Szukasz skutecznego antybiotyku na zatoki, infekcję gardła czy inne zakażenie bakteryjne? Poznaj działanie i właściwości leku Biseptol, który stosuje się w leczeniu zarówno dorosłych, jak i dzieci. W razie pytań umów się na e-konsultację za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl, a po szczegółowym wywiadzie i diagnostyce otrzymasz e-receptę na Biseptol lub inny farmaceutyk, który pomoże Ci uporać się z chorobą.
dawki: Biseptol 960 mg (800 mg + 160 mg), Biseptol 480 mg (400 mg + 80 mg), Biseptol 240 mg (100 mg + 40 mg), Biseptol 120 mg (100 mg + 20 mg),
postać: zawiesina doustna (syrop), tabletki lub koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji,
substancja czynna: kotrimoksazol – sulfametoksazolu (Sulfamethoxazolum) + trimetoprim (Trimethoprimum),
kategoria: Antybiotyki, Zapalenie oskrzeli, Zapalenie zatok, Ból ucha
Pytania dotyczące leku Biseptol, które najczęściej zadają nasi pacjenci.
Tak. Biseptol można kupić tylko na receptę. Jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza.
Biseptol sprawdza się w leczeniu wielu bakteryjnych infekcji gardła. O jego skuteczności decyduje głównie rodzaj bakterii, która wywołała zakażenie. Wykazuje dużą aktywność wobec gronkowców, ale małą wobec paciorkowców odpowiedzialnych za powstawanie anginy paciorkowcowej.
Biseptol to lek przeciwbakteryjny, nie działa przeciwwirusowo, dlatego jego przyjmowanie nie jest standardem w leczeniu infekcji koronawirusem. Może jednak zostać przepisany przez lekarza pacjentowi z chorobą COVID-19, jeżeli po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 doszło do nadkażenia bakteryjnego.
Przy ostrym zakażeniu bakteryjnym Biseptol działa przeważnie w ciągu 5 dni, ale należy go przyjmować jeszcze przez 2 dni od ustąpienia objawów. Uporanie się z niektórymi szczepami, jak Pneumocystis jirovecii (P. carinii), wymaga jednak znacznie dłuższej antybiotykoterapii, trwającej nawet do 14 dni. O czasie leczenia zawsze decyduje lekarz.
Głównym symptomem świadczącym o uczuleniu na Biseptol jest wysypka w postaci czerwonych punktów i okrągłych plam na skórze. Wskutek alergii mogą pojawić się również inne objawy skórne: pęcherze, owrzodzenia (również w jamie ustnej, gardle, nosie, na narządach płciowych), a także obrzęk i zaczerwienienie oczu. Najpoważniejsze reakcje alergiczne przebiegają z objawami grypowymi. Każdy rodzaj uczulenia powinien skłonić pacjenta do natychmiastowego odstawienia leku i pilnej konsultacji z lekarzem.
Uczulenie na Biseptol może być przeciwwskazaniem do szczepienia na COVID, jeśli reakcja alergiczna wystąpiła w odpowiedzi na kontakt ze składnikiem leku znajdującym się również w składzie szczepionki. Rozstrzygający jest tutaj wywiad z lekarzem.
Innymi lekami zawierającymi kotrimoksazol (sulfametoksazol + trimetoprim) są Bactrim i Trimesolphar. Wszystkie te preparaty wykazują taki sam zakres działania przeciwbakteryjnego, różnią się jedynie nazwą handlową. Trimesolphar występuje tylko w postaci koncentratu do infuzji.
Mimo że nie odnotowano, by substancje czynne leku Biseptol wchodziły w reakcje z alkoholem, podczas terapii antybiotykowej najlepiej wstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych, ponieważ mogą one wpływać na metabolizm farmaceutyków.