Zapalenie pęcherza jest dość często występującą infekcją zakażenia układu moczowego. Objawia się w bardzo nieprzyjemny sposób i nieleczone grozi poważnymi powikłaniami. Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Jak przebiega diagnostyka i leczenie? Jakie domowe sposoby mogą przynieść ulgę w infekcji?
Infekcja pęcherza moczowego najczęściej przebiega objawowo, dając szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
Bolesne parcie na mocz, bardzo często bezproduktywne.
Częste oddawanie moczu w małych ilościach.
Niekontrolowane oddawanie moczu.
Pieczenie lub kłucie podczas oddawania moczu.
Ból w dolnej części brzucha.
Mocz o zmienionym kolorze i zapachu.
Ból w dolnej części pleców.
Silny ból w dolnej części brzucha.
Parcie na mocz.
Niekontrolowane oddawanie moczu w dużych ilościach.
Osłabienie.
Gorączka.
Wymioty.
Drażliwość i spadek samopoczucia.
Mocny krwiomocz.
Tych objawów nie należy bagatelizować! Mogą one wskazywać na ostre zapalenie pęcherza lub zakażenie całego układu moczowego.
Rozpoznanie zapalenia pęcherza przebiega w kilku etapach.
Wywiad - zebranie dokładnego wywiadu jest podstawą diagnostyki zapalenia pęcherza i umożliwia dobranie odpowiednich środków farmakologicznych już na początku leczenia. Wywiad powinien dostarczyć lekarzowi informacji na temat częstotliwości oddawania moczu, występowania objawów w postaci pieczenia, bólu czy ucisku, wraz z opisem ich natężenia. Wywiad musi zawierać również informacje na temat przebytych chorób, operacji i przyjmowanych leków.
Badanie przedmiotowe - to dokładne badanie fizykalne brzucha, miednicy i narządów płciowych.
Badania obrazowe - są zalecane w przypadku podejrzenia stanu zapalnego nerek lub całego układu moczowego.
Badania laboratoryjne - badanie ogólne moczu, posiew moczu, morfologia.
Leki na infekcje pęcherza dostępne są w aptekach bez recepty. Głównie są to preparaty ziołowe, które hamują namnażanie bakterii i zmniejszają przyczepność patogenu do ścianek cewki moczowej. Działanie leków warto uzupełnić o preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne (zawierające np. ibuprofen). Ulgę przyniosą również leki rozkurczowe.
W większości przypadków ogólnodostępne środki są wystarczające w leczeniu infekcji dróg moczowych. Jeśli objawy utrzymują się powyżej 3 dni, zalecany jest kontakt z lekarzem. Szybką e-konsultację i otrzymanie e-recepty (np. na Cipronex) umożliwia serwis Receptomat.pl. W przebiegu leczenia zapalenia pęcherza stosuje się antybiotyki i środki bakteriobójcze. Całkowity czas leczenia infekcji dróg moczowych bez powikłań wynosi do 10 dni.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego z powodzeniem możemy łagodzić domowymi sposobami. Regularnie stosowane wspomogą terapię farmakologiczną i przyspieszą leczenie.
Pozostań w łóżku przynajmniej przez 3 dni.
Wypijaj około 3 litrów wody dziennie. Duża ilość płynów wspomoże wypłukiwanie drobnoustrojów i oczyszczanie dróg moczowych.
Ulgę w nieprzyjemnych objawach infekcji przyniesie nasiadówka z naparów ziołowych. Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne wykazuje m.in.: rumianek, dziurawiec, krwawnik.
Pij zioła o działaniu moczopędnym - skrzyp polny, pokrzywę, rdest ptasi, mniszek lekarski, żurawinę. Zawarte w nich substancje aktywne (np. proantocyjanidyny) wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, obniżają pH moczu i sprzyjają wypłukiwaniu bakterii.
Na czas leczenia powstrzymaj się od współżycia seksualnego.
Zapalenie pęcherza moczowego wymaga konsultacji, jeśli objawy utrzymują się powyżej 3 dni. Samodzielnego leczenia domowymi sposobami nie powinny się podejmować kobiety w ciąży i osoby borykające się z nawracającym zapaleniem pęcherza. Objawy infekcji u dzieci bezwzględnie powinny być skonsultowane z lekarzem.
e-Konsultacja z Receptą Online