Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Yasmin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Yasmin

Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych z niewielką ilością hormonów? Dowiedz się więcej o leku Yasmin z opisu poniżej i przeczytaj ulotkę producenta. Umów się na e-wizytę do specjalisty i zamów e-receptę na Yasmin na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Yasmin:

  • nazwa: Yasmin
  • dawka: 0,03 mg + 3,00 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon (drospirenonum)
  • dostępne wielkości opakowań: 21, 63, 126 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Tabletki antykoncepcyjne

Yasmin – skuteczne zapobieganie ciąży dzięki dwuskładnikowym tabletkom antykoncepcyjnym

Środek antykoncepcyjny Yasmin zawiera dwie substancje czynne będące pochodnymi żeńskich hormonów płciowych. Etynyloestradiol (należący do grupy estrogenów) i drospirenon (należący do progestagenów) skutecznie zapobiegają zajściu w ciążę. Wszystkie tabletki w opakowaniu zawierają taką samą ilość hormonów, przez co preparat określa się jako jednofazowy. Lek Yasmin wydawany jest wyłącznie na receptę.

Yasmin – jak działa?

Yasmin to lek będący metodą antykoncepcji hormonalnej, którego celem jest zapobieganie zajściu w ciążę. Dwuskładnikowy środek antykoncepcyjny działa na organizm kobiety na kilka sposobów. Zawarte w leku hormony sterydowe powodują zahamowanie dojrzewania pęcherzyków Graafa, co wstrzymuje owulację. Wpływają też na właściwości błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka, jeśli mimo działania leku doszłoby do zapłodnienia. Pod wpływem działania substancji aktywnych zmieniają się też cechy śluzu szyjki macicy, co utrudnia przemieszczanie się plemników w drogach rodnych kobiety.

Czy tabletki Yasmin są skuteczne?

Doustne środki antykoncepcyjne wykazują się bardzo wysoką skutecznością. Parametrem określającym tę wartość jest wskaźnik Pearla. Jeśli kobieta prawidłowo stosuje dwuskładnikowy doustny lek antykoncepcyjny oraz nie zażywa żadnych leków ani preparatów, które mogą wpływać na wchłanianie i działanie leku, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie. Statystycznie na 100 kobiet prawidłowo stosujących lek, jedna z nich zajdzie w ciążę (dane liczone w skali roku).

Yasmin – jak brać? Jak przyjmować te tabletki antykoncepcyjne?

Każdy blister leku Yasmin zawiera 21 kolejno ułożonych tabletek. Poczynając od pierwszego dnia cyklu należy stosować 1 tabletkę na dobę o mniej więcej tej samej porze, popijając niewielką ilością płynu. Tabletki należy przyjmować kolejno przez 21 dni według kolejności wskazanej na blistrze.

Po wzięciu wszystkich tabletek z opakowania należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie należy przyjmować leku. Po tym czasie, dokładnie 28 dni po zażyciu pierwszej tabletki z poprzedniego opakowania, należy zażyć pierwszą tabletkę z nowego blistra. W czasie 7-dniowej przerwy powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, które może przypominać plamienie lub regularną miesiączkę. Nowe opakowanie należy rozpocząć niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia już się zakończyło.

Yasmin – jak zacząć stosować?

W zależności od tego, czy kobieta wcześniej stosowała antykoncepcyjne metody hormonalne, różny jest tryb postępowania przy rozpoczęciu przyjmowania tabletek Yasmin.

Jeśli kobieta w czasie ostatniego miesiąca nie stosowała żadnego doustnego leku hormonalnego, wówczas pierwszą tabletkę Yasmin powinna przyjąć pierwszego dnia naturalnej miesiączki (czyli pierwszego dnia cyklu). Jako pierwszą tabletkę należy przyjąć tę oznaczoną konkretnym dniem tygodnia. Jeśli miesiączka pojawiła się w piątek, wówczas należy przyjąć tabletkę oznaczoną tym dniem tygodnia.

Jeśli zaś wcześniej kobieta przyjmowała inny środek antykoncepcyjny (w postaci tabletek doustnych, systemu dopochwowego czy systemu transdermalnego), wówczas należy postępować zgodnie z wytycznymi w ulotce Yasmin.

Od jakiego wieku Yasmin można stosować?

Ten środek antykoncepcyjny jest przeznaczony do stosowania dla kobiet, które mają regularne miesiączki. U młodych kobiet i dziewcząt można go stosować od momentu pojawienia się pierwszych regularnych krwawień. Nie ma ściśle określonej granicy wieku, ponieważ u różnych osób pierwsza miesiączka może pojawić się w różnym wieku.

Po wystąpieniu pierwszej miesiączki warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby wspólnie podjąć decyzję o wyborze najlepiej dopasowanej metody antykoncepcyjnej.

Czy antykoncepcję hormonalną Yasmin można stosować po menopauzie?

Według ulotki Yasmin lek nie jest przeznaczony do zażywania po okresie menopauzy. Jeśli kobieta stosuje te tabletki hormonalne i zauważa u siebie pierwsze objawy menopauzy, wówczas powinna poinformować o tym swojego lekarza i wspólnie podjąć decyzję co do dalszego stosowania tego preparatu.

Yasmin – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W zależności od czasu, jaki upłynął od momentu pominięcia tabletki oraz od liczby tabletek, które nie zostały wzięte zgodnie z harmonogramem, różny jest sposób postępowania w celu zabezpieczenia się przed zajściem w ciążę.

W sytuacji, kiedy minęło mniej niż 12 godzin od momentu zwykłej pory zażycia tabletki, należy niezwłocznie ją przyjąć, a kolejną tabletkę z opakowania stosować zgodnie ze schematem, o zwykłej porze. W takich przypadkach skuteczność antykoncepcyjna leku Yasmin jest zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia.

Jeśli zaś minęło więcej niż 12 godzin od momentu pominięcia tabletki lub kobieta nie przyjęła więcej niż jednej tabletki zgodnie ze schematem, wówczas należy zastosować dodatkowe metody (mechaniczne) zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą (np. prezerwatywy). Trzeba pamiętać, że im więcej tabletek pominięto, tym mniejsza będzie skuteczność tabletek Yasmin w zapobieganiu ciąży.

Jeśli pominięto 1 tabletkę w pierwszym tygodniu stosowania leku z obecnego opakowania, wówczas należy przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejne stosować według schematu. Przez 7 kolejnych dni należy stosować także dodatkowe zabezpieczenie przed zajściem w ciążę. Jeśli w dniach poprzedzających pominięcie tabletki kobieta utrzymywała stosunki seksualne, jest możliwe zajście w ciążę. Warto w takim wypadku skontaktować się ze swoim lekarzem.

Jeśli tabletkę pominięto w drugim lub trzecim tygodniu, wówczas warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi opisanymi w ulotce poniżej.

Yasmin a plamienia i krwawienia

Podczas 7 dni przerwy pomiędzy przyjmowaniem tabletek z kolejnych dwóch opakowań powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj pojawia się w ciągu 2-3 dni od zażycia ostatniej tabletki z opakowania Yasmin. Warto pamiętać, że w czasie pierwszych miesięcy stosowania tabletek mogą pojawić się plamienia i krwawienia śródcykliczne w okresie regularnego przyjmowania preparatu. To naturalny objaw przystosowania organizmu do nowego leku, choć nie u każdej kobiety może wystąpić.

Jeśli jednak plamienia lub krwawienia podczas zażywania tabletek przedłużają się, stają się bardziej obfite lub pojawiają się dopiero po kilku miesiącach, warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, który powinien zbadać ich przyczynę.

Yasmin tabletki – czy można stosować jako antykoncepcję po porodzie i w czasie karmienia piersią?

Jeśli kobieta chciałaby zacząć stosować środki antykoncepcyjne po porodzie, powinna o tym porozmawiać ze swoim lekarzem i wybrać najlepiej dopasowany lek. Związki sterydowe zawarte w leku Yasmin mogą przenikać do mleka matki i wpływać na organizm dziecka, dlatego nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Opis produktu – ulotka leku Yasmin 0,03 mg + 3,00 mg

Podobne leki: