Najważniejsze informacje:
Sumamed to antybiotyk do leczenia zakażeń bakteryjnych dróg oddechowych, chorób uszu, zakażeń skórnych i niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, np. do leczenia chlamydii. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. Na e-konsultację umów się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Sumamed.
postać / dawka | tabletki powlekane (125 mg, 500 mg), kapsułki twarde (250 mg), proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (100 mg/5 ml), tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej (500 mg) |
substancja czynna | azytromycyna (Azithromycinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | leczenie dolnych i górnych dróg oddechowych, stany zapalne uszu, zakażenia skóry i tkanek miękkich, infekcja narządów płciowych |
podmiot odpowiedzialny | Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa |
Niektóre opakowania leku objęte są refundacją. Preparat występuje pod postacią tabletek powlekanych, kapsułek twardych, proszku do sporządzania zawiesiny doustnej oraz tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 100 mg, 125 mg, 250 mg, 500 mg.
Substancją czynną leku jest azytrimycyna wykazująca działanie bakteriobójcze, głównie na bakterie Gram-ujemne, takie jak np. Moraxella catarrhalis czy Haemophilus influenzae, a także inne drobnoustroje, jak Legionella pneumophila, Mycobacterium avium, Chlamydia pneumoniae (wywołująca chlamydiowe zapalenie płuc) czy Chlamydia trachomatis przenoszona drogą płciową. Uważany jest za najskuteczniejszy antybiotyk na zapalenie oskrzeli.
To lek o szerokim spektrum działania, wskazany do stosowania przy zakażeniach bakteryjnych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę. Ma działanie bakteriobójcze głównie na bakterie Gram-ujemne, takie jak np. Moraxella catarrhalis czy Haemophilus influenzae, a także inne drobnoustroje, jak Legionella pneumophila, Mycobacterium avium, Chlamydia pneumoniae (wywołująca chlamydiowe zapalenie płuc) czy Chlamydia trachomatis przenoszona drogą płciową.
Sprawdź opinie innych pacjentek o Sumamed.
Lek w różnych postaciach stosuje się w przypadku:
Tak, jednym ze wskazań do stosowania tego preparatu są niepowikłane zakażenia narządów płciowych wywołane przez Chlamydia trachomatis. Azytromycyna działa na bakterię Chlamydia, leczenie antybiotykiem opiera się na zastosowaniu pojedynczej dawki leku 1 g (2 tabletki powlekane po 500 mg). Zastanawiając się, jak długo trwa leczenie chlamydii, warto skonsultować się z lekarzem. Pojedyncza dawka zazwyczaj jest skuteczna.
Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 45 kg.
W zależności od wskazania, różne jest dawkowanie i przebieg terapii. Lek stosuje się u dzieci o masie ciała powyżej 45 kg, u dorosłych oraz u osób w podeszłym wieku według schematu wskazanego w oryginalnej ulotce Sumamed lub według zaleceń lekarza.
W zależności od wskazania, różne jest dawkowanie i przebieg terapii. Lek stosuje się u dzieci o masie ciała powyżej 45 kg, u dorosłych oraz u osób w podeszłym wieku według schematu wskazanego w oryginalnej ulotce Sumamed lub według zaleceń lekarza.
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą: Azycyna, Sumamed Forte, Bactrazol.
Substancją czynną leku jest azytromycyna. Każda tabletka powlekana, kapsułka twarda lub tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej zawiera 125 mg, 250 mg, 500 mg azytromycyny , w postaci azytromycyny dwuwodnej. Proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej - 5 ml zawiesiny zawiera 100 mg azytromycyny w postaci azytromycyny dwuwodnej.
Pozostałe składniki leku to:
Lek przyjmuje się doustnie, zazwyczaj raz na dobę. Ważna jest regularność stosowania i przeprowadzenie pełnej terapii wskazanej przez lekarza, nawet w sytuacji, kiedy doszło już do ustąpienia objawów. To ważne, aby utrzymywać w organizmie stałą dawkę leku. Ma to wpływ na skuteczność jego działania.
Tabletki i kapsułki należy połykać w całości, nie rozgryzać, nie dzielić na części. Stosując proszek lub tabletki do sporządzenia zawiesiny doustnej należy postępować zgodnie z instrukcją z ulotki Sumamed.
W przypadku podawania Sumamed dzieciom warto porozmawiać z lekarzem, by stosowanie azytromycyny odbywało się w postaci zawiesiny doustnej zamiast tabletek, by uniknąć ryzyka zachłyśnięcia się.
Lek można stosować niezależnie od posiłków, może być zażywany przed, po lub w trakcie jedzenia.
Lek zalecany jest do stosowania u dzieci o masie ciała nie mniejszej niż 45 kg. Każdorazowo lek jest przepisywany przez lekarza na podstawie historii choroby, objawów i stanu zdrowia dziecka. Specjalista oceni czynniki ryzyka i zaleci najskuteczniejsze dawkowanie i czas trwania terapii. Zazwyczaj u dzieci Sumamed stosuje się w postaci tabletek powlekanych o różnych dawkach lub zawiesiny doustnej.
W zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich (oprócz rumienia wędrującego) dawka leku wynosi 30 mg na kilogram masy ciała, czyli 10 mg na kilogram masy ciała stosowany raz na dobę przez 3 dni.
Dawkowanie u dzieci zależy od masy ciała dziecka. Przyjmuje się, że:
W leczeniu rumienia wędrującego całkowita dawka wynosi 60 mg/kg masy ciała, podawana w następujący sposób: 20 mg/kg masy ciała pierwszego dnia, następnie - od 2 do 5 dnia leczenia należy przyjmować dawkę 10 mg/kg masy ciała raz na dobę.
W zależności od choroby i nasilenia objawów, na które stosuje się Sumamed, różne są schematy leczenia, np. leczenie zakażeń dróg oddechowych zwykle trwa 3 dni, rumienia wędrującego trwa 5 dni, a w przypadku terapii trądziku pospolitego u dorosłych stosuje się schemat 3 dni + 9 tygodni przy zachowaniu 7-dniowych przerw w stosowaniu (takie leczenie można przeprowadzić tylko raz). Przy niepowikłanej chlamydiozie narządów płciowych wystarczy jedna dawka 1 g (2 tabletki powlekane po 500 mg). W przypadku nawracających objawów lekarz decyduje o przedłużeniu terapii lub zastosowaniu innego leku.
Nie należy przyjmować leku jeśli:
Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować jeśli:
Należy odstawić lek, jeśli podczas jego przyjmowania:
Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje:
Nie zaleca się stosowania leku w ciąży ze względu na obecny w nim alkohol benzylowy. Niewielkie jego ilości w organizmie mogą doprowadzić do kwasicy metabolicznej.
Azytromycyna przenika do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się przyjmowania preparatu w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Sumamed, tak jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Należy natychmiast odstawić przyjmowanie leku, jeśli po zastosowaniu preparatu:
Do bardzo częstych działań niepożądanych Sumamed (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów) zalicza się biegunkę.
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) to:
Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku Sumamed. Nie wymaga trzymania w warunkach chłodniczych. Wystarczy przechowywać go w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Należy jedynie pamiętać, że zawiesina doustna przygotowana na podstawie proszku do sporządzania (20 ml) może być maksymalnie przechowywana w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 5 dni, zaś pojemności przygotowanej zawiesiny 30 ml i 37,5 ml – nie dłużej niż 10 dni.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Sumamed.
Ten antybiotyk w każdej postaci dostępny jest wyłącznie na receptę. Preparat zawiera antybiotyk, który powinien być stosowany wyłącznie pod kontrolą i na wyraźne polecenie lekarza. Specjalista na podstawie historii choroby, stanu zdrowia i zaawansowania objawów oceni bezpieczeństwo stosowania i ryzyko zdrowotne, a następnie wybierze schemat leczenia.
Sumamed podawany jest w cyklu 3- lub 5-dniowym. Dlatego zaliczany jest do silnych antybiotyków.
W zależności od choroby i nasilenia objawów, na które stosuje się Sumamed, różne są schematy leczenia, np. leczenie zakażeń dróg oddechowych zwykle trwa 3 dni, rumienia wędrującego trwa 5 dni, a w przypadku terapii trądziku pospolitego u dorosłych stosuje się schemat 3 dni + 9 tygodni przy zachowaniu 7-dniowych przerw w stosowaniu (takie leczenie można przeprowadzić tylko raz). Przy niepowikłanej chlamydiozie narządów płciowych wystarczy jedna dawka 1 g (2 tabletki powlekane po 500 mg). W przypadku nawracających objawów lekarz decyduje o przedłużeniu terapii lub zastosowaniu innego leku.
Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas przyjmowania leku Sumamed. Może on szkodliwie wpływać na działanie preparatu.
Sumamed 500 działa jeszcze przez kilkanaście dni od zakończenia leczenia.
Sumamed można przyjmować niezależnie od posiłku i pory dnia. Dlatego lek można stosować zarówno rano, jak i wieczorem.
Pierwsze efekty leczenia powinny być widoczne po 3-4 dniach od rozpoczęcia terapii.