyzn może wynikać z przerostu gruczołu krokowego.
  • Ból przy oddawaniu moczu może mieć wiele przyczyn, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia diagnostyki.
Bol Przy Oddawaniu Moczu
Ból przy oddawaniu moczu

Ból przy oddawaniu moczu może mieć wiele przyczyn, na które może wskazywać jego umiejscowienie lub występowanie innych objawów dyzurycznych. Najczęściej problemy z oddawaniem moczu pojawiają się w bakteryjnych infekcjach dróg moczowych, ale mogą również wskazywać na kamicę nerkową lub poważniejsze choroby. Dowiedz się, jakie są inne przyczyny bólu przy oddawaniu moczu. Co oznacza ból cewki, a o czym może świadczyć ból brzucha?

Kłujący ból przy oddawaniu moczu

Kłujący ból przy oddawaniu moczu może być bardzo dokuczliwy i niepokojący. Ostry i gwałtowny ból może pojawiać się przed, po lub w trakcie oddawania moczu i jeśli się powtarza, jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Jedną z najczęstszych przyczyn kłującego bólu przy oddawaniu moczu jest infekcja dróg moczowych. Dotyczy to zarówno zapalenia pęcherza moczowego, jak i zapalenia cewki moczowej. Bakterie, które dostają się do układu moczowego, mogą powodować stan zapalny, co wywołuje różnorodne objawy dyzuryczne, m.in. ból przy oddawaniu moczu.

Zdarza się również, że powodem kłującego bólu jest kamica nerkowa. Małe kamienie przesuwające się w drogach moczowych, mogą powodować intensywny kłujący ból, szczególnie gdy przechodzą przez moczowód lub cewkę moczową. 

Kłujący ból przy oddawaniu moczu rzadko spowodowany jest przerostem gruczołu krokowego. Częściej wiąże się z innymi przypadłościami dotyczącymi układu moczowego, czasami również bardzo poważnymi, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować.

Ból przy oddawaniu moczu u kobiet

Ból przy oddawaniu moczu występuje stosunkowo często, ponieważ wiąże się z zapaleniem pęcherza moczowego, bardzo powszechną dolegliwością u kobiet. Wysoka częstotliwość zakażeń u kobiet wiąże się z uwarunkowaniami anatomicznymi, które ułatwiają bakteriom drogę do pęcherza. Infekcje mogą prowadzić do poważnych powikłań, ale objaw może towarzyszyć również innym przypadłościom (kamica, nowotwór), dlatego w przypadku wystąpienia bólu przy oddawaniu moc

Ból przy oddawaniu moczu w ciąży

Ból przy oddawaniu moczu w ciąży może być spowodowany zmianami hormonalnymi i fizycznymi związanymi z ciążą. Wzrost poziomu hormonów ciążowych prowadzi do relaksacji mięśni w obrębie miednicy (m.in. układu moczowego) oraz zmian we florze bakteryjnej, co wpływa na większą podatność na infekcje i może wywoływać ból przy oddawaniu moczu.

Ponadto rosnąca macica może wywierać nacisk na pęcherz, co może prowadzić do częstszego oddawania moczu i dyskomfortu. Jeśli bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest ciąża, ból ustępuje po narodzinach dziecka.

Ból przy oddawaniu moczu w ciąży zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem.

Ból przy oddawaniu moczu po CC (cesarskim cięciu)

Ból przy oddawaniu moczu po cesarskim cięciu (cc) nie jest rzadkością. Zazwyczaj wynika z samej operacji w obrębie podbrzusza — uszkodzenia mięśni, szycia. Oddawanie moczu wiąże się z koniecznością napięcia tej okolicy, co może wywoływać dyskomfort i ból. 

Dzięki fizjoterapii po CC możliwe jest złagodzenie i skrócenia czasu występowania nieprzyjemnych objawów.

Ból przy oddawaniu moczu po stosunku

Ból przy oddawaniu moczu po stosunku zazwyczaj spowodowany jest urazem lub podrażnieniem cewki moczowej. U wielu kobiet występuje również zapalenie pęcherza moczowego po stosunku, a pieczenie częstomocz i ból przy oddawaniu moczu to najczęstsze objawy infekcji

Jeśli dolegliwości bólowe po stosunku mają charakter nawracający i nie wiążą się z infekcją, zalecana jest zmiana technik seksualnych ograniczająca drażnienie cewki.

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn

Mężczyźni rzadko chorują na zapalenie pęcherza moczowego, dlatego dolegliwości bólowe w czasie mikcji są wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem. 

Ból prącia przy oddawaniu moczu u mężczyzn zazwyczaj wiąże się z zapaleniem cewki moczowej wywołanej przez bakterie przenoszone drogą płciową, przede wszystkim chlamydią i dwoinką rzeżączki.

Inną częstą przyczyną dyskomfortu przy oddawaniu moczu jest przerost prostaty. Najczęściej wiąże się z częstszym parciem na pęcherz i problemami z jego opróżnianiem, ale w niektórych przypadkach może występować również ból przy oddawaniu moczu. Problemy z prostatą dotyczą przede wszystkim starszych mężczyzn, a jej powiększanie się wraz z wiekiem jest całkowicie naturalne. 

Przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u mężczyzn może być również kamica nerkowa, uraz oraz nowotwór układu moczowego

Ból przy oddawaniu moczu u dziecka

Ból przy oddawaniu moczu u dzieci jest zazwyczaj objawem infekcji dróg moczowych. Dolegliwość może wystąpić zarówno u dzieci starszych, jak i niemowląt, choć u małych pacjentów choroby pęcherza moczowego dają niespecyficzne objawy i są trudne do rozpoznania. Najczęściej dziecko staje się płaczliwe i traci apetyt, a diagnoza stawiana jest na podstawie badań laboratoryjnych moczu. U niemowląt, szczególnie chłopców, ból w czasie oddawania moczu może również wynikać z wad anatomicznych, dlatego konieczna jest dokładna diagnostyka. 

Przyczyny bólu przy oddawaniu moczu

Ból przy oddawaniu moczu może mieć różne przyczyny. Najczęstszą przyczyną dolegliwości u wszystkich pacjentów są infekcje, przede wszystkim zapalenie pęcherza moczowego (przede wszystkim bakterie E. coli) lub cewki moczowej (przede wszystkim dwoinka rzeżączki i chlamydia), powikłania nieleczonego zakażenia układu moczowego oraz kamica nerkowa (ostry, kłujący ból, zwłaszcza jeśli kamienie próbują przejść przez cewkę moczową). U kobiet dolegliwość może wiązać się również z okresem ciąży lub poporodowym (szczególnie stan po cc), u mężczyzn z przerostem prostaty (ucisk na pęcherz i ból podczas oddawania moczu). 

Diagnostyka bólu przy oddawaniu moczu

Diagnostyka bólu przy oddawaniu moczu zaczyna się od wywiadu lekarskiego, w którym lekarz pyta przede wszystkim o dokładne objawyczas trwania bólu, a także (przy objawach świadczących o zapaleniu cewki moczowej) o aktywność seksualną pacjenta.

Następnie lekarz dokonuje badania fizykalnego i zleca ogólne badanie moczu, stanowiące podstawowe narzędzie do wykrywania infekcji dróg moczowych. W wielu przypadkach zleca również posiew moczu, a jeśli podejrzewa obecność patogenów przenoszonych drogą płciową, również wymaz z cewki moczowej

U mężczyzn często przeprowadzane jest również palpacyjne badanie gruczołu krokowego oraz PSA (antygenu sterczowego we krwi).

Czasami konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych, np. USG układu moczowego pozwalające ocenić stan pęcherza moczowego i nerek. 

Ból przy oddawaniu moczu (na końcu) — jak leczyć?

Leczenie bólu w czasie oddawania moczu, zwłaszcza bólu występującego na końcu oddawania moczu, zależy przede wszystkim od przyczyny przypadłości. Najczęściej dolegliwość ma podłoże infekcyjne (bakteryjne zapalenie pęcherza lub choroby przenoszone drogą płciową) dlatego zazwyczaj konieczne jest zastosowanie antybiotyków (np. Biseptol, Cipronex, Sumamed). W przypadku zapalenia pęcherza moczowego czasami stosuje się również leczenie objawowe.

Jeśli przyczyną bólu przy oddawaniu moczu jest przerost gruczołu krokowego, lekarz może zalecić leki zmniejszające wielkość gruczołu, a niekiedy konieczny jest zabieg chirurgiczny.

W przypadku kamicy nerkowej leczenie może obejmować leki rozpuszczające, falę uderzeniową rozbijającą kamienie lub operację.

Ból przy oddawaniu moczu — domowe sposoby

Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić ból przy oddawaniu moczu. Należy pamiętać, że żadne domowe metody nie zastąpią konsultacji z lekarzem i diagnostyki, dlatego nie mogą stanowić metody leczniczej.

Chcąc złagodzić ból przy oddawaniu moczu warto:

  • pić dużo wody — ponieważ najczęstszą przyczyną dolegliwości jest infekcja bakteryjna, przyjmowanie dużej ilości płynów może przyspieszyć proces usuwania bakterii z układu moczowego,
  • stosować ciepłe kąpiele, okłady — ciepło może pomóc rozluźnić mięśnie i złagodzić ból,
  • unikać substancji drażniących — alkohol i pikantne jedzenie może podrażniać układ moczowy i dodatkowo zaostrzać objawy,
  • sięgnąć po leki bez recepty — przy dokuczliwych objawach (leki rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne).
e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie pęcherza moczowego

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.