Nudności potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Wiedzą o tym nie tylko kobiety ciężarne, które bardzo często borykają z tą dolegliwością. Osoby doświadczające nudności oddałyby wiele, aby pozbyć się ich jak najszybciej. Czym tak naprawdę są mdłości i jakie są ich przyczyny?
Czym są nudności?
Nudnościami nazywamy nieprzyjemne, subiektywne uczucie określające potrzebę zwymiotowania. Ciężko to ująć w ramy terminologii medycznej, ponieważ każdy pacjent odczuwa mdłości inaczej, używając tego określenia w innym momencie wystąpienia objawów. Nudności bardzo często poprzedzają wymioty, ale nie zawsze te dolegliwości łączą się ze sobą. Mdłości nie są bolesne, jednak powodują ogromny dyskomfort, często uniemożliwiając normalne funkcjonowanie – szczególnie przy przewlekłym przebiegu lub tendencji do nawracania.
Nudności i wymioty
Nudności w większości przypadków współistnieją z innymi czynnikami, które razem świadczą o nieuchronności wystąpienia wymiotów. Należą do nich przede wszystkim:
- bladość na twarzy,
- zwiększona potliwość,
- ślinotok,
- zawroty głowy.
Wymioty to biologiczny odruch obronny. Gdy organizm postanowi wyrzucić z siebie potencjalne zagrożenie, wysyła wcześniejsze sygnały. Mdłości to jeden z nich.
Przyczyny mdłości
Przyczyn występowania mdłości jest mnóstwo. Niektóre z nich są oczywiste i dzięki temu bardzo łatwo je wyeliminować. Zdarza się jednak, że trzeba sięgnąć głębiej i rozszerzyć diagnostykę. Aby jakoś usystematyzować genezę nudności, podzielimy je na krótkotrwałe i przewlekłe.
Pierwszą grupę stanowią przyczyny krótkotrwałe. Występują one jednorazowo, wywołując natychmiastową reakcję organizmu. Są zwykle bardzo łatwe do ustalenia, a przez to także do wyeliminowania.
Przyczyny nudności krótkotrwałych:
- zatrucie pokarmowe – organizm za wszelką cenę próbuje pozbyć się trucizny dostarczonej z pożywieniem. W tym celu cała zawartość żołądka i jelita cienkiego będzie tłoczona ku górze, powodując nudności, a finalnie wymioty.
- nadużycie alkoholu – alkohol traktowany jest jako trucizna, stąd nudności oraz wymioty pojawiające się po nadmiernym jego spożyciu.
- przejedzenie – pojawiają się po zjedzeniu zbyt dużej ilości pokarmu, ale też zbyt tłustego, słodkiego lub przetworzonego jedzenia. Objawy ustąpią tak szybko, jak tylko żołądek upora się ze zbyt dużą porcją.
- obrzydzenie – jeśli poczujemy obrzydliwy zapach, nerwy węchowe nosa szybko przekazują tę informację do ośrodka wymiotnego w mózgu. Reagujemy niemalże natychmiast nudnościami i odruchem wymiotnym.
- kinetoza – czyli tzw. choroba lokomocyjna. W rzeczywistości nie jest chorobą tylko fizjologiczną reakcją organizmu. Pojawia się podczas podróży różnymi środkami lokomocji. Powoduje ją niezgodność bodźców odbierana z różnych narządów. Stan ten mija samoistnie po zakończeniu podróży.
- stres – nudności podczas stresowej sytuacji to bardzo częsta przypadłość. Ustępuje, gdy przestajemy się denerwować.
- operacja – a konkretnie użyte podczas jej przebiegu znieczulenie. Wielu pacjentów doświadcza mdłości pozabiegowych, po wybudzeniu z narkozy.
Drugą grupę stanowią przewlekłe, trwałe lub nawracające nudności. Ich przyczyn jest wiele, nie zawsze mają swoje podłoże w układzie żołądkowo – jelitowym.
Przyczyny nawracających nudności:
- ciąża – to jedna z najczęstszych przyczyn nawracających mdłości. Najtrudniejszy jest pod tym względem pierwszy trymestr, jednak część pań doświadcza tej wątpliwej przyjemności przez cały okres ciąży. Nieprzyjemne dolegliwości są skutkiem działania hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej, a każda przyszła mama inaczej odczuwa jego obecność.
- chemioterapia – nudności to powszechna przypadłość związana z leczeniem onkologicznym. Jest reakcją na podanie chemii, trwa często jeszcze jakiś czas po skończonej terapii
- alergie i nietolerancje pokarmowe – długotrwała obecność alergenu w organizmie może powodować reakcje ze strony układu pokarmowego, w tym mdłości.
Jak sobie pomóc?
Nudności to dokuczliwa przypadłość. Istnieją jednak skuteczne leki pomagające zwalczyć te dolegliwości. Dlatego najwłaściwszą metodą postępowania jest konsultacja z lekarzem.
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.