W jaki sposób dokonać wyboru tabletek antykoncepcyjnych? Podpowiadamy

Wybór tabletek antykoncepcyjnych sprawia wielu kobietom prawdziwy problem. Jest to spowodowane przede wszystkim bogatą ofertą, ponieważ na rynku dostępnych jest obecnie około 20 rodzajów hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych.

Leki Antykoncepcyjne
Leki antykoncepcyjne

Jeszcze kilka lat temu antykoncepcja z zastosowaniem hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych napotykała na wiele sprzeciwów, ponieważ zdaniem wielu „autorytetów” z dziedziny planowania urodzeń, prowadziło swoistą kampanie lobbingową, która miała na celu zniechęcić kobiety do stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Przywoływano z reguły argumenty o rzekomych bólach w trakcie miesiączkowania, wzroście masy ciała oraz problemach związanych z wyglądem cery.

Oczywiście kilka czy kilkanaście lat temu wiedza na temat tabletek antykoncepcyjnych oraz stosunkowo niewielki ich wybór stanowiły pewien problem, ponieważ u niektórych kobiet występowały uciążliwe skutki uboczne, jednak obecnie lekarze przeprowadzają szczegółowy wywiad medyczny, co ma na celu wyeliminować ryzyko wystąpienia negatywnych reakcji organizmu. Między innymi dlatego każdego dnia przybywa kobiet, które decydują się na stosowanie antykoncepcji, która gwarantuje niemal 100% skuteczność.

Jak wybrać właściwy rodzaj tabletek antykoncepcyjnych?

Decydując się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, należy zdawać sobie sprawę z tego, że znajdujące się w nich syntetyczne hormony płciowe mogą prowadzić do wystąpienia efektów ubocznych i często zdarza się, że tabletki wybrane jako pierwsze mogą się okazać nietrafionym wyborem. Satysfakcjonujący wybór następuje zazwyczaj po kilku próbach, ale za każdym razem decyzję dotyczącą zmiany tabletek antykoncepcyjnych należy skonsultować z lekarzem przedstawiając mu informując go o dotychczasowych doświadczeniach z pigułkami antykoncepcyjnymi, co pozwoli mu trafniej wskazać najwłaściwsze rozwiązanie.

Kobietom, które dotychczas nie stosowały hormonalnych środków antykoncepcyjnych prawdopodobnie zostaną przepisane pigułki jednofazowe. Takie tabletki zawierają stałą ilość hormonów w każdej pigułce. Do najpopularniejszych tabletek jednofazowych należą między innymi Yasmin, Cilest, Microgynon, Diane-35. Ponieważ nie ma tabletek antykoncepcyjnych bez wad, dlatego w trakcie wywiadu lekarskiego należy przekazać jak największą ilość informacji, które powinny uwzględniać przebyte dotychczas choroby oraz obciążenie genetyczne, ponieważ są choroby, które nie całkowicie wykluczają stosowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych.

Która tabletka antykoncepcyjna będzie najlepsza dla mojego organizmu?

Większość tabletek antykoncepcyjnych charakteryzuje się podobną skutecznością, ale wybór odpowiedniej kuracji hormonalnej uzależniony jest przede wszystkim od swoistych reakcji organizmu na skład tabletki. Wybór właściwych tabletek antykoncepcyjnych poparty jest zazwyczaj kilkoma próbami z różnymi środkami oraz indywidualnymi doświadczeniami związanymi z objawami miesiączki. Przed wyborem konkretnego rodzaju tabletek antykoncepcyjnych niezbędna jest konsultacja lekarska.

Zaburzenia hormonalne mogą wpływać nie tylko na samopoczucie, ale także na ogólny stan zdrowia oraz wygląd cery. Pojawiające się na twarzy wypryski mogą świadczyć o zbyt wysokim stężeniu testosteronu w organizmie, który odpowiada między innymi za zwiększoną produkcję łoju. W takich przypadkach warto rozważyć tabletki hormonalne, które zawierają cyproteron. Hormon ten blokuje działanie męskich hormonów i pozwala skutecznie pozbyć się wyprysków.

Tabletki antykoncepcyjne są także zalecane kobietom, które w sposób szczególnie uciążliwy doświadczają objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W takich przypadkach najlepiej zastosować pigułki, które zmniejszają puchnięcie i zapobiegają wahaniom nastrojów. Dla wielu kobiet najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach okazują się tabletki Yasmin, które zawierają hormon zmniejszający zatrzymanie wody w organizmie.

Skąd mam wiedzieć czy wybrana tabletka jest dla mnie odpowiednia?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie należy do najtrudniejszych, ponieważ w przypadku niewłaściwie dobranej tabletki, niemal natychmiast wystąpią skutki uboczne związane z jej stosowaniem. Oczywiście nie należy odstawiać takich tabletek z dnia na dzień, ponieważ większość kobiet doświadcza w pierwszych dniach stosowania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych niewielkiego dyskomfortu, który nie jest niczym nienormalnym – po prostu organizm musi zacząć tolerować podwyższoną zawartość hormonów. Jeśli jednak objawy zaczną się nasilać lub nie będą ustępowały po kilku dniach, wówczas należy zgłosić się do lekarza, który oceni czy przyjmowanie tabletek jest bezpieczne.

Jeśli reakcja na przyjmowane tabletki antykoncepcyjne okaże się gwałtowna i będzie się objawiała min. ostrym bólem brzucha, płytkim oddechem, dusznościami, silnymi bólami głowy, zaburzeniami wzroku lub bólami nóg, wówczas należy zaprzestać stosowania tabletek i zgłosić się o lekarza.
Podczas stosowania nowych tabletek antykoncepcyjnych niezbędne są regularne wizyty u ginekologa, co pozwoli monitorować stan zdrowia i na bieżąco omawiać ewentualne skutki uboczne. Na podstawie zebranych informacji lekarz będzie mógł podjąć właściwą decyzję o przepisaniu najodpowiedniejszych tabletek antykoncepcyjnych.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.