Receptomat | e-Recepta w 5 min

Przyczyny nudności i wymiotów krótkotrwałych i nawracających

Nudności potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Wiedzą o tym nie tylko kobiety ciężarne, które bardzo często borykają z tą dolegliwością. Osoby doświadczające nudności oddałyby wiele, aby pozbyć się ich jak najszybciej. Czym tak naprawdę są mdłości i jakie są ich przyczyny?Przyczyny nudności i wymiotów krótkotrwałych i nawracających

Spis treści

Czym są nudności?

Nudnościami nazywamy nieprzyjemne, subiektywne uczucie określające potrzebę zwymiotowania. Ciężko to ująć w ramy terminologii medycznej, ponieważ każdy pacjent odczuwa mdłości inaczej, używając tego określenia w innym momencie wystąpienia  objawów. Nudności bardzo często poprzedzają wymioty, ale nie zawsze te dolegliwości łączą się ze sobą. Mdłości nie są bolesne, jednak powodują ogromny dyskomfort, często uniemożliwiając normalne funkcjonowanie - szczególnie przy przewlekłym przebiegu lub tendencji do nawracania.

Nudności i wymioty

Nudności w większości przypadków współistnieją z innymi czynnikami, które razem świadczą o nieuchronności wystąpienia wymiotów. Należą do nich przede wszystkim:

Wymioty to biologiczny odruch obronny. Gdy organizm postanowi wyrzucić z siebie potencjalne zagrożenie, wysyła wcześniejsze sygnały. Mdłości to jeden z nich.

Przyczyny mdłości

Przyczyn występowania mdłości jest mnóstwo. Niektóre z nich są oczywiste i dzięki temu bardzo łatwo je wyeliminować. Zdarza się jednak, że trzeba sięgnąć głębiej i rozszerzyć diagnostykę. Aby jakoś usystematyzować genezę nudności, podzielimy je na krótkotrwałe i przewlekłe. 

Pierwszą grupę stanowią przyczyny krótkotrwałe. Występują one jednorazowo, wywołując natychmiastową reakcję organizmu. Są zwykle bardzo łatwe do ustalenia, a przez to także do wyeliminowania. 

Przyczyny nudności krótkotrwałych:

  • zatrucie pokarmowe - organizm za wszelką cenę próbuje pozbyć się trucizny dostarczonej z pożywieniem. W tym celu cała zawartość żołądka i jelita cienkiego będzie tłoczona ku górze, powodując nudności, a finalnie wymioty.

  • nadużycie alkoholu - alkohol traktowany jest jako trucizna, stąd nudności oraz wymioty pojawiające się po nadmiernym jego spożyciu.

  • przejedzenie - pojawiają się po zjedzeniu zbyt dużej ilości pokarmu, ale też zbyt tłustego, słodkiego lub przetworzonego jedzenia. Objawy ustąpią tak szybko, jak tylko żołądek upora się ze zbyt dużą porcją.

  • obrzydzenie - jeśli poczujemy obrzydliwy zapach, nerwy węchowe nosa szybko przekazują tę informację do ośrodka wymiotnego w mózgu. Reagujemy niemalże natychmiast nudnościami i odruchem wymiotnym.

  • kinetoza - czyli tzw. choroba lokomocyjna. W rzeczywistości nie jest chorobą tylko fizjologiczną reakcją organizmu. Pojawia się podczas podróży różnymi środkami lokomocji. Powoduje ją niezgodność bodźców odbierana z różnych narządów. Stan ten mija samoistnie po zakończeniu podróży.

  • stres - nudności podczas stresowej sytuacji to bardzo częsta przypadłość. Ustępuje, gdy przestajemy się denerwować.

  • operacja - a konkretnie użyte podczas jej przebiegu znieczulenie. Wielu pacjentów doświadcza mdłości pozabiegowych, po wybudzeniu z narkozy. 

Drugą grupę stanowią przewlekłe, trwałe lub nawracające nudności. Ich przyczyn jest wiele, nie zawsze mają swoje podłoże w układzie żołądkowo - jelitowym. 

Przyczyny nawracających nudności:

  • ciąża - to jedna z najczęstszych przyczyn nawracających mdłości. Najtrudniejszy jest pod tym względem pierwszy trymestr, jednak część pań doświadcza tej wątpliwej przyjemności przez cały okres ciąży.  Nieprzyjemne dolegliwości są skutkiem działania hormonu ciążowego - gonadotropiny kosmówkowej, a każda przyszła mama inaczej odczuwa jego obecność.

  • chemioterapia - nudności to powszechna przypadłość związana z leczeniem onkologicznym. Jest reakcją na podanie chemii, trwa często jeszcze jakiś czas po skończonej terapii

  • alergie i nietolerancje pokarmowe - długotrwała obecność alergenu w organizmie może powodować reakcje ze strony układu pokarmowego, w tym mdłości.

Jak sobie pomóc?

Nudności to dokuczliwa przypadłość. Istnieją jednak skuteczne leki pomagające zwalczyć te dolegliwości. Serwis Receptomat.pl oferuje możliwość skorzystania z e- konsultacji, podczas której specjalista wybierze dla Ciebie najlepsze leki przeciw nudnościom. Pozwól sobie pomóc!

e-Konsultacja z Receptą Online

Nudności i Wymioty

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o nudnościach i wymiotach: