Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Sumamed

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Sumamed

Sumamed to antybiotyk do leczenia zakażeń bakteryjnych dróg oddechowych, chorób uszu, zakażeń skórnych i niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, np. do leczenia chlamydii. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. Na e-konsultację umów się na receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Sumamed.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Sumamed:

 • nazwa: Sumamed

 • dawka: 125 mg, 250 mg, 500 mg, 1000 mg, 100 mg/5 ml

 • postać: tabletki powlekane, kapsułki twarde, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej

 • substancja czynna: azytromycyna (azithromycinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 1, 2, 3, 6, 12, 24 tabletki, 6 kapsułek, 20 ml, 30 ml, 37,5 ml

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Zakażenia bakteryjne, Antybiotyki, Choroby przenoszone drogą płciową

Sumamed – antybiotyk z azytromycyną o szerokim spektrum działania

Sumamed zawiera azytromycynę (półsyntetyczną pochodną erytromycyny), która jest antybiotykiem azalidowym z grupy makrolidów. Ma szeroki zakres działania, ma właściwości bakteriobójcze na wrażliwe na nią drobnoustroje. Lek jest stosowany w leczeniu wielu dolegliwości, m.in. dolnych i górnych dróg oddechowych, w stanach zapalnych uszu, przy zakażeniach skóry i tkanek miękkich oraz przy infekcjach narządów płciowych, np. tych wywołanych przez Chlamydia trachomatis. Sumamed wydawany jest wyłącznie na receptę.

Antybiotyk Sumamed – na co się go stosuje? Wskazania

To lek o szerokim spektrum działania, wskazany do stosowania przy zakażeniach bakteryjnych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę. Ma działanie bakteriobójcze głównie na bakterie Gram-ujemne, takie jak np. Moraxella catarrhalis czy Haemophilus influenzae, a także inne drobnoustroje, jak Legionella pneumophila, Mycobacterium avium, Chlamydia pneumoniae (wywołująca chlamydiowe zapalenie płuc) czy Chlamydia trachomatis przenoszona drogą płciową.

Lek w różnych postaciach stosuje się w przypadku:

 • leczenia zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym przy: bakteryjnym zapaleniu gardła, przyy zapaleniu zatok, w stanach zapalnych migdałków, przy ostrym zapaleniu oskrzeli oraz przy zaostrzeniu przewlekłego przebiegu tej choroby, przy lekkim do umiarkowanie ciężkiego zapaleniu płuc (także śródmiąższowym)
 • leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego
 • przy leczeniu zakażeń bakteryjnych skóry i tkanek miękkich, w tym m.in.: w liszajcu, róży oraz przy wtórnych ropnych stanach zapalnych skóry; Sumamed można podawać przy pierwszym objawie boreliozy, czyli przy rumieniu wędrującym, a także stosuje się go w leczeniu trądziku pospolitego u dorosłych o umiarkowanym nasileniu
 • w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, w tym przy niepowikłanych zakażeniach wywołanych przez Chlamydia trachomatis.

Sumamed a chlamydia – czy antybiotyk działa na chlamydiozę?

Tak, jednym ze wskazań do stosowania tego preparatu są niepowikłane zakażenia narządów płciowych wywołane przez Chlamydia trachomatis. Azytromycyna działa na bakterię Chlamydia, leczenie antybiotykiem opiera się na zastosowaniu pojedynczej dawki leku 1 g (2 tabletki powlekane po 500 mg). Zastanawiając się, jak długo trwa leczenie chlamydii, warto skonsultować się z lekarzem. Pojedyncza dawka zazwyczaj jest skuteczna.

Sumamed – jak zażywać, jak stosować?

Lek stosuje się doustnie. Występuje w postaci tabletek powlekanych, kapsułek twardych, proszku i tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej, warianty leku różnią się także dawką azytromycyny. Lekarz indywidualnie na podstawie objawów i zaawansowania choroby wskaże, jaką dawkę leku Sumamed należy stosować, z jaką częstością i jak długo powinna trwać terapia.

W zależności od wskazania, różne jest dawkowanie i przebieg terapii. Lek stosuje się u dzieci o masie ciała powyżej 45 kg, u dorosłych oraz u osób w podeszłym wieku według schematu wskazanego w oryginalnej ulotce Sumamed lub według zaleceń lekarza.

Antybiotyk Sumamed u dzieci – czy można stosować?

Lek zalecany jest do stosowania u dzieci o masie ciała nie mniejszej niż 45 kg. Każdorazowo lek jest przepisywany przez lekarza na podstawie historii choroby, objawów i stanu zdrowia dziecka. Specjalista oceni czynniki ryzyka i zaleci najskuteczniejsze dawkowanie i czas trwania terapii. Zazwyczaj u dzieci Sumamed stosuje się w postaci tabletek powlekanych o różnych dawkach lub zawiesiny doustnej.

Sumamed – jak długo brać?

W zależności od choroby i nasilenia objawów, na które stosuje się Sumamed, różne są schematy leczenia, np. leczenie zakażeń dróg oddechowych zwykle trwa 3 dni, rumienia wędrującego trwa 5 dni, a w przypadku terapii trądziku pospolitego u dorosłych stosuje się schemat 3 dni + 9 tygodni przy zachowaniu 7-dniowych przerw w stosowaniu (takie leczenie można przeprowadzić tylko raz). Przy niepowikłanej chlamydiozie narządów płciowych wystarczy jedna dawka 1 g (2 tabletki powlekane po 500 mg). W przypadku nawracających objawów lekarz decyduje o przedłużeniu terapii lub zastosowaniu innego leku.

Sumamed – jak rozdrobnić, jak podawać?

Lek przyjmuje się doustnie, zazwyczaj raz na dobę. Ważna jest regularność stosowania i przeprowadzenie pełnej terapii wskazanej przez lekarza, nawet w sytuacji, kiedy doszło już do ustąpienia objawów. To ważne, aby utrzymywać w organizmie stałą dawkę leku. Ma to wpływ na skuteczność jego działania.

Tabletki należy połykać w całości, nie rozgryzać, nie dzielić na części. Stosując proszek lub tabletki do sporządzenia zawiesiny doustnej należy postępować zgodnie z instrukcją z ulotki Sumamed. W przypadku podawania Sumamed dzieciom warto porozmawiać z lekarzem na temat stosowania zawiesin zamiast tabletek, by uniknąć ryzyka zachłyśnięcia się.

Lek można stosować niezależnie od posiłków, może być zażywany przed, po lub w trakcie jedzenia.

Jak przechowywać Sumamed?

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku Sumamed. Nie wymaga trzymania w warunkach chłodniczych. Wystarczy przechowywać go w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Należy jedynie pamiętać, że zawiesina doustna przygotowana na podstawie proszku do sporządzania (20 ml) może być maksymalnie przechowywana w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 5 dni, zaś pojemności przygotowanej zawiesiny 30 ml i 37,5 ml – nie dłużej niż 10 dni.

Sumamed – bez recepty czy na receptę?

Ten antybiotyk w każdej postaci dostępny jest wyłącznie na receptę. Preparat zawiera antybiotyk, który powinien być stosowany wyłącznie pod kontrolą i na wyraźne polecenie lekarza. Specjalista na podstawie historii choroby, stanu zdrowia i zaawansowania objawów oceni bezpieczeństwo stosowania i ryzyko zdrowotne, a następnie wybierze schemat leczenia.

Opis produktu – ulotka leku Sumamed

Podobne leki: