Nudności i wymioty przytrafiają się każdemu. Jeżeli występują jednorazowo, mogą być skutkiem niestrawności lub przejedzenia. Co jednak, jeśli problem narasta lub powtarza się bardzo często? Czy uporczywe mdłości i wymioty sygnalizują, że coś złego dzieje się w naszym organizmie? Poniżej odpowiadamy na te pytania!
Nudności i wymioty to objawy wielu schorzeń: od zwykłej niestrawności, przez chorobę wirusową, aż po guza mózgu włącznie. Dlatego bardzo ważne jest znalezienie przyczyny takiej reakcji organizmu, a wachlarz możliwości w tym przypadku jest bardzo szeroki. Bagatelizowanie trwałych lub nawracających wymiotów prowadzić może do ciężkich powikłań. Stąd dobrze skonsultować ze specjalistą każdy niepokojący objaw.
Wymiotów nie powinno się powstrzymywać. Ich zadaniem jest bowiem oczyszczenie organizmu z toksyn. Można jednak spróbować zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnych torsji. Istnieje kilka sposobów ograniczających te nieprzyjemne dolegliwości:
spożywanie lekkostrawnych posiłków w małych porcjach, bez dodatku ostrych przypraw,
nawadnianie organizmu wodą lub gorzką, słabą herbatą. Pić powinniśmy małymi łykami, aby nie obciążać żołądka,
dobrze sprawdzają się napary ziołowe, które działają przeciwzapalnie i rozkurczowo,
ograniczenie leków powodujących odruch wymiotny, jeśli to możliwe,
sen i odpoczynek bywają często najlepszym sposobem na przeczekanie aż nudności i wymioty ustąpią.
Krótkotrwałe wymioty rzadko są zagrożeniem dla zdrowia. Jednak długotrwałe lub bardzo intensywne prowadzić mogą do odwodnienia organizmu, szczególnie jeśli przebiegają w towarzystwie biegunki, gorączki oraz intensywnego pocenia się. W grupie największego ryzyka są dzieci, których małe organizmy bardzo szybko reagują na utratę wody. Odwodnienie powoduje dalsze powikłania:
omdlenia,
skąpomocz,
suchość i wiotkość skóry,
tachykardię,
wzmożone pragnienie,
utratę masy ciała.
Do tego dochodzą zaburzenia równowagi elektrolitowej oraz kwasowo- zasadowej. Zapobiec im można uzupełniając poziom elektrolitów. Preparaty te dostępne są we wszystkich aptekach bez recepty. W skrajnych przypadkach gwałtowne wymioty mogą spowodować pęknięcie błony śluzowej jelita lub jego ściany - tu konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.
W celu ustalenia konkretnych przyczyn uporczywych nudności i wymiotów należy zgłosić się po pomoc do specjalisty. Lekarz przeprowadzi wywiad, dokona badania, może też zlecić dalszą diagnostykę. Pacjentka skarżąca się na tego rodzaju dolegliwości, poproszona zostanie prawdopodobnie o wykonanie testu ciążowego. Gdy przyczyna jest trudna do rozpoznania, lekarz zalecić może dodatkowy pakiet badań:
morfologię i badanie ogólne moczu,
gastroskopię,
USG jamy brzusznej,
tomografię komputerową jamy brzusznej lub głowy.
Zawsze wtedy, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości lub domowe sposoby okazują się nieskuteczne, w pierwszej kolejności można skorzystać z e-konsultacji. Lekarz może zdecydować o włączeniu skutecznych leków dostępnych wyłącznie na receptę. Serwis Receptomat.pl umożliwia otrzymanie kodu na jej realizację w kilka minut.
Wizyta u specjalisty jest konieczna, jeśli nudnościom i wymiotom towarzyszą: silny ból brzucha, zatrzymanie stolca, zaburzenia świadomości czy wysoka gorączka. Uwagę zwrócić należy też na zawartość wymiocin - ich niespotykany kształt lub kolor powinien wzbudzić niepokój i skłonić do odwiedzenia gabinetu lekarskiego. Najbardziej niebezpieczne są te krwiste, z zawartością żółci lub ciemne i fusowate, mogące świadczyć o cofnięciu się treści kałowej z jelita.
e-Konsultacja z Receptą Online