Jak złagodzić nudności domowymi sposobami? Podpowiadamy

Nudności nie są niebezpieczne dla zdrowia, jednak znacznie obniżają komfort życia. Mogą nas zaskoczyć w każdym momencie, także wtedy, kiedy nasze domowe apteczki nie będą wyposażone w odpowiednie leki. Istnieją jednak domowe sposoby walki z tą nieprzyjemną dolegliwością. Aby dowiedzieć się jakie, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Domowe Sposoby Na Nudnosci I Wymioty
Domowe sposoby na nudności i wymioty

Czym są nudności?

Nudności to uporczywa potrzeba zwrócenia treści pokarmowej, która nie zawsze jednak kończy się wymiotami. Dolegliwość ta bardzo uprzykrza życie, zaburza normalne funkcjonowanie i rytm dnia. Jeżeli pojawia się jednorazowo, jesteśmy w stanie określić prawdopodobną przyczynę jej występowania. Gdy jednak sytuacja ma charakter trwały lub nawracający, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą. 

Domowe sposoby na nudności

nudnościami warto walczyć domowymi sposobami. Są one bezpieczne, naturalne, zdrowe i łatwo dostępne. W pierwszym kroku należy postawić na lekkostrawną dietę oraz mniejsze porcje, które odciążą żołądek. Konieczne jest unikanie ostrych i aromatycznych przypraw – mogą podrażniać i wzmagać mdłości. Do picia zalecana jest woda mineralna niegazowana. Kilka specyfików, które pomogą zaradzić nudnościom znajdziemy w kuchennych szafkach. Należą do nich:

  • mięta pieprzowa – jej żucie działa łagodząco na żołądek, herbatka z mięty wspomaga trawienie,
  • rumianek i melisa – picie naparów roślinnych nie tylko zwalcza niestrawność, ale też bardzo dobrze nawadnia organizm,
  • sok z cytryny – można dodać go do wody lub herbaty,
  • ocet jabłkowy – łyżeczka octu jabłkowego niweluje problemy z mdłościami. Nie jest to opcja najsmaczniejsza, ale można go dodać do herbaty lub wymieszać z łyżeczką miodu.
  • krople żołądkowe – poprawiają metabolizm, dają uczucie świeżości. Są bardzo skuteczne w walce z nudnościami.

Nudności w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Ciężarne ze względu na swój stan nie mają zbyt wielu opcji łagodzenia nudności. Problem najczęściej dotyczy pierwszego trymestru, ale niektóre kobiety doświadczają go do końca ciąży. Toczące się zmiany hormonalne są trudne do zaakceptowania przez organizm i objawiają się m.in. jako mdłości. Ciężarna powinna powstrzymać się od przyjmowania leków. W skrajnych przypadkach niepowściągliwych wymiotów lekarz pokieruje na leczenie szpitalne zapobiegające anemii i odwodnieniu. 

Naturalne metody walki z nudnościami w ciąży

Najlepszym naturalnym wyborem kobiet w ciąży walczących z nudnościami są imbir i migdały. To bardzo chętnie stosowane produkty, po które sięga gro przyszłych mam. Są bezpieczne zarówno dla ciężarnej, jak i rozwijającego się płodu. 

Imbir wykazuje silne działanie przeciw mdłościom. Wykorzystać go można na kilka sposobów. Świeży korzeń świetnie sprawdza się w formie naparu lub jako dodatek do herbaty. Użyć można też suszonego imbiru w formie przyprawy do dań. Na rynku dostępne są także tabletki do ssania lub plastry z wyciągiem z imbiru.

Migdały z kolei zobojętniają kwasy żołądkowe, łagodzą więc dolegliwości gastryczne. Dobrym pomysłem jest zjedzenie kilku migdałów na czczo, ale też podjadanie ich w ciągu dnia.

Co zrobić, gdy domowe sposoby nie wystarczają?

W sytuacji, gdy nudności są uporczywe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a domowe sposoby okazują się nieskuteczne, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty farmakologiczne.

e-Konsultacja z Receptą Online Nudności i wymioty

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.