Vesicare 10 mg
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Vesicare 10 mg – lek na nietrzymanie moczu
- Lek Vesicare 10 mg jest wskazany w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego, takich jak parcie naglące, częstomocz i nietrzymanie moczu.
- Substancją czynną leku jest bursztynian solifenacyny, który ma właściwości cholinolityczne i zmniejsza nadreaktywność pęcherza.
- Vesicare 10 mg jest przeznaczony dla osób dorosłych i dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | pęcherz nadreaktywny |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 10- mg |
substancja czynna | solifenacyny bursztynian (Solifenacini succinas) |
Informacje o leku - do pobrania:
Vesicare 10 mg – co to za lek?
Vesicare 10 mg to lek stosowany w celu łagodzenia objawów pęcherza nadreaktywnego. Należą do nich m.in. nagła potrzeba opróżnienia pęcherza (naglące parcie), nietrzymanie moczu, częste oddawanie moczu oraz nykturia (wybudzanie się w nocy co najmniej 2 razy w celu oddania moczu). Szacuje się, że ta dolegliwość może dotyczyć 15-20% populacji, częściej osób starszych. Pęcherz nadreaktywny może rozwijać się na podłożu zaburzeń w obrębie układu nerwowego, mięśni czy błony śluzowej pęcherza. Do możliwych przyczyn należą np. nowotwory pęcherza, kamienie moczowe, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, zmiany hormonalne związane z menopauzą, infekcje dróg moczowych, łagodny rozrost prostaty, zaburzenia poznawcze związane z wiekiem i przyjmowanie niektórych leków. Działanie Vesicare 10 mg polega na hamowaniu pobudzenia przywspółczulnego, powoduje rozluźnienie mięśnia wypieracza moczu i pozwala na gromadzenie większej ilości moczu w pęcherzu.
Na co stosuje się Vesicare 10 mg?
Lek Vesicare 10 mg jest wskazany w leczeniu objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego u osób dorosłych.
Jak działa Vesicare 10 mg?
Substancją czynną leku Vesicare jest bursztynian solifenacyny, który należy do leków cholinolitycznych i zmniejsza aktywność nadreaktywnego pęcherza moczowego. Pozwala to na wydłużenie czasu między kolejnymi wizytami w toalecie oraz zwiększenie objętości moczu, jaką pęcherz jest w stanie utrzymać.
Dla kogo jest przeznaczony lek Vesicare 10 mg?
Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych z objawami pęcherza nadreaktywnego.
Co wchodzi w skład leku Vesicare 10 mg?
Tabletki Vesicare 10 mg zawierają substancję czynną solifenacyny bursztynian w ilości 10 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, hypromeloza (E464), magnezu stearynian, makrogol, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek (E172).
Lek Vesicare 10 mg zawiera laktozę.
Vesicare 10 mg – zamienniki
Dla leku Vesicare 10 mg zamiennik to m.in. Adablok, Afenix, Aurosolin, Beloflow, Silamil, Solifenacin Medreg, Solifurin, Solinco, Soreca, Uronorm.
Vesicare 10 mg – dawkowanie
Tabletkę Vesicare 10 mg należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków, zgodnie z preferencjami pacjenta. Standardowa dawka dobowa wynosi 5 mg, jednak w niektórych przypadkach lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek na nietrzymanie moczu Vesicare 10 mg, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Vesicare 10 mg
W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej. Zaleca się zażyć lek jak najszybciej, o ile nie zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. Lek nie powinien być stosowany częściej niż raz na dobę.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Vesicare 10 mg, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki Vesicare 10 mg niż zalecana, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania mogą obejmować: ból głowy, suchość w ustach, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, halucynacje, nadmierne pobudzenie, napady drgawek, trudności w oddychaniu, tachykardię, zatrzymanie moczu oraz rozszerzone źrenice.
Przerwanie stosowania leku Vesicare 10 mg
Decyzja o przerwaniu stosowania Vesicare 10 mg powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem, ponieważ może dojść do nawrotu lub nasilenia objawów pęcherza nadreaktywnego.
Vesicare 10 mg – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Vesicare 10 mg – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- zatrzymanie moczu,
- ciężkie zaburzenia żołądka lub jelit, w tym toksyczne rozdęcie okrężnicy,
- miastenia,
- jaskra z wąskim kątem przesączania,
- alergia na solifenacynę lub inne składniki leku,
- hemodializoterapia,
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby,
- ciężkie choroby nerek lub umiarkowane choroby wątroby przy jednoczesnym stosowaniu leków opóźniających wydalanie Vesicare.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem Vesicare, konsultacja z lekarzem jest konieczna w przypadku:
- trudności z opróżnieniem pęcherza moczowego lub słabego strumienia moczu,
- zaburzeń drożności przewodu pokarmowego, w tym zaparć,
- ryzyka spowolnienia pracy przewodu pokarmowego,
- ciężkich zaburzeń czynności nerek,
- zaburzeń czynności wątroby o umiarkowanym nasileniu,
- rwącego bólu żołądka lub zgagi,
- neuropatii autonomicznego układu nerwowego.
Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz oceni możliwe przyczyny częstego oddawania moczu, takie jak niewydolność serca lub choroba nerek. W przypadku zakażenia dróg moczowych może być konieczne zastosowanie antybiotyku.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Vesicare 10 mg z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Vesicare 10 mg w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Leku nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Przyjmowanie Vesicare 10 mg w okresie laktacji jest przeciwwskazane.
Vesicare 10 mg a prowadzenie pojazdów
Niektóre działania niepożądane Vesicare 10 mg (niewyraźne widzenie, senność, zmęczenie) mogą mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych. W przypadku zaobserwowania takich efektów ubocznych, zaleca się wstrzymanie się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych, aby uniknąć potencjalnego zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Vesicare 10 mg – skutki uboczne
Stosując Vesicare 10 mg należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Poważne skutki uboczne Vesicare 10 mg wymagają następującego postępowania:
- alergia lub ciężka reakcja skórna – zaleca się pilne poinformowanie lekarza lub pielęgniarki,
- obrzęk naczynioruchowy (obrzęk tkanki pod powierzchnią skóry) z trudnościami w oddychaniu – zaleca się odstawienie leku i wdrożenie leczenia lub środków zaradczych.
Bardzo często (tj. częściej niż u 1 na 10 osób) występuje:
- suchość w jamie ustnej.
Częste działania niepożądane Vesicare 10 mg (tj. występujące u mniej niż 1 na 10 osób) to:
- niewyraźne widzenie,
- zaparcia,
- nudności,
- niestrawność z uczuciem pełności w żołądku, bólami brzucha, odbijaniem się, nudnościami, zgagą, dyskomfortem w jamie brzusznej.
Niezbyt często (tj. u mniej niż 1 na 100 osób) mają miejsce następujące skutki uboczne Vesicare 10 mg:
- infekcja układu moczowego (w tym pęcherza moczowego),
- senność,
- zaburzenia smaku,
- zespół suchego oka,
- suchość w nosie,
- zgaga,
- suchość w gardle,
- suchość skóry,
- problemy z oddawaniem moczu,
- zmęczenie,
- obrzęk nóg.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Vesicare 10 mg?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Vesicare 10 mg? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Vesicare 10 mg znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Vesicare 10 mg nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Vesicare 10 mg to lek stosowany w przypadku objawów pęcherza nadreaktywnego. Dzięki zawartości bursztynianu solifenacyny może przynosić ulgę w naglącym parciu na mocz, nietrzymaniu moczu i częstomoczu. Nie należy modyfikować ani przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, gdyż może dojść do nawrotu lub pogorszenia dolegliwości. W przypadku Vesicare, skutki uboczne występujące najczęściej to suchość w ustach, niewyraźne widzenie oraz dolegliwości z zakresu przewodu pokarmowego.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na zapalenie pęcherza moczowego:
Nie, lek Vesicare 10 mg jest dostępny wyłącznie na receptę.
W przypadku Vesicare, ulotka oraz ChPL nie zawierają informacji o bezpieczeństwie spożywania alkoholu podczas terapii. Zazwyczaj nie zaleca się jednak spożywania alkoholu podczas przyjmowania jakichkolwiek stałych leków ze względu na możliwość zmiany wchłaniania, uwalniania czy metabolizmu leku. W razie wątpliwości warto omówić tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą.
Tabletki na nietrzymanie moczu na receptę Vesicare należy przyjmować ściśle według zaleceń lekarza. Lekarz określi optymalny czas trwania terapii. Decyzję o przerwaniu leczenia należy podjąć wyłącznie po konsultacji z lekarzem, gdyż może dojść do nawrotu lub pogorszenia dolegliwości.
Lek Vesicare 10 mg można przyjmować o dowolnej, stałej porze dnia, z posiłkiem lub niezależnie od niego.
Vesicare 10 mg to lek doustny stosowany w leczeniu pęcherza nadreaktywnego. Zawiera substancję czynną o działaniu cholinolitycznym, która rozluźnia mięśniówkę pęcherza i zmniejsza uciążliwe objawy, takie jak naglące parcie na mocz, nietrzymanie moczu czy częsta potrzeba oddawania moczu.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.